چگونه یک بار برای همیشه از اهمال‌کاری دست برداریم؟

چگونه یک بار برای همیشه از اهمال‌کاری دست برداریم؟

تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر از ۲۰ درصد از جمعیت بزرگسال مغلوب عوامل حواسپرتی می‌شوند و در نتیجه انجام برخی کارها را به تعویق انداخته یا از انجام به موقع آن‌ها اجتناب می‌کنند. با ما همراه باشید تا یاد بگیرید چگونه از اهمال‌کاری جلوگیری کنید.

مقدمه

اگر کارهای زیادی برای انجام‌دادن دارید و اغلب در تلاش زیاد برای به پایان‌رساندن پروژه‌ها و وظایف و تکاپو برای انجام فعالیت‌های دیگر هستید، مطمئن باشید که تنها نیستید. تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر از ۲۰ درصد از جمعیت بزرگسال مغلوب عوامل حواسپرتی می‌شوند و در نتیجه انجام برخی کارها را به تعویق انداخته یا از انجام به موقع آن‌ها اجتناب می‌کنند.

پس اهمال‌کاری چیست؟ و برای جلوگیری از اهمال‌کاری چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

در این مقاله قصد دارم به شما توضیح دهم که چرا غلبه بر اهمال‌کاری بسیار سخت است و چگونه می‌توانید با دنبال‌کردن یک راهنمای گام به گام زمان را بهتر مدیریت کنید. اما ابتدا باید درک کنید که تعلل اصلا چگونه اتفاق می‌افتد.

چرا متوقف‌کردن اهمال‌کاری دشوار است؟

انسان‌ها در خودکنترلی محدودیت دارند. دکتر روی باومایستر، روانشناس از دانشگاه ایالتی فلوریدا، روی خودکنترلی مطالعاتی انجام داده و به این نکته پی برده که مانند هر ماهیچه‌ای، خودکنترلی انسان هم منبع محدودی است که می‌تواند به سرعت تحلیل رفته و تمام شود. هنگامی که خودکنترلی رو به اتمام است، انسان تمایل دارد آن‌چه که برایش خوشایندتر است را انتخاب کند – کارهای به تعویق افتاده فوری به جای کارهای فعلی.

زمانی که خودکنترلی و انگیزه ما توسط عواملی مانند خستگی یا انگیزه‌هایی که در آینده دور هستند، مانع ما می‌شوند، کارها را به تعویق می‌اندازیم.

هرچند ممکن است به نظر یک نقص شخصیتی بیاید، اما به تعویق‌انداختن کارها درواقع تلاشی است برای مقابله با احساسات دشوار و خلق و خوی منفی نشات گرفته از مشاغل خاص مانند بی‌حوصلگی، نگرانی، ناامنی‌ها و احساس شک و تردید به خود.

همان‌طور که معمولا تصور می‌شود، به تعویق انداختن کارها نتیجه احساسات ناخوشایند است که خلق و خوی شما را برای دوری از آن موضوع ربوده است و نه نتیجه مدیریت بد زمان یا تنبلی.

بیشتر رفتارهای اهمال‌کاری می‌تواند نتیجه چرخه اجتناب باشد. وقتی سعی می‌کنید آن‌ها را کنترل کنید یا از آن‌ها دوری کنید، ناخواسته به افکار، احساسات و عواطف خود قدرت می‌دهید، یک چرخه اجتناب ایجاد می‌کنید و با این کارها مرتبا‌ آن را پیش می‌برید.

چرخه اجتناب

چرخه اجتناب یک الگوی فکری است که وقتی تصمیم می‌گیرید برای رسیدن به اهدافی که در آن اهمال‌کاری کرده‌اید اقدام کنید، ایجاد می‌شود. با این حال، این الگوی فکری باعث می‌شود که شما اقدامات خود را به سمت چیز دیگری منحرف کنید، که ما معمولا از آن به عنوان عامل حواس‌پرتی یاد می‌کنیم. تقریبا هر بار که سعی می‌کنید کاری برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید این اتفاق می‌افتد. بسیاری از افراد به عنوان یک اهمال‌کار حتی نمی‌دانند که چرخه اجتناب در ذهن آن‌ها وجود دارد.

ضمیر ناخودآگاه شما در مورد چیزی که در آن حس “امنیت” دارد و یا شرایطی که در آن قرار نگرفته است، یک تصور اساسی ایجاد کرده است. همیشه یک توضیح برای این‌که چرا انجام ندادید، وجود دارد. این‌که منطقی باشد یا نه، مهم نیست؛ در هر صورت ذهن شما آن را می‌پذیرد. شما هرگز حتی درمورد به چالش‌کشیدن این عقیده فکر هم نمی‌کنید.

مثال‌هایی که در این زمینه می‌توان از آن‌ها گفت، عبارتند از: «من ابتدا باید دفترم را در یک محیط کاملا ساکت سازماندهی کنم» یا «قبل از این‌که بتوانم برنامه تمرین ورزشی خود را شروع کنم، باید تجهیزات بدنسازی مناسب را داشته باشم.»

خبر خوب این که وقتی الگوی فکری پیش‌فرض را شناسایی کردید، دیگر می‌توانید از شر “چرخه اجتناب” خلاص شوید و از به تعویق‌انداختن آن کار دست بردارید.

چگونه یک بار برای همیشه از به تعویق انداختن کارها جلوگیری کنیم؟ (قدم به قدم)

علیرغم این واقعیت که طبیعت انسان به گونه‌ای است که به دنبال پاداش‌های فوری و به تعویق انداختن کارها باشد، در این‌جا یک راهنمای گام به گام برای شما دارم که اگر آن را دنبال کنید می‌توانید چرخه اهمال‌کاری را بشکنید.

چرخه اجتناب را بشکنید

چرخه اجتناب را شناسایی کرده و سپس آن را به یک فرصت تبدیل کنید. در این‌جا مراحلی وجود دارد که به شما در شناسایی چرخه اجتناب کمک می‌کند:

مرحله ۱

مراحلی را که باید برای رسیدن به هدف خود طی کنید شناسایی کرده و با تمرکز روی هدفی که برای خود تعیین کرده‌اید شروع کنید. سه قدم اولی که باید بردارید چیست؟

به عنوان مثال، یادگیری زبان اسپانیایی می‌تواند یکی از اهداف شما باشد. سه حرکت اول شما ممکن است به صورت زیر باشد:

1. یک معلم اسپانیایی استخدام کنید.

2. برای کلاس‌ها یا درس‌ها زمان‌بندی کنید.

3. یاد بگیرید چگونه تمرین کرده و تسلط خود را افزایش دهید.

مرحله ۲

آن چیزی که شما را از انجام‌دادن کارهایتان باز می‌دارد را پیدا کنید.

اگر قبلا این کار را انجام نداده‌اید، به دلیل آن است که بدون شک یک چرخه اجتناب شما را از اقدام‌کردن باز داشته است.

در حال حاضر چه چیزی شما را از انجام هر کدام از اقدامات کنونی‌تان باز می‌دارد؟ آن را بنویسید:

“من باید ____ قبل از اینکه بتوانم _____ کنم.”

«اگر کمک کرد، می‌توانید بگویید: «تا زمانی که ____ نمی‌توانم ____»

به عنوان مثال، “من نمی‌توانم یک مربی اسپانیایی استخدام کنم تا زمانی که اطلاعات کافی نداشته باشم”، “من نمی‌توانم یک مربی اسپانیایی استخدام کنم تا زمانی که فرد مورد اعتمادی را پیدا کنم” یا “من نمی‌توانم یک مربی اسپانیایی استخدام کنم تا زمانی که ضمانت کافی از کار او داشته باشم.» همه این‌ها بهانه‌ای برای عدم استخدام یک مربی اسپانیایی هستند.

اگر متوجه شدید که بهانه‌های زیادی دارید، نگران نباشید! در واقع، بهتر است تا جایی‌ که می‌توانید یاد بگیرید. قصد شما این است که همه این بهانه‌ها را جمع‌آوری کنید زیرا همیشه یک چرخه اجتناب دیگر در این مسیر وجود دارد که شما را از حرکت رو به جلو باز دارد.

مرحله ۳

چرخه اجتناب را به یک دستورالعمل موقعیت تبدیل کنید.

ما قصد داریم هر چرخه اجتناب را با استفاده از یک تکنیک ساده به یک دستورالعمل موقعیت تبدیل کنیم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به صورت زیر بیان کنید:

“تمام چیزی که نیاز دارم ____ است، و می‌توانم _____ را شروع کنم.”

به عنوان مثال، «تا زمانی که به تعداد کافی پیشنهاد برای انتخاب نداشته باشم، نمی‌توانم یک مربی اسپانیایی استخدام کنم.” را می‌توان به «تمام کاری که من باید انجام دهم این است که پنج نفر را با پیشنهادات خوب پیدا کنم و سپس شروع به برقراری ارتباط با آن‌ها کنم».

نقطه قوت یک دستورالعمل موقعیت در این نکته نهفته است که نشان می‌دهد چگونه باید اولین قدم را برداشت. نیازی نیست شما پاسخ کامل را بدانید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که شروع به حرکت کنید. آن‌گاه متوجه خواهید شد که چگونه باید ادامه دهید. معمولا اولین مانع چیزی جز یک توهم بزرگ نیست.

منبع انگیزه خود را پیدا کنید

برای غلبه بر اهمال‌کاری یک بار برای همیشه، بهتر است انگیزه واقعی خود را برای کاری که می‌خواهید انجام دهید، پیدا کنید.

انگیزه عبارت است از اشتیاق برای اتمام یک ماراتن، عملکرد خوب در کار، تناسب اندام و غیره. بدون انگیزه، شما تمایلی به تلاش برای عالی‌بودن نخواهید داشت. قبل از این‌که بتوانید برای ارتقای بخش‌های کوچک‌تر زندگی خود تلاش کنید، ابتدا باید انگیزه‌های اصلی شما براورده شود.

مثلا برای ورزش‌کردن و تناسب اندام باید انگیزه کافی داشته باشید. شما باید دلیلی بزرگتر از خودتان داشته باشید. این به احتمال زیاد دلیلی بزرگ‌تر از سالم‌‌بودن است. در عوض، هدف واقعی شاید این باشد که والدین بهتری باشید تا انرژی کافی برای گذراندن وقت باکیفیت با فرزندان خود پس از یک روز پرمشغله کاری را داشته باشید.

کشف منبع واقعی انگیزه می‌تواند به شما کمک کند تا در راه رسیدن به هدفتان تعلل نکرده و بر موانع موجود در مسیر رسیدن به هدفتان غلبه کنید.

یک روتین را ایجاد کنید

با ایجاد یک روتین، می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی ‌کنید تا بتوانید به کارهای بعدی‌تان فکر کنید. وقتی نیازی به فکرکردن در مورد کارهای بعدی نداشته باشید، می‌توانید مانند گزینه خلبان خودکار عمل کنید تا کارهایی که لازم است انجام شود را انجام دهید، زیرا زمانی برای فکرکردن در مورد کارهای دیگری به غیر از کارهای مهم خود ندارید.

حرف آخر

دلایل زیادی برای به تعویق‌انداختن کارها وجود دارد و فقط خود شما می‌دانید که این دلایل چه چیزهایی هستند.

درک این‌ موضوع که اهمال‌کاری واقعا چه بوده و منشا تمایلات اجتنابی شما چیست، در کنارگذاشتن اهمال‌کاری از مسیر هدفتان اهمیت داشته و به شما کمک می‌کند تا آغازی برای تداوم در بازدهی باشد.

اهمال‌کاری را تحت کنترل خود قرار دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *