آیلتس یا تافل

آیلتس یا تافل؛ کدام بهتر است؟

شهروندان ایران به دلایل مختلفی می‌خواهند توانایی خود در دانستن زبان انگلیسی را ثابت کنند. به دلایل شغلی، از روی علاقه و از همه مهم‌تر تحصیلی، این اتفاق رخ می‌دهد. برای اثبات دانش انگلیسی، شما باید یکی از امتحان های مورد تایید در همه جای جهان را پشت سر بگذارید. دو امتحان آیلتس و تافل برای این کار طراحی شده اند. اما یک سوال بزرگ در این رابطه این است که کدام امتحان بهتر است؟ در این نوشته پاسخ شما را می‌دهیم.

آزمون آیلتس چیست؟

آیلتس
آیلتس

امتحان آیلتس، یک آزمون استاندارد برای تعیین سطح انگلیسی کسانی است که انگلیسی زبان مادری آنها نیست. این امتحان توسط موسسه های بریتیش کنسول، آیلتس استرالیا و نیوزیلند برگزار می‌شود. امتحان آیلتس دو نوع متفاوت دارد: آکادمیک و جنرال. امتحان آکادمیک بیشتر در ایران محبوب است، زیرا برای کسانی است که قصد دارد در مقاطع تحصیلی بالا همچون فوق لیسانس یا دکترا در خارج از ایران تحصیل کنند. امتحان جنرال نوجوانانی است که قصد دارند پیش دانشگاهی را در یک دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل کنند. همچون کسانی که از روی علاقه می‌خواهند سطح خود را بسنجند، امتحان جنرال می‌دهند. امتحان جنرال آیلتس برای مهاجرت امتیازی به کشورهایی مثل کانادا، استرالیا یا نیوزیلند هم کاربرد دارد.

امتحان آیلتس شامل چهار بخش خواندن، شنیدن، مصاحبه(صحبت کردن) و نوشتن می شود. سه بخش امتحان به جز قسمت مصاحبه در یک روز برگزار می‌شود. برای شرکت در بخش صحبت کردن یا اسپیکینگ، شما در یک روز خاص دوباره باید به مرکز آزمون مراجعه کنید. بازه نمرات آزمون آیلتس بین صفر تا ۹ است. صفر به معنای ندانستن زبان انگلیسی و ۹ به معنای آشنایی و تسلط کامل برداشت می‌شود. در امتحان آیلتس نمره نهایی شما به عدد بالا که گرد می‌شود.

آزمون تافل چیست؟

تافل
تافل

امتحان تافل هم مانند آیلتس برای تعیین سطح زبان افرادی که انگلیسی زبان اصلی آنها نیست به کار می‌رود. تافل را موسسه آمریکایی ETS برگزار می‌کند و اعتبار زیادی در ایالات متحده آمریکا دارد. آزمون تافل به سه صورت IBT، CBT و PBT برگزار می‌شود. روش CBT یا امتحان بر اساس کامپیوتر، تقریبا دیگر وجود ندارد. امتحان PBT که امتحان کاغذی تافل است هم در حال منسوخ شدن است. این امتحان در کشورهایی که اینترنت خوبی ندارند، همچنان اجازه برگزاری دارد. اما مهم‌ترین روش امتحان که محبوب‌ترین هم هست، روش IBT یا تافل بر اساس اینترنت است. در این روش شما در یک موسسه مورد تایید، به اینترنت وصل می‌شوید و آزمون خود را آنلاین برگزار می‌کند.

امتحان تافل اینترنتی، شامل چهار بخش خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن است. تفاوت تافل با آیلتس در محتوا در قسمت سوم یا اسپیکینگ است. در امتحان آیلتس شما باید یک مصاحبه کوتاه با یک شهروند انگلیسی به صورت فیزیکی داشته باشید. این بخش در یک روز جدا برگزار می‌شود. اما در تافل قسمت صحبت کردن هم در همان روز و به صورت آنلاین انجام می‌شود. شما با استفاده از میکروفن خود می‌توانید جملات خود را برای آزمون ثبت کنید. در امتحان تافل همچنین بخش گرامر تقریبا نادیده رفته می‌شود. نمرات تافل بین صفر تا ۱۲۰ است.

تفاوت آیلتس و تافل

در جدول زیر، دو امتحان زبان آیلتس و تافل را برای شما مقایسه کرده ایم:

آیلتس (IELTS)تافل (TOEFL)
کشور برگزار کنندهبریتانیا، استرالیا و نیوزیلندآمریکا
ساختار آزمونخواندن، شنیدن و نوشتن آنلاین + مصاحبه حضوریخواندن، شنیدن، حرف زدن و نوشتن آنلاین
هزینه آزمون۲۰۰ دلار۲۰۵ دلار
زمان آزموندو ساعت و ۴۵ دقیقهچهار ساعت
نحوه نمره دادن در آزمونبین صفر تا ۹بین صفر تا ۱۲۰

بین آیلتس و تافل کدام را انتخاب کنیم؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که کاملا بستگی به هدف شما دارد. هدف شما از دادن این امتحان زبان چیست؟ اگر برای علاقه شخصی این کار را انجام می‌دهید و نوع امتحان برایتان اهمیت زیادی ندارد، بهتر است به سراغ این سوال بروید که کامپیوتر را ترجیح می‌دهید یا نوشتن را؟ اگر کار با کامپیوتر برایتان آسان است یا مثلا مشکلی با بخش اسپیکینگ ندارید بهتر است به سراغ تافل بروید. اما اگر انسان متفاوتی هستید و استرس خاصی هم برای مصاحبه کوتاه ندارید، به سراغ آیلتس بروید. اگر انسانی هستید که در بخش گرامر زبان ماهر است، امتحان آیلتس برای شما بهتر است. تافل تمرکز زیادی روی گرامر ندارد و بیشتر به درد کسانی می‌خورد که بدون سپری کردن کلاس زبان، انگلیسی یاد گرفته اند.

اگر هدف شما تحصیل یا مهاجرت به نقطه خاصی است، باید ببینید که مقصد از شما چه می‌خواهد. برای تحصیل در کشورهای اروپایی یا آمریکایی، معمولا هر دو امتحان به رسمیت شناخته می‌شوند. اما دانشگاه های اروپایی ترجیح می‌دهند دانشجویان امتحان آیلتس دهند. برای دانشگاه های آمریکایی برعکس است و نمره تافل بیشتر مورد توجه است. برای تبدیل کردن نمره تافل به آیلتس، دانشگاه های اروپایی سخت‌گیری بیشتری انجام می‌دهند و متقاضیان را به سمت آیلتس سوق دهند. دانشگاه‌های آمریکایی هم کار مشابهی را به نفع تافل انجام می‌دهند. برای مهاجرت امتیازی، دولت های کانادا یا استرالیا، طرفدار آیلتس هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.