چگونه با نوجوانان صحبت کنیم

چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟

مقدمه

نوجوانان همیشه آسان‌ترین افراد در جهان نیستند که آن‌هارا درک یا با آن‌ها صحبت کرد. آن‌ها می‌توانند پیچیده و بدخلق باشند ، در حالی که ذهنشان بین کودکی و بزرگسالی دست و پا می‌زند. نیازی نیز به گفتن هورمون‌های عصبانی نیست! اما این بدان معنا نیست که صحبت با نوجوانان غیرممکن است. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

قسمت 1

ایجاد زمان صحبت کردن

یک مکالمه را سر میز شام شروع کنید

چگونه با نوجوانان صحبت کنیم

وقت خانوادگی با کیفیت ایجاد کنید و در هنگام شام مکالمه را تشویق کنید.

 • از همه بخواهید تلفن های همراه خود را خاموش کنند یا آن‌ها را در اتاق دیگری بگذارند. به این ترتیب ، همه می توانید توجه خود را به مکالمه شام ​​معطوف‌ کنید.
 • به چند سوال برای پاسخ‌گویی افراد حاضر سر میز بیاندیشید و از قضاوت درباره پاسخ‌ها خودداری کنید. روی موضوعاتی مانند: وقایع روز همه ، برنامه‌های آینده با دوستان یا نظرات در مورد غذا تمرکز کنید. به سراغ موضوعات “خنثی” بروید که منجر به کشمکش یا درگیری نشوند.
 • سعی کنید نوجوان خود را به عنوان یک شخص بشناسید. از آن‌ها در مورد نمایش های تلویزیونی که اکنون تماشا می‌کنند یا کتاب‌هایی که می‌خوانند ، سوال کنید. نمایش‌ها یا کتاب‌های مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید.
 • تاکتیک دیگری که سر میز شام می‌توانید امتحان کنید این است که از نوجوان خود در مورد برجسته‌ترین لحظات روزش بپرسید. این می تواند به راحتی یک نمره خوب امتحان یا یک لطیفه خنده‌دار باشد که یک دوست در هنگام ناهار گفته است. یا می تواند مربوط به اخبار روز باشد ، مانند فرود مریخ نورد. موارد برجسته خود را نیز با نوجوان خود به اشتراک بگذارید. به موارد بر‌جسته آن‌ها گوش دهید و حرف آن‌ها را قطع نکنید.
 • از وقت خود در ماشین برای گفتگو استفاده کنید.

مکالمه را پیچیده نکنید

 اگر زمان زیادی را در اتومبیل با نوجوان خود به عنوان راننده تعیین شده او سپری می کنید ، از زمان رانندگی نهایت استفاده را ببرید و از آن برای صحبت استفاده کنید. برای برخی از رانندگان ، صحبت در اتومبیل می‌تواند باعث حواس پرتی شود. بنابراین بیشتر بر روی معرفی موضوعات مکالمه و سپس گوش دادن به پاسخ‌های نوجوان خود تمرکز کنید.

 • سعی کنید مکالمه را طبیعی و باز نگه دارید. شما می‌توانید در مورد محیط اطراف خود نظر دهید (“آیا آن شخص را دیدی که به چپ پیچید؟” “این چراغ راهنمایی تا ابد طول می کشد ، ها؟”). یا می‌توانید روی موضوعات اساسی مکالمه مانند برنامه‌های نوجوانتان برای شب یا ساعتی که  نیاز به سواری برای برگشت به خانه دارد ، تمرکز کنید.
 • هنگام یک پیام بازرگانی مکالمه را شروع کنید.

 اخبار شبانه را با هم تماشا کنید و در هنگام تبلیغات گپ بزنید. اگر هر دو در Netflix به یک برنامه علاقمند هستید ، بین قسمت‌ها مکث کنید. اتفاقاتی را که در آخرین صحنه رخ داده یا افکار خود درباره اتفاقاتی که در قسمت بعدی رخ می‌دهد ، مرور کنید.

 • این می‌تواند به شما و نوجوانتان موضوعات مشترکی را برای بحث و گفت‌وگو ارائه دهد و احتمالاً منجر به شوخی عادی بین شما می‌شود. انفجارهای کوتاه ارتباط راه خوبی برای مجاب کردن یک نوجوان ساکت و آرام به مکالمه است.
 • شب قبل از خواب چت کنید.

مکالمه قبل از خواب

بعضی از نوجوانان با صحبت در شب راحت‌ترند. در اتاقشان را بزنید و از آن‌ها بپرسید که آیا وقت برای صحبت دارند؟ با آن‌ها در اتاقشان بنشینید و از آن‌ها در مورد روزشان بپرسید قبل از این که به رختخواب بروند.

 • راه دیگر برای شروع مکالمه در شب این است که پس از یک شب بیرون رفتن به نوجوان خودخوش‌آمد بگویید و یک میان وعده به او پیشنهاد دهید. این به آن‌ها نشان می‌دهد که شما برای گپ درمورد شبشان در دسترس هستید. پس از گذراندن وقت با دوستانشان ، نوجوان شما ممکن است آرام‌تر باشد و موارد بیشتری را با شما به اشتراک بگذارد.
 • یک شروع کننده مکالمه را امتحان کنید مانند: “خوب ، شبت چگونه بود؟” یا “وقتی بیرون می‌رفتی خیلی عالی به نظر می رسیدی. چطور پیش رفت؟ ” یا ، “ملاقات با دوستت وقتی که دنبالت آمد خوب بود. بچه ها امشب کجا رفتید؟ “
 • از بازجویی نوجوانتان خودداری کنید. سعی کنید پرخاشگرانه رفتار نکنید و از آن‌ها نپرسید که در کل شب کجا بوده اند. انتظار برای آنها و حمله به آن‌ها به محض ورود از در ، احتمالاً فقط آن‌ها را دلسرد می‌کند و باعث می‌شود تمایل کمتری به صحبت داشته باشند. ارائه یک میان وعده یا دسر به آنها هنگامی که به خانه می‌رسند ، دوستانه‌‌تر و بازتر به نظر می‌رسد.

قسمت 2

باز نگه داشتن ارتباطات

سعی کنید درباره مواردی که مورد علاقه نوجوان شماست صحبت کنید

 صرف نظر از علاقه نوجوانتان – ورزش ، موسیقی ، مد ، تلویزیون ، بازی‌های ویدیویی ، دوستان ، کارهای مدرسه – در مورد آن‌ها صحبت کنید. بر روی شنونده بودن خوب کار کنید و سعی کنید علاقه واقعی به آنچه نوجوانتان از بحث درباره آن لذت می‌برد نشان دهید.

 • یک قانون خوب این است که دو برابر بیشتر از آنچه که صحبت می‌کنید گوش دهید. این اطمینان را  می‌دهد که به نوجوان خود زمان و توجه کافی را می‌دهید تا در مورد علایق خود صحبت کند.
 • از واکنش‌های خود نسبت به نوجوانتان آگاه باشید.

عصبانیت خود را کنترل کنید

چگونه با نوجوانان صحبت کنیم

نوجوانان در انجام کارها یا گفتن حرف‌هایی که والدین یا بزرگ‌ترهای آن‌ها را آزار می‌دهد بسیار عالی هستند. به جای عکس العمل احساسی نسبت به اعمال یا سخنان آن‌ها ، به این فکر کنید که چرا آن‌ها شما را عصبانی می‌کنند. پاسخ می‌تواند رنجش نسبت به تأخیر در یک رویداد مهم باشد ، یا به سادگی این که آن‌ها یک نوجوان بدخلق هستند.

 • با تأمل در پاسخ‌های خود به نوجوانتان ، می توانید ریشه مشکل یا مسئله را پیدا کنید. این احتمالاً منجر به درگیری کمتر و صحبت بیشتر خواهد شد.
 • وقتی اشتباه می‌کنید بپذیرید و عذرخواهی کنید.

 انجام این کار ممکن است دشوار باشد ، زیرا ممکن است احساس کنید باید به عنوان الگوی خوبی برای نوجوان خود ایفای نقش کنید. اما تصدیق این‌که اشتباهی مرتکب شد‌ه‌اید ، به نوجوان شما اجازه می‌دهد انسان بودن شما و شخصی را که می توانند با او ارتباط برقرار کنند ، ببیند. در واقع ، اعتراف به اشتباه و عذرخواهی الگوی مثبتی برای نوجوانان شماست. “متاسفم” کلمه قدرتمندی است که یک نوجوان از والدین یا شخصیت معتبر خود می‌شنود ، از جمله شما.

نظر خود را ارائه دهید ، اما از سخنرانی یا نق زدن به نوجوان خود اجتناب کنید

 به احتمال زیاد  نوجوانتان چیزی را خواهد گفت که با آن مخالفید. اما مهم این است که از اظهاراتی مانند “این یک تصمیم احمقانه است” یا “تو در مورد آن پسر اشتباه می‌کنی ” اجتناب کنید. درعوض ، سعی کنید با گفتن این جمله که “من نظرت را می‌فهمم اما نظر من این است …” نظر خود را ارائه دهید. یا “من برای شنیدن اینجا هستم ، اما اگر توصیه‌ای از من می خواهی به من اطلاع بده.”

 • با یادآوری احساسات نوجوان خود شروع کنید. ” به نظر می‌رسد از آن‌چه دیشب اتفاق افتاده ناراحت هستی.” استفاده از گفته به جای سوال باعث می‌شود که این عبارت بیشتر شبیه یک پیشنهاد باشد تا یک اتهام.
 • تمام توجه خود را به آن‌ها بسپارید و به صحبتهای آن‌ها گوش فرا دهید. تلفن خود را کنار بگذارید ، تلویزیون را خاموش کنید یا در را ببندید. به نوجوان خود این احساس را بدهید که حق صحبت دارد.
 • پس از پایان صحبتشان ، به آن‌ها كمك یا مشاوره دهید از آن‌ها بپرسید: “آیا کاری وجود دارد که با انجامش بتوانم کمک کنم؟” یا “آیا توصیه ای می خواهی؟”
 • غالباً ، نوجوانان فقط نیاز دارند در مورد مسائل یا مشکلات با کسی که به او اعتماد دارند و برایش احترام قائل هستند صحبت کنند. ممکن است آن‌ها بدنبال پاسخ یک مسئله یا راه حل آسان نباشند. بنابراین ، مایل باشید که به جای سخنرانی برای آن ها ، به آن‌ها گوش دهید.
 • از داد زدن ، سرزنش و توهین کردن پرهیز کنید.

 این اقدامات پرخاشگرانه احتمالاً هرگونه گفت‌وگوی معنی‌دار با نوجوان شما را از بین می‌برد. به یاد داشته باشید که سعی دارید با نوجوان خود صحبت کنید ، نه این‌که او را ساکت کنید یا از آن‌ها ناراحت شوید.

قسمت 3

حفظ ارتباطات

چگونه با نوجوانان صحبت کنیم

به حریم خصوصی نوجوان خود احترام بگذارید

 با تماس های تلفنی خصوصی پشت در بسته موافقت کنید. اما قوانین اساسی تعیین کنید. مثلاً بعد از نیمه شب یا هنگام شام تماس تلفنی ممنوع است. از نوجوان خود هنگام شب بیرون رفتن بپرسید که کجا خواهد بود. اما هر پنج دقیقه برای تأیید با او تماس نگیرید. با تعدی نکردن به حریم خصوصیشان ، به نوجوان خود نشان دهید که به او احترام گذاشته و به او اعتماد دارید. این احتمالاً باعث می‌شود آن‌ها تمایل بیشتری داشته باشند تا افکار یا احساسات خود را با شما در میان بگذارند.

 • احترام به حریم خصوصی نوجوان خود از راه‌های کوچک ، مهم است. این می تواند زدن در اتاق خواب آن‌ها قبل از ورود به اتاق باشد. یا قبل از ورود به حمام اجازه بگیرید.
 • از مزاحم نوجوانتان شدن در ساعات مختلف روز خودداری کنید. با آن‌ها برنامه‌ریزی کنید تا در مورد آخرین نمره آزمون یا تمیز کردن اتاقشان صحبت كنید. نوجوان خود را غافلگیر نکنید. زیرا این ممکن است به یک دعوا منجر شود. اگر معمولاً این مسائل را هنگام شام یا اتومبیل در میان می‌گذارید ، آن‌ها را در زمان معمول خود با نوجوان خود مطرح کنید.
 • در تصمیم گیری های مهم به نوجوان  اجازه دخالت بدهید.

در مورد تغییرات مشورت کنید

 یک حرکت در آن‌سر کشور یا یک تصمیم مهم مالی ، دنیای نوجوانان شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین به جای تصمیم‌گیری درباره نوجوان خود ، در مورد یک تغییر عمده زندگی با آن‌ها مشورت کنید. صحبت با نوجوانان درباره تصمیم‌ و گوش دادن به نظر آنها نشان می‌دهد که به دیدگاه آن‌ها احترام می‌گذارید. همچنین این تغییر برای نوجوان شما کمتر دردناک خواهد بود و به او کمک می‌کند تا خود را با تغییر وفق دهد.

 • آن‌چه را که نوجوانتان با شما به اشتراک گذاشته است برای دیگران آشکار نکنید.

 با محرمانه نگه داشتن مکالمات خود ، بین خود و نوجوانتان اعتماد ایجاد کنید. مگر اینکه مشکلی پیش بیاید که احساس می‌کنید باید با شریک زندگی خود یا بزرگسال دیگری در میان بگذارید.

 • اگر در نهایت مکالمات خصوصی نوجوانان خود را به اشتراک بگذارید ، این ممکن است باعث قطع ارتباط شود. ممکن است نوجوان شما مایل نباشد دوباره افکار یا عقاید خودمانی خود را به شما پیشنهاد دهد. با فاش کردن آنچه با اطمینان به شما گفته‌اند به اعتماد آنها خیانت نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.