travel-alone

چگونه یک سفر ایمن و راحت داشته باشیم؟

سفر کردن می‌تواند یک سرگرمی فوق العاده‌ باشد. شما می‌توانید مکان‌های جدید را ببینید، با افراد مختلف ملاقات کنید و فرهنگ‌های مختلف را تجربه کنید. با این وجود، سفر می‌تواند استرس زا، طاقت فرسا و حتی گاهی خطرناک هم باشد. خوشبختانه، با برنامه ریزی، انجام چند کار ساده و استفاده از عقل سلیم، می‌توانید با خیال راحت سفر کنید. پس همراه ادامه این مقاله از زردنیوز باشید.

گام اول

از قبل برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی-هدف گذاری
برنامه ریزی-هدف گذاری

برای یافتن مقصد از توصیه‌های قابل اعتماد استفاده کنید

قبل از تصمیم گیری برای سفر، به مقاصد احتمالی خود نگاهی دقیق بیندازید. مسائل احتمالی سلامتی یا ایمنی را با دقت در نظر بگیرید. این مسائل را در تصمیم گیری خود در مورد مکان موردنظرتان دخیل کنید. هیچ مقصدی 100٪ ایمن نیست. بنابراین شما باید خطرات و مزایای سفر به یک مکان خاص را به درستی بسنجید.

به عنوان مثال، وزارت امور خارجه ایالات متحده، توصیه‌هایی در مورد سفر در این‌جا ارائه می‌کند. علاوه بر مشاوره‌های رسمی، از راهنمای سفر و وب سایت‌های مربوط نیز استفاده کنید. این وب سایت‌ها اطلاعات بیشتری از مکان‌هایی که از آن‌ها بازدید خواهید کرد برایتان فراهم می‌کنند.

برخی از کلمات ساده زبان مقصد خود را بیاموزید

اگر به شهری محبوب بروید و به زبان‌های مختلفی به ویژه انگلیسی صحبت کنید معمولاً به مشکلات جدی بر نمی‌خورید. با این وجود، یادگیری عباراتی از زبان محلی نه تنها راحت و محترمانه است، بلکه ممکن است شما را کمتر در معرض کلاهبرداری یا جرایم دیگر قرار دهد. اگرچه این یک امتیاز خوب است اما لازم نیست به زبان غریبه کاملا مسلط باشید. این که بتوانید نحوه پیدا کردن سرویس بهداشتی، هزینه چیزها و سوالات متداول را بپرسید، نقطه شروع خوبی است. یک دیکشنری جیبی همراه داشته باشید یا از یک برنامه ترجمه در تلفن همراه خود برای کمک استفاده کنید.

خرید بیمه درمانی مسافرتی برای مقاصد بین المللی

بیمار شدن یا مجروح شدن در سفر می‌‌تواند خطرناک و گران باشد. قبل از سفر در مورد افزودن بیمه نامه مسافرتی که مراقبت‌های پزشکی و شرایط اضطراری را پوشش می‌دهد با شرکت بیمه خود مشورت کنید. در برخی موارد بیمه درمانی فعلی شما ممکن است هنگام سفر به خارج از کشور شما را تحت پوشش قرار دهد. با این حال هرگز تصور نکنید که همیشه این طور است. برای تأیید آن با بیمه کننده خود تماس بگیرید. مطمئن شوید که بیمه شما در صورت لزوم به بازگشت به دلایل پزشکی، شما را به خانه باز می‌گرداند.

پول نقد و کارت اعتباری خود را بررسی کنید

قبل از خروج از خانه، داشتن پول نقد و کارت اعتباری خود را بررسی کنید. اگر تعداد زیادی کارت اعتباری دارید، 2 یا 3 مورد را انتخاب کنید که گسترده ترین خدمات را فراهم می‌کنند. کیفیت محفاظت در برابر سرقت و تقلب را نیز در نظر بگیرید. علاوه بر این، قبل از عزیمت، مقداری از پول نقد خود را به ارز رایج کشور مقصد تبدیل کنید. هدف این است که به اندازه حدود 3 تا 4 روز ارز رایج در دست داشته باشید.

بر اساس هزینه زندگی در مقصد، برنامه سفر، روال عادی استفاده از پول نقد در مقابل استفاده از کارت اعتباری، میزان پول مورد نیاز روزانه خود را برآورد کنید. برای تأیید نحوه استفاده از کارت خود برای دریافت پول نقد در دستگاه خودپرداز خارجی و همچنین هزینه‌های مربوطه، با صادرکننده کارت اعتباری خود تماس بگیرید. هنگامی که نیاز به دریافت پول نقد در خارج از کشور دارید، در صورت امکان از دستگاه‌های خودپرداز واقع در بانک‌ها استفاده کنید.

اقدامات ایمنی مربوط به خانه را فراموش نکنید

سفر ایمن به معنای حفظ امنیت خانه شما نیز هست. انجام اقدامات ساده مانند نگه داشتن نامه، تنظیم تایمر برای چراغ‌ها و درخواست از همسایه مورد اعتماد برای مراقبت از همه چیز می‌تواند واقعاً به شما کمک کند. به این ترتیب می‌توانید در هنگام سفر بیشتر و با خیال راحت استراحت کنید!

از گذاشتن پست‌های مختلف در رسانه‌های اجتماعی که برای همه افراد آشکار است، خودداری کنید. صبر کنید تا قبل از اشتراک گذاری به خانه برگردید! اسناد مهم و اشیاء قیمتی را در گاوصندوق خانه نگهداری کنید.

داروهای لازم برای خود را تهیه کنید

اگر از داروهای تجویزی استفاده می‌کنید آن‌ها را در بطری‌های اصلی خود نگه دارید و نسخه‌های واقعی امضا شده توسط پزشک را همراه داشته باشید. بطری‌های دارویی OTC  (بدون نسخه) مانند داروهای مسکن، ضد اسهال، ضد اسیدها و مسکن‌های بیماری حرکتی را نیز همراه داشته باشید. شما ممکن است به ضد آفتاب به عنوان داروی OTC فکر نکنید، اما مطمئن شوید مقداری از آن را همراه با خود دارید. در سفر از آن استفاده کنید.

از اطلاعات مهم نسخه‌های کپی تهیه کنید

3 فتوکپی با کیفیت بالا از گذرنامه، گواهینامه رانندگی (یا شناسنامه عکس دار صادر شده توسط دولت)، بلیط سفر (هواپیما ، قطار و غیره) و کارت بیمه درمانی تهیه کنید. به همین ترتیب، 3 نسخه از شماره کارت اعتباری و شماره تماس، شماره تلفن پزشک و اورژانس محل سکونت، آدرس و شماره تماس هتل یا محل اقامت خود و شماره تلفن پلیس و اورژانس مقصد خود را چاپ کنید و با خود به همراه ببرید.

 • یک نسخه از هر کدام را در محل زندگی خود به شخصی که به او اعتماد دارید بسپارید.
 • کپی دوم از هر کدام را در جایی مطمئن در چمدان خود نگه دارید.
 • سومین نسخه از هر کدام را در مکانی امن مانند کیف پول خود به همراه داشته باشید.

مطالب مرتبط: چگونه با سگ خود به سفر برویم؟

گام دوم

ایمن ماندن

مسافرت-سفر-چمدان-فرودگاه-پرواز
مسافرت-سفر-چمدان-فرودگاه-پرواز

برای هر روز، از شب قبل برنامه ریزی کنید

کمی خودانگیختگی قطعاً می‌تواند چیز خوبی در سفر باشد. دست کم به منظور حفظ امنیت، یک برنامه ریزی کلی روزانه داشته باشید. مشخص کنید که قصد دارید کجا بروید و چگونه به آن‌جا خواهید رسید. آن‌چه را که باید همراه خود داشته باشید مشخص کنید. این امر به ویژه در روزهایی که سفر بین مقاصد مختلف را برنامه ریزی می‌کنید بسیار اهمیت دارد.

برنامه اصلی سفر خود را بنویسید و قبل از خواب لباس‌ها و وسایل سفر خود را در کنار هم قرار دهید. به این ترتیب، می‌توانید آماده حرکت از خواب بیدار شوید!
اگر در سفر به جایی می‌روید که همان موقع دلتان خواسته است، ممکن است در یک منطقه ناامن گم شوید. ممکن است با این کار یک پرواز یا قطار را از دست بدهید. در نتیجه به مشکلات احتمالی دیگری هم برخورد خواهید کرد.

مطمئن شوید وسایلتان همراهتان است

به طور مرتب از این‌که همه وسایل خود را در دست دارید اطمینان حاصل کنید. فراموش کردن چیزها در ترمینال یا هواپیما، قطار، اتوبوس یا تاکسی آسان است. وقتی در رستوران می‌نشینید یا از موزه دیدن می‌کنید نیز همین امر صادق است. هر زمان که از جایی به جای دیگر می‌روید، فوراٌ اشیاء قیمتی و سایر وسایل خود را بررسی کنید. این کار فقط چند ثانیه طول می‌کشد، اما می‌تواند شما را از بسیاری از مشکلات احتمالی نجات دهد.

 • هنگام بررسی وسایل خود محتاط باشید. به عنوان مثال، پول خود را بیرون نیاورید و آن را مخفیانه بشمارید تا مطمئن شوید همه چیز سر جایش است.
 • سبک سفر کردن می‌تواند شما را در یافتن همه وسایل لازم در هر زمان یاری کند.

اشیای قیمتی خود را دور از دسترس نگه دارید

کیف پول خود را در جیب پشتی خود نگذارید. گذرنامه خود را در کیف کوچک زیپ دار کوله پشتی خود قرار ندهید. اجازه ندهید که کیف شما آزادانه روی شانه شما آویزان باشد. به همین ترتیب، ساعت‌ها یا جواهرات گران قیمت خود را در معرض دید قرار ندهید. خود را به یک هدف آسان برای سارقان تبدیل نکنید!

در فرودگاه، اسناد ارزشمندی مانند گذرنامه و کارت سوار شدن به هواپیما را در جیب داخلی کت خود نگه دارید و زیپ آن را ببندید. هنگامی که در مقصد از فرودگاه خارج شدید، از کیف کمری برای نگهداری اسناد مهم، پول نقد و کارت‌های اعتباری استفاده کنید.
فقط زیورآلات مورد نیاز خود را همراه داشته باشید. داشتن زیورآلات کم شما را کمتر هدف سارقان قرار می‌دهد. به علاوه حرکت شما را در بازرسی‌های امنیتی سرعت می‌بخشد.

جان خود را به خطر نیندازید

در صورت بروز خطر به جای به خطر انداختن جان خود، اشیای قیمتی خود را به سارقان تحویل دهید. به عنوان مثال، سعی نکنید با یک دزد مسلح که کیف پول شما را می‌خواهد مبارزه کنید. تنها در صورتی مقاومت کنید که فکر می‌کنید در معرض خطر جسمی نیستید. جرم را در اسرع وقت به پلیس محلی گزارش دهید.

برخی از مسافران ترجیح می‌دهند یک کیف پول قلابی با مقدار نسبتاً کمی پول نقد همراه خود داشته باشند. با این کار در صورت نیاز می‌توانند آن را به یک مجرم تحویل دهند. اگر این حیله را امتحان کردید و سارق فریب نخورد، کیف پول واقعی خود را نیز بدون مقاومت تحویل دهید.

آب کافی بنوشید و به اندازه استراحت کنید

ممکن است بخواهید به هر گونه ناراحتی بی توجهی کنید تا بتوانید بیشتر گردش کنید. این کار درست نیست، به بدن خود گوش بدهید. مقدار زیادی آب بنوشید و سایه‌ای (یا تهویه مطبوع) برای استراحت‌های منظم، به ویژه در شرایط گرم و مرطوب پیدا کنید. اگر احساس خستگی یا گرمای بیش از حد کردید، به اتاق خود برگردید و استراحت کنید. ممکن است احساس کنید دچار یک ناراحتی جدی هستید. در این صورت به یک نهاد مراقبت بهداشتی قابل اعتماد در مقصد خود مراجعه کرده و به دنبال خدمات پزشکی باشید. اگر در شهری هستید که بیماری‌های ناشی از آب شایع است، از بطری‌های آب بسته بندی آب بنوشید.

مراقب غذای خود باشید

به غریزه خود اعتماد کنید و از فروشندگان معتبر غذا بخرید. اگر به نظر می‌رسد که رستوران یا فروشنده مواد غذایی بهداشت و نظافت را جدی نمی‌گیرند، در جای دیگری به دنبال غذا باشید. هنگامی که غذا و نوشیدنی شما سرو می‌شود، همیشه غذای خود را در نظر داشته باشید. برای مثال، غذای خود را برای رفتن به دستشویی رها نکنید و سپس سر میز برگردید.

 • به طور کلی، غذای گرم‌تر (از نظر دما)، گزینه‌ای ایمن‌تر است. غذاهایی را انتخاب کنید که به صورت بخارپز از تنور، فر و غیره سرو می‌شوند.
 • این اتفاقی بسیار نادر است. اما این امکان وجود دارد که کسی در غذا یا نوشیدنی شما در زمانی که شما نیستید دستکاری کند.

مطالب مرتبط: 10 مقصد لوکس برای سفری فراموش نشدنی

گام سوم

راحت بودن

راهنمای تور-سفر-توریست
راهنمای تور-سفر-توریست

راحت بپوشید

کفش و لباس راحتی که می‌توانید به صورت لایه‌ای و روی هم بپوشید همراه داشته باشید. هنگام سفر، راحتی و انعطاف پذیری را بر استایل و زیبایی ترجیح دهید. وسایلی مانند شلوارهای نرم و راحت و ژاکتی که با همه چیز ست می‌شود و می‌توان آن را به راحتی پوشید و درآورد، همراه با خود داشته باشید. راحت بودن کفش‌ها بیشتر از همه چیز اهمیت دارد. سفر زمان مناسبی برای پوشیدن یک کفش جدید که باید کمی جا باز کند نیست.

این بدان معنا نیست که شما باید با لباس‌های کهنه و قدیمی سفر کنید! از کمد لباس خود آن‌هایی را انتخاب کنید که هم راحت باشند و هم ظاهر خوبی داشته باشند.
به عنوان مثال، به جای برداشتن یک ژاکت سبک، یک ژاکت متوسط ​​و یک ژاکت سنگین، فقط ژاکت سبک را بردارید. یک تی‌شرت هم همراه داشته باشید که در صورت لزوم زیر آن بپوشید.
علاوه بر راحتی، کفش‌هایی را انتخاب کنید که پوشیدن و درآوردن آن‌ها راحت است. این امر هنگام عبور از بازرسی امنیتی، به ویژه در فرودگاه‌ها، کمک زیادی به شما خواهد کرد.

سبک سفر کنید

آن‌چه را که واقعا نیاز دارید در چمدان بگذارید، نه هر آن‌چه را که ممکن است نیاز داشته باشید. هرچه وسایل کمتری هنگام گشتن در شهر داشته باشید، راحت تر خواهید بود. هنگام بسته بندی، ابتدا ملزومات اولیه مانند داروهای ضروری، اسناد سفر، لباس‌های چند منظوره و لوازم بهداشتی اولیه کافی را بسته بندی کنید. به اندازه‌ای بردارید که وقتی بتوانید آن‌ها را دوباره پر کنید دوام بیاورند. اگر می‌توانید بدون کالایی سر کنید یا آن را به راحتی در مقصد خود تهیه کنید، از بردن آن صرف نظر کنید.

 • اگر می‌توانید خودتان را محدود به چمدان‌های دستی کنید، این کار را انجام دهید. اگر با هواپیما مسافرت می‌کنید با این کار در هزینه خود صرفه جویی می‌کنید. حتی اگر پرواز هم نمی‌کنید، سبک سفر کردن باعث می‌شود که نقل مکان از جایی به مکان دیگر بسیار راحت تر باشد.
 • هنگام بسته بندی کیف دستی، سبک و جمع و جور فکر کنید. به خصوص اگر وسایل خود را در کوله پشتی حمل می‌کنید.

برای سفرهای طولانی یک صندلی مناسب بگیرید

 حتی اگر از عهده هزینه فرست کلاس در هواپیما یا کابین در قطار برنمی‌آیید، تمام تلاش خود را برای اولویت در راحتی انجام دهید. یک سفر آرامش بخش می‌تواند حال و هوای شما را در مقصد بهتر کند. عکس آن نیز صادق است!

حتی اگر قصد سفر با یک پرواز اقتصادی را دارید، اگر حق انتخاب دارید در انتخاب صندلی خود کمی فکر کنید. به عنوان مثال، سعی کنید از صندلی‌های نزدیک دستشویی یا آشپزخانه استفاده نکنید. صندلی‌های نزدیک به عقب هواپیما می‌توانند پر سر و صدا باشند. صندلی‌های ردیف آخر نیز اغلب به دلیل وجود دیوار پشت، محدود در حرکت یا بدون شیب هستند.
در هواپیما، قطار، اتوبوس و تقریباً هر نوع دیگری از سفر، سعی کنید از صندلی وسط اجتناب کنید. اگر می‌خواهید دور دنیا را بگردید، صندلی کنار پنجره را انتخاب کنید. صندلی نزدیک راهرو نیز برای سهولت در بلند شدن گزینه‌ای مناسب است.

نیازهای جسمی‌تان را برآورده کنید

هنگام سفر بین مقاصد مختلف، نیاز خود به خواب را برطرف کنید. داشتن یک صندلی راحت، این کار آسان‌ تر می‌کند. همراه داشتن یک بالش گردن کوچک می‌تواند حتی یک صندلی ناراحت کننده را برای خواب قابل تحمل کند. خوابیدن هنگام سفر به شما کمک می‌کند تا در مقصد خود سرحال و پر انرژی باشید.

 • همراه با بالش گردن کوچک، یک ماسک خواب و گوش بند نیز همراه داشته باشید.
 • هدفون‌های نویز گیر کوچک و سبک هم می‌توانند یک انتخاب هوشمندانه باشند.
 • هنگام خواب مطمئن شوید که اشیاء قیمتی شما در یک جای امن قرار دارند.

نظافت را رعایت کنید

دندان‌های خود را مسواک زده و مرتب نظافت کنید تا احساس سرزندگی کنید. شگفت انگیز است که پاشیدن مقداری آب به صورت، مرتب کردن موها و مسواک زدن می‌تواند چه مقدار بر روحیه شما تأثیر بگذارد! بعد از یک سفر طولانی با هواپیما یا قطار، کمی تمیزکاری کنید. بعد از یک روز طولانی و کاوش و گردش در مقصد، کمی استراحت کنید.

اگر سبک سفر می‌کنید، ممکن است لازم باشد برخی از جنبه‌های معمول نظافت خود را کاهش دهید. روی کارهایی تمرکز کنید که انجام آن‌ها سریع و آسان است و باعث می‌شود به سرعت احساس بهتری داشته باشید.

نکات مهم

در سفر به غریزه خود اعتماد کنید. اگر مکانی در شما احساس ناامنی ایجاد می‌کند، یا چیزی  درست به نظر نمی‌رسد، آن منطقه را ترک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *