چگونه منطقی فکر کنیم؟

چگونه منطقی فکر کنیم؟

مقدمه

آیا هیچ وقت آرزو کرده‌اید که توانایی حل مشکلات را به طور کارآمد و آسان داشته باشید؟ در این صورت ، ممکن است بخواهید الگوهای فکری خود را بهبود ببخشید تا منطقی‌تر باشید. سریع نگه داشتن مغز مهم است. زیرا مغز شما قادر است در تمام طول زندگیتان خود را در طی یک فرآیند به نام نوروپلاستیک برنامه‌ریزی کند. از مشغول شدن در تمرینات ذهنی گرفته تا شناخت افکار غیر منطقی و ایجاد تغییر در روش زندگی، راه‌های زیادی برای منطقی‌تر فکر کردن وجود دارد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

روش  اول: ذهن خود را تمرین دهید

تمرین ذهن

حافظه خود را امتحان کنید

 مغز شما ، مانند سایر اعضای بدن ، با تمرین بهبود می‌یابد. یک روش عالی برای تمرین دادن به مغز، آزمایش یادآوری است. در طول روز ، ببینید چه تعداد از جزئیات یک لحظه ، لیست یا کار را می توانید به خاطر بیاورید.

سعی کنید هر روز چیزهای کوچک را به یاد بسپارید. یک لیست مواد غذایی بنویسید و آن را حفظ کنید. یک قسمت کوچک از یک شعر یا کتاب را به خاطر بسپارید. یک ساعت صبر کنید و ببینید چقدر می توانید آنچه را که به حافظه سپرده‌اید به خاطر بیاورید.

یک نقشه از حفظ بکشید

نقشه‌ای از خانه خود به محل کار ، یک فروشگاه ، خانه یک دوست و یا مکان دیگری که مرتباً به آنجا می روید ، ترسیم کنید.

به جزئیات کوچک توجه کنید

تلاش آگاهانه برای مشاهده موارد به ظاهر بی ربط می‌تواند ابزاری مهم برای کمک به منطقی‌تر شدن شما باشد. آیا متوجه بریدگی جدید ناشی از کاغذ روی دست دوست خود شده‌اید؟ آیا پله‌های مدرسه یا کالج خود را می‌شمارید؟ آیا به دنبال غلط‌های املایی در متن‌ها می‌گردید؟ اگر پاسخ منفی است، اکنون زمان مناسبی برای شروع است. هرچه بیشتر تمرین کنید ، ذهن شما سالم‌تر خواهد بود. با گذشت زمان ، شما متفکر منظمتری خواهید شد.

جدول کلمات متقاطع را انجام دهید

جدول کلمات متقاطع
جدول کلمات متقاطع

 تاثیر مثبت جدول کلمات متقاطع بر ذهن کاملاً مستند است. جدول کلمات متقاطع شما را مجبور می کند مغز خود را کمی فراتر از تواناییش به کار بگیرید، که باعث رشد مجدد نورون‌های مغز می‌شود. این قدرت کلی مغز شما را افزایش می‌دهد و می‌تواند تفکر دقیق و منطقی‌تری را ترویج دهد. یک کتاب جدول کلمات متقاطع از یک کتابفروشی محلی انتخاب کنید یا هر روز صبح جدول کلمات متقاطع روزنامه محلی خود را حل کنید.

یک استعداد جدید یاد بگیرید

 یادگیری توانایی های جدید نیاز به تفکر منطقی زیادی دارد. از تدبیر استراتژی‌هایی که به شما کمک می کنند یاد بگیرید گرفته تا وظایف چالش برانگیز را به عهده بگیرید. از منطق و استراتژی برای کسب مهارت‌های جدید استفاده می‌کنید. برخی از فعالیتهای زیر را برای تقویت مهارت تفکر منطقی خود امتحان کنید:

  • ساز زدن یاد بگیرید.
  • طراحی یا نقاشی یاد بگیرید.
  • صحبت به یک زبان خارجی را یاد بگیرید.
  • آشپزی یاد بگیرید.

اجتماعی بودن

 یادگیری از دیگران نوعی تمرین ذهنی است. ارتباطات و دوستی های اجتماعی مغز را تغذیه می‌کند و افراد را به تلاش برای درک بهتر خود و دنیای اطرافشان سوق می‌دهد. به طور منظم با دوستان نزدیک و اعضای خانواده وقت بگذرانید. در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید و از این فرصت برای ملاقات افراد جدید استفاده کنید. اگر فردی خجالتی یا درون‌گرا باشید، این ممکن است دشوار باشد. اما تحت فشار قرار دادن خود برای ریسک‌پذیری از نظر اجتماعی می‌تواند توانایی تفکر منطقی شما را بهبود بخشد.

روال  روزمره خود را تغییر دهید

 تازگی به سریع بودن مغز و همچنین افزایش قدرت حافظه شما کمک می‌کند. سعی کنید مسیری متفاوت از حالت معمول را برای رسیدن به محل کار انتخاب کنید یا برای شام نوع جدیدی از غذا را نسبت به آن‌چه معمولا می‌پزید، بپزید. تجربه چیزهای جدید به فعال ماندن مغز کمک می‌کند ، که می‌تواند به شما کمک کند تا متفکر منطقی‌تری باشید.

روش دوم: شناخت بی‌منطقی

بی منطقی

تشخیص دهید که چگونه فاجعه می‌سازید

 بسیاری از افراد، به خصوص در شرایط پر استرس ، تمایل به فاجعه‌سازی دارند. یعنی آن‌ها بدترین نتیجه ممکن را برای یک رویداد معین فرض می کنند. سعی کنید لحظه‌ای را که فاجعه‌سازی می‌کنید، شناسایی کنید. فاجعه سازی اشکال مختلفی دارد. برای مثال، رئیس شما ایمیلی درباره مشارکت بیشتر در جلسات کاری برای شما ارسال کرده است. اگر مستعد فاجعه سازی هستید، ممکن است این را بدان معنی تلقی کنید که شغل شما در معرض خطر است، رئیس شما فکر می کند شما کارمند ضعیفی هستید، در نهایت اخراج و بیکار می‌شوید و دوستان و اعضای خانواده شما کمتر از گذشته به شما احترام بگذارند.

اگر متوجه شدید که در حال از کاه کوه ساختن هستید، نفس عمیق بکشید و سعی کنید منطقی فکر کنید. در این مثال ، می‌توانید با خود فکر کنید، “وظیفه رئیس من این است که به من بازخورد سازنده بدهد. او فقط می‌خواهد مرا تحت فشار قرار دهد تا بهترین عملکرد خود را داشته باشم و همه گاهی مورد انتقاد قرار می‌گیرند. این یک قسمت عادی از زندگی است.”

کنترل تفکر فاجعه‌ساز

به حداقل رساندن نوعی فاجعه‌سازی است که در آن شما موفقیت‌ها و ویژگی‌های خوب خود را نادیده می‌گیرید و نکات منفی را در زندگی دیگران مشاهده نمی‌کنید. ممکن است فکر کنید برخی از افراد همه‌چیز دارند ، بی‌عیب و نقص و موفق ، و سپس وقتی متوجه می‌شوید به نوعی نقص دارند ، آنها را حذف می‌کنید. همچنین ممکن است این کار را برای خودتان انجام دهید – فکر می کنید موفق‌ترین فرد جهان هستید، سپس بعد از یک عقب‌گرد کوچک ، خود را یک شکست عظیم تلقی کنید. سعی کنید این الگوهای تفکر ناقص را تشخیص دهید و این واقعیت را به رسمیت بشناسید که همه از ویژگی‌های خوب و بد ساخته شده‌اند.

از افکار خود بزرگ بینانه دور بمانید

خود بزرگ بینی

 داشتن احساس غیر واقعی از اهمیت خود به اندازه فاجعه‌سازی بد است. اگر فکر می کنید مهم‌ترین فرد اداره یا با استعدادترین دانش آموز یک کلاس هستید ، احتمالاً واضح فکر نمی‌کنید. همه نقش مهمی در یک شرکت ، مدرسه ، سازمان و حوزه دارند. بزرگ‌بینی نه تنها ناخوشایند است، بلکه در واقع باعث می‌شود در کار و زندگی دچار عقب‌گرد شوید. احساس خودآگاهی برای تنظیم نحوه تعامل شما با دیگران مهم است. با یادآوری به خود سعی کنید با احساس بزرگ‌بینی مبارزه کنید. گرچه احساس خوب داشتن در مورد خود مهم است اما باید سخت کوشی و کمک دیگران را نیز بپذیرید.

شخصی سازی نوعی خود بزرگ بینی است که در آن فکر می کنید اتفاقاتی که ارتباط چندانی با شما ندارند به نحوی ناشی از حضور شما هستند. این می‌تواند خوب یا بد باشد. اگر یک همکار در دفتر با شخصی جذاب صحبت می کند ، ممکن است تصور کنید که او سعی در تحریک حسادت شما دارد. اگر همان همکار نتواند به مهمانی تولد شما برسد ، ممکن است تصور کنید که او کینه ای پنهانی از شما دارد در حالی که در واقع ممکن است فقط مشغول بوده باشد. اگر متوجه شدید شخصی‌سازی می کنید ، سعی کنید به یاد داشته باشید که زندگی دیگران به اندازه زندگی شما شلوغ است. آنها احتمالاً وقت کمی برای تصمیم‌گیری در رابطه با شما دارند

از تفکر جادویی آگاه باشید

تفکر جادویی فقط برای کودکان نیست. بزرگسالان نیز گاهی اوقات ، به ویژه در واکنش به یک واقعه آسیب‌زا ، دچار الگوهای فکری خرافی می شوند. مردم بر این باورند که شرکت در برخی مراسم ، مانند آرزو یا تفکر مثبت می تواند بر موقعیتی تأثیر بگذارد. سعی کنید به یاد داشته باشید که گرچه تأیید دردناک است ، اما موقعیت های بسیاری وجود دارد که کنترل کمی بر آن‌ها داریم یا کنترلی بر آن‌ها را نداریم. این نوع تفکر معمولا باعث می‌شود که مردم مسئولیت اعمال خود را بر عهده نگیرند. اگر مشکلی دارید ، آن را تأیید و قبول کنید ، سپس راهی برای اصلاح یا یادگیری آن پیدا کنید.

مراقب جهش منطقی باشید

 جهش منطقی جهش‌هایی در قضاوت است ، جایی که شما در مورد افراد یا موقعیت هایی حدس‌هایی می‌زنید که بر اساس واقعیت نیستند. مردم بدون اینکه متوجه شوند ، همیشه جهش منطقی دارند. به عنوان مثال ، اگر یک صندوقدار با شما بی ادبانه رفتار می‌کند ، ممکن است تصور کنید ، “شرط می بندم او به دلیل ظاهر ، وزن ، لباس و غیره من را دوست نداشته باشد.” وقتی در واقعیت تصوری از اینکه شخص دیگری چه فکری می کند ندارید.  

مردم همچنین تصور می‌کنند کسی به طور طبیعی آنچه فکر می‌کنند را می فهمد ، که می تواند منجر به سردرگمی شود. به عنوان مثال ، ممکن است تصور کنید که هم اتاقی شما می‌داند که می‌خواهید سگ شما را بیرون بگذارد چون دیر به خانه خواهید آمد ، اما اگر این را بیان نکنید ممکن است متوجه این موضوع نشود. سعی کنید از جهش منطقی در زندگی روزمره خود آگاه باشید و خود را هنگام ساختن آن‌ها شناسایی کنید.

قضاوت های “همه یا هیچ چیز” را تشخیص دهید.

 قضاوت های همه یا هیچ یک شکل متداول الگوهای تفکر غیر منطقی هستند. مردم قادر به دیدن رنگ خاکستری در شرایط نیستند و موقعیت ها ، افراد و نتایج را کاملاً مثبت یا کاملاً منفی می‌بینند. به عنوان مثال اگر یک کلمه را اشتباه در ایمیل خود بنویسید، بدون اینکه موفقیت انتقال پیام خود را بپذیرید و کسی در مورد خطا اظهار نظر نکند ، ممکن است احساس کنید یک شکست بزرگ هستید. سعی کنید بپذیرید که بیشتر چیزهای زندگی کاملاً مثبت یا کاملا منفی نیستند.

روش سوم: تغییر شیوه زندگی

تغییر شیوه زندگی

غذای مغز بخورید

 غذایی که مصرف می کنید می تواند تأثیر زیادی بر قدرت مغز شما بگذارد. برای یک رژیم غذایی سالم ، سرشار از غذای مغز تلاش کنید. رژیم مدیترانه ای می تواند قدرت مغز شما را افزایش دهد. این یک رژیم غذایی است که عمدتا از میوه ها و سبزیجات تازه ، حبوبات ، چربی‌های سالم و ماهی تشکیل شده است.

چربی های سالم شامل چربی های اشباع نشده تک هستند و در غذاهایی مانند ماهی ، آووکادو ، روغن زیتون و روغن کانولا یافت می‌شوند. انتقال به یک برنامه غذایی که بیشتر مبتنی بر رژیم مدیترانه‌‌ای است، می‌تواند به شما کمک کند تا قدرت کلی مغز خود را افزایش دهید.

اسفناج غذای مغز قدرتمندی است. خوردن روزانه سه وعده یا اسفناج یا سایر سبزیجات برگ‌دار مانند کلم پیچ باعث کاهش سرعت زوال ذهن می‌شود و عملکرد کلی مغز را افزایش می‌دهد.

قندهای ساده مانند قند و شکر قهوه‌ای و همچنین شیرین کننده های شربت‌مانند مثل شربت ذرت با فروکتوز بالا، می‌توانند بر روی مغز اثر مخربی بگذارند. چربی های اشباع شده و ترانس، موجود در گوشت قرمز و لبنیات، تأثیر منفی بر سطح ذهنی و همچنین سلامت کلی شما دارند. آرد غنی شده، سفید شده یا تصفیه شده، آرد موجود در نان‌های سفید ، برنج‌های سفید و پاستاهای سفید نیز تأثیر بدی بر مغز دارد.

برنامه خواب خود را بهبود ببخشید

داشتن 7 تا 8 ساعت خواب خوب در هر شب می تواند قدرت مغز را افزایش داده. و تفکر منطقی را تقویت کند. برای بهبود برنامه خواب خود، زمان خواب و بیداری مشخصی داشته باشید که حتی در آخر هفته ها از آن منحرف نشوید. از صفحه های الکترونیکی نزدیک به زمان خواب دور باشید. وعده‌های غذایی سنگین را اواخر شب نخورید و یک ساعت قبل از خواب به انجام یک فعالیت آرامش بخش مانند مطالعه بپردازید.

نفس بکشید

 تنفس با افزایش جریان اکسیژن در مغز ، قدرت مغز را افزایش می‌دهد. صبح و قبل از خواب تنفس عمیق را تمرین کنید. یوگا ، مدیتیشن ، پیلاتس و سایر فعالیتهایی را که بر روی الگوی تنفس سالم تمرکز دارند ، تمرین کنید.

مرتباً ورزش کنید

 ورزش بدنی تأثیر عمیقی بر توانایی‌های شناختی دارد. یک تمرین منظم ورزشی علاوه بر این که برای بدن عالی است ، می‌تواند توانایی منطق ذهن شما را افزایش دهد.

ورزش را در اولویت قرار دهید.

 بسیاری از افراد ورزش را به ابعاد جانبی زندگی خود می‌رسانند و وقت لازم را برای رفتن به باشگاه یا دویدن نمی‌گذارند. اگر برای خود برنامه‌ای تنظیم کنید و به آن پایبند باشید ، در نهایت ورزش مانند مسواک زدن صبح یا دوش گرفتن ، بخشی از زندگی روزمره محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد ایروبیک تأثیر ویژه‌ای بر توانایی‌های شناختی دارد. دویدن ، آهسته دویدن، دوچرخه‌سواری و انجام فعالیت های تمرینی 4 یا 5 بار در هفته که باعث پمپاژ قلب می‌شود ، می‌تواند قدرت مغز شما را افزایش دهد.

در طبیعت وقت بگذرانید

 مهم این است که به طور منظم وقت بگذارید و بیرون در طبیعت باشید. گذراندن وقت بیرون از خانه به شما کمک می‌کند تا افکار خود را پاکسازی کنید و خود را متعادل کنید. هدف‌گذاری کنید تا حداقل چند ساعت در هر هفته در طبیعت وقت بگذرانید. می توانید به پیاده روی یا گردش بروید. ماهی بگیرید یا شكار كنید ،كوه ها یا جنگل ها را کاوش کنید. در دریاچه ها یا اقیانوس شنا كنید یا به سادگی زیر یک درخت بنشینید.

استراحت کنید

 مردم تمایل دارند که استراحت را افراطی تلقی کنند. به هر حال، این چنین نیست. استراحت گاه به گاه برای توانایی مغز در پردازش اطلاعات بسیار حیاتی است.گاهی به مغز خود استراحت ذهنی بدهید. یک مراسم آرامش بخش داشته باشید که هر روز انجام می‌دهید. هفته‌ای یك روز را به عنوان “روز تعطیل” خود تعیین كنید و روز خود را به فعالیت‌های اوقات فراغتی كه از آن لذت می‌برید اختصاص دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.