شخصیت سمی

نحوه مقابله با شخصیت سمی

بیشتر مردم علاقه‌ای ندارند کاری انجام دهند که به مردم صدمه بزند. اما گاهی اوقات افرادی هستند که به خاطر مشکلاتی که در کودکی یا بزرگسالی داشتند تصمیم می‌گیرند دیگران را اذیت کنند. اما باید بدانید که به راحتی می‌توان با شخصیت سمی مقابله کرد و آن را حل نمود. برای اینکه با شخصیت سمی خود مقابله کنید باید ابتدا خود را بشناسید. اولین قدم برای حل این مشکل این است که به خودتان اعتراف کنید که به دیگران دانسته یا ندانسته صدمه می‌زنید.

اگر به دنبال تغییر و تبدیل شدن به فردی مهربان‌تر و شادتر هستید، هیچ چیز نمی‌تواند مانع دستیابی شما به آن شود. در این راه شاید بارها شکست بخورید، اشتباه کنید، اما بالاخره عادات سمی خود را کنار خواهید گذاشت.

ویژگی‌های شخصیت سمی

قرار گرفتن در معرض رفتار سمی دردناک است، اما انجام آن نیز احساس خوبی به فرد فاعل نمی‌دهد. رفتار بد بر هر دو طرف تاثیر منفی می‌گذارد.

فرد سمی به خاطر چیزهای کوچک و بی‌اهمیت تحریک می‌شود و دعوا می‌کند. همیشه برای کارهای آزار دهنده‌ای خود به دنبال بهانه است. همیشه شخص دیگری را مقصر مشکلات خود می‌داند.

اگر شما این ویژگی‌ها را دارد، باید بدانید شما شخصیت سمی دارید. همه ما روزهای بدی را داریم که بدخلق و عصبانی هستیم. اگر تعداد این روزها بیشتر از روزهای خنثی یا خوب باشد، مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود.

در طول دوره‌های رفتار سمی، ممکن است احساس کنید که کنترلی بر اعمال خود ندارید، اما می‌دانید که وقتی همه چیز تمام شود، احساس گناه و نفرت از خود خواهید داشت. شما نمی‌خواهید به مردم صدمه بزنید، اما احساس می‌کنید که نمی‌توانید در این لحظه به خودتان کمک کنید.

تصدیق رفتارتان

قدم اول برای مقابله با شخصیت سمی این است که قبول کنید که به دیگران صدمه می‌زنید. حتی اگر تازه متوجه شده‌اید که مشکلی در رفتارتان وجود دارد و هنوز هیچ تغییری نیز ایجاد نکرده‌اید، باید بدانید فرسنگ‌ها از جایی که دیروز بودید جلوتر هستید.

تغییر زمان‌بر است، اما مسیر تغییر رفتارتان با خودآگاهی شروع می‌شود. پذیرفتن اینکه شما فردی هستید که به مردم صدمه می‌زنید، آسان نیست.

زمانی که به خود اعتراف می‌کنید که شخصیت سمی دارید و نمی‌خواهید به این رفتار خود ادامه دهید، زمانی است که از شخصیت منفی دور می‌شوید و به سمت یک شخصیت مهربان‌تر و دوست داشتنی‌تر حرکت می‌کنید.

این تغییر یک شبه اتفاق نمی‌افتد، چند بار عادات قدیمی خود را انجام می‌دهید، اما تا زمانی که تمایل به مقابله با شخصیت خود داشته باشید، در راه درست هستید.

کشف دلایل

دلیل رفتار سمی شما چیست؟ صفات و رفتارهای سمی مانند حسادت، تمایلات خودشیفتگی، مقایسه خود با دیگران، یا رفتارهای کنترل کننده اغلب ناشی از ناامنی است.

وقتی عزت نفس پایین داشته باشید و احساس کنید بی‌ارزش هستید، احتمالا تصمیم می‌گیرید رفتارهای سمی انجام دهید، زیرا نمی‌دانید چگونه با احساسات خود کنار بیایید. احساسات منفی در مورد ارزش‌ها و ناامنی شایع‌ترین علت رفتار سمی است.

یکی دیگر از دلایل اینکه به دیگران صدمه می‌زنید این است که از زندگی خود ناراضی هستید. اگر شغل یا روابط خود را دوست ندارید، اگر مشکلاتی دارید یا به طور کلی از موقعیتی که در زندگی دارید ناراضی هستید، روش شما برای مقابله با آن این است که دیگران را اذیت کنید.

احساسات و شرایط خود را به دقت بررسی کنید تا دریابید که ریشه اعمال شما چیست. وقتی بتوانید منشا منفی‌گرایی خود را مشخص کنید، می توانید شروع به مقابله با آن کنید.

حل مشکلات و ناامنی‌ها

پس از اینکه علت اصلی رفتار سمی خود را شناسایی کردید، اگر واقعاً مصمم هستید که زندگی خود را بهتر کنید، باید شروع به مقابله با آن کنید.

نحوه رفتارتان با دیگران ناشی از نگرش شما به زندگی خودتان است. هنگامی که رضایت شما از نحوه زندگی‌تان افزایش یابد، مهربان‌تر بودن آسان‌تر خواهد شد.

برای داشتن سلامت روان مهم است که عاشق خودتان باشید. شما باید بپذیرید که به عنوان یک انسان ارزشمند هستید و بهترین کار را برای خود انجام دهید. این فراتر از محبت کردن یا ملایم بودن با خودتان است. بلکه به این معناست که برای بهبود زندگی خود قدم بردارید.

دوست داشتن خود یعنی پذیرفتن آنچه که هستید و صلح با آن. این بدان معنا نیست که باید از رشد خود دست بکشید، فقط باید قدر خود و احساسات خود را بدانید و مانند کسی که دوستش دارید رفتار کنید.

این همان چیزی است که خودمراقبتی نامیده می‌شود. گاهی اوقات به این معنی است که زندگی را آسان بگیرید و یک لحظه توقف کنید، اما گاهی اوقات به این معنی است که خود را مجبور کنید بلند شوید و کاری را که باید انجام دهید.

پذیرش مسولیت رفتارهایتان

سرزنش بخشی از رفتار سمی است. وقتی دیگران را برای زندگی، اعمال، مشکلات یا هر چیز دیگری مقصر می‌دانید، از پذیرش انتخاب‌هایی خودتان که عواقبی دارد خودداری می‌کنید.

شما باید با این واقعیت کنار بیایید که دلیل رفتار شما این نیست که شما قربانی تربیت بد، شرایط یا شخص دیگری هستید. این تنها شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه کاری انجام دهید و چگونه عمل کنید. حتی اگر در یک رابطه سمی با فرد سمی دیگری هستید، هیچ یک از شما مقصر اعمال دیگری نیستید.

وقتی این را به طور کامل درک کنید، قدرت به دست خواهید آورد. اگر مسولیت رفتارهای خود را بپذیرید، متوجه می‌شوید که قدرت انتخاب دارید. هیچ چیز باعث نمی‌شود که شما به شیوه خاصی رفتار کنید، و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چگونه در هر موقعیتی رفتار کنید.

می‌توانید تصمیم بگیرید که با عزیزان خود مهربان باشید، خوبی‌های مردم را ببینید و هر روز را با تعهد به بهبود شروع کنید. وقتی مسئولیت رفتار خود را بپذیرید، همه این چیزها در اختیار شماست.

شخصیت سمی

تصمیم آگاهانه

بعد از اینکه متوجه شدید چرا شخصیت سمی دارید و کارهای برای تغییر آن دلایل انجام دادید، می‌توانید بلافاصله روی تغییر رفتار خود تمرکز کنید.

یعنی اینکه تصمیم بگیرید سمی نباشید و به دنبال ایجاد عادات جدید و مثبت باشید. رفتارهای سمی خود را تشخیص دهید و آگاهانه تصمیم بگیرید که مانع انجام آن‌ها شوید.

به عنوان مثال، اگر می‌دانید که حسادت می‌کنید، دروغگو هستید، به دنبال توجه هستید، یا یکی دیگر از رفتارهای مضر احتمالی انجام می‌دهید، ابتدا آن را تشخیص دهید و زمانی که احساس می‌کنید در شرف انجام آن هستید با آن رفتار مقابله کنید.

اوایل مقابله با عادات قدیمی سخت است. صرف‌نظر از اینکه چقدر مصمم هستید، مدتی طول می‌کشد تا روش‌های جدید را بتوانید اتخاذ کنید.

اگر زمین خوردید به خودتان سخت نگیرید، اما اجازه ندهید این اولین قدم برای تسلیم شدن باشد. به سادگی قبول کنید که این اتفاق افتاده است، اگر به کسی مدیون هستید عذرخواهی کنید و ادامه دهید.

مطالب مرتبط: ” اهمیت زمان در زندگی ما

تعیین حد و مرزها

برای محافظت از خود و احترام گذاشتن به مرزهای دیگران حد و مرزی تعیین کنید تا آن‌ها در اطراف شما احساس امنیت کنند. مرزها برای سلامت روان و رفاه شما کاملا ضروری هستند. تعیین مرزها برای این است که به دیگران بگویید چگونه می‌توانند در اطراف شما رفتار کنند تا شما احساس امنیت کنید.

رفتار سمی اغلب شامل عدم تمایل به احترام به مرزهای دیگران می‌شود. اگر ویژگی‌های شخصیت سمی شما شامل عبور از مرزهای دیگران است، باید روی آن کار کنید. وقتی دیگران شما را از مرزهایشان آگاه می‌کنند گوش کنید و بپذیرید که محدودیت‌هایشان کجاست.

نکته مهمی که در مورد مرزها باید در نظر داشت تغییر آنهاست. چیزی که در گذشته برای شما مشکلی نداشت، لازم نیست در حال حاضر خوب باشد. این در مورد افراد دیگر نیز صدق می‌کند. به همین دلیل است که ارتباط برقرار کردن و احترام گذاشتن به کلمات و احساسات یکدیگر مهم است.

آرام باشید

درک کنید که مجبور نیستید به همه چیز واکنش نشان دهید. مردم گاهی اوقات چیزهایی را بدون دلیل می‌گویند و اگر یکی از رفتارهای سمی شما واکنش شدید به حرف‌ها و کارهای دیگران است، راهی پیدا کنید که گاهی اوقات همه چیز را رها کنید.

اغلب، مسائل بی‌اهمیت باعث ایجاد مشکلات و مشاجرات می‌شود. قبل از واکنش فکر کنید، آیا اعمال و سخنان دیگران واقعاً مشکل‌ساز هستند یا فقط در حال حاضر عصبانی هستید؟ از انتقاد دیگران به خاطر تک تک چیزهایی که در مورد آن‌ها خوشتان نمی‌آید دست بردارید. در عوض، آن‌ها را همانطور که هستند بپذیرید.

اگر هدف شما مقابله با شخصیت سمی است، باید این ایده را کنار بگذارید که همیشه حق با شماست. نه تنها این، بلکه باید یاد بگیرید که سازش کنید، حتی در شرایطی که واقعاً حق با شماست. یک توصیه مهم در رابطه که همیشه باید به خاطر بسپارید این است که در پایان روز، از دست دادن یک بحث بهتر از از دست دادن یک شخص است.

تمرکز روی نکات مثبت

افکارتان تا حد زیادی بر احساسات و اعمال شما تأثیر می‌گذارد. افکار منفی اغلب دلیل رفتار سمی هستند. دیدن چیزها به صورت سیاه و سفید، تعمیم دادن، برچسب زدن به افراد و قضاوت در موقعیت‌ها بر اساس واکنش‌های عاطفی خودتان به آنها، همگی می‌توانند بر نحوه عمل‌تان تأثیر زیادی بگذارند.

یادگیری نحوه برخورد با افکار منفی و در عوض تمرکز بر جنبه‌های مثبت افراد و موقعیت‌ها می‌تواند تاثیر زیادی بر احساس و رفتار شما داشته باشد. تمرکز رو نکات مثبت باعث می‌شود رفتارتان تغییر کنید. با انتخاب دیدن خوبی در همه چیز، شانس خود را برای اتفاقات خوب افزایش می‌دهید.

تمرین مهربانی

مهربانی نقطه مقابل شخصیت سمی است. وقتی آگاهانه تصمیم می‌گیرید با مردم با شفقت رفتار کنید، جایی برای رفتارهای سمی وجود نخواهد داشت.

به جای تلاش برای ایجاد احساس گناه، دستکاری افکار دیگران، کنترل، قضاوت یا انتقاد از مردم، درک، حمایت و پذیرش افراد و احساسات آن‌ها را انتخاب کنید.

یاد بگیرید که احساسات دیگران را درک کنید و همدلی را توسعه دهید. این رویکرد به طور چشمگیری روابط شما را با هر کسی که با او در تماس هستید تغییر می‌دهد.

هنگامی که شخصی به طور تصادفی به شما بی‌ادبی می کند، یک واکنش سمی ممکن است این باشد که بلافاصله عصبانی شوید و با او بحث کنید. این به ناچار هم شما و هم طرف مقابل را عصبانی، خسته و روزتان خراب می‌کند.

برعکس، اگر به رفتار بی‌ادبانه طرف مقابل با مهربانی پاسخ دهید، او را در مسیر خود متوقف کرده و او را مجبور خواهید کرد که رفتار خود را تغییر دهد. اگر تصمیم بگیرید که به این فکر کنید که این شخص از کجا آمده است، درک شما می‌تواند شرایط را تغییر دهد.

شما عصبانی نخواهید شد و هیچ بحثی وجود نخواهد داشت. با انتخاب مهربانی، رفتار سمی نکردن روزت خراب نمی‌شود.

 انتظار مهربانی

مهربانی با دیگران می‌تواند عمیقاً نگرش و روابط شما را تغییر دهد. اما آیا می‌دانستید که اگر همیشه پیش‌بینی کنید که دیگران نیز با شما مهربان باشند، به همان اندازه قدرتمند است؟

وقتی محبت می‌کنید و فرض می‌کنید که بازگردانده می‌شود، دلیلی برای رفتار سمی نخواهید دید. حتی وقتی مرتکب اشتباه می‌شوند، فرض کنید که قصد مهربانی داشته‌اند.

بیشتر مردم خود را بر اساس قصدشان و دیگران را بر اساس تاثیر اعمالشان قضاوت می‌کنند. اگر به کسی صدمه زدی و قصدش را نداشتی، باز هم به او صدمه زدی. می‌توانید این ایده را برگردانید و فرض کنید که وقتی افراد کاری را انجام می‌دهند که ممکن است شما دوست نداشته باشید، قصدشان صدمه زدن به شما نبوده است.

خصومت و قضاوت از نشانه‌های رفتار سمی است. انتخاب واکنش با درک به جای تصور اینکه آن‌ها کاری را عمدا انجام نداده‌اند به شما فرصتی می‌دهد که آن‌ها را بهتر بشناسید و رابطه خود را عمیق‌تر کنید.

آسیب پذیرتر باشید

افراد سمی اغلب توسط نفس خود هدایت می‌شوند. به جای امتناع از اعتراف در مورد نقطه ضعف خود، در مورد احساساتتان صادق باشید. از خودتان یک شخصیت متفاوت با آنچه هستید نشان ندهید. صادق باشید و نشان دهید که واقعاً چه کسی هستید.

اگر عادت کردید که یک ماسک به صورتتان بزنید و در مقابل دیگران ظاهر شود، اینکه نشان دهید آسیب‌پذیری برایتان دشوار خواهد بود اما در نهایت زندگی تغییر می‌کند. برای متوقف کردن سمی بودن، به یاد داشته باشید که تظاهر به اینکه شما چیزی هستید که نیستید، ایجاد روابط عمیق واقعی را غیرممکن می‌کند.

 ایرادات خود را به جای پنهان کردن به هر قیمتی به مردم نشان دهید. البته، حفظ فاصله مناسب با همکاران مشکلی ندارد، اما زمانی که با دوستان، اعضای خانواده یا هر فرد دیگری که نزدیکتان هستید می‌گذرانید، پنهان نشوید.

شخصیت سمی

برقراری رابطه بهتر

یکی از نشانه‌های شخصیت سمی این است که به شیوه‌ای مستقیم ارتباط برقرار نمی‌کنند. اگر می‌خواهید سمی نشوید، بسیار مهم است که نحوه برقراری ارتباطات سالم را بیاموزید.

صادق بودن و تمایل به سازش، تفاوت بین روابط سالم و ناسالم است. اگر روی برخورد با ویژگی‌های سمی خود کار کنید، حل مشکلات مربوط به ارتباط آسان‌تر می‌شود.

برای داشتن رابطه سالم نیاز است که برخی از موارد را رعایت کنید:

سرزنش کردن

به جای عجله کردن برای سرزنش احساسات خود، با آرامش توضیح دهید که چرا احساس خاصی دارید. اگر چیزی در رفتار طرف مقابل شما را آزار می‌دهد، بدون اینکه در مورد آن احساس گناه کند به او بگویید. به جای سرزنش، درک را انتخاب کنید.

گوش نکردن

وقتی با کسی ارتباط برقرار می‌کنید، فقط به او توجه کنید. اجازه ندهید ذهنتان سرگردان شود و اجازه ندهید حواس شما پرت شود. اگر به جای اینکه واقعاً به آنچه می‌گویند گوش دهید، فقط منتظر نوبت خود هستید تا صحبت کنید، فرصتی به طرف مقابل نمی‌دهید تا نوبت به او برسد.

دفاعی بودن

این مربوط به عدم پذیرش مسئولیت است. اگر هنگام صحبت با شخصی دیگر گوش نمی‌دهید و حالت تدافعی می‌گیرید، به این معنی است که نظرات او را به عنوان یک تهدید می‌بینید.

طعنه

طعنه به قصد تمسخر نوعی سوءاستفاده عاطفی است. از استفاده از آن خودداری کنید، مگر اینکه برای همه روشن باشد که خوش اخلاق است و هدفش صدمه زدن به کسی نیست. حتی اگر از طعنه به شیوه‌ای بدخواهانه استفاده نمی‌کنید، از آن اجتناب کنید زیرا برخی از افراد تصور می‌کنند آن طعنه‌ها واقعیت است. این می‌تواند به ویژه در رسانه‌های اجتماعی مضر باشد، جایی که تعیین لحن آن دشوار است.

گس لایتینگ

گس لایتینگ یک تکنیک دستکاری سمی است که ممکن است حتی از استفاده از آن آگاه نباشید. هدف از گس لایتینگ، ایجاد کنترل با زیر سوال بردن قضاوت شخصی است. برخی از رفتارهایی که حتی ممکن است متوجه آن‌ها نباشید به عنوان گس لایتینگ به حساب می‌آیند، صحبت کردن در مورد اشتباهات گذشته طرف مقابل برای بیان نظر خود و مقایسه آن‌ها با شخص دیگری نمونه‌های از گس لایتینگ هستند.

رفتار منفعلانه پرخاشگرانه

نگفتن منظورتان، برخورد بی‌صدا، و سنگ‌اندازی همه نمونه‌هایی از رفتارهای ارتباطی منفعل تهاجمی هستند. مردم معمولاً این کار را انجام می‌د‌هند زیرا فکر می‌کنند طرف مقابل باید از قبل بدون اینکه به او گفته شود احساس پارتنر خود را بداند. این بزرگترین اشتباه در برقرار رابطه سالم است.

عدم پذیرش اشتباهاتتان

وقتی کار اشتباهی انجام دادید سریع و صمیمانه عذرخواهی کنید. این بهترین راه برای مقابله با هر اتفاقی است و پشت سر گذاشتن آن است. برخی از مردم ترجیح می‌دهند به جای عذرخواهی جدا شوند و نفس خود را بر هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند، که نمونه بارز رفتار سمی است.

تمریم ذهن آگاهی

رفتار سمی معمولا زمانی رخ می‌دهد که در اوج عصبانیت هستید و نمی‌توانید جلوی خود را بگیرید. در آن لحظه به صورتی رفتار می‌کنید که به محض تمام شدن دعوا پشیمان خواهید شد.

تمرین منظم ذهن آگاهی به شما کمک می‌کند افکار منفی خود را بشناسید و از کاری که انجام می‌دهید آگاه شوید حتی زمانی که احساس ناراحتی می‌کنید. اگر می خواهید رفتار سمی خود را متوقف کنید، ذهن آگاهی می‌تواند به شما در آموزش تمرکز بر لحظه حال کمک کند.

ذهن آگاهی یعنی حضور کامل و آگاهی از احساسات و اعمال خود به جای تحریک شدن توسط هر چیزی که در اطراف شما اتفاق می‌افتد. هر چه بیشتر تمرین کنید، آسان تر می‌شود. توانایی ماندن در لحظه به کاهش رفتار سمی ناشی از خشم کمک زیادی می کند.

آگاهی از محیط اطراف و واکنش‌هایتان و همچنین توانایی مدیریت آن‌ها، واکنش‌های سمی را که در هنگام غرق شدن ظاهر می‌شوند تا حد زیادی کاهش می‌دهد. وقتی به جای اینکه به خود اجازه انفجار دهید، لحظه را مشاهده می‌کنید، می‌توانید واکنش‌های خود را کنترل کنید.

سخن آخر

اگر تصمیم گرفته‌اید که رفتار سمی خود را متوقف کنید، به این معنی است که از رفتار خود آگاه هستید. این نشانه بزرگی است که شما می‌خواهید تغییر کنید و وقتی مردم چیزی را می‌خواهند، برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند. برای اینکه رفتار سمی خود را متوقف کنید، با فهمیدن اینکه چه چیزی باعث آن می‌شود شروع کنید. در اکثر افراد، ناامنی و ناراحتی دلیل شخصیت سمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *