یوگا چگونه می‌تواند زندگی شما را نیز متحول کند؟ 10 نتیجه‌‌ای که از این ورزش در زندگی من پدیدار شد

یوگا چگونه می‌تواند زندگی شما را متحول کند؟ 10 نتیجه‌‌ای که از این ورزش در زندگی من پدیدار شد

یوگا ورزشی است که آثار آن فراتر از تغییرات روی جسم است. فواید و تاثیرات این ورزش بر روی ذهن، جسم و روح کاملا برجستست که خانوم مورگان هالم در این مقاله از تجربیات خود سخن می‌گوید. او 10 نتیجه‌ و ثمره این ورزش در زندگی خود را با ما به اشتراک می‌گذارد. به شما توصیه می‌کنیم همراه این مقاله از زردنیوز باشید.

مقدمه

به لطف رسانه‌های رایج، بسیاری از ما یوگا را به عنوان تمرینی می‌شناسیم که شامل تنفس، حالت‌های مختلف و کشش است.  با این حال، یوگا در واقع هزاران سال پیش در هند به عنوان یک تمرین معنوی برای ارتقای رفاه بشریت آغاز شد. کلمه “یوگا” از لغت سانسکریت یوج گرفته‌شده است که به معنای پیوستن یا متحدشدن است. در اصل، یوگا به معنای یکی‌کردن ذهن، بدن و روح در هماهنگی به عنوان راهی برای غلبه بر رنج است  چیزی که من فکر می‌کنم همه ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم، نه؟

من شخصاً یوگا را فقط یک تمرین بدون درک طیف کامل تمرین می‌دانستم، احتمالاً به همین دلیل است که درگیر شدن در یک روال یوگای ثابت هرگز واقعاً گیر نکرد.

می‌دانستم که یوگا می‌تواند برای من مفید باشد، زیرا من مشکلات کمر دارم و مستعد فکر کردن بیش از حد هستم، اما هنوز همیشه بهانه‌هایی داشتم که چرا به یک روال یوگا پایبند نباشم :من انعطاف‌پذیر نیستم، زمان ندارم، هزینه دارد. پول زیاد، و غیره. فلش فوروارد به سال 2018 زمانی که من در میانه دبیرستان بودم . استرس داشتم، مضطرب بودم و هنوز کمردرد شدید داشتم. پس از شرکت در یک رویداد یوگا، می‌دانستم که باید آن را به طور منظم در زندگی خود بگنجانم، اما حتی در آن زمان، نمی‌دانستم که چگونه در نهایت زندگی من را تغییر می‌دهد.

اکنون، پس از سال ها تمرین مداوم یوگا، شاهد تغییر در وضوح ذهنی، انعطاف پذیری و قدرت بدنی خود هستم.  و در حالی که هر تمرین متفاوت است، حضور در تشک به من فرصتی می‌دهد تا توجه خود را به سمت داخل معطوف کنم و به من این امکان را می‌دهد که تغییرات مثبتی را در زندگی خود از روی تشک نیز ایجاد کنم. اگر تا به حال کنجکاو شده اید که تمرین یوگا خود را گسترش دهید یا شروع کنید، منابع موسسه یوگا را بررسی‌کنید و تجربه شخصی من در مورد یوگا را مطالعه کنید، این که چگونه روی من تأثیر گذاشته است، و چگونه ممکن است زندگی شما را متحول کند.

من در زندگیم هدفمندتر هستم

در ابتدای بیشتر کلاس‌ها، مربیان یوگی‌ها را تشویق می‌کنند تا برای خود و تمرین آن روز هدف تعیین کنند. این می‌تواند یک کلمه، یک عبارت یا به سادگی احساسی باشد که می‌خواهید در جریان حرکت در جریان داشته باشید. دریافته‌ام که تعیین هدف و بازگشت به آن در سرتاسر کلاس به من کمک می‌کند تا در تمرینم بیشتر احساس کنم. من این تمرین را در زندگی از تشک بیرون آورده‌ام، و تعیین اهداف می‌تواند راهی قدرتمند برای چارچوب‌بندی هر روز برای افزودن حس هدفمندی بیشتر باشد.

یاد گرفتم چگونه از نفسم استفاده کنم

نفس ما چیزی است که به طور همزمان مجبور نیستیم به آن فکر کنیم و قدرت کنترل آن را داشته باشیم .در یوگا، پرانایاما تمرین باستانی کنترل نفس از طریق تکنیک‌های مختلف است. هنگامی‌که ما آگاهانه با تنفس خود هماهنگ میشویم سیستم عصبی پاراسمپاتیک خود را فعال می‌کند که حالت “استراحت و هضم” است. متوجه شده‌ام که وقت گذاشتن برای نشستن با نفس در طول کلاس‌های یوگا به کاهش استرس و اضطراب من کمک کرده است. با همه حواس‌پرتی‌های زندگی روزمره، وقت گذاشتن برای مکث و نفس‌کشیدن حتی برای یک دقیقه از هر روز می‌تواند مفید باشد.

من در لذت بردن از لحظه حال بهتر هستم

جیوان خانگی - دختر - سرگرمی - خوشحالی
لحظه حال – سگ – بازی با سگ

یکی از جملات تاکیدی مورد علاقه من که در یوگا یاد گرفتم این است: “عجله ای وجود ندارد.”  منظورم این است که هر چند وقت یکبار متوجه می‌شوید که از یک کار به کار دیگر عجله دارید؟ یا آنقدر روی کار سرمایه‌گذاری کرده‌اید که فقط به بالا نگاه کنید و ببینید روزتان چگونه گذشت.  بسیاری از یوگا در مورد کاهش عمدی سرعت و آرامش در هر لحظه است. وقتی در حال تمرین یوگا هستم، انتخاب می‌کنم که در هر حالت حضور داشته باشم و با افکار و احساساتم بنشینم. در حالی که نمی‌توانم بگویم 100 درصد مواقع کاملاً حاضر هستم، اما با اطمینان می‌توانم بگویم که اتخاذ این طرز فکر در زندگی روزمره‌ام به من کمک کرده است تا لحظاتی را بدون توجه به اینکه چقدر پیش پا افتاده به نظر می‌رسند، بچشم.

کمی از کمال‌گرایی خود را کنار گذاشتم

کمال طلبی
کمال طلبی

من دوست دارم خود را یک «کمال‌گرای در حال بهبود» بدانم، زیرا عمداً در تلاش بودم تا انتظاراتم را از اینکه فکر میکنم زندگی‌ام چگونه باید باشد یا تجربیاتم چگونه باشد را رها کنم .انجام منظم یوگا نقش بسیار زیادی در این امر ایفا کرده است.  با برخی از ژست‌ها احساس قوی بودن می‌کنم و برخی دیگر نه. همانطور که یکی از مربیان من می‌گوید: روی احساس خود تمرکز کنید، نه اینکه چگونه فکر می‌کنید باید به نظر برسد متعهد شدن به تمرین منظم یوگا برای هماهنگی بیشتر با بدن و ذهنم و رهاسازی افکار از پیش تعیین شده، به من فضایی برای فیض در سایر زمینه‌های زندگی‌ام داده‌ است. ژست ها لازم نیست بی نقص باشند و هر لحظه از زندگی شما هم اینطور نیست. نشان دادن‌ هر روز برای خود در دنیا کافی است.

من بیشتر با احساساتم مرتبط هستم

لبخند-اخم-دختر-احساسات
لبخند-اخم-دختر-احساسات

مربیان یوگا که قبلاً داشتم توصیه‌های جذابی مانند «ما مشکلات خود را در بافت‌هایمان نگه میداریم» یا «لسن‌های‌ما کشوی آشغال بدن هستند» می‌گویند. همانطور که آن عبارات جذاب هستند، معلوم می‌شود که ضربه و سایر احساسات سنگین می‌توانند در بدن ذخیره شوند. حتی تحقیقات در مورد اینکه چگونه تمرین یوگا می‌تواند به رهایی از آسیب کمک کند، افزایش یافته‌ است . از تجربه شخصی صحبت می‌کنیم، بسیاری از کلاس ها یا جریان ها می‌توانند احساسات دشواری را ایجاد کنند. آموختم که نشستن‌ با احساساتم و اجازه دادن‌ به آنها برای اشغال‌فضا به جای تحلیل یا واکنش بیش‌ازحد به من این امکان را می‌دهد که احساساتم را بهتر پردازش کنم.

آموختم که چیزی به نام “تعادل کامل” وجود ندارد

تعادل چنین مفهومی گریزان است. به نظر می‌رسد اگر می‌توانستم انرژی خود را به طور مساوی بین تمام جنبه‌های زندگی ام پخش کنم، ناگهان پوستی درخشان، زمان بیشتری در برنامه ام، دوستی های قوی‌تر و شغلی شکوفا خواهم داشت. اما قرار نیست همه چیز در زندگی همیشه کاملاً متعادل باشد. یوگا به من کمک کرد این واقعیت را بپذیرم و انرژی‌خود را در جایی که بیشترین اهمیت را دارد متمرکز کنم. با تمرین منظم ژست‌های متعادل، توانسته‌ام آگاهی بیشتری به بدنم بیاورم و هسته و ذهنم را تقویت کنم، که به من کمک میکند تا بسیاری از زمینه‌های زندگی‌ام را خارج از تشک مدیریت کنم.

برای پشت‌سرگذاشتن چیزهای سخت به خودم اعتماد بیشتری دارم

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

اولین باری را به یاد می‌آورم که پایه‌های کمکی روی سر انجام دادم و مربی‌ام پاهایم را رها کرد. از اینکه چگونه پاهایم در هوا ماندند تعجب‌کردم زیرا داستانی که برای خودم تعریف می‌کردم این بود که به اندازه‌کافی قوی نیستم. اعتماد به نفسی که در آن لحظه به دست آوردم بی‌نظیر بود. همانطور که به تمرین یوگا ادامه داده‌ام، به تمام مواقعی که فکرمی‌کردم نمیتوانم ژست‌های مختلف را انجام دهم، توجه کرده‌ام، زیرا آنها خیلی چالش برانگیز بودند یا انعطاف‌پذیری یا قدرت عضلانی را نداشتم. با اذعان به جایی که افکارم مرا عقب نگه می‌دارند، میتوانم به داستان‌های دیگری که در زندگی روزمره‌ام برای خودم تعریف می‌کردم فکرکنم.

واقعیت این است که من توانستم بر چالش های زندگی غلبه کنم و به این کار ادامه خواهم داد .شما واقعاً بیشتر از داستانی هستید که در ذهن خود برای خود تعریف میکنید .این مهم است که به خود اعتماد کنید و بدانید که همیشه قادر به تغییر روایت خود هستید. قول می‌دهم :می‌توانید کارهای سختی انجام دهید، خواه این کار را میخکوب کنید، یک مکالمه دشوار یا ایجاد یک تغییر بزرگ در زندگی.

من در گوش‌دادن به بدنم بهتر هستم

وقتی برای اولین بار تمرین یوگا را شروع کردم، با درد سیاتیک، باسن سفت و عضلات همسترینگ تنش مواجه بودم. نیازی به گفتن‌ نیست که احساس می‌کردم ارتباط زیادی با بدن فیزیکی خود ندارم.  به تدریج، با قوی شدن عضلاتم و افزایش انعطاف پذیری، شروع به ترمیم این قطع ارتباط کردم .اکنون خوشحالم که بگویم دیگر مشکلی با سیاتیک ندارم، اما فقدان درد فیزیکی تنها چیزی نیست که تغییرکرده است. من‌ یاد گرفته‌ام به بدنم و آنچه که نیاز دارد گوش دهم. من متوجه شدم که یوگا یک خودآموزی مداوم است، و شما شایسته آن هستید که با آنچه بدنتان سعی در برقراری ارتباط دارد هماهنگ شوید.

من خودم را با دیگران مقایسه نمی کنم

جشن گرفتن موفقیت دیگران - ویژگی های افراد بالغ
همکاری-جشن-دوستی

در برخی از اولین کلاس‌های یوگا، یادم می‌آید که حسادت می‌کردم به افرادی که می‌توانستند پاهایشان را محکم روی زمین رو به پایین بگذارند، و سخت بود که خودم را با کسانی که مدت‌های طولانی‌تری از من تمرین کرده بودند مقایسه نکنم. مدت زیادی طول‌کشید تا بفهمم تمرین یوگا هرکس متفاوت است، و آنچه برای یک فرد خوب است به این معنا نیست که برای دیگری مناسب است. اکنون، من تصمیم می‌گیرم روی تشک خودم تمرکز کنم و در عین حال به آنچه بدنم نیاز دارد توجه کنم.  این طرز فکر در زندگی روزمره نیز کار می‌کند. همه ما سعی می‌کنیم زندگی خود را به گونه‌ای کنیم که برای ما بهترین است. مطمئن باشید که راه درستی را دنبال می‌کنید، حتی اگر به نظر متفاوت از مسیر دیگران باشد.

من با ناراحتی راحت تر هستم

گریمز کردن-ناراحتی-مرد
گریمز کردن-ناراحتی-مرد

یکی از جنبه های زیادی که من در مورد یوگا از آن لذت می برم این است که هر تمرین یک تجربه متفاوت است. چیزی که یک روز احساس خوبی دارد ممکن است در روز دیگر چسبناک یا سفت باشد. یوگا به معنای دردکشیدن نیست، بلکه این است که امتیاز خود را پیدا کنید و ببینید که آیا می‌توانید کمی بیشتر گسترش دهید یا خیر. برای من، یادگیری نحوه نشستن با ناراحتی فضایی برای رشد فراهم کرده است. احساس راحتی در ناراحتی نه تنها به گسترش تمرین یوگا من کمک کرده است، بلکه اکنون آن موقعیت های ناراحت کننده زندگی را به عنوان فرصتی برای گسترش و رشد به عنوان یک شخص می‌بینم.

مطالب مرتبط: چگونه مراقبه یوگا انجام دهیم؟

مطالب مرتبط؛ مزیت های یوگا؛ واقعیت‌هایی در مورد این ورزش که شاید تا به حال نمی‌دانستید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *