mask-corona

چگونه از محافظت یک ماسک در برابر ویروس کرونا اطمینان حاصل کنیم؟

مقدمه

از جولای سال 2020، سازمان بهداشت جهانی به افرادی که علائم ویروس‌کرونا را دارند استفاده از ماسک پزشکی و به افرادی که در محیط‌های با احتمال انتقال بالا هستند و نمی‌توانند فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند استفاده از ماسک غیرپزشکی را توصیه می‌کند.

ماسک‌های صورت ممکن است به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا با گرفتن ذراتی که از دهان شما هنگام حرف زدن، سرفه و نفس کشیدن خارج می‌شود، کمک کنند. از آنجا که بسیاری از افراد به دنبال خرید و پوشیدن ماسک‌های صورت هستند، دشوار است که بگوییم آیا ماسکی که شما در اختیار دارید در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا موثر است یا خیر. با بازرسی ماسک خود و خرید آن از یک فروشگاه معتبر، می‌توانید از ایمن بودن خود و دیگران هنگامی که در میان جمعیت هستید اطمینان حاصل کنید.

روش اول: استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای غیر‌پزشکی

ویروس-کرونا-ماسک

قدم اول: ماسک ساخته شده از پنبه ضخیم را انتخاب کنید

حافهای پنبه‌ای ، پارچه‌های پنبه‌ای و تی شرت‌های پنبه‌ای همه مواد عالی برای ساخت یک ماسک هستند. اگر خودتان قصد دارید که ماسک درست کنید، سعی کنید پارچه‌ای را که بافت محکم و ضخیمی دارد انتخاب کنید  تا بتواند جلوی انتشار قطرات آب خارج شده از دهان شما را بگیرد.

اگر مطمئن نیستید که بافت پارچه شما به اندازه کافی ضخیم است یا نه، پارچه را مقابل نور بگیرید اگر می توانید تابش نور را ببینید، باید سعی کنید پارچه دیگری را انتخاب کنید.

قدم دوم: بررسی کنید که ماسک پارچه‌ای حتما دو تا سه لایه پارچه داشته باشد

ماسک‌های پارچه‌ای تنها زمانی موثر هستند که دارای دو یا سه لایه باشند. اطمینان حاصل کنید که ماسکی استفاده می‌کنید حداقل 2 لایه را داشته باشد.

لایه‌های مضاعف پارچه می‌تواند جلوی ذرات بیشتری را که هنگام  صحبت، سرفه یا نفس کشیدن از دهان خارج میشود بگیرد.

در حالت ایده‌آل، لایه بیرونی ماسک باید در‌برابر آب مقاوم باشد، لایه داخلی باید قدرت جذب آب خوبی داشته باشد و لایه میانی نیز باید به عنوان فیلتر بین این دو عمل کند.

قدم سوم: ازچسبندگی ماسک به گونه‌ها و چانه‌ها اطمینان حاصل کنید

ماسک خود را با قرار دادن حلقه‌های کنار ماسک بر روی گوش بزنید. به آینه نگاه کنید تا ببینید که آیا فضای بازی در اطراف بینی، چانه یا گونه‌های شما وجود دارد یا نه. اگر وجود داشته باشد، ممکن است به یک ماسک کوچکتر احتیاج داشته باشید.

اگر فضای باز در اطراف صورت شما وجود داشته باشد، هوایی که تنفس می‌کنید می‌تواند با دم و بازدم به راحتی از آن فضای باز خارج شود و این ماسک را بی‌اثر می‌کند.

سعی کنید برای زدن ماسک از لمس خود ماسک خودداری کنید. درعوض، با استفاده از حلقه‌هایی که در اطراف ماسک وجود دارد و روی گوش قرار میگیرد آن را روی صورت خود قرار بدهید یا بردارید تا از آلوده شدن دستان خود جلوگیری کنید.

قدم چهارم: اگر ماسک‌تان مرطوب یا کثیف شده است آن را بشویید

 اگر ماسک شما به وضوح کثیف یا مرطوب است، آن را داخل ماشین لباسشویی با یک شوینده لباسشویی در چرخه آب گرم قرار دهید. بگذارید ماشین لباسشویی چرخه کامل خود را اجرا کند، سپس ماسک را آویزان کنید تا خشک شود تا دوباره از آن استفاده کنید.

در حالت ایده‌آل، باید ماسک خود را بعد از هربار‌ استفاده بشویید. اگر قصد دارید دوباره آن را بپوشید بدون اینکه آن را بشویید، آن را در کیسه پلاستیکی قراردهید تا زمانی که بخواهید مجددا از آن استفاده کنید.

روش دوم: استفاده از ماسک پزشکی (جراحی)

ماسک-پزشکی-کرونا-ویروس

قدم اول: اطمینان حاصل کنید که ماسک پزشکی شما توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید شده است

ماسک‌های پزشکی ماسک‌های نازک آبی‌ای هستند که حلقه‌های کنارآن روی گوش قرار می‌گیرد و بینی و دهان شما را می‌پوشاند. اگر اقدام به خرید ماسک جراحی می‌کنید، حتماً آرم سازمان غذا و دارو یا FDA را روی بسته بندی بررسی کنید تا مطمئن شوید که ماسک شما از منبع معتبری است.

ماسک‌های جراحی معمولاً دارای 3 لایه محافظ هستند، اما اغلب آنها قابل مشاهده نیستند مگر اینکه شما ماسک را باز کنید.

ماسک‌هایی که توسط FDA تایید نشده‌اند ممکن است از سطح حفاظت لازم برای کاهش سرعت انتشار COVID-19 برخوردار نباشند.

در حالی که ماسک‌های جراحی از انتشار ذراتی که از دهان شما خارج میشود جلوگیری میکنند اما در برابر فیلتر کردن ذرات هوایی که آن را تنفس می کنید مؤثر نیستند.

قدم دوم: اگر ماسکتان کثیف یا پاره شده است آن را دور بیندازید

قبل از استفاده از ماسک جراحی، بررسی کنید که هیچ قسمتی از آن کثیف یا پاره نباشد. اگر بود، آن را دور بیندازید و از یک ماسک جدید استفاده کنید.

قدم سوم: ماسک را به طور مناسب در مقابل بینی، گونه‌ها و چانه خود قرار دهید

اگر از ماسک جراحی استفاده میکنید. حلقه‌های کشی اطراف ماسک را بکشید و روی گوش قرار دهید و قسمت بالا را خم کنید تا در اطراف بینی قرار بگیرد. هیچ گونه فضای باز بزرگی نباید در اطراف گونه‌ها باشد، جایی که هوا بتواند خارج شود.

شکاف بین ماسک و پوست شما می تواند باعث شود قطرات آبی که از دهان شما خارج می‌شوند به داخل هوا بپیوندند ، و به طور بالقوه ویروس COVID-19 را گسترش می‌دهد.

قدم چهارم: بعد از یک‌بار استفاده ماسک خود را دور بیندازید

متأسفانه ماسک‌های جراحی قابل استفاده مجدد نیستند و شما باید پس از یک‌بار استفاده آنها را دور بیندازید. ماسک را با استفاده از بند‌های حلقه مانند آن از روی صورت خود بردارید و آن را داخل سطل زباله‌ای که در آن یک کیسه قرار گرفته است بیندازید تا از آلوده‌ شدن دست یا خانه خود جلوگیری کنید.

ماسک‌های جراحی فقط برای یک‌بار استفاده ساخته شده‌اند، بنابراین با گذشت زمان و هربار استفاده کارایی کمتری پیدا می‌کنند.

روش سوم: استفاده از ماسک N95

ماسک-n95-ویروس-کرونا

قدم اول: اطمینان حاصل کنید که ماسک N95 شما توسط NIOSH تأیید شده است

ماسک‌های N95 ماسک‌های تنگی هستند که بندهای آنها پشت سر و گوش قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید این نوع ماسک را بخرید اطمینان حاصل کنید که توسط موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی  یا NIOSH تأیید شده است.

این امر تضمین می‌کند که ماسک شما 95% ذرات موجود در هوا را می‌تواند فیلتر کند.

ماسک‌های  N95که توسط NIOSH تأیید نشده‌اند ممکن است دارای فیلتر کافی برای محافظت در برابر انتشار COVID-19 نباشند.

قدم دوم: ماسک را به طور مناسب در مقابل بینی گونه‌ها و چانه خود قرار دهید.

 بند‌های ماسک را بکشید و یکی را در اطراف گردن خود و دیگری را در پشت سر خود قرار دهید. ماسک را روی صورت خود محکم کنید طوری که کاملا به صورت بچسبد و فضای بازی بین ماسک و پوست شما وجود نداشته باشد تا از فیلتر هوای مناسب اطمینان حاصل کنید.

اگر می‌توانید انگشت خود را بین ماسک و پوست خود قرار دهید باید ماسک کوچکتری انتخاب کنید.

ماسک‌های N95 محکم و تنگ هستند و چون کاملا به صورت میچسبند اگر از آنها مدت زمان طولانی استفاده کنید رد ماسک ممکن است روی صورت شما بماند.

قدم سوم: اگر ماسکتان پاره یا کثیف شد، ماسک N95 خود را دور بیندازید

می‌توانید از ماسکتان تا زمانی که مرطوب، پاره یا کثیف نشده است استفاده کنید. اگر ماسکتان پاره یا کثیف یا مرطوب شده آن را داخل سطل زباله‌ای که در آن کیسه قرار دارد بیندازید تا از آلودگی جلوگیری شود. با اینکه ماسک‌های N95 معمولاً قابل استفاده مجدد نیستند اما مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در طول همه‌گیری جهانی استثنائی صادر کرده‌اند.

اگر زمانی که از ماسکتان استفاده می‌کنید نفس کشیدن برایتان سخت می‌شود باید آن را دور بیندازید.

روش چهارم: از ماسک به شیوه صحیح استفاده کنید.

چگونه-ماسک-بزنیم-کرونا-ویروس

قدم اول: ماسک را با استفاده از بندهای حلقه مانند آن روی صورت قرار دهید

برای زدن ماسک بندهای حلقه مانند آن را بکشید و پشت گوش قرار دهید یا اگر از ماسک N95 استفاده می‌کنید بندهای آن را بکشید و یکی را پشت سر و دیگری را پشت گردن قرار دهید. اگه نیاز دارید که ماسک را روی صورت خود تنظیم کنید با استفاده از بندها این کار را انجام دهید تا زمانی که به خوبی روی صورتتان قرار بگیرد.

اگر به جلوی ماسک هنگام زدن آن دست زدید دستان خود را با آب و صابون بشویید.

قدم دوم: زمانی که ماسک روی صورتتان قرار‌ دارد از دست زدن به آن خودداری کنید

در حالی که خارج از خانه هستید، سعی کنید تا حد امکان دستان خود را از روی صورت خود دور نگه‌ دارید. از دست زدن به ماسکتان برای در آوردن آن یا زمین گذاشتن آن یا تنظیم آن خودداری کنید تا دستهایتان را آلوده نکنید.

اگر به ماسک خود دست زدید، برای تمیز کردن دستان خود از مقداری الکل ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

قدم سوم: ماسک خود را تا زمانی که فاصله اجتماعی مناسب با دیگر افراد ندارید بر روی صورت نگه دارید و در نیاورید.

مگر اینکه در محیطی باشید که بتوانید حداقل 1 متر (3.3 فوت) با سایر افراد فاصله داشته باشید. در آوردن ماسک خود در حالی که در نزدیکی افراد دیگری هستید، می تواند ویروس COVID-19 را گسترش دهد، حتی اگر فقط برای یک لحظه باشد.

اگر مطمئن نیستید که آیا نیاز به زدن ماسک در مکان‌های عمومی دارید یا نه، دستورالعملهای ایالت یا استان خود را بررسی کنید.

قدم چهارم: ماسک را با استفاده از بندهای آن از روی صورت بردارید

برای برداشتن ماسک بندهای آن را به آرامی به طرفین بکشید و آن را بردارید. از لمس قسمت جلویی ماسک خودداری کنید تا از آلوده شدن دستتان جلوگیری کنید.

ماسک شما برخی از آلاینده‌ها را فیلتر کرده است که در قسمت جلویی ماسک جمع شده‌اند به همین دلیل باید از دست زدن به این ناحیه خودداری کنید.

قدم پنجم: پس از در آوردن ماسک دست‌های خود را بشویید

با استفاده از صابون و آب گرم دستان خود را کاملا بشویید. کف دست، انگشت‌ها و زیر ناخن‌ها باید به خوبی شسته شود. سپس دست را با آب بشویید و با حوله تمیز خشک کنید.

سعی کنید هربار که به مکان‌های عمومی می‌روید یا سطح مشترکی را لمس می‌کنید دست خود را با آب و صابون بشویید.

نکات

با مراجعه به سایت زیر از جدیدترین اطلاعات در مورد COVID-19 مطلع شوید.

هشدارها

ماسک باید همراه با سایر اقدامات پیشگیری مانند فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن دست و همچنین در صورت احساس بیماری در خانه ماندن، استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.