مسافرت-سفر-چمدان-فرودگاه-پرواز

چگونه به خارج از کشور سفر کنیم؟

وقتی آمادگی داشته باشید، سفر به خارج از کشور کار ساده‌ای است. تحقیق کنید و مقصد مورد نظرتان را بررسی کنید. برنامه سفر خود را تنظیم کرده و تدارکات لازم را ترتیب بدهید. نسبت به آب و هوا، فرهنگ و فعالیت‌هایی که می‌خواهید انجام بدهید، لوازم مورد نیازتان را بسته بندی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با یک سفر موفق به خارج از کشور، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

گام اول: تحقیق در مورد مقصد

برنامه ریزی سفر
برنامه ریزی سفر

تحقیق کنید

شما باید در مورد مکانی که می‌خواهید به آن سفر کنید، تحقیق کنید. اطلاعات کافی در رابطه با زمان پرواز، قیمت بلیط شرکت‌های هواپیمایی و مدارکی که باید با خود ببرید، به دست آورید. برنامه سفر خود را با دقت برنامه ریزی کنید. برای بازدید درست و حسابی از برخی شهرها مانند لندن یا پاریس، حداقل به یک هفته زمان نیاز است. به زمان بندی سفرتان دقت کنید. سفر با قطار می‌تواند بیشتر از مسافرت با ماشین به طول بینجامد.

یک کتاب راهنمای خوب تهیه کنید

به روزترین کتاب راهنما را برای منطقه‌‌ای که در خارج از کشور قصد سفر و بازدید از آن را دارید، با خود به همراه داشته باشید. برخی از این کتاب‌ها هر ساله به روز شده و تجدید چاپ می‌شوند، برخی دیگر هر چند سال یک بار. از جمله بهترین آن‌ها می‌توان از ریک استیوز، فودورز  و کتاب راهنمای میشلن نام برد. کتاب راهنمای خوب، یک سرمایه گذاری 15 الی 20 دلاری است که می‌تواند بسیاری از دردسرها را از سر راه شما بردارد.
از پاره کردن کتاب و جدا کردن بخش‌های مورد نیازتان نترسید. داشتن یک کتاب راهنمای کامل چیز خوبی است اما برخی مواقع اطلاعات بیش از حد، ارزش حمل کردن و سنگین کردن بار شما را ندارند.

آداب و رسوم مناطق مختلف را درک کنید

قبل از رفتن به سفر خارج از کشور، تحقیق کنید که در مقصد شما چه مواردی قابل قبول نیست. هنگام ورود، به نحوه عملکرد اشخاص دیگر دقت کنید. این نکته را به خاطر بسپارید: انجام برخی از کارها برای مردم محلی مناسب است، اما برای گردشگران خیر.

عبارات اصلی را بیاموزید

دانستن اصطلاحات و عبارات اساسی در سفر به یک کشور خارجی، امری مودبانه است. حتی اگر برایتان کار سختی باشد، لازم است بدانید که مردم بومی از این رفتار قدردانی خواهند کرد. اگر از زبان کشور مقصد برای درخواست چیزی استفاده می‌کنید، انتظار نداشته باشید که مکالمه شما سرعتی معمولی داشته باشد. بدانید که نحوه پاسخ دهی، احتمالا سریع‌تر از انتظار شما و به همان زبان محلی است. این بدان معناست که شما نباید فقط به یاد گرفتن سلام و احوالپرسی اتکا کنید. باید آماده فهمیدن پاسخی که می‌شنوید نیز باشید.

مطالب مرتبط: مقصد هایی فوق العاده ارزان برای سفر

نقشه به همراه داشته باشید

توریست-سفر-برنامه سفر
توریست-سفر-برنامه سفر

نقشه قابل اعتمادی از کشور خارجی که به آن سفر کرده‌اید با خود به همراه داشته باشید. آن را به خاطر بسپارید. اماکنی را که بازدید کرده‌اید، در آن یادداشت کنید. نقشه خود را تا جای ممکن سالم و خشک نگه دارید. اگر به لپ تاپ یا تلفن هوشمند (با داده) دسترسی دارید، ممکن است دیگر به نقشه فیزیکی نیازی نداشته باشید. با این وجود، حمل یک نسخه از نقشه فیزیکی کار هوشمندانه‌ای است.

نکته کارشناس:
به گفته آلیسون ادواردز، متخصص سفر، بارگیری نرم افزار Google Maps در بخش منطقه ای که به آن جا سفر خواهید کرد، کار هوشمندانه‌ای است. با این کار در صورت نداشتن اینترنت و گیر افتادن در یک منطقه دور افتاده می‌توانید از آن به صورت آفلاین استفاده کنید.

از کلاهبرداری‌های رایج در مقصد خود آگاه باشید

از حقه‌های رایج در کشور خارجی مقصدتان با اطلاع باشید. همچنین، از نرخ جرایم رایج به ویژه جیب بری آگاه باشید. قفل‌های مسافرتی و کمربندهای پول تایید شده توسط TSA هر دو امکانات مفیدی برای پیشگیری از دزدی هستند. این امکانات به ویژه در مناطقی که جیب بری در آن‌ها بسیار رایج است به کار شما خواهند آمد.
به عنوان مثال، اتوبوس بدنام شماره 64 در رم محبوب جیب برها است. این تنها اتوبوسی است که در رم به تمام مقاصد محبوب گردشگران سفر می‌کند. به همین دلیل این اتوبوس معمولا توامان مملو از گردشگران و جیب برهاست.
از ارزش هر سکه و اسکناس آگاه باشید. به عنوان مثال در پاناما همه چیز به دلار آمریکا گره خورده است. بنابراین واحدهای پولی آن‌جا مشابه با دلار است.در انگلیس سکه‌های 1p, 2p ,5p ,10p ,20p ,50p، 1 پوندی و 2 پوندی وجود دارد. اسکناس‌ها هم در وجوه 5، 10، 20، و 50 پوندی چاپ می‌شوند. با دانستن ارزش پول‌ها می‌توانید از دیگر کلاهبرداری‌های رایج در کشورهای خارجی جلوگیری کنید.

گام دوم: برنامه ریزی سفر به خارج از کشور

پاریس-سفر-برنامه ریزی
پاریس-سفر-برنامه ریزی

مدارک خود را آماده کنید

اطمینان حاصل کنید که گذرنامه شما به روز است و قبل از پایان سفرتان منقضی نمی‌شود. کشورهای مختلف شرایط متفاوتی برای گذرنامه و ویزا دارند. به طور کلی، گذرنامه شما نباید کمتر از 6 ماه از تاریخ بازگشت شما اعتبار داشته باشد.

نکته کارشناس:
یک نسخه از گذرنامه خود کپی کرده و آن را در جایی امن نگه دارید. به گفته آلیسون ادواردز، کارشناس سفر، یک فتوکپی رنگی از گذرنامه شما در حدود 99٪ مکان‌ها معتبر است.

واکسن‌های مورد نیاز را بررسی کنید

ممکن است در کشور خارجی که به آن سفر کرده‌اید به واکسن‌های خاصی نیاز داشته باشید. برای اطلاع از این موضوع و همچنین سایر ملاحظات پزشکی با پزشک خود مشورت کنید.

بیمه مسافرتی بگیرید

آیا بیمه  شما از پوشش مناسبی برخوردار است؟ بیمه درمانی بین المللی خود را بررسی کنید. محتمل است که هنگام سفر به خارج از کشور هرگز بیمار نشوید، اما اگر این اتفاق بیفتد، بهتر است بیمه باشید. شکستن استخوان و مسمومیت، بیماری‌های رایجی در سفر به خارج از کشور هستند. زنان بارداری هم هستند که زایمان زودرس داشته‌اند. این نکته را در نظر بگیرید که این هزینه اضافی، ارزش ایمن بودن و تاسف نخوردن را دارد.

مطالب مرتبط: چگونه تنهایی سفر کنیم؟

محل اقامتتان را تعیین کنید

best-hotels
بهترین-هتل-های-جهان

تصمیم بگیرید که کجا می‌خواهید بمانید. انتخاب محل اقامت عمدتاً به بودجه و احساس راحتی شما بستگی دارد. شما می‌توانید هزینه یک اتاق خصوصی در هتل را بپردازید یا این که در یک هاستل یک تخت در اتاقی مشترک اجاره کنید. شاید هم بخواهید پیش دوستی که در خارج از کشور دارید بمانید. برای پیدا کردن محل اقامت می‌توانید از سایت‌هایی مانند Couchsurfing.com ، AirBnB یا WWOOF.org استفاده کنید.

اگر بیش از سه روز می‌خواهید در یک مکان بمانید، به اقامت در یک آپارتمان فکر کنید. هتل‌ها می‌توانند گران قیمت باشند. شما اغلب می‌توانید یک خانه شخصی را با مبلغ کمتری کرایه کنید. علاوه بر این، چنین رویکردی ممکن است ایده اصیل‌تری در رابطه با زندگی در کشور مقصد به شما بدهد.
کرایه یک اتاق با صبحانه را در نظر بگیرید. این کار می‌تواند به صرفه جویی در هزینه‌هایتان کمک کند. می‌توانید مکانی را کرایه کنید که به شما امکان پخت و پز می‌دهد. این گونه اماکن معمولاً ارزان‌تر از هتل‌ها هستند. به جای این که برای غذا خوردن بیرون بروید، با خرید مواد غذایی و پخت و پز در آن جا پس انداز خواهید کرد.

روش مناسبی برای طی مسیر پیدا کنید

در سفر به خارج از کشور گزینه‌های شما برای حمل و نقل گسترده و متنوع خواهند بود. شما باید متناسب با برنامه سفر خود بهترین حالت حمل و نقل را انتخاب کنید. اگر لازم است مسیری طولانی را برای رسیدن به مقصد طی کنید، ممکن است پرواز با هواپیما یا قطار را در نظر بگیرید. اگر در داخل شهر یا منطقه به خصوصی قصد گردش دارید، دوچرخه سواری، کرایه ماشین یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی گزینه‌های خوبی هستند. درباره مکانی که می‌خواهید بروید تحقیق کنید. سعی کنید بفهمید روش‌های حمل و نقل مردم محلی در آن جا چگونه است.

قطار به علت آرامشی که دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای طی مسافت‌های طولانی باشد. استفاده از قطارهای شبانه را در نظر بگیرید. معمولا شما می‌توانید شب را در قطار خوابیده و صبح در مقصد خود بیدار شوید.
اگر قصد اجاره اتومبیل را دارید شرایط بیمه را بررسی کنید. درخواست گواهینامه رانندگی بین المللی را برای خود فراموش نکنید.
کشتی‌ها گزینه مناسبی برای عبور از آب هستند. بلیط آن‌ها معمولاً ارزان تر ازهواپیماست و غذای بهتری دارند.

قوانین پرواز را رعایت کنید

از بردن حیوانات، گیاهان و یا هر چیز دیگری که در پروازها پذیرفته نیست، خودداری کنید. اگر قصد سفر با حیوانات خانگی خود را دارید، به قوانین و مقررات مربوط به مسافرت با آن‌ها نگاهی بیندازید. به طور معمول برای این کار باید یک گواهی بهداشت از دامپزشک دریافت کنید. در این گواهی به روز بودن واکسن هاری، داشتن میکروچیپ و … ذکر شده است.

مطالب مرتبط: چگونه سفری آسان و بدون استرس داشته باشیم؟

گام سوم: باربندی کارآمد

چمدان-کوله-سفر
چمدان-کوله-سفر

چند هفته قبل از سفر، لیست وسایلتان را آماده کنید

این لیست باید شامل همه مواردی باشد که قصد دارید با خود ببرید. می‌توانید این وسایل را در لیست‌های جداگانه طبقه بندی کنید. اگر چیزی را که لازم دارید ندارید، آن را یادداشت کنید تا به موقع خریداری کنید. به این ترتیب می‌توانید از این که همه چیز منظم و آماده است مطمئن باشید.
اگر هنوز در تلاش برای بستن چمدانتان هستید، می‌توانید از یک راهنمای آنلاین کمک بگیرید. هنگامی که همه موارد مورد نیازتان را آماده کرید، گذرنامه و مدارک مسافرتی دیگرتان را بیرون آورده و همراه با تلفن خود در کیف جداگانه‌ای نگه دارید. به این صورت دسترسی به آن‌ها در هنگام خروج از کشور برای شما راحت تر خواهد بود.

به طور کارآمد وسایلتان را جمع کنید

مهم نیست که چگونه مسافرت می‌کنید، کیف‌های اضافی و چیزهای غیر ضروری بار شما را سنگین می‌کنند. به گفته ریک استیوز، متخصص سفر : “شما نمی‌توانید شاد، سنگین و ارزان سفر کنید. دو مورد را از بین این موارد انتخاب کنید.”
لباس زیادی همراه خود نبرید. از لباسشویی‌های محلی برای شست و شوی لباس‌هایتان استفاده کنید تا لازم نباشد برای اضافه بار هزینه پرداخت کنید.
از نحوه پوشش کشور مقصد خود مطلع باشید. به عنوان مثال در واتیکان لازم است زنان شانه‌هایشان را بپوشانند.

مقررات حمل بار را بررسی کنید

پرواز-چمدان-فرودگاه
پرواز-چمدان-فرودگاه

درباره مقررات وسیله حمل و نقل در رابطه با آن چه که می‌توانید حمل کنید، تحقیق کنید. اگر قصد سفر با هواپیما را دارید بهتر است اضافه بار نداشته باشید. حمل کیسه‌های اضافی معمولا نیاز به پرداخت هزینه دارد. اکثر شرکت‌های هواپیمایی اجازه حمل کیف‌های دستی  با بیشتر از وزن مشخصی را به داخل هواپیما نمی‌دهند.

لوازم بهداشتی پایه را همراه نبرید

لازم نیست هر آن چه را که فکر می‌کنید به آن نیاز دارید با خود حمل کنید. تقریباً هر کشوری که به آن سفر خواهید کرد نیازهای اولیه شما را بر طرف خواهد کرد. لوازمی مانند خمیر دندان، دئودورانت، صابون و محلول شستشو همه جا در دسترس است. به هر صورت شما نمی‌توانید بیش از 90 میلی لیتر از مایعات را در چمدانتان حمل کنید. نسخه پزشکی داروهای خود را به همراه داشته باشید تا در صورت تمام شدن از آن استفاده کنید.

نکات:
استرس نداشته باشید. اگر استرس داشته باشید نمی‌توانید به خوبی تمرکز کنید.
یک کتاب زبان با خود به همراه داشته باشید.
قبل از سفر به خارج از کشور، از مقدار پولی که می‌خواهید هزینه کنید مطلع باشید. بیش از حد خرج نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *