داروی مسکن؛ چگونه این داروها را با خیال راحت مصرف کنیم؟

داروی مسکن؛ چگونه این داروها را با خیال راحت مصرف کنیم؟

اگر پزشک‌تان برای شما داروی مسکن تجویز کرده باشد، باید حتما از قبل بدانید که این داروها برای شما خطرساز نباشد و مشکلی را برای شما به وجود نیاورد. داروهای تسکین دهنده‌ی درد یا همان داروی مسکن چه نسخه‌ای و چه بدون نسخه باشند، می‌تواند به کم شدن احساس درد در شما کمک کند. ولی خوب بنا بر دلایلی می‌تواند برای شما خطرناک باشد.

در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این موضوع و اینکه آیا می‌توانیم با خیال راحت داورهای مسکن خود را مصرف کنیم یا نه بیشتر بگوییم.

داروی مسکن
داروی مسکن

داروهای مسکن

همانطور که احتمالاً می‌دانید که بعضی‌ها به داروهای مسکن وابسته می‌شوند و یا برخی موارد به این داروها اعتیاد پیدا می‌کنند. برخی دیگر از خطراتی که این داروها می‌تواند داشته باشد ممکن است عوارض جانبی شامل احساس ناراحتی یا درد در معده، سرگیجه، تاری دید و آسیب‌های کبدی باشد. در بسیاری موارد دیگر هم اگر این داروها به اشتباه مصرف شوند، موجب مرگ در افراد خواهد شد.

خوب است که در مورد این موضوع علم کافی داشته باشید تا دچار این مشکلات نشوید. باید بدانید تا از بی‌خطر بودن داروهای مسکن خود مطمئن باشید.

کارهایی که باید انجام دهیدکارهایی که نباید انجام داد
برچسب‌ها و بروشورهای داروها را با دقت بخوانید و بعد مصرف کنیداگر مصرفش را فراموش کردید و یا آلرژی داشتید باید حتما با پزشک خود صحبت کنید
داروهای خود را طبق دستور مصرف کنیدبیشتر از دوز توصیه شده مصرف کنید
مراقب عوارض جانبی یا تداخلات دارویی باشیداز مسکن‌های دیگر استفاده کنید

مشکلات و عوارض موجود در مسکن‌ها

گاهی ممکن است حتی اگر از دستورالعمل‎‌ها هم استفاده کنید ولی با این حال باز هم دچار مشکلاتی شوید.

از جمله مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید عبارتند از:

  • ممکن است دارویی که مصرف می‌کنید با داروهای دیگر شما تداخل داشته باشد.
  • ممکن است هر دارویی یا مکملی که مصرف می‌کنید، بدنتان آلرژی نشان دهد و برای شما مضر باشد.
  • اگر در کنار دارویی که مصرف می‌کنید مجبور به مصرف برخی مکمل‌ها شدید، باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  • ممکن است که بدن به آن واکنش آلرژیک نشان دهد و ممکن است به آن حساسیت نشان دهید.
  • میزانی که باید دارو را مصرف کنید ممکن است که برای بدن شما کم یا زیاد باشد و بلافاصله بدنتان به آن واکنش نشان دهد.
  • ممکن است در هنگام خرید دارو، دارویتان را به اشتباه به شما بدهند و یا دوز مصرفی که باید مصرف کنید را به اشتباه به شما بگویند.

داروهای تقلبی

مصرف داروهای تقلبی هم موردی است که این روزها متاستفانه بسیار رواج پیدا کرده است. این موضوع در مورد داروهایی که اینترنتی خریداری می‌شود بسیار رایج شده است. ممکن است فروشگاه که شما داروی را از آن خریداری می‌کنید، یک نسخه تقلبی را به شما بفروشد بدون اینکه حتی بخواهید متوجه شود.

اشتباهات رایج در مصرف داروها

همیشه مهم است که وقتی دارویی را مصرف می‌کنید، دستورالعمل و نحوه‌ی مصرف داروی مسکن خود را بدانید.  چرا که همین اشتباهات می‌تواند منجر به علائمی خطرناک، به طور موقت یا دائمی در سلامتی، اعتیاد، وابستگی یا حتی مرگ شود.

در ادامه برخی از اشتباهاتی که برای افراد در مورد مصرف داروهای مسکن ممکن است به وجود بیاید را برای شما خواهیم گفت. مثلا:

مصرف نادرست یا غلط داروهای مکسن می‎تواند به معنای آن باشد که در نهایت مقدار زیادی از دارو را در سیستم عصبی و بدن خود وارد کنید.

مصرف داروی مسکن با داروهای دیگر می‌تواند باعث اختلالات جدی در افراد شود.

مصرف کردن دارو با غذا یا بالعکس، می‌تواند شما را دچار مشکلات جدی کند. بسیار مهم است که قبل از مصرف اطمینان حاصل کنید که باید دارو را با غذا مصرف کنید یا خیر!

اگر فراموش کردید که داروی خود را در یک تایم مشخصی مصرف کنید، نباید در زمان بعدی که قصد مصرف دارو را دارید، میزان مصرفی را دوبرابر کنید! اگر چنین باشد ممکن است اور دوز کنید و یا دچار مسمومیت داوریی شوید.

در بسیاری از موارد مصرف زیاد با دوز بالا ممکن است باعث پیشرفت درد شود.

خوردن یا نوشیدن برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌تواند در داروهای ضد درد تداخل ایجاد کند. این می تواند منجر به علائم گوارشی شود و حتی می تواند خطرناک باشد. به طور خاص الکل ، در صورت مخلوط شدن با بسیاری از داروهای ضد درد می تواند بسیار خطرناک باشد .6 اما حتی چیزی به ظاهر خوش خیم مانند آب گریپ فروت می تواند در اثر درد کشیدن داروهای شما تداخل ایجاد کند.

قطع ناگهانی یک داروی افیونی می تواند باعث علائم ترک مانند افزایش ضربان قلب ، تعریق شدید یا اضطراب شود.

مصرف مسکن با خیال راحت

همیشه قبل از مصرف داروها اطمینان حاصل کنید که دارویی که مصرف می‌کنید برای شما بی‌خطر باشد. این نکته از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است. بسیار مهم است که برای حفظ سلامتی خود این نکات را در نظر داشته باشید:

هنگام خرید داروهایی که نیاز به نسخه ندارد مثل آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن و … و یا سایر داروهای دیگر، حتما حتما قبل از مصرف دستور مصرف داروها را بخوانید.

این موارد ممکن است هر چیزی باشد. از تداخلات دارویی گرفته تا تداخلات غذایی تا آسیب‌های احتمالی در اثر استفاده طولانی مدت در داروها.

اگر خواندن این نوشته‌ها که معمولا خیلی ریز است برای شما دشوار است، حتما از یک ذره‌بین برای خواندنش استفاده کنید.

داروی مسکن
داروی مسکن

مشورت با پزشک معالج

اگر دارویی که به تازگی شروع به مصرف آن کردید را به خوبی نمی‌شناسید، باید حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

حتما به پزشک در مورد این داروی جدید اطلاع دهید که این دارو برای شما جدید است و نیاز دارید که بررسی شود این دارو مناسب شماست یا نه.

اگر دارو و یا مکملی دیگری مصرف می‌کنید قبل از شروع آن با پزشک خود حتما صحبت کنید که اختلال به وجود نیاورد.

قبل از شروع دارو حتما با پزشک در مورد سوالاتی نظیر این صحبت کنید.

مثلا ایکه آیا مصرف این دارو با رانندگی کردن مشکل دارد یا نه. آیا مصرف الکل با این دارو برای شما مضر است یا خیر. یا اینکه چه اقداماتی می‎توانم انجام دهیم تا به این دارو وابستگی یا اعتیاد پیدا نکنیم.

عوارض جانبی مصرف داروها

خیلی مهم است که قبل از مصرف بدانید که آیا مصرف آن داروی خاص برای شما عوارض جانبی دارد یا نه!

اگر به محض شروع مصرف دارو تغییراتی را در خود احساس کردید، حتما در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید. مثلا ممکن است احساس کنید که حالت تهوع دارید. ممکن است احساس خشکی دهان کنید و احساس کنید دهانتان حالت تلخی داشته باشد.

دستورالعمل‌های مصرف دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل دنبال کنید. اگر متوجه شدید که با وجود مصرف دارو هیچ تغییری نکردید باید حتما با پزشک خود مشورت کنید. در چنین مواردی حتما باید با پزشک خود مشورت کنید تا دوز دارو را تغییر دهد و یا آن را بیشتر کند.

هرگز به صورت خودسرانه مصرف داروی خود را قطع نکنید. اگر خواستید مصرف دارو را قطع کنید هرگز نباید به صورت یکباره آن را قطع کنید. باید این کار را با نظر پزشک و با کم کردن دوز مصرفی دارو انجام دهید.

نکات مهم در مورد مصرف داروهای مسکن

همیشه قبل از شروع مصرف یک داروی همه چیز را به خاطر داشته باشید. در صورتی که کوچکترین تغییری را در خود مشاهده کردید، آن را به خاطر داشته باشید.

به خصوص اگر در یک حادثه صدمه زیادی دیده‌اید یا به یک بیماری و یا درد مزمن مبتلا شده‌اید. در چنین زمانی بسیار مفید است که به داده‌های قبلی خود در مورد داروها مراجعه کنید.

میزان درد خود را در برابر داروهای ضد درد، دوزها، زمان استفاده، غذاهایی که می‌خورید و سایر مواردی که ممکن است در آنها نقش داشته باشد را ارزیابی کنید. بسیار مهم است که این داده‌های خود را با پزشک خود به اشتراک بگذارید.

هرگز داروهای مصرفی خود را برای شخص دیگری تجویز نکنید. این داروها صرفا برای شما تجویز شده است و ممکن است برای کس دیری اصلا مفید نباشد.

استفاده از روش‌های جایگزین

اگر احساس می‍کنید که با خوردن دارو خیلی راحت نیستید، می‌توانید از روش‌های جایگزین استفاده کنید.

مثلا می‎توانید از طب سنتی و یا گزینه‌های گیاهی استفاده کنید. می‌توانید از تکنیک‌های آرام‌سازی روح و روان استفاده کنید تا درد خود را با استفاده از آن تسکین دهید.

زردینوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *