فرانسه؛ مهاجرت به این کشور اروپایی

فرانسه؛ مهاجرت به این کشور اروپایی

کشور فرانسه بعد از کشور اوکراین دومین کشور بزرگ و وسیع در اروپای غربی است فرانسه با کشوهایی نظیر بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا هم‌مزر است. زبان رایج در این کشور فرانسوی است و پایتخت آن شهر پاریس است.

واحد پول فرانسه یورو است و در حالا حاظر بیش از 65 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور جزو یکی از توریستی ترین کشورهای اروپائیست. هر ساله بیش از 83 میلیون توریست به این کشور سفر و از جاذبه های توریستی آن دیدن می کنند. جالب است که بدانید این کشور در بین کشورهای اروپایی دارنده مقام اول از نظر توریستی بودنش را گرفته است.

شرایط عمومی کشور فرانسه

این کشور جزو کشورهای عضو اتحادیه ی اروپاست و از لحاظ شرایط آب و هوایی، در نواحی مختلف شرایط متفاوتی را دارد.

حکومت در آن یک حکومت متمرکز و نیمه ریاستی است. قانون اساسی آن بر پایه یک همه پرسی ایجاد شده است. صنایع مهم این کشور هم شامل ماشین آلات، مواد شیمیایی، هواپیماسازی، پتروشیمی، کشتی سازی، مواد غذایی، گندم، جو، چغندر قند، پنیر، ماهی، گاو و خوک و غیره است.

در ادامه در مورد شرایط اقامت و مهاجرت به این کشور خواهیم گفت.

فرانسه
فرانسه

مهاجرت به فرانسه و شرایط صدور ویزای فرانسه

اگر شما هم قصد مهاجرت و زندگی در کشور فرانسه را دارید، قبل از هر چیزی باید هدف خود را مهاجرت مشخص کنید. بعد باید متناسب با آن برای گرفتن ویزای خود اقدام کنید.

برای این کار شما امکان گرفتن دو نوع ویزا را خواهید داشت. یکی ویزای کوتاه مدت و دیگری ویزای بلند مدت.

اگر قصد اقامت در این کشور را برای مدت 90 روز یا کمتر دارید، ویزای کوتاه مدت مناسب تان خواهد بود. ولی اگر قصد اقامت بیشتر از ۹۰ روز در این کشور را دارید، باید در صدد گرفتن ویزای بلند مدت باشید.

ولی از زمانی که این کشور به معاهده شنگن پیوست، برای سفر نیار به گرفتن ویزای شنگن دارید. همین ویزا هم به نوبه ی خود به چهار دسته بندی مختلف تقسیم می شود:

ویزای نوع A

به این نوع ویزا، ویزای ترانزیتی هم گفته می شود. اگر قصد سفر از یک کشوری که جزو کشورهای شنگن نیست و مجبور به تغیر پرواز خود در فرودگاه های کشور فرانسه را داشته باشند صادر میشود. فردی که این ویزا را دریافت می کند، اجازه خروج از فرودگاه و وارد شدن به کشور فرانسه را ندارد!

ویزای نوع  B

این مدل از ویزا هم کوتاه مدت است و فقط اجاز تردد در 5 روز، آن هم فقط با گذشتن از کشورهای عضو شنگن به صورت زمینی یا هوایی به مقصد خود را دارند.

 ویزای نوع  C

این نوع ویزا هم باز ویزای کوتاه مدت است. فرد متقاضی می تواند در مدت زمان کوتاهی از کشور فرانسه و کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند تردد داشته باشد.  معمولا این ویزا را برای افرادی صادر می کنند که قصد دیدار با خانواده و یا قصد تجارت و شرکت در مسابقات و … را دارند به کار می آید.

این مدل هم خود به دو صورت Single  و Multiple وجود دارد. در نوع Single شما اجازه یک بار ورود و خروج به کشور را خواهید داشت. در مدل Multiple هم  اجازه  چندین بار ورود و خروج به کشورهای عضو شنگن را خواهید داشت.

 ویزای نوع  D

این مدل از ویزا مناسب افرادی است که قصد اقامت بلندمدت در کشور فرانسه یا کشورهای دیگر عضو شنگن  هستند است.

این ویزا می تواند شامل ویزای تحصیلی، ویزای کار و ویزا برای افرادی که قصد شرکت در مسابقات و یا رویدادهای خاص دارند صادر می شود. این ویزا معمولا به صورت Multiple هم هستند.

فرانسه
فرانسه

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج

اگر شما قصد ازدواج با فردی که تابعیت فرانسوی دارد را داشته باشید، می توانید با انجام یک سری مراحلی که از قبل مشخص شده است، اقدام به انجام این کار کنید.

به خاطر داشته باشید که ازدواج با یک مرد یا زن فرانسوی اقامت تان را در این کشور قطعی نخواهد کرد. باید مستنداتی را ارائه کنید که دال بر واقعی بودن این قضیه داشته باشد. اگر این ازدواج به صورت سوری نباشد و همه چیز درست باشد شاید بتوانید اقامت خود را دریافت کنید.

در صورتی که بتوانید تمامی این موارد را به اداره مهاجرت ثابت کنید، ممکن است اقامت تان زودتر از موعد تائید شود:

 • اثبات کنید که ۴ سال از ازدواج و زندگی زناشویی تان گذشته است.
 • اگر هر دو خارج از فرانسه زندگی کرده باشند، همسر فرد متقاضی باید در اداره ای مخصوص افراد فرانسوی زبان است، ثبت نام کرده باشند.
 • اگر آنها در خارج از کشور فرانسه ازدواج کرده باشند، ازدواج شان باید در اداره ثبت مدنی فرانسه ثبت شده باشد.
 • اگر آنها نتوانند تمامی موارد بالا را اثبات کنند، آنها می توانند مدت اقامت را از 4 سال به 5 تمدید کنند.

 مهاجرت به فرانسه  از طریق کار

برای گرفتن اجازه ی کار در کشور فرانسه شما نیاز دارید که اقدام به گرفتن ویزای بلند مدت و کار در فرانسه را داشته باشید.

معمولا  این نوع ویزا را برای اقامت بیش از سه ماه در این کشور صادر می کنند. طبق این ویزا، می توانید به مدت یک سال در این کشور کار کنید.

ولی لازم به ذکر است که برای کار در این کشور، نیاز به گرفتن مجوز اقامت و مجوز کار خواهید داشت.

ویزاهایی که برای این امر در حال حاظر موجود می باشند عبارتند از:

ویزای کاری بلند مدت

این ویزا متناسب برای افرادی است که خواهان کار کردن در این کشور، برای مدت بیشتر از سه ماه دارند.

ویزای نیروی کار حقوق بگیر

اگر قصد کار در این کشور تا سقف یک سال دارید. باید از این ویزا که باید توسط DIRECCTE تایید شده باشد، نیاز دارید.

ویزای برای راه اندازی تجارت

برای گرفتن این ویزا نیاز دارید که یک برنامه تجاری به این کشور ارائه دهید. باید ثابت کنید که توان مالی تان به اندازه ای است که این کار را بتوانید انجام دهید.

ویزای بلند مدت برای ورزشکاران

این ویزا مناسب برای ورزشکاران حرفه ای است که قصد اقامت در این کشور برای حداکثر تا یک سال در این کشور را دارند.

فرانسه
فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکی از بهترین روش ها برای گرفتن اقامت در این کشور به شمار می آید. از جمله مزایایی که می توان به آن اشاره کرد این است که برای این کار شما نیازی به داشتن اقامت نخواهید داشت.

شما حتی نیازی ندارید که در این کشور به صورت فیزیکی حظور داشته یاشید. می توانید در مدت زمانی کمتر از 2 ماه، می توانید اقامت خود را دریافت کنید.

در مواردی می توانید ویزای اقامت 10 ساله خود را در این کشور دریافت کنید و به صورت همزمان از تمامی امکاناتی که یک شهروند فرانسوی دارد را داشته باشید.

مهاجرت از همین روش سرمایه گذاری نیز خود به چند دسته بندی مختلف تقسیم می شود، از جمله:

 • راه اندازی یک بیزینس یا تجارت
 • ثبت شرکت
 • خرید اوراق قرضه
 • خرید ملک
 • خودحمایتی

که در مقاله های بعدی تمامی این موارد را جز به جز با هم برسی خواهیم کرد.

خودحمایتی یا تمکن مالی در کشور فرانسه

این روش مزایای بسیار زیادی را با خود به همراه دارد و فرد متقاضی می‌تواند بدون نیاز به قوانین سختی که در مورد روش‌های دیگر اقامت وجود دارد، مثل حظور اجباری و… به اقامت دائم و در نهایت به پاسپورت فرانسوی خود دست پیدا کند. ولی تا قبل از گرفتن اقامت و پاسپورت، اجازه کار در این کشور را نخواهید داشت ولی فرزندان‌تان می‌توانند به تمامی امکاناتی که یک فرد فرانسوی در کشور دارند، مثل تحصیل رایگان و … را داشته باشند.

مدارکی که برای خودحمایتی در کشور فرانسه نیاز دارید عبارتنداز:

 • گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست
 • عکس با استانداردهای پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی مناسب
 • بیمه درمانی که در فرانسه معتبر باشد و تا سقف 30،000 یورو را پوشش دهد.
 • اثبات دارا بودن محل زندگی در فرانسه
 • اظهار نامه ای که بیان می کند در فرانسه کار نخواهید کرد.
 • ارائه سند ازدواج برای افراد متاهل
 • ارائه مدارک هویتی متقاضی و خانواده وی

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

تحصیل در کشور فرانسه کاملا رایگان است و کلا سیستم آموزشی در آنجا از استاندارد بالایی برخوردار است. این سیستم به چند مرحله تقسیم شده است:

 • مهد کودک
 • آموزش ابتدایی
 • متوسطه
 • دانشگاه

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در این مقطع قاعدتا باید مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید. اگر هدف شما تحصیل در فرانسه است، قبل از هر چیزی باید مهارت های خود را در مورد زبان فرانسوی کامل کنید تا این امکان را داشته باشید که در کلاس ها شرکت کنید.

مدت زمان تحصیل برای گرفتن مدرک لیسانس هم حداکثر 4 سال است که در برخی موارد این دوره می تواند تا 2 سال متغیر باشد. از جمله رشته های پر تقاضایی که برای مقطع کارشناسی در این کشور وجود دارد عبارتند از: تجارت، علوم انسانی و فرهنگ، مهندسی و فناوری، فناوری اطلاعات، ادبیات، طراحی و رسانه است.

 تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

طول تحصیل در این دوره معمولا دو سال است. دوره های امتحانی هم معمولاً در پایان ترم ها برگزار می شود. بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد هم معمولا شامل یک پایان نامه یا پروژه تحقیقاتی توسعه یافته مشابه هستند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی در برخی رشته ها نیاز به مصاحبه و یا کسب نمره GMAT یا GRE یا شرکت در آزمونی خاص است.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا

این دور معمولا بعد از پایان دوره کارشناسی ارشد یا مدارک تحصیلی مشابه دوره دوم انجام می گیرد. اگر شما قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارید، باید چندین مؤلفه خاص را در کنار پایان نامه خود کامل کنید و دورهایی بگذرانید که شامل شرکت در جلسات تدریس و سمینارهای مرتبط با پروژه شما باشدکه معمولا با 150 ساعت در طول دوره دکترا مطابقت دارد. این دوره ممکن است بسته به رشته ی انتخابی شما بین سه تا شش سال طول خواهد کشید.

تحصیل در فرانسه و بورسیه تحصیلی

این کشور به عنون یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. از آنجایی که هزینه های زندگی و اقامت در این کشور بسیار بالاست و شاید همه نتوانند از پس هزینه ها بربیایند، می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند که بسیار مناسب برای دانشجویان بین المللی است.

برای گرفتن این بورسیه، فرد متقاضی باید حداقل دو سال در فرانسه اقامت داشته باشد و مشمول پرداخت مالیات هم خواهد شد و می تواند از تمامی امکاناتی که شهرواندان عادی دارند هم برخوردار باشند.

موقعیت کار پس از تحصیل در فرانسه

بعد از تمام شدن تحصیلات خود در کشور فرانسه شما می توانید از فرصت های شغلی زیادی در این کشور برخوردار باشید. اگر در این کشور نتوانید بعد از تحصیل شغل مناسبی را پیدا کنید، تنها تا 1 سال اجاز اقامت در این کشور را خواهید داشت و امکان تمدید مجدد ویزا را نخواهید داشت و مجبور به ترک این کشور خواهید شد.

فرانسه
فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی

این روش شاید یکی از خطرناک ترین روش های مهاجرتی به این کشور است. چرا که به عنوان یک شهروند درجه یک به حساب نخواهید آمد و ممکن است در این پروسه خطرات زیادی را متحمل شوید.

 برای پناهندگی در این کشور شما باید در PADA که یک سازمان مستقل در این کشور است ثبت نام کنید. کار این شرکت این است که به افراد کمک می کند تا درخواست پناهندگی را انجام دهند و در مورد وضعیت تاهل و نحوه ورود به کشور و … از آنها سوال  کنند.

در طی این پروسه از فرد متقاضی انگشت نگاری خواهد شد و پناه جو باید یک فرم از OFPRA را برای محافظت از خود پر کند. ارسال این مدارک ممکن است تا بیست و یک روز طول بکشید و بعد از این دوره طی یک قرار ملاقات با یک مامور، باید به سوالاتی جواب دهد و بتواند آن فرد را قانع کند که دلیل مهاجرت و پناهندگی او در این کشور دلایل قانع کننده ای داشته است. تا زمانی که فرد منتظر نتیجه درخواست خود است، باید در کمپ های مخصوص پناه جویان اقامت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.