چگونه از تامپون استفاده کنیم؟

چگونه از تامپون استفاده کنیم؟

استفاده از تامپون برای اولین بار می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد، به خصوص اگر برای دفعه اول باشد که پریود می‌شوید. این مقاله نحوه استفاده صحیح از تامپون را به شما آموزش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا در مورد استفاده از آن برای بار اول اعتماد به نفس پیدا کنید. پس همراه زرد نیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

ردکردن چند شایعه با حقیقت

باورهای اشتباه زیادی در مورد استفاده از تامپون وجود دارد و ممکن است قبلا اطلاعات نادرستی در مورد نحوه استفاده از آن شنیده باشید. دانستن حقیقت می‌تواند ترس شما را از بین برده و هرگونه سوءتفاهم را برطرف کند.

مطمئن باشید که یک تامپون هرگز در درون شما گیر نکرده و گم نمی‌شود

مطمئن باشید که یک تامپون هرگز در درون شما گیر نکرده و گم نمی‌شود

صادقانه بگویم، جایی برای رفتن وجود ندارد! در انتهای واژن، فقط یک دهانه کوچک وجود دارد که اجازه عبور خون را می‌دهد. همیشه می‌توانید آن را با نخ بیرون بکشید، یا اگر نخ پاره شد، دستتان را به داخل برده و با انگشتان خود آن را بگیرید.

 • فراموش نکنید که تمام تامپون‌ها را تا پایان پریود خود بردارید.

توجه داشته باشید که با تامپون می‌توانید به دستشویی بروید

توجه داشته باشید که با تامپون می‌توانید به دستشویی بروید

فقط نخ را به آرامی بلند کنید، تا هنگام ادرارکردن از مسیر خارج شود.

 • از طرف دیگر، می‌توانید با احتیاط نخ را داخل واژن قرار دهید تا هنگام ادرارکردن از مسیر خارج شود. نخ را خیلی سطحی فرو ببرید، به طوری که وقتی به آن دست می‌زنید، همچنان بتوانید حسش کنید.

توجه داشته باشید که برای شروع استفاده از تامپون حداقل سنی وجود ندارد

توجه داشته باشید که برای شروع استفاده از تامپون حداقل سنی وجود ندارد

شما می‌توانید در هر سنی استفاده از تامپون را شروع کنید، فقط مطمئن شوید که با آن راحت هستید. لازم نیست بالای ۱۸ سال داشته باشید. برخی از دختران از پد استفاده نمی‌کنند و مستقیما به سمت استفاده از تامپون می‌روند، به خصوص اگر ورزش‌هایی مانند شنا یا ژیمناستیک انجام دهند.

بدانید که استفاده از تامپون باعث از دست دادن باکرگی شما نمی‌شود

بدانید که استفاده از تامپون باعث از دست دادن باکرگی شما نمی‌شود

برخلاف یک شایعه واقعا بیهوده، استفاده از تامپون باعث نمی‌شود “باکرگی خود را از دست بدهید”. ممکن است باعث کشیدگی پرده بکارت (غشای نازکی که معمولا در هنگام رابطه جنسی پاره می‌شود) شود، اما نباید آن را پاره کند. پرده بکارت فقط تا حدی دهانه واژن را می‌پوشاند و دارای خاصیت کشش و انعطاف است. حتی اگر استفاده از تامپون باعث پارگی غشا شود (که می‌تواند در حین انجام فعالیت‌های دیگر نیز اتفاق بیفتد، مانند اسب‌سواری مکرر)، به این معنی نیست که شما باکره نیستید.

 • شایعه دیگر این است که پرده بکارت به‌طور کامل واژن را می‌پوشاند. خیالتان راحت باشد، پرده بکارت شما دریچه‌ای برای قرار‌دادن تامپون و خروج خون پریود از بدن شما دارد.
 • معمولا پرده بکارت در صورت ریلکس‌بودن منبسط می‌شود، اما اگر در حالی که عضلاتش منقبض و گرفته است، یک تامپون را با فشار وارد کنید، ممکن است پرده بکارت نیز پاره شود. این اتفاق می‌تواند در حین انجام ورزش نیز بیفتد.

مطمئن شوید هر جا که می‌روید، به اندازه کافی با خود ذخیره لوازم بهداشتی دارید

مطمئن شوید هر جا که می‌روید، به اندازه کافی با خود ذخیره لوازم بهداشتی دارید

چه سر کار یا مدرسه یا خارج از شهر هستید، همیشه تامپون یدکی در کیف خود داشته باشید. مخصوصا زمانی که برای اولین بار است که پریودتان شروع شده است، پک یک کیسه کوچک دارای تامپون، نوار بهداشتی، دستمال مرطوب و یک جفت شورت یدکی ممکن است مفید باشد.

اگر بیش از هشت ساعت می‌خوابید، شب‌ها از پد استفاده کنید

اگر بیش از هشت ساعت می‌خوابید، شب‌ها از پد استفاده کنید

به این ترتیب، لازم نیست نگران بلندشدن زودهنگام از رختخواب برای تعویض تامپون باشید، یا حتی در معرض خطر سندروم شوک سمی قرار بگیرید، سندروم شوک سمی یک وضعیت پزشکی نادر اما جدی‌ست که زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری استافیلوکوکوس اورئوس وارد جریان خون شما شود.

قبل از استفاده

تامپون بخرید

تامپون بخرید

همان‌طور که احتمالا قبلا در فروشگاه‌های موادغذایی دیده‌اید، تامپون‌ها انواع و اندازه‌های مختلفی دارند. در این‌جا ساده‌ترین راه‌ها برای شما که اولین بار است‌ می‌خواهید از تامپون استفاده کنید، آورده شده است:

 • خرید تامپون با اپلیکاتور. تامپون‌ها در دو نوع اصلی عرضه می‌شوند: با اپلیکاتور یا لوله پلاستیکی که به شما کمک می‌کند تامپون را به داخل واژن فشار دهید. کمک یک اپلیکاتور، استفاده از تامپون را برای اولین بار آسان‌تر می‌کند، بنابراین نوعی را انتخاب کنید که شامل اپلیکاتور باشد. (در ایالات متحده، O.B.  نام تجاری معروفی است که بدون اپلیکاتور به فروش می‌رسد – اکثر مارک‌های دیگر آن‌ها را دارند.)
 • تامپون با جذب مناسب انتخاب کنید. میزان جذب پنبه جاذب در تامپون از سبک تا سنگین متغیر است. بیشتر زنان از تامپون‌های جذب‌کننده سنگین در روزهای اول پریودی خود که خونریزی شدیدتر است، استفاده می‌کنند که در روزهای آخر به تامپون‌های سبک‌تر تبدیل می‌شود.
 • اگر نگران درد هستید، سعی کنید تامپون‌های سبک‌تر بخرید. آن‌ها باریک‌تر و راحت‌تر هستند اما شما باید آن‌ها را مرتبا تعویض کنید. یکی از تامپون‌های خوب برای شروع Tampax Pearl Lite  است. شما همچنین می‌توانید فقط از تامپون‌های “کوچک” یا “لاغر” استفاده کنید. استفاده از یک تامپون با اندازه کوچک‌تر در ابتدا به شما کمک می‌کند تا به قرار دادن آن‌ها عادت کنید و همچنین بیرون‌آوردن آن‌ها نیز آسان‌تر خواهد بود. اگر متوجه شدید که این تامپون‌ها به درد شما نمی‌خورد، می‌توانید بعدا تامپون‌های سنگین‌تری بخرید.
 • اگر در طول روز خونریزی شدیدی دارید، استفاده از یک نوار بهداشتی یا پد نازک همراه با تامپون، در صورت سرریزشدن تامپون، مفید خواهد بود. سرریز‌شدن ممکن است در عرض ۴ ساعت حتی با تامپون‌های جذبی سنگین هم اتفاق بیفتد.

دست‌هایتان را بشویید

دست‌هایتان را بشویید

شاید عجیب به‌نظر برسد که باید دستان خود را قبل از رفتن به دستشویی بشویید، اما در این مورد این یک حرکت هوشمندانه است. اپلیکاتورهای تامپون استریل هستند و شستن دست‌ها از ایجاد هرگونه قارچ یا باکتری عامل عفونت جلوگیری می‌کند.

 • اگر تامپون را روی زمین انداختید، آن را دور بیندازید. اگر به این فکر کنید که مجبور به تحمل یک عفونت ناراحت‌کننده و دردناک هستید، قطعا می‌دانید که هیچ‌وقت ارزش آن را ندارد که چند سنت یا حتی چند دلار روی تامپون صرفه‌جویی کنید.

قراردادن تامپون

روی توالت بنشینید

روی توالت بنشینید

زانوهایتان را بیشتر از حد معمول از هم باز کنید تا در حین انجام این کار حداکثر دسترسی و دید را داشته باشید یا این‌که مانند قورباغه روی صندلی توالت چمباتمه زده و بنشینید.

 • در یک روش دیگر، می‌توانید بایستید تا تامپون را وارد کنید. به این صورت که یک پا را روی سطح بالاتری مانند صندلی توالت قرار دهید و بعد آن را وارد کنید. اگر این روش برای شما بهتر است، آن را امتحان کنید. با این حال، بیشتر خانم‌ها ترجیح می‌دهند روی توالت نشسته تا از هرگونه جاری‌شدن خونریزی جلوگیری شود.

واژن خود را پیدا کنید

واژن خود را پیدا کنید

این رایج‌ترین مانعی است که استفاده‌کنندگان دفعه اولی تامپون با آن مواجه می‌شوند و می‌تواند واقعا دلهره‌آور به‌نظر برسد. با این حال، هنگامی که آن را پیدا کردید، برای انجام عملیات آماده هستید! در این‌جا نحوه انجام این کار را به‌طور ساده گفته‌ایم:

 • آناتومی خود را یاد بگیرید. سه روزنه وجود دارد: مجرای ادرار (محل خروج ادرار) در جلو، واژن در وسط و مقعد در عقب. اگر از قبل می‌دانید که مجرای ادرار شما کجاست، یک یا دو اینچ پایین‌تر از آن را لمس کرده تا دهانه واژن را پیدا کنید.
 • از خون برای راهنمایی خود استفاده کنید. این ممکن است عجیب به‌نظر برسد، اما اگر در پیداکردن واژن مشکل دارید، به شما کمک خواهد کرد. یک تکه دستمال توالت را خیس کرده و تمام خون قاعدگی را از جلو به عقب در آن ناحیه کاملا تمیز کنید (یا زیر دوش رفته و آن قسمت را تمیز کنید). هنگامی که همه چیز تمیز شد، با یک تکه تمیز از دستمال توالت به بدنتان ضربه بزنید تا متوجه شوید که خون از کجا می‌آید.
 • کمک بخواهید. اگر واقعا آن را پیدا نمی‌کنید، نگران نباشید، دختران زیادی قبل از شما این مشکل را داشتند! از یکی از بستگان زن مورد اعتماد – مانند مادر، خواهر، مادربزرگ، خاله یا دخترخاله بزرگترتان – بخواهید که برای دفعه اول به شما کمک کند تا این موضوع را بفهمید. سعی کنید خجالت نکشید و به یاد داشته باشید که هر زنی روزی در چنین جایی بوده که شما الان هستید. همچنین می‌توانید از یک پزشک یا پرستار کمک بخواهید.

تامپون را به درستی نگه دارید

تامپون را به درستی نگه دارید

در قسمت وسط تامپون، جایی که لوله باریک‌تر اپلیکاتور با قسمت ضخیم‌تر آن برخورد می‌کند، آن را بین انگشت شست و انگشت میانی خود نگه دارید. سپس انگشت اشاره خود را روی انتهای اپلیکاتور و جایی که نخ بیرون می‌آید قرار دهید.

نیمه ضخیم‌تر اپلیکاتور را به آرامی وارد واژن کنید

نیمه ضخیم‌تر اپلیکاتور را به آرامی وارد واژن کنید

جهت اپلیکاتور به سمت پشت بدن باشد سپس آن را چند اینچ به سمت بالا ببرید تا زمانی که انگشتان شما بدنتان را لمس کنند. نگران کثیف‌شدن دست‌هایتان نباشید – خون قاعدگی درواقع تا آن‌جا که باکتری‌ها وجود دارند، بسیار تمیز است و همیشه می‌توانید پس از اتمام کار، آن را بشویید.

نیمه نازک‌تر اپلیکاتور را با انگشت اشاره خود فشار دهید

نیمه نازک‌تر اپلیکاتور را با انگشت اشاره خود فشار دهید

باید احساس کنید که تامپون چند اینچ بیشتر در داخل بدن شما حرکت می‌کند. زمانی که قسمت نازک اپلیکاتور به قسمت ضخیم آن برخورد کرد، فشاردادن را متوقف کنید.

اپلیکاتور را بیرون بکشید

اپلیکاتور را بیرون بکشید

اپلیکاتور را به آرامی از واژن خود بیرون بیاورید. نگران نباشید – اگر دستورالعمل‌ها را دنبال کرده باشید و آن را به‌طور کامل انجام دهده باشید، تامپون را با آن بیرون نخواهید آورد. اپلیکاتور را بعد از بیرون‌آوردن در بسته‌بندی تامپون یا یک تکه دستمال توالت بپیچید و داخل سطل زباله بیندازید.

 • هرگز اپلیکاتورها را در توالت ننداخته و سیفون را نکشید – آن‌ها می‌توانند آسیب جدی به لوله‌کشی ساختمان وارد کنند.

راحتی خود را بررسی کنید

راحتی خود را بررسی کنید

شما نباید تامپون را در درون خود احساس کنید و نباید برای شما ناراحت‌کننده باشد. اگر نشستن یا راه‌رفتن برایتان دردناک است، حتما مشکلی پیش آمده است. این اتفاق معمولا به این دلیل می‌افتد که فاصله تامپون از واژن مناسب نیست. انگشت خود را تا زمانی که تامپون را احساس کنید، وارد واژن کنید. کمی فشار دهید، سپس دوباره راه بروید. اگر هنوز درد دارید، پس آن را اشتباه وارد کرده‌اید. آن را بیرون کشیده و دوباره یکی دیگر را امتحان کنید.

برداشتن تامپون

تامپون خود را هر چهار تا شش ساعت یک‌بار باید تعویض کنید

تامپون خود را هر چهار تا شش ساعت یک‌بار باید تعویض کنید

لازم نیست حتما بعد از گذشت چهار ساعت این کار را انجام دهید، اما سعی کنید بیشتر از شش ساعت طول نکشد.

 • سندروم شوک سمی (TSS) یک بیماری بسیار نادر اما بالقوه و کشنده از ماندن تامپون برای مدت طولانی در بدن است. اگر به‌طور اتفاقی تامپون برای بیش از هشت ساعت در بدنتان مانده و به‌طور ناگهانی دچار تب شدید، خارش ناگهانی یا استفراغ شدید، تامپون را سریعا بیرون آورده و فورا به پزشک مراجعه کنید.

آرام باشید

آرام باشید

شاید فکر می‌کنید برداشتن تامپون ممکن است دردناک باشد، اما این‌طور نیست. چند نفس عمیق بکشید، عضلات بدن خود را شل کرده و به یاد داشته باشید که ممکن است ناراحت‌کننده باشد اما دردناک نیست.

به آرامی نخ انتهای تامپون را بکشید

به آرامی نخ انتهای تامپون را بکشید

ممکن است هنگام بیرون آمدن تامپون مقداری اصطکاک به دلیل وجود الیاف پنبه احساس کنید، اما نباید آن‌قدرها دردناک باشد.

 • اگر از این که با انگشتان خود نخ را بگیرید چندشتان می‌شود، این کار را با یک تکه دستمال توالت انجام دهید.
 • اگر هنگام بیرون‌کشیدن تامپون احساس گرفتگی و مقاومت کردید، احتمالا به دلیل خشک‌بودن آن است. برای حل این مشکل باید به سراغ جاذب سبک‌تری بروید. اگر خیلی خشک است از مقداری آب استفاده کنید تا نچسبد.

تامپون را دور بیندازید

تامپون را دور بیندازید

برخی از تامپون‌ها طوری طراحی شده‌‌اند که قابل جاری‌شدن‌ باشند، بنابراین از هم جدا شده‌ و به راحتی در لوله‌ها حرکت می‌کنند. با این حال، اگر با یک توالت با جریان آب کم و یا مخزن فاضلابی سر و کار دارید که می‌دانید در گذشته‌ مشکلات گرفتگی داشته‌ است، بهتر است آن را در یک دسته کاغذ توالت پیچیده‌ و دور بیندازید.

نکات

 • از زدن‌ وازلین روی تامپون خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد. وازلین و سایر محصولاتی مانند آن برای استفاده مواضع خارجی بوده و ورود آن به بدن می‌تواند باعث عفونت شود.
 • اگر معلمتان مرد است (یا با حرف‌زدن در مورد پریود خود راحت نیستید)، می‌توانید به سادگی بپرسید که آیا می‌توانید از دستشویی استفاده کنید یا خیر. گفتن‌ هیچ جزئیاتی لازم نیست. اگر او گفت “نه” اما شما باید حتما پد یا تامپون خود را عوض کنید، چیزی مانند “آیا می‌توانم از دستشویی برای مسائل دخترانه‌ و پریودم استفاده کنم؟” اگر او باز هم نه گفت، باید به کسی در مورد آن گفته‌ و به هر حال بروید. بهداشت و سلامت شخصی شما بسیار مهم‌تر است.
 • قراردادن‌ تامپون در ابتدا ممکن است کمی درد داشته باشد، بنابراین فقط عضلات خود را بکشید، به آرامی نفس کشیده‌ و ریلکس کنید. این کار باعث شل‌شدن عضلات شما می‌شود.
 • نگران نباشید، نخ روی تامپون به راحتی پاره نمی‌شود.
 • اگر هنگام راه‌رفتن‌ یا نشستن‌‌ می‌توانید تامپون را احساس کنید یا برایتان ناراحت‌کننده‌ شده‌ است، به دستشویی رفته‌ و آن را بیشتر به سمت بالا فشار دهید. اگر باز هم ناراحت‌کننده‌ است، پس جای آن درست نیست و باید آن را بیرون آورده‌ و دور بیندازید.
 • اگر آن را وارد کردید و احساس ناراحتی کردید، دوباره همان تامپون را امتحان نکنید – از یک تامپون جدید استفاده کنید‌.
 • اگر همراهتان نبود، چند ربع دقیقه آن را تحمل کنید. اکثر توالت‌های زنانه دستگاه عابر تامپون‌ یا پد را دارند.
 • احساس نکنید که فقط به تامپون نیاز دارید. پد یا کاپ نیز مشکلی ندارند. از هر چیزی که برای شما راحت‌تر است، استفاده کنید.
 • یک کیسه کوچک دارای لباس زیر اضافی و چند پد و تامپون و حتی چند دستمال مرطوب همراه خود داشته باشید. تا اگر تامپون برایتان ناراحت‌کننده شد و یا اگر نشت داشتید، گزینه دیگری داشته باشید.
 • پریود‌شدن و استفاده از تامپون اصلا خجالت ندارد.
 • افزودن یک لایه پوشش دیگر (یک پد نازک بسیار کوچک، که اغلب برای موارد بسیاری مثل خونریزی‌های بسیار خفیف استفاده می‌شود) می‌تواند نشتی‌های کوچک را بدون استفاده از حجم زیادی از پد متوقف کند.
 • پس از شنا، به یاد داشته باشید که تامپون خود را تعویض کنید. این فقط یک اقدام پیشگیرانه است زیرا قطعا نمی‌خواهید یک تامپون پر از آب و میکروب‌های استخر همراه خود داشته باشید.
 • قبل از قراردادن تامپون مطمئن شوید که کاملا ریلکس هستید زیرا کار را برایتان آسان‌تر می‌کند.
 • اگر پریودتان خیلی سبک است، از تامپون استفاده نکنید، زیرا بیرون‌آوردن آن دردناک‌ خواهد بود.
 • در صورت نیاز، می‌توانید از یک آینه دستی کوچک برای پیداکردن واژن خود استفاده کنید.
 • وقتی کار گذاشتن‌ تامپون با اپلیکاتور تمام شد، اپلیکاتور را داخل آن رها نکنید. این کار ایمن نبوده و دردناک است.
 • اگر سنتان کم است، با یک تامپون کوچک و سبک شروع کنید. شما همیشه می‌توانید بعدا و به محض این‌که مجبور شدید، سایز آن را افزایش دهید.
 • حساسیت طبیعی نیست. برخی از تامپون‌ها رنگشان تغییر می‌کند، بنابراین اگر احساس سوزش می‌کنید، سراغ کاپ‌های قاعدگی یا تامپون‌های ارگانیک بروید، که ممکن است گران‌تر باشند اما تحریک‌کننده نیستند.
 • از اقوام زن مسن‌تر برای راهنمایی‌های مفید کمک بخواهید. اگر نمی‌توانید از مادرتان بپرسید، خواهران بزرگ‌تر، دخترخاله‌ها، خاله‌ها و دوستان صمیمی هستند که می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید.
 • یک آینه بردارید و به واژن خود نگاه کنید. محل دقیق را بررسی کنید. زمانی که محل قرارگیری تامپون را دقیقا بدانید، قراردادن آن آسان‌تر خواهد بود.
 • اگر در انجام این کار احساس راحتی می‌کنید، می‌توانید از یک دوست دختر مورد اعتماد خود بخواهید که با شما به دستشویی بیاید، در این صورت احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.
 • اگر به تازگی استفاده از تامپون را شروع کرده‌اید و از نشت خون عصبی هستید، با استفاده همزمان پد و تامپون شروع کنید. این کار می‌تواند از ایجاد هرگونه نشتی جلوگیری کند.
 • اگر احساس می‌کنید که پریودتان نزدیک است، لباس‌های تیره‌‌تر بپوشید یا در صورت پوشیدن‌ لباس سفید از پد یا تامپون استفاده کنید.
 • در حالی که می‌توانید در اولین پریود خود هم از تامپون استفاده کنید، اما بهتر است در صورت امکان ۳ تا ۴ سیکل صبر کنید. به این ترتیب می‌توانید ببینید که مقدار خونریزی شما به‌طور متوسط ​​چه مقدار است و به اشتباه از یک تامپون خیلی سنگین یا سبک استفاده نکنید. اگر از تامپون برای اولین دوره پریود خود استفاده می‌کنید، از کوچک‌ترین سایز آن استفاده کنید و بررسی کنید که در زمان‌های ۴، ۶ و ۸ ساعته چه زمانی آماده بیرون آمدن‌ است.
 • اگر در خانه هستید و قرار دادن‌ تامپون در توالت خیلی سخت است، سریع بدنتان را دستمال کشیده‌ و روی تخت دراز بکشید و پاها را روی دیوار بالا ببرید. سپس تامپون را به‌طور عادی و در حالی که به سمت پشت خود هدایت می‌کنید، وارد بدنتان کنید. این روش بسیار ساده‌تر بوده و همچنین فشاردادن تامپون به داخل واژن نیز آسان‌تر خواهد بود.
 • و اگر وسایل بهداشتیتان تمام شد، بیشتر دستشویی‌ها، به‌ویژه در مدارس دبیرستان، دستگاه‌های اتوماتیکی دارند که این محصولات زنانه را به شما عرضه می‌کنند. آن‌ها حدود 25¢ قیمت دارند، بنابراین بهتر است همیشه مقداری پول در دسترس داشته باشید.
 • اگر می‌خواهید در طول دوره پریودی خود به شنا بروید، از این‌که از چند نفر دیگر بپرسید که آیا تامپون اضافی با خود دارند یا خیر، نترسید.

هشدارها

 • اگر مطمئن هستید که تامپون در بدنتان گیر کرده است، سعی نکنید آن را با فشار بیرون بکشید. اگر با شدت بکشید، ممکن است در حین بیرون‌کشیدن پوستتان پاره شده و به شدت آسیب ببینید.
 • بیشتر از ۸ ساعت از تامپون استفاده نکنید. انجام این کار خطر ابتلا به TSS (سندروم شوک سمی) را افزایش می‌دهد که هرچند نادر است اما می‌تواند کشنده باشد. اگر قرار است بیش از ۸ ساعت بخوابید، از ماکسی پد استفاده کنید.
 • اگر به اشتباه تامپون را روی زمین انداختید، از آن استفاده نکنید. این امکان وجود دارد که به راحتی از میکروب‌های روی زمین به عفونت مبتلا شوید.
 • دو تامپون را همزمان وارد نکنید. با انجام این کار، ممکن است یکی از آن‌ها را از دست بدهید یا بیرون‌آوردن هر دو بدون مراقبت‌های پزشکی برایتان مشکل باشد.
 • اگر نمی‌توانید تامپون خود را بردارید، از یک بزرگسال کمک بخواهید. اگر تلاش‌هایتان ناموفق بود، سریعا به بیمارستان بروید تا یک متخصص برای برداشتن آن اقدام کند.
 • زمانی که پریود نیستید، از تامپون استفاده نکنید. انجام این کار به‌طور بالقوه می‌تواند منجر به عفونت‌های دردناک و مشکل‌آفرین شود.
 • از خطراتی مانند سندروم شوک سمی، عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های قارچی و سایر عفونت‌های واژن آگاه باشید. از وازلین هم استفاده نکنید!
 • همیشه قبل از رابطه جنسی تامپون را بردارید، زیرا این کار می‌تواند تامپون را از دسترس خارج کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *