شانه زدن موها؛ اهمیت بالای این کار برای سلامت پوست سر

شانه زدن موها؛ اهمیت بالای این کار برای سلامت پوست سر

خیلی از افراد معتقدند که برای رسیدن به بهترین نتیجه از شانه زدن موها باید زیر دوش موها را شانه زد. بسیاری دیگر هم بر این باورند که از یک برس گرد برای این کار استفاده کرد.  بسیاری دیگر هم بر این باورند که موها را وقتی خیس است هرگز نباید شانه کرد. امروز در این مقاله از زردنیوز در مورد اهمیت شانه به موها را برسی خواهیم کرد و با هم برسی خواهیم کرد.

در ادامه بیشتر در مورد اینکه چرا باید موها را شانه زد و یا چرا شانه زدن برای موهای مفید است را با هم برسی خواهیم کرد.

شانه کردن موها چه مزایایی دارد؟

شانه زدن موها معمولاً به دو دلیل انجام می‌شود:

  • عده‌ای موهایشان را شانه می‌کنند تا گره‌ی موها را صاف کنند.
  • عده‌ای هم موهایشان را شانه می‌کنند تا موها زیبایی و درخشش بیشتری را داشته باشند.

چندین عامل مهم در مورد شانه زدن موها وجود دارد

پخش چربی طبیعی در موها

همان‌طور که می‌دانید غدد چربی بسیاری که در سطح سر وجود دارند که با این کار از پوست سر و مو محافظت می‌کند. شانه کردن هم روش خوبی برای پخش کردن این چربی‌های طبیعی از طریق مو به انتهای آن است. دلیل این که بعد از شانه کردن موها براق می‌شود همین چربی‌های طبیعی در سطح سرشماست.

به این چربی طبیعی در اصطلاح سبوم گفته می‌شود. این سبوم معمولا یکی از اصلی‌ترین دلایل بسته شدن منافذ و پوسته شدن پوست سر که موجب ایجاد شوره در سر هست می‌شود. سبوم بیش از حد در پوست سر ممکن است باعث مشکلات جدی در موها شود. به همین خاطر اگر شما موهایتان را شانه کنید، این سبوم طبیعی در موها پخش خواهد شد و به موها طراوات خواهد بخشید.

شانه زدن موها
شانه زدن موها

نرم شدن هرچه بیشتر موها

مویی نرم و زیباست که رطوبت کافی داشته باشد و مواد مغذی و اکسیژن کافی در خود داشته باشد. یکی از ساده‎ترین کمک‌هایی که می‌توانید به موهای خود بکنید، شانه کردن است. چرا که موجب نرمی موهای شما خواد شد و به خوبی موهای شما را اکسیژن‌رسانی خواهد کرد.

عدم گره خوردن موها

اگر موهای بلندی دارید، حتما دچار گره خوردن موها شده‌اید و شاید شانه کردن همین موهای گره خورده یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا برای شما باشد. یکی از کارهایی که برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید انجام دهید، شانه کردن موها قبل از خواب است!

حتما سعی کنید که این کار برای شما یک عادت شود. این کار باید مثل روتین‌های پوستی که دارید، شانه زدن موها را هم به این روتین اضافه کنید تا موهایی زیباتر داشته باشید.

جلوگیری از وزی موها

بسیاری از افراد علاوه بر گره خوردن موها، دچار وزی موها نیز هستند. شاید تا به امروز نمی‌دانستید ولی یکی از اصلی‌ترین دلایل وز در موها، خشکی مو است. همان‌طور که در بالا گفتیم شانه زدن موها موجب رطوبت‌رسانی در موها می‌شود. همین امر کمک می‌کند که از وز شدن موهای شما جلوگیری کند.

شانه کردن موها قبل از خواب به شما کمک می‌کند که کمتر دچار این مشکل شوید.

جلوگیری از ریزش مو

شانه کردن موها به صورت روتین کمک می‌کند که مو کمتر دچار ریزش شود. چرا که اگر موهایی که گره خوردند شانه نشود، کم‌کم دچار ریزش خواهد شد. برای اینکه دچار ریزش مو نشوید، برای چندمین بار تکرار می‌کنم که شانه کردن موها قبل از خواب را فراموش نکنید!

بلندتر شدن موها

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که موجب رشد مو می‌شود، گردش خون در سطح سر است. اگر فولیکول‌های مو را تحریک کنیم، همین امر کمک می‌کند که رشد موها سریع‌‌تر شود. اگر مدتی را به صورت مداوم هرشب موهای خود را شانه کنید، پس از مدتی شاهد رشد چندبرابری موهای خود خواهید شد.

تقویت پوست سر

شانه کردن موها موجب تقویت و تحریک پوست سر می‌شود. شانه زدن برای پوست سر حکم ماساژ را دارد و جریان خون در سطح سر را افزایش می‌دهد. اگر فرصت ماساژ دادن موهای خود را به صورت روزانه ندارید، با شانه کردن موهایتان می‌توانید به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید.

بالا بردن گردش خون

در بالا هم اشاره شد که شانه کردن موها به افزایش گردش خون در سطح سر شما کمک می‌کند. با افزایش گردش خون مواد مغذی و اکسیژن به بهترین شکل ممکن در سطح سر پخش می‌شود و به تقویت هرچه بیشتر موهای شما کمک خواهد کرد.

شاید باور نکنید ولی با انجام این کار به کم کردن عمومی فشارخون در بدن شما کمک خواهد کرد.

کم کردن استرس

با شانه کردن موها و افزایش گردش خون در سطح سر، می‎توانید به کم کردن استرس در خود کمک کنید. چرا اگر جریان خون در پوست سر مناسب باشد، به آرامش شما تقویت خلق و خوی شما کمک خواهد کرد و با انجام این کار قبل از خواب، می‌توانید خواب با کیفیت‌تری را تجربه کنید.

شانه زدن موها
شانه زدن موها

شانه کردن بیش از حد چه مضراتی برای موها دارد؟

سعی کنید که از انجام این کارها بر روی موهای خود جلوگیری کنید تا همیشه موهایی زیبا و سالم داشته باشید:

شانه کردن موها بعد از حمام کردن

موهای خیس همیشه در آسیب‌پذیرترین حالت ممکن خود قرار دارند. سعی کنید که همیشه قبل از حمام کردن موهای خود را شانه شانه کنید و یا اگر مجبور به شانه کردن موها در حمام هستید، از یک شانه با دندانه‌های باز و فاصله‌دار استفاده کنید.

 شانه نکردن از ریشه‌ی مو

بسیاری بر این باورند که شانه کردن بیش از حد مو موجب آسیب رساندن به ساقه‌ی مو و در نهایت ریزش آن خواهد شد. به همین خاطر بسیاری از افراد سعی می‌کنند که موها را از نوک شانه کنند و به ریشه مو خیلی اهنیت نمی‎‌دهند!

ولی شما هرگز این کار را نکنید چرا که همان‌طور در بالا گفته شد، چربی پوست سر بهترین نرم‌کننده‌ی طبیعی برای موهاست. با شانه کردن از ریشه‌ی مو هم موجب تقویت جریان خون در سطح سر می‌شوید و هم فرصتی را برای تغذیه‌ی ساقه‌ی مو فراهم خواهید کرد.

 شست‌وشوی موها به صورت روزانه

خیلی‌ها بر این باورند که موی سر را نباید به صورت روزانه شستشو داد. ولی سخت در اشتباهید!

البته این به‌شرطی است که از استفاده از روزانه از شامپوهای مخصوص شستشوی روزانه را جدی بگیرید. چرا که با شستشوی مداوم موها، از گرد و غبارهای اضافی که روی موها می‌نشینند خلاص می‌شوید و موهای زیباتری را خواهید داشت.

شانه زدن موها
شانه زدن موها

خشک کردن موها با حوله

سعی نکنید که برای خشک کردن موها با حوله در سفت‌ترین حالت ممکن موها را با حوله خشک کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه کافیست که موها را با یک حوله ببندید، با این کار هم از ایجاد گره در موها جلوگیری خواهید کرد و هم موهای زیباتری را خواهید داشت.

سشوار، اتو، بابلیس و…

استفاده از این دستگاه‌ها بیشترین میزان آسیب را به موهای شما خواهد داشت. سعی کنید که استفاده از این ابزارها را محدود به شرایط خاص کنید تا کمترین آسیب را به موهای خود برسانید و حتما پس از استفاده از سرم مو و محصولات مراقبتی مشابه استفاده کنید.   اتو و برس‌های حرارتی و … موجب آسیب جدی به موهای شما خواهد شد و به آن حالت شکنندگی می‌بخشد.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.