ورزش کردن؛ تمرین و تحرک در زمستان با وجود ویروس کرونا؛ تمرین و تحرک در زمستان با وجود ویروس کرونا

ورزش کردن؛ تمرین و تحرک در زمستان با وجود ویروس کرونا

این روزها با شیوع هر چه بیشتر ویروس کرونا سالن‌های بدنسازی بسته یا با ظرفیت محدود باز هستند. ولی امروز در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم که به شما بگوییم که در طول این روزها سخت و با وجود سرمای زمستان ورزش کردن به چه صورت می‌تواند باشد. هم اینکه چطور با ورزش کردن خود را از شر ویروس کرونا در امان نگه داریم.

پس در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع برای شما بیشتر بگوییم.

ورزش کردن در روزهای کرونایی

محدودیت‌هایی که با وجود ویروس کرونا برای ما به وجود آورده است موجب شده است که بسیاری از سالن‌های ورزشی یا بسته شود و یا با ظرفیت محدود فعالیت کنند. همین امر موجب شده است که بسیاری از افرد ورزش کردن در فضای باز را ترجیح دهند.

برای اکثر افراد، ورزش در دمای پایین کاملاً بی‎خطر است. ولی خوب بسیار مهم است که برخی اقدامات احتیاطی را به خاطر بسپارید. مخصوصا اگر افرادی که شرایط سلامتی زمینه‌ای دارند باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشند.

بیشتر تمریناتی که در خارج از خانه در ماه‌های گرم سال انجام می‌شود را شما می‌تواند با خیال راحت در زمستان نیز انجام دهنید. ولی خوب همان‌طور که گفتیم باید یک سری اقدامات حیاتی را جهن ایمن ماندن بیشتر و کاهش شیوع COVID-19 انجام دهید.

اگرچه ممکن است دویدن یا دوچرخه سواری روشی مناسب برای سوزاندن کالری در بهار و پاییز برای شما مناسب باشد. ولی ایده آماده شدن برای سرد کردن بدن بعد از این ورزش در هوای سرد زمستان شاید چندان ایده‌ی جذابی نباشد. شاید باور نکنید ولی برای اکثر مردم ورزش کردن در بیرون و در دمای سردتر کاملاً ایمنی و ایده‌ی خوبی می‌تواند باشد.

ولی خوب اگر شما هم قصد انجام این کار در فضای بیرون و هوای سرد را دارید، باید این نکاتی که در ادامه عنوان می‌کنیم را به خاطر بسپارید.

ورزش کردن
ورزش کردن

نکات مهم جهت یادآوری ورزش کردن در هوای سرد

ورزش کردن در سرما ممکن است مزایای بسیار زیادی برای سلامتی شما داشته باشد. دکتر مایکل فردریکسون، پزشک پورزشی در مراقبت‌های بهداشتی استانفورد بر این باور است که وقتی صحبت از فواید سلامتی می‌شود. کار در دمای سردتر تفاوت زیادی با ورزش در هنگام گرم بودن ندارد.

ولی خوب است که در این مورد کاملا فعال بمانید و بدون توجه به آب و هوا دست از ورزش کردن نکشید. قرار گرفتن در معرض دمای سرد هنگام ورزش، باعث بالا بردن متابولیسم بدن می‌شود. همین طور موجب ایجاد برخی فعل و انفعالات در بدن شما خواهد شد. شاید باور نکنید ولی ورزش کردن با این روش می‌تواند کالری سوزی بیشتری را تجربه کنید.

ورزش‌های مناسب فصل سرد سال

برای بیشتر افراد دویدن در اطراف محله شما یا پارک محلی معمولاً ساده‌ترین راه برای انجام فعالیت‌های بدنی در خارج از خانه است. اما هر نوع ورزشی که در دمای گرمتر سال انجام شود در سرما نیز برای شما بی‌خطر خواهد بود. کلا در فصول سرد سال هر ورزشی برای شما مفید خواهد بود. به جز شنا کردن که ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد.

از جمله ورزش‌های مفیدی که برای شما می‌تواند در فصل سرد برای شما مفید باشد. ورزش‌هایی مثل HIIT، دوچرخه سواری، کالستیک، بوت کمپ، تمرینات رقصی می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. ولی فقط قبل از این کار باید اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع تمرینات با شدت بالاتر، گرم شدن کامل عضلات را انجام داده و دمای هسته بدن را کم‌کم بالا ببرید.

اگر در جایی زندگی می‌کنید که در آن آب و هوا برفی است. اسکی، صحرانوردی، اسکیت روی یخ و حتی سورتمه سواری می‌تواند راه مناسبی برای شما باشد.

نکته مهم دیگری که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید این است که در طی تمرین فاصله اجتماعی خود را با دیگران حفظ کنید. در این حالت باید اطمینان حاصل کنید که حداقل 6 فوت از دیگران فاصله دارید. حتی در برخی موارد اگر این فاصله بیشتر باشد، برای سلامتی شما مفیدتر خواهد بود.

لباس مناسب جهت ورزش کردن در فصل سرد سال

انتخاب جنس و نوع لباس مناسب هم یکی دیگر از مواردی است که باید به آن بسیار توجه داشته باشید. مثلا لباس با جنس پنبه می‌تواند عرق را جذب کند و گزینه خوبی برای استفاده در هنگام ورزش کردن در فصل‌های سرد سال نیست.

اگر انجام یک فعالیت ورزشی مانند دویدن که در آن ممکن است بیشتر عرق کنید، را داشته باشید، انتخاب و پوشیدن که لایه لباس با پایه پارچه‌ای مصنوعی می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. در چنین ورزش‌هایی پوشیدن لباس‌های پشمی هم می‌تواند به شما برای حفظ گرمای بیشتر کمک کند.

اگر در خارج از هوای خانه هوا بارانی یا برفی باشد پوشیدن لباس‌ها و ژاکت‌های ضد آب سبک می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. ولی خوب باید توجه داشته باشید که همیشه در چنین آب و هواهایی یک لباس اضافه و زاپاس نیز داشته باشید که خیسی لباس شما را مریض نکند.

اگر هم مایل باشید استفاده از کلاه، دستکش و روسری می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

ورزش کردن
ورزش کردن

استفاده از ماسک در هنگام ورزش کردن

در طی دورانی که همه درگیر ویروس کرونا هستیم قاعدتا پوشیدن ماسک یک انتخاب اجباری برای همه ماست. در مورد ورزش کردن هم پوشیدن ماسک از جلمه مواردی است که حتما باید آن را در نظر داشته باشید. چه در هنگام ورزش کردن و چه در موارد دیگر باید هم ماسک بپوشید و هم فاصله اجتماعی خود را با دیگران به خوبی حفظ کنید.

جالب است که بدانید که استفاده از ماسک به ویژه در ماه‌های سرد سال مثل زمستان فواید دیگری نیز دارد. مثلا یکی از مزایای استفاده از آن در فصل زمستان این است که می‌تواند بینی و گونه‌های شما را بپوشانند و صورت شما را گرم و آن را از سرما حفظ کند. علاوه بر آن شاید باور نکنید ولی استفاده از ماسک می‌تواند برای مجاری تنفسی شما بسیار مفید باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای و ورزش کردن

افرادی که شرایط سلامتی ویژه دارند،  هنگام ورزش کردن در خارج از خانه در فصل زمستان باید اقدامات احتیاطی خاصی را لحاظ فرمایید. مثلا برای افراد مبتلا به آسم، سازگاری با هوای سرد شاید کمی دشوارتر از افراد عادی باشد. هوای سرد باعث انقباض واکنش مجاری هوایی در شما خواهد شد. این امر می‌تواند تنفس را برای شما دشوار کند و حتی باعث ایجاد حملات آسمی در این افراد شود.

برای این دسته از افراد ورزش کردن در فصول سرد سال، گرم شدن آرام و تدریجی بسیار توصیه می‌شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از ماسک در مورد چنین افراد نه تنها به جلوگیری از انتشار COVID-19 کمک می‌کند. بلکه می‌تواند در گرم شدن هوای تنفسی نیز برای این افراد مفید باشد.

یکی دیگر از مواردی که افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند این است که باید در هنگام ورزش کردن و ماسک زدن همیشه اسپری تنفسی خود را به همراه داشته باشند.

نکته مهم دیگر هم این است که این دسته از افراد نباید برف پارو کنند. چرا که برای این افراد بسیار خطرناک است. این تمرین یک تمرین خیلی سخت و جدی است. اگر شما عادت به ورزش کردن دارید، این فعالیت بدنی می‌تواند مفید باشد. ولی اگر خیلی اهل ورزش کردن نیستید این کار می‌تواند احتمال حمله قلبی را در شما بیشتر کند.

افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی باید به صورت کاملا جدی از این کار خودداری کنند.

اقدامات احتیاطی دیگر

برای افرادی که هیچ بیماری زمینه‌ای ندارند و مشکلی ندارند،  بزرگترین نگرانی که باید هنگام ورزش کردن در هوای سرد دارند خطر سرمازدگی و هیپوترمی است.

توجه داشته باشید که ورزش کردن در دمای 17 یا 18 درجه فارنهایت اصلا توصیه نمی‌شود. حدالامکان باید از این کار خودداری شود. ورزش کردن در چنین دمایی در کمتر از 30 دقیقه ممکن است احتمال سرمازدگی روی پوست را زیاد کند.

هیپوترمی هم که در آن درجه حرارت بدن به طور غیرطبیعی پایین است، به احتمال زیاد در دمای بسیار سرد بسیار امکان بروزش هست.

نسبت به بدن خود کاملا هوشیار باشید. مثلا همیشه مراقب باشید که در هنگام ورزش کردن انگشتان دست و پای خود حس کنید. اگر احساس کردید که واقعا سرما شما را اذیت می‌کند و شروع به لرزیدن کرده‌اید، سعی کنید که سریعا از محیط سرد دوری کنید.

این سرما نباید در حدی باشد که نتوانید صحبت کنید و یا احساس گیجی کنید، این اصلا احساس خوبی نیست و باید سریعا خود را از آن محیط دور کنید.

هیدراته ماندن در هوای سرد سال

شاید در زمستان به مایعات کمی کمتر نیاز داشته باشیم، اما به دلیل تنفس؛ تعریق در لایه‌های زیرین لباس و اثرات خشک شدن هوا، بدن نیاز کمتری به مایعات دارد. ولی خوب بسیار مهم است که در چنین شرایطی تا جایی که می‌توانید مصرف آب و مایعات را فراموش نکنید.

ورزش کردن
ورزش کردن

استفاده از کرم ضدآفتاب در هوای سرد سال

استفاده از کرم ضد آفتاب را در فصول سرد سال فراموش نکنید. حتی اگر در فضای بیرون آفتاب هم نبود باید سعی کنید که حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. این امر به ویژه در زمستان اگر برف زیادی بر اثر شدت بازتاب خورشید وجود داشته باشد، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

یخبندان و ورزش کردن

اگر برای ورزش کردن صبح زود را انتخاب کردید و دوست دارید بدوید و یا دوچرخه سواری كنید یخبدان و سرمای سوزناک را خیلی مراقب باشید. چرا که یخبندان و سر خوردن در این هوا می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی در شما خواهد شد.

ورزش کردن در دورانی که ویروس کرونا به شدت شیوع پیدا کرده برای بالا بردن ایمنی بدن بسیار مهم است. ورزش کردن می‌تواند از شما در برابر COVID-19 یا هر نوع آنفولانزا یا سرماخوردگی در فصل زمستان محافظت کند.

علاوه بر این خطر انتقال بیماری شما به خارج بسیار کمتر است. بنابراین اگر نمی‌توانید در محیط داخل خانه ورزش کنید یا فقط دوست دارید در فضای باز ورزش کنید، این نکاتی که در این مقاله برای شما گفتیم را لحاظ کنید تا هم سلامتی خود را حفظ کرده باشید و هم اینکه از مزایای بی‌نظیر آن بهره مند شوید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.