عرضه اولیه سکه

عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

مقدمه

عرضه اولیه سکه (ICO) در حوزه ارزهای دیجیتال، معادل عرضه اولیه عمومی (IPO) در بورس است. به عبارت دیگر، شرکتی که به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد یک سکه، برنامه یا سرویس جدید است، می‌تواند با راه اندازی عرضه اولیه سکه، سرمایه جمع آوری کند.

سرمایه‌گذاران علاقه‌مند می‌توانند با شرکت در عرضه اولیه سکه، یک ارز دیجیتال جدید که آن شرکت منتشر خواهد کرد، دریافت کنند. این توکن ممکن است دارای برخی کاربردهای مرتبط با محصول یا خدماتی باشد که شرکت ارائه می‌دهد، یا ممکن است نشانگر یک سهم در شرکت یا پروژه باشد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید. 

نکات مهم

 • عرضه اولیه سکه، روشی محبوب جهت کسب سرمایه برای محصولات و خدماتی است که معمولاً مربوط به ارزهای دیجیتال می‌باشد.
 • عرضه اولیه سکه مشابه عرضه‌های اولیه عمومی در بازار سرمایه هستند. اما سکه‌هایی که در یک عرضه اولیه سکه منتشر می‌شوند می‌توانند برای یک سرویس یا محصول نرم افزاری نیز مفید باشند.
 • برخی از عرضه‌های اولیه سکه بازدهی کلانی برای سرمایه گذاران به همراه داشته‌اند. در بسیاری از موارد دیگر، این عرضه‌های اولیه کلاهبرداری بوده‌اند یا عملکرد بسیار ضعیفی داشته‌اند.
 • برای شرکت در یک عرضه اولیه سکه، معمولاً ابتدا باید یک ارز دیجیتال معتبرتر خریداری کنید. به علاوه باید درک اولیه‌ای از کیف پول.ها و صرافی‌های ارزهای دیجیتال داشته باشید.
 • عرضه‌های اولیه سکه در بیشتر موارد اصلا قانون‌مند نیستند. بنابراین سرمایه گذاران باید در هنگام تحقیق و سرمایه گذاری در آن‌ها احتیاط و دقت بالایی داشته باشند.

یک عرضه اولیه سکه چگونه انجام می‌شود؟

وقتی یک پروژه ارز دیجیتال می‌خواهد از طریق عرضه اولیه سرمایه جمع‌آوری کند، اولین قدم سازمان‌دهندگان پروژه این است که تعیین کنند چگونه آن را ساختار خواهند داد. عرضه‌های اولیه سکه را می توان به چند روش مختلف دسته بندی کرد که در زیر آمده است. 

عرضه ثابت و قیمت ثابت: یک شرکت می‌تواند هدف یا محدودیت خاصی برای میزان تأمین مالی خود تعیین کند. به این معنی که هر توکنی که در عرضه اولیه فروخته می‌شود قیمت از پیش تعیین‌شده‌ای دارد و کل عرضه توکن ثابت است.

عرضه ثابت و قیمت پویا: یک عرضه اولیه می‌تواند میزان ثابتی از توکن‌‌ها را ارائه کند و در عین حال هدفی منعطف در میزان جدب سرمایه داشته باشد. یعنی مقدار وجوه دریافتی در عرضه اولیه، قیمت کلی هر توکن را تعیین می‌کند.

عرضه پویا و قیمت ثابت: برخی از عرضه‌های اولیه دارای عرضه توکن پویا اما قیمت ثابت هستند. به این معنی که میزان سرمایه دریافتی تعیین کننده میزان عرضه است.

اوراق سفید

در کنار ساختار عرضه اولیه، هر پروژه کریپتو معمولاً یک اوراق سفید دارد. اوراق سفید از طریق وب‌سایت جدیدی که به توکن اختصاص دارد، در اختیار سرمایه‌گذاران بالقوه قرار می‌‌گیرد. سازمان‌دهندگان پروژه از اوراق سفید برای توضیح اطلاعات مهم مرتبط با عرضه اولیه استفاده می‌کنند. برخی از این اطلاعات را در زیر بررسی می‌‌خوانیم.

 • این پروژه در مورد چیست.
 • نیازی که پروژه پس از اتمام، رفع می‌کند.
 • پروژه به چه مقدار پول نیاز دارد.
 • بنیانگذاران چه تعداد از توکن‌های مجازی را برای خود نگه می‌دارند.
 • چه نوع پرداختی (چه ارزهایی) پذیرفته خواهد شد.
 • مدت زمان اجرای کمپین عرضه اولیه

این پروژه اوراق سفید را به عنوان بخشی از کمپین عرضه اولیه خود منتشر می‌کند. هدف این اقدام، تشویق علاقه مندان و حامیان پروژه برای خرید برخی از توکن‌های پروژه می‌باشد. سرمایه‌گذاران معمولاً می‌توانند از پول فیات یا ارز دیجیتال برای خرید توکن‌های جدید استفاده کنند. و به طور فزاینده‌ای رایج است که سرمایه‌گذاران با استفاده از سایر ارز‌های دیجیتال مانند بیت‌کوین یا اتریوم توکن‌ها را خریداری کنند. این توکن‌های تازه منتشر شده مشابه سهام فروخته شده در عرضه اولیه سهام یک شرکت می‌باشند.

عرضه اولیه موفق و ناموفق کدام‌اند

اگر پول جمع‌آوری‌شده در یک عرضه اولیه کمتر از حداقل مقدار مورد نیاز طبق معیارهای  شرکت باشد، ممکن است تمام پول به سرمایه‌گذاران پروژه بازگردانده شود. سپس این عرضه اولیه سکه ناموفق تلقی می‌شود. اگر میزان جذب سرمایه در بازه زمانی مشخص با هدف شرکت همسو باشد،  آنگاه پول جمع‌آوری‌شده برای دستیابی به اهداف پروژه هزینه می‌شود.

چه کسی می‌تواند یک عرضه اولیه سکه را راه‌اندازی کند؟

هر کسی می تواند یک عرضه اولیه سکه راه‌اندازی کند. در حال حاضر، با مقررات کمی که حول عرضه‌های اولیه سکه در ایالات متحده وجود دارد، هر کسی که به فناوری مناسب دسترسی داشته باشد، آزاد است یک ارز دیجیتال جدید راه‌اندازی کند.

اما این فقدان مقررات همچنین به این معناست که ممکن است فردی هر کاری که لازم  باشد انجام دهد تا شما را متقاعد کند که عرضه اولیه‌ای قانونی دارد و سپس با پول فرار کند. از بین همه راه‌های ممکن برای جذب سرمایه، عرضه اولیه سکه احتمالاً یکی از ساده‌ترین راه‌های کلاهبرداری است.

اگر واقعاً قصد شرکت در یک عرضه اولیه سکه که در مورد آن شنیده‌اید دارید، حتماً تحقیقات خود را انجام دهید. اولین امر مهم این است که مطمئن شوید افرادی که این عرضه اولیه را ترتیب داده‌اند واقعی و پاسخگو هستند. یکی از موارد کلیدی که باید به دنبال آن باشید، ارتباط آن محصول با کریپتو یا بلاک چین است. اگر به نظر می‌رسد که این پروژه را فردی با تجربه و سابقه‌ای که به راحتی تأیید نمی‌‌شود هدایت می‌کند، در مورد سرمایه‌گذاری در آن هوشیار باشید.

کلاهبرداری در عرضه‌های اولیه

راست، دی‌جی خالد- چپ فلوید می‌ودر
راست، دی‌جی خالد- چپ، فلوید می‌ودر

بازیگران و هنرمندان مشهوری مانند استیون سیگال همچنین گاهی اوقات فالوئر‌های خود را تشویق می‌کنند که روی عرضه‌های اولیه جدید سرمایه‌گذاری کنند. فوق ستاره بوکس، فلوید می‌ودر جونیور (.Floyd Mayweather Jr) و غول موسیقی دی‌جی خالد (DJ Khaled) زمانی توکن Centra Tech را تبلیغ می‌کردند. عرضه اولیه این توکن توانست تا پایان سال ۲۰۱۷، ۳۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. Centra Tech در نهایت در دادگاه یک کلاهبرداری اعلام‌ شد. آن دو سلبریتی که این توکن را تبلیغ کرده بودند، به پرداخت غرامت محکوم شدند. به علاوه سه بنیانگذار Centra Tech به کلاهبرداری در عرضه اولیه سکه خود اقرار کردند.

حتی اگر هر کسی بتواند یک عرضه اولیه سکه ایجاد و راه‌اندازی کند، به این معنی نیست که همه باید این کار را انجام دهند. اگر به سازماندهی یک عرضه اولیه سکه فکر می‌کنید، از خود بپرسید که آیا کسب و کار شما به طور قابل توجهی از آن سود می برد یا خیر.

ملاحظات ویژه

تعداد عرضه‌های اولیه سکه در سال ۲۰۱۹ به شدت شروع به کاهش کرد. این امر تا حدی به دلیل ابهامات قانونی بود که آن‌ها را در بر می‌گرفت. سرمایه گذاران می‌توانند عرضه‌های اولیه‌ای را برای مشارکت پیدا و در مورد آن تحقیق کنند. اما هیچ راه مطمئنی برای اطلاع از آخرین عرضه‌های اولیه سکه وجود ندارد. می‌توانید از وب‌سایت‌هایی مانند TopICOlist.com و وب‌سایت‌هایی که عرضه‌های اولیه سکه ‌مختلف را با یکدیگر مقایسه می‌کنند استفاده کنید.

عرضه‌های اولیه سکه می‌توانند حجم قابل توجهی از تبلیغات داشته باشند و سایت‌های متعددی به صورت آنلاین وجود دارند که سرمایه گذاران برای بحث در مورد فرصت‌های جدید گرد هم می‌آیند. سرمایه گذارانی که به دنبال شرکت در عرضه اولیه سکه هستند، ابتدا باید خود را به طور گسترده با فضای ارزهای دیجیتال آشنا کنند و قبل از شرکت در آن، در مورد عرضه اولیه سکه آموزش ببینند. از آنجایی که عرضه‌های اولیه سکه به ندرت قانونمند هستند، سرمایه گذاران آینده نگر باید در هنگام سرمایه گذاری احتیاط کنند.

نکته مهم

در صورت لزوم، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) می‌تواند در یک عرضه اولیه سکه مداخله کند. پس از اینکه سازنده تلگرام در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مبلغ ۱/۷ میلیارد دلار از طریق یک عرضه اولیه سکه جمع‌آوری کرد، این کمیسیون دستور صدور منع موقت آن را به اتهام فعالیت‌های غیرقانونی صادر کرد. در مارس ۲۰۲۰، دادگاه محلی ناحیه جنوبی نیویورک یک قرار موقت صادر کرد و تلگرام موظف شد ۱/۲ میلیارد دلار را به سرمایه گذاران بازگرداند و ۱۸/۵ میلیون دلار جریمه بپردازد.

شناسایی کلاهبرداران در عرضه‌های اولیه سکه

هیچ تضمینی وجود ندارد که هنگام سرمایه‌گذاری در یک عرضه اولیه سکه، از شما کلاهبرداری نشود. در زیر نکاتی را آورده‌ایم که کمک می‌کنند تا در دام کلاهبردان نیافتید.

۱- اطمینان حاصل کنید که توسعه‌دهندگان پروژه می‌توانند به وضوح اهداف خود را مشخص کنند. عرضه‌های اولیه موفق معمولاً دارای اوراق سفید ساده و قابل فهم با اهداف واضح و مختصر هستند.

۲- به دنبال شفافیت باشید. سرمایه گذاران باید از شرکتی که عرضه اولیه را راه اندازی می‌کند، انتظار شفافیت ۱۰۰ درصدی داشته باشند.

۳- شرایط و ضوابط قانونی عرضه اولیه سکه را مرور کنید. از آنجایی که دستگاه‌های نظارتی  معمول، اغلب بر این فضا نظارت ندارند، این مسئولیت سرمایه گذار است که از قانونی بودن عرضه اولیه سکه اطمینان حاصل کند.

۴- بررسی کنید که وجوه عرضه اولیه در کیف پول اسکرو (escrow) ذخیره شده باشد. این نوع کیف پول به کلیدهای خصوصی چندگانه نیاز دارد که محافظت مفیدی در برابر کلاهبرداری ایجاد می‌کند.

نکته

یکی دیگر از ملاحظات در این خصوص آن است که شما معمولاً برای سرمایه گذاری در عرضه اولیه سکه باید یک ارز دیجیتال دیگر داشته باشید. از آنجایی که توکن‌های جدید منتشر شده در یک عرضه اولیه اغلب فقط با استفاده از یک ارز دیجیتال معتبر، مانند بیت‌کوین قابل خریداری هستند، سرمایه‌گذاران باید از قبل دو کیف پول ارز دیجیتال داشته باشند:

 یک کیف پول کریپتو برای ذخیره ارز دیجیتال دیگر مانند بیت کوین یا اتریوم، یک کیف پول کریپتو اضافی برای نگهداری توکن یا ارز فروخته شده در عرضه اولیه سکه.

عرضه اولیه سکه با عرضه اولیه سهام چه تفاوتی دارد؟

عرضه اولیه عمومی سهام، باعث افزایش سرمایه برای شرکت‌هایی می‌شود که در حال عمومی شدن هستند. علاوه بر این، منجر به توزیع سهام شرکت بین سرمایه گذاران می‌شود. در عرضه اولیه سکه، شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، از طریق فروش سکه یا توکن، سرمایه جمع‌آوری می‌کنند. در هر دو مورد، سرمایه‌گذاران، چه در مورد شرکت و چه در مورد ارز دیجیتال، خوش‌بین هستند و با باور به اینکه در طول زمان ارزش دارایی آن‌ها افزایش می‌یابد، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

تفاوت اصلی بین عرضه اولیه سکه و عرضه اولیه سهام در این است که سرمایه گذاری در یک عرضه اولیه سکه، سهام مالکیت ‌ما را در پروژه یا آن شرکت کرپتو تضمین نمی‌کند. شرکت‌کنندگان عرضه اولیه سکه به نحوی در حال قمار هستند. چراکه حاضر به خرید دارایی شدند که سود آن در آینده تضمینی نیست.

 سازمان‌های دولتی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار، عرضه اولیه سهام‌ها را به شدت نظارت می‌کنند. در حالی که عمدتا نظارتی بر عرضه‌های اولیه‌ سکه نمی‌شود. این فقدان  نظارت، همراه با ماهیت اغلب غیرمتمرکز پروژه‌های کریپتو به این معنی است که ساختار هر عرضه اولیه سکه می‌تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. در مقابل، ساختار اکثر عرضه‌های اولیه سهام تا حد زیادی مشابه هستند.

عرضه اولیه سکه چه سرمایه‌گذارانی را به خود جذب می‌کند؟

معمولا سرمایه‌گذاران محافظه‌کار تر در عرضه‌های اولیه سهام سرمایه گذاری می‌کنند چراکه بازده مالی مطمئنی را از آن پیش‌بینی می‌‌نمایند. در مقابل، عرضه‌های اولیه سکه ممکن است افرادی را به خود جذب کنند که ریسک پذیر و مشتاق سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای جدید و هیجان‌انگیز هستند. یک عرضه اولیه سکه با یک رویداد جذب سرمایه جمعی متفاوت است. زیرا در عرضه اولیه سکه، امکان کسب سود مالی در طول زمان وجود دارد. در حالی که رویداد‌های جذب سرمایه جمعی، اساساً فقط کمک‌های مالی دریافت می‌شود. عرضه‌های اولیه سکه به دلیل احتمال سود مالی به عنوان “فروش جمعی” (Crowdsale) نیز شناخته می‌شوند.

مزایا و معایب عرضه اولیه سکه

خدمات آنلاین می‌توانند تولید توکن‌های ارزهای دیجیتال را تسهیل کنند. این باعث می‌شود راه‌اندازی عرضه اولیه سکه برای یک شرکت، به‌ طور استثنایی آسان شود. مسئولان یک عرضه اولیه سکه، توکن‌ها را مطابق با مقررات آن عرضه اولیه تولید می‌کنند. سپس آن‌ها توکن را دریافت و سپس با انتقال سکه‌ها به سرمایه گذاران، توکن‌ها را توزیع می‌کنند. اما از آنجایی که عرضه‌های اولیه سکه توسط مقامات مالی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار نظارت نمی‌شوند، وجوهی که به دلیل کلاهبرداری یا بی کفایتی از بین رفته‌اند ممکن است هرگز بازیابی نشوند.

سرمایه‌گذاران ابتدایی در یک عرضه اول سکه با این انگیزه که توکن‌ها پس از راه‌اندازی ارز دیجیتال، ارزش پیدا کنند اقدام به سرمایه‌گذاری در آن می‌کنند. این مزیت اصلی یک عرضه اولیه سکه است: پتانسیل بازدهی بسیار بالا.

اما قانونی ماندن ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های دیجیتال تضمین نمی‌شود. در سال ۲۰۱۷،  بانک خلق چین رسما عرضه‌های اولیه سکه را ممنوع کرد و آن‌ها را برای ثبات اقتصادی و مالی مشکل‌ساز خواند. دولت چین در سال ۲۰۲۱ استخراج رمز ارز را ممنوع و تمام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را غیرقانونی اعلام کرد.

معرفی هاوی کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار

کمیسیون بورس و اوراق بهادار در سال ۲۰۱۸ یک سکه جعلی به نام هاوی کوین (HoweyCoin) را معرفی کرد تا به سرمایه گذاران خطرات عرضه‌های اولیه را نشان دهد. نام این سکه تقلبی کمیسیون بورس و اوراق بهادار از روی آزمایش Howey این موسسه گرفته شده است. این آزمایشی است برای تعیین اینکه آیا یک سرمایه گذاری امنیت کافی دارد یا خیر. سپس کمیسیون بورس از آزمایش Howey استفاده کرد تا برای کیک (Kik) جذب سرمایه کند. کیک یک سرویس پیام رسانی بود که ۱۰۰ میلیون دلار از طریق یک عرضه اولیه سکه ثبت نشده و با فروش غیرقانونی سهام جمع آوری کرد.

اولین نمونه از سرکوب یک عرضه اولیه سکه توسط کمیسیون بورس در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۷ رخ داد. این موسسه عرضه اولیه شرکت مانچی (Munchee) را متوقف کرد. مانچی یک شرکت کالیفرنیایی با اپلیکیشن نظر سنجی غذایی بود. مانچی تلاش می‌کرد تا پولی را برای ایجاد یک ارز دیجیتالی که در اپلیکیشن آن برای سفارش غذا کار می‌کرد را جمع‌آوری کند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار حکم قرار منع صادر کرد و آن عرضه اولیه سکه را به عنوان عرضه اوراق بهادار ثبت نشده تلقی کرد.

مثال‌هایی از عرضه اولیه سکه

عرضه اولیه اتریوم در سال ۲۰۱۴، جزو اولین و برجسته ترین عرضه‌های اولیه سکه است. عرضه اولیه اتریوم، ۱۸ میلیون دلار در یک دوره ۴۲ روزه جمع آوری کرد. در سال ۲۰۱۵، یک عرضه اولیه سکه دو مرحله‌ای برای شرکتی به نام Antshares آغاز شد که بعداً به Neo تغییر نام داد. مرحله اول این عرضه اولیه سکه در اکتبر ۲۰۱۵ به پایان رسید و مرحله دوم تا سپتامبر ۲۰۱۶ ادامه یافت. در این مدت، Neo حدود ۴/۵ میلیون دلار درآمد داشت.

در مثالی دیگر، در طی یک عرضه اولیه سکه یک ماهه که در مارس ۲۰۱۸ به پایان رسید، دراگون کوین (dragon coin) حدود ۳۲۰ میلیون دلار جمع آوری کرد. همچنین در سال ۲۰۱۸، شرکت صاحب پلتفرم EOS با جمع آوری ۴ میلیارد دلار در طول عرضه اولیه سکه یک ساله، رکورد دراگون کوین را شکست.

گاهی اوقات عرضه‌های اولیه سکه که بازده سرمایه گذاری قابل توجهی دارند، پروژه‌هایی نیستند که بیشترین سرمایه را جذب می‌کنند و بالعکس. مبالغ جمع‌آوری‌شده در عرضه اولیه سکه در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به اوج خود رسید اما در سال‌های اخیر کاهش یافته است. هنگام ارزیابی موفقیت یک عرضه اولیه سکه، می‌توانید هم مقدار پول جمع‌آوری‌شده در آن و هم بازده حاصل از سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.