آیکون

آیکون (ICON) چیست؟

مقدمه

آیکون (ICON) که با نماد ICX معامله می‌شود، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که هدف آن بهبود ارتباط بین شبکه‌های بلاک چین است. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ و در کره جنوبی به وجود آمد. تیم توسعه دهنده آیکون، هدف این ارز دیجتال را ایجاد یک پلتفرم بزرگ بیان کرده است که در آن طیف گسترده‌ای صنایع از قبیل مالی، امنیتی، بیمه، درمانی و آموزشی می‌توانند تحت یک شبکه با هم در ارتباط باشند. با این حال، بعضی صرافی‌های ارز دیجیتال با این هدف آیکون مخالف هستند، بنابراین از ارائه این ارز دیجیتال امتناع می‌کنند. در ادامه این مقاله از زرد نیوز به بررسی اهداف و پتانسیل این ارز دیجیتال خواهیم پرداخت،  پس تا انتها ما را همراهی کنید.

مطلب مرتبط: بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱

آیکون چیست؟

آیکون پلتفرمی است که برای تسهیل تعاملات بلاک چین‌های مستقل که به آن جوامع (community) نیز گفته می‌شود، استفاده می‌شود. در پلتفرم آیکون، یک جامعه به عنوان شبکه‌ای از گره‌ها (node) تعریف می‌شود که از یک سیستم نظارتی واحد پیروی می‌کنند. (گره، کامپیوتری است که به یک شبکه ارز دیجیتال متصل می‌شود.)

شبکه‌های ارزهای دیجیتال (مانند بیت‌ کوین و اتریوم) به عنوان “جوامع” در نظر گرفته می‌شوند، اما بانک‌ها، کسب و کار‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و دولت‌ها نیز می‌توانند به عنوان جوامعی در این اکوسیستم شرکت کنند. آیکون از طریق توکن دیجیتال ICX پشتیبانی می‌شود. پروژه آیکون در سال ۲۰۱۷ توسط بنیاد آیکون، سازمانی مستقر در کره جنوبی، تأسیس شد.

هدف پروژه آیکون تسهیل بستری است که در آن نهادهایی از طیف‌های متنوعی از صنایع (مالی، امنیتی، بیمه، مراقبت‌های بهداشتی، آموزشی و تجاری) بتوانند در یک شبکه واحد تعامل و معامله کنند.

نکات مهم

  • آیکون یک تکنولوژی بلاک چین و چارچوب شبکه می‌باشد که طراحی آن به گونه‌ای است که به بلاک چین‌های مستقل اجازه می‌دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند.
  • جوامع از طریق یک صرافی غیرمتمرکز به شبکه آیکون متصل می‌شوند.
  • مخالفت بالقوه از سوی صرافی‌های معمول و متمرکز ارزهای دیجیتال، یک چالش بزرگ پیش روی آیکون است.

آشنایی با آیکون

در یک عرضه اولیه سکه (ICO) در سپتامبر ۲۰۱۷ که برای ارز دیجیتال آیکون، ICX، برگزار شد، تقریباً ۴۳ میلیون دلار جمع آوری شد. این عرضه اولیه شامل عرضه ۵۰ درصد از توکن آیکون بود. این پروژه بلاک چین خود را به طور رسمی در ژانویه ۲۰۱۸ راه اندازی کرد و شرکت کنندگان در عرضه اولیه سکه، ارز دیجیتال ICX خود را در ژوئن همان سال دریافت کردند.

در سال ۲۰۱۹، آیکون توکن بومی و استاندارد خود، IRC16، را منتشر کرد که به کاربران اجازه می‌دهد از نرم‌افزار آیکون به عنوان زیرساخت برای ایجاد دارایی‌ها و اوراق بهادار توکن‌شده خود استفاده کنند. این دارایی‌ها و اوراق بهادار توکن‌شده، توکن‌های دیجیتالی (یا “سکه”) هستند که نشانگر مالکیت یک دارایی (یا واحد) دیجیتال می‌باشند.

با دارایی‌های توکن‌شده، یک کسب و کار می‌تواند با فروش سهام خود در قالب دارایی‌های دیجیتال، سرمایه خود را افزایش دهد.

ساختار پروژه

آیکون هدف خود را اینگونه توصیف می‌کند: ایجاد یک “ملت دیجیتال” که در آن بازیگران اقتصادی مختلف می‌توانند شکل‌ دارایی‌های خود را تحت سیستم‌های مدنی که انتخاب می‌کنند، ایجاد و کنترل کنند. به گفته وب سایت این پلتفرم، هدف پروژه آیکون این است که با “ساخت یکی از بزرگترین شبکه‌های غیرمتمرکز در جهان”، دنیا را کاملا به هم متصل کند.

پروژه آیکون برای هدف خود از ساختار اقتصادهای دنیای واقعی الهام گرفته است. کسب‌ و کارها، سازمان‌های عام المنفعه و مؤسسات دولتی همگی از یک وسیله مبادله مشترک (یک پول ملی) استفاده می‌کنند، در حالی که همچنان بازیگران اقتصادی متمایز اما قابل تعامل باقی می‌مانند. تکنولوژی بلاک چین و رمز ارز دیجیتال همراه با آن، به نام ICX، به شرکت کنندگان در یک سیستم غیرمتمرکز اجازه می‌دهد تا در یک نقطه مرکزی  تعامل کنند و یک شبکه بلاک چین به هم پیوسته ایجاد نمایند.

بلاک چین آیکون

بلاک چین نوعی پایگاه داده است. تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره داده‌ها می‌باشد. داده‌ها در بلاک‌ها به ترتیب زمانی ذخیره می‌شوند: با ورود داده‌های جدید، آن‌ها وارد یک بلاک جدید می‌شوند. هنگامی که بلاک با داده پر شد، آن بلاک به بلاک قبلی متصل می‌شود.

در حالی که بلاک‌ چین‌ها معمولاً با ارزهای دیجیتال مرتبط می‌شوند، حوزه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توان این فناوری را در آنجا اعمال کرد. زیرا انواع مختلفی از اطلاعات را می‌توان در یک بلاک چین ذخیره کرد. در حالی که رایج ترین استفاده تاکنون به عنوان دفتر کل برای تراکنش‌ها بوده است، هر گونه تبادل اطلاعات را می‌توانید به یک بلاک چین اضافه کنید. تراکنش‌های مربوط به اوراق بهادار، ارزها، قراردادهای تجاری، اسناد، وام‌ها، مالکیت معنوی و اطلاعات شخصی می‌توانند به توکن تبدیل شوند.

هر بلاک چین توسط یک شبکه خاص مدیریت می‌شود. به همین دلیل در گذشته فردی اتصال بلاک چین‌های مختلف را ممکن در نظر نمی‌گرفت. پروژه آیکون تلاشی برای شکل گیری چنین ارتباطی است. برخلاف سایر سیستم‌های پرداخت متمرکز، که کسب‌ و کارها را ملزم می‌کنند تا به سیاست‌ها و دستورالعمل‌های خود پایبند باشند، آیکون به جوامع تکی اجازه می‌دهد تا کنترل سیاست‌های خود را حفظ کنند. به این ترتیب، آیکون به دنبال کاهش موانع احتمالی برای پذیرش تکنولوژی خود است.

اهداف آیکون

هدف آیکون (ICON) ایجاد یک شبکه بزرگتر (متشکل از شبکه‌های مستقل) است که ارزهای دیجیتال به آن قدرت می‌دهند. بلاک چین‌هایی که در پروژه آیکون شرکت می‌کنند می‌توانند با استفاده از صرافی غیرمتمرکز پلتفرم آیکون (DEX)، ارز مبادله کنند.

دِکس (DEX) ذخایر ارزی را برای هر جامعه بلاک چین تنظیم می‌کند تا جوامع بتوانند دارایی‌های خود را همزمان مبادله کنند. نرخ ارز برای این معاملات با استفاده از یک فرمول تحلیلی هوش مصنوعی تعیین می‌شود. و سکه بومی ICX به عنوان ارز واسطه برای مبادله به کار می‌رود.

پروژه آیکون از پنج جزء اصلی تشکیل شده است: جمهوری آیکون (ICON Republic)، جوامع آیکون (ICON Communites)، نمایندگان جامعه (C-Rep)، گره‌های جامعه (C-Nodes) و گره‌های شهروند (Citizen nodes). جوامع آیکون شبکه‌ای از گره‌ها در یک سیستم نظارتی واحد هستند. آن‌ها می‌توانند با ساختارهای نظارتی، تعداد گره‌ها و ویژگی‌های دلخواه خود عمل کنند. جوامع همچنین می‌توانند در رویکردهای خود برای تصمیم گیری متفاوت باشند. به عنوان مثال، در حالی که بیت کوین یک رویکرد اجماع محور دارد (مکانیزم اجماع)، جوامع دیگر (مانند موسسات مالی) ممکن است از یک رویکرد سلسله مراتبی (hierarchy) پیروی کنند.

گره‌های جامعه زیرساخت هر جامعه هستند. آن‌ها به بلاک چین جامعه رسیدگی می‌کنند. نمایندگان جامعه، گره‌هایی هستند که از درون هر جامعه انتخاب می‌شوند و برای تعامل با جمهوری آیکون (ICON Republic) قابل اعتماد هستند. از طریق نماینده جامعه، بلاک چین هر جامعه، به جمهوری آیکون متصل می‌شود. نمایندگان جامعه نیز برای کار خود ICX، پاداش دریافت می‌کنند.

ساختار نظارتی آیکون (ICON)

جمهوری آیکون (ICON Republic) ساختار نظارتی حاکم بر شبکه است. علاوه بر این، کمیته تصمیم گیری برای فعالیت‌های بلاک چین نیز است. حکومت جمهوری آیکون با رای نمایندگان جامعه تعیین می‌شود. بیایید با یک مثال بیشتر با نقش جمهوری آیکون آشنا شویم. به عنوان مثال بیایید جمهوری آیکون را به عنوان ایالات متحده تصور و هر جامعه آیکون را به عنوان یک ایالت جداگانه فرض کنیم.

اقدامات جمهوری آیکون، به خودی خود حاکمیت جوامع جداگانه را تعیین نمی‌کند. با این حال، جمهوری آیکون بر فرآیند تولید ارز دیجیتال جدید ICX نظارت دارد.

گره‌های شهروندی شرکت‌کنندگانی در بلاک چین هستند که حق رای ندارند اما می‌توانند در یک جامعه، با جوامع دیگر و با جمهوری آیکون تراکنش انجام دهند.

 بلاک چین جمهوری آیکون “نکسوس” (Nexus) نام دارد. تکنولوژی که به نکسوس نیرو می‌دهد، الگوریتمی به نام لوپ چین (loopchain) است. لوپ چین جوامعی را که بخشی از جمهوری آیکون هستند به هم متصل می‌کند. این جوامع (وقتی با هم گروه می‌شوند کنسرسیوم نامیده می‌شوند) مجموعه قوانین مشترکی را تعیین می‌کنند که به بلاک چین‌های مختلف اجازه می‌دهد به طور موثر با هم کار کنند.

مجموعه قوانینی که بر نحوه تعامل یک بلاک چین مستقل با بلاک چین جمهوری آیکون (نکسوس) حاکم است، پروتکل انتقال بلاک چین (BTP) نام دارد.

در نهایت، مانند اتریوم، هر کسی می‌تواند از آیکون برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، به نام DAPP، از طریق کانال عمومی بلاک چین استفاده کند. علاوه بر این، پس از قرار گرفتن این اپلیکیشن‌های در فروشگاه DAPP ICON، هر کسی که گره شهروندی دارد می‌تواند آنها را دانلود و استفاده کند.

انتقادات به آیکون

در حالی که آیکون برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای اتصال جوامع مختلف دارد، اما برای تحقق این هدف با چالش‌های زیادی مواجه است. اول از همه، بسیاری از سرمایه‌گذاران به صرافی‌های سنتی و متمرکز ارزهای دیجیتال عادت دارند. با این که این عقیده که این صرافی‌های سنتی و متمرکز با حالت ایده‌آل غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال تناسب ندارند، در سال ۲۰۲۱، این صرافی‌ها هنوز بخشی جدایی ناپذیر از بازار ارزهای دیجیتال هستند. بسیاری از سرمایه گذاران تنها ارزهای دیجیتالی را می‌خرند که می‌توانند از طریق صرافی‌های مورد علاقه خود خریداری کنند. این امر می‌تواند مشکلاتی را برای ICX ایجاد کند. با توجه به اهداف آیکون، بسیاری از صرافی‌ها ممکن است نخواهند ICX را به مشتریان خود ارائه دهند.

سطح بالای رقابت، خطر شکست یک ارز دیجیتال خاص را افزایش می‌دهد. مانند سایر ارزهای رمزپایه، آیکون با رقابت سختی نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال روبرو است.

ویژگی‌های مهم آیکون

این ارز دیجیتال ویرگی‌های مهمی دارد که به طور خلاصه به آن‌ها می‌پردازیم.

  • توکن ICX، یک ارز دیجیتال است که امکان تعامل بین شبکه‌های غیرمتمرکز و کاربران آن با فعالیت‌های مربوط به بلاک چین را فراهم می‌کند.
  • این رمز ارز از بلک چین نکسوس استفاده می‌کند تا از طریق جمهوری آیکون، بلاک چین‌های متعددی را به هم متصل کنند. گفتنی است که این شبکه، به عنوان سرگروهی برای نمایندگان جامعه محسوب می‌شود.
  • جمهوری آیکون امکان ارتباط سریع و آسان میان کاربران را در شبکه فراهم می‌کند.
  • نمایندگان بلاک چین نکسوس این توانایی را دارند که بتوانند با نمایندگان جامعه خود از طریق نکسوس ارتباط برقرار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *