خود محوری

چگونه خودمحور بودن را متوقف کنیم؟

مقدمه

اگر نگران خودمحور بودن هستید، این نگرانی نشان می‌دهد که قبلاً گام مهمی در جهت تغییر برداشته‌اید. اگرچه تغییر می‌تواند سخت باشد، بنابراین اگر در این مسیر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، می‌توانیم به شما کمک کنیم. ما لیستی مفید از موارد ساده‌ای که می‌توانید امتحان کنید را برای شما فراهم کرده‌ایم.

این لیست می‌تواند به شما کمک کند تا کمتر روی خودتان تمرکز کنید و بیشتر به نیازهای دیگران توجه کنید. حتی تغییرات کوچک در زندگی روزمره شما می‌تواند تأثیر زیادی بگذارد! با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

تمرکز بر روی گوش دادن

شنونده خوبی باشید

توجه کامل خود را به صحبت فرد مقابلتان بدهید و واقعا به حرفای آنها گوش دهید. افراد خودمحور معمولاً مکالمات را به سمت خودشان سوق می‌دهند و وقتی تمرکز روی آنها نیست خسته می‌شوند. اگر این مسئله به نظرتان آشنا می‌آید، می‌توانید این عادت را ترک کنید! به دیگران فرصت دهید حرف خود را بزنند و تمام تلاش خود را بکنید تا نشان دهید که واقعاً گوش می‌دهید.

کنار گذاشتن حواس‌پرتی‌ها، تکان دادن سر و پرسیدن سوال روش‌های عالی تمرین گوش دادن فعال‌تر هستند. به عنوان مثال، اگر دوست شما در مورد وضعیت اضطراری که برای حیوان خانگی‌اش پیش آمده به شما گفت، تلفن خود را کنار بگذارید و توجه کنید. هنگام صحبت وی سر خود را به نشانه تایید و توجه تکان دهید و سوالی مانند این را بپرسید، “امیدوارم تاکر به سرعت بهبود یابد! آیا هنوز در دامپزشکی است یا شما قبلاً او را به خانه آورده‌اید؟” اگر شروع به خسته شدن کردید، به آرامی به خود یادآوری کنید که زندگی و افکار دیگران نیز به اندازه زندگی شما مهم است.

خود را جای دیگری گذاشتن

تصور کردن خود در موقعیت آنها به درک بهتر آنها کمک می‌کند. اگر دوستی در مورد اتفاقی که برای او افتاده است به شما می‌گوید و شما احساس می‌کنید که درکش نمی‌کنید، می توانید تصور کنید که اگر جای او بودید چه احساسی داشتید. سعی کنید از خود بپرسید اگر جای آنها بودید چه احساسی و چه نیازهایی داشتید. سپس، هنگامی که به دوست خود پاسخ می‌دهید، این موارد را در ذهن داشته باشید.
به عنوان مثال، اگر همكار شما با اشك به شما بگويد كه خواهر او آخر هفته از دنيا رفته است، شايد براي شما سخت باشد كه او را درک کنید زيرا خواهر خودتان زنده و سالم است. برای درک بهتر احساسات همکار خود، تصور کنید اگر خواهر خودتان از دنیا برود چه احساسی خواهید داشت. سپس‌، جمله‌ای مانند این را بگویید: “سالی، بسیار متاسفم. من با خواهرم صمیمی هستم و فقط می‌توانم تصور کنم که این مسئله چقدر برایت سخت است.”

استفاده کمتر از واژه “من”

در هر مکالمه با وسوسه صحبت در مورد خودتان مبارزه کنید. اشتباه کردن یک عادت آسان است، اما اگر همیشه درباره خود صحبت می‌کنید نمی‌توانید روی دیگران تمرکز کنید. سعی کنید تعداد عبارات “من” را که در مکالمه روزانه بیان می‌کنید کاهش دهید. مطالعات نشان می‌دهد که کمتر صحبت کردن در مورد خود باعث شادی و سلامتی بیشتر شما می‌شود.

بنابراین سعی کنید وقتی کار سخت می‌شود این موارد را به خودتان یادآوری کنید. به عنوان مثال، سعی کنید از افراد دیگر بپرسید که اوضاعشان چگونه است به جای اینکه مدت طولانی درباره وضعیت خود صحبت کنید. به جای اینکه در مورد چگونگی روز خود به محض ورود همسرتان به خانه به او بگویید، ابتدا از او در مورد روزش سوال کنید.

یادگیری سازش

سازش

افراد خودمحور می‌خواهند همه چیز همیشه طبق روش و خواسته آنها پیش برود. سازش به این معنا است که نیازها و خواسته‌های شخص دیگر به اندازه خواسته‌های شما مهم است. هنگام بروز اختلاف به جای پافشاری بر روی روش و خواسته خود، سعی کنید روش فرد مقابل را نیز در نظر بگیرید تا او نیز تا حدی به خواسته و نیاز خود برسد.

به عنوان مثال، اگر شریک زندگی شما می‌خواهد به تعطیلات برود اما شما احساس می‌کنید که هزینه زیادی دارد و از پس آن بر نمی‌آیید، یک برنامه کوتاه برای یک سفر یک روزه بریزید یا انجام کاری ارزان مانند کوهپیمایی یا رفتن به یک ساحل نزدیک، یک سازش خوب است. حتماً به شخص دیگر بگویید که قدردان سازش وی هستید. به عنوان مثال، بگویید، “من واقعاً از اینکه توافق کردی آخر هفته به کوهپیمایی بپردازیم بسیار ممنونم. این برای من بسیار ارزشمند است و من فکر می‌کنم روز بسیار خوبی خواهیم داشت!”

به اشتراک گذاشتن کانون توجه

تحسین دیگران از خوبی شما نمی‌کاهد. تحسین شدن برای کارها حس خوبی دارد، به خصوص وقتی که برای آنها سخت کار می‌کنید. اگر می‌بینید که کمی زیادی در معرض توجه قرار می‌گیرید، سعی کنید انرژی خود را به تحسین دستاوردهای شخص دیگری اختصاص دهید. اگر افراد دیگر به شما کمک کردند تا به چیزی دست پیدا کنید، تمام اعتبار را نپذیرید!

آن افتخار و توجه را با آنها به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال، اگر رئیس شما از پروژه‌ای که ارسال کرده‌اید تعریف می‌کند، فراموش نکنید که به زحمتی که تیمتان کشیده نیز اشاره کنید. ستایش دیگران به شما کمک می‌کند تا با آنها ارتباط داشته باشید و تمرکز شما را به سمت بیرون راحت‌تر می‌کند.

دادن مسئولیت به شخص دیگر

آیا همیشه احساس می‌کنید باید صدای خود را به گوش دیگران برسانید؟ برای تغییر کمی عقب نشستن را امتحان کنید. هنگام همکاری در یک پروژه، به شخص دیگری اجازه دهید گروه را هدایت کند. به جای اینکه در هنگام جلسه به جای همه افراد در اتاق صحبت کنید، بگذارید شخص دیگری نظر خود را بگوید.

سعی کنید آرام باشید و نیاز به برعهده داشتن مسئولیت همه امور را کنار بگذارید. اگر با دوستانتان بیرون هستید و گروه در حال بحث و جدال درباره محل خوردن شام هستند، بگذارید شخص دیگری انتخاب کند. روی خوش گذراندن تمرکز کنید. شنیده شدن نظر و صدای شما نیز مهم است، اما سعی کنید نبردهای خود را انتخاب کنید. اگر راه حل‌های سازنده دیگری باشد، لازم نیست همیشه راه حل خود را اضافه کنید.

جشن گرفتن موفقیت دیگران

چشن گرفتن موفقیت
چشن گرفتن موفقیت

بدون اینکه خود را وارد کرده یا مقایسه کنید، برای آنها خوشحال شوید. اگر به سختی برای دوستی خوشحال می‌شوید که به تازگی ترفیع گرفته است، احتمالاً به این دلیل است که به نوعی اوضاع را به خودتان ربط می‌دهید. نگران نباشید، این یک عادت ذهنی است که قطعاً می‌توانید آن را ترک کنید. به عنوان مثال، شاید ناخواسته به این فکر افتادید که چقدر از شغلتان متنفرید. سعی کنید روی موفقیت دوست خود متمرکز شوید. به او تبریک بگویید و تمام تلاش خود را بکنید تا از مقایسه دست بکشید.

تمرین سپاسگزاری

با گفتن بیشتر “سپاسگزارم” خود را به چالش بکشید. اگر به خاطر چیزهای خوب زندگیتان شکرگزار نیستید، معمولا به این معنی است که آنها را حق خود می‌دانید. متأسفانه، این یک روش کاملاً خودمحورانه برای نگاه به جهان است. در عوض، به دنبال هر بهانه‌ای باشید تا به دیگران نشان دهید که قدردان آنها هستید. نشان دادن قدردانی می‌تواند به شما کمک کند با دیگران ارتباط بیشتری داشته باشید و به شما انگیزه ادامه مسیر پیشرفت را می‌دهد.

برای نشان دادن قدردانی نیازی به حرکات بزرگ ندارید. به عنوان مثال، هنگام پیاده شدن از اتوبوس بگویید”سپاسگزارم” یا وقتی پیشخدمت لیوان آب شما را دوباره پر می‌کند ارتباط چشمی برقرار کنید و بگویید “سپاسگزارم”. اگر می‌خواهید به عادت شکرگذاری عادت کنید، سعی کنید لیست شکرگزاری به صورت روزانه یا هفتگی تهیه کنید. سعی کنید 5 چیز را که قدردان آنها هستید در هر لیست ذکر کنید.

بیشتر وقت گذراندن با خانواده و دوستان

گذراندن زمان با خانوانده

مطالعات نشان می‌دهد که تنهایی می‌تواند شما را خودمحور کند. بودن در کنار افراد دیگر می‌تواند به شما کمک کند تا تمرکز خود را از درون به خارج  معطوف کنید. اگر مدتی است که احساس تنهایی می‌کنید، اجتماعی‌تر شدن می‌تواند سخت باشد. اگر می‌توانید، سعی کنید خود را به زور از منطقه امن اجتماعی خود خارج کنید.

پیوستن به یک گروه، ثبت نام در یک کلاس و گفتن “بله” به دعوت‌ها اغلب راه‌های عالی برای شروع هستند! طبیعی است که به عنوان پاسخی به تنهایی، خودمحور شویم. متأسفانه، خودمحور بودن باعث می‌شود بیشتر خودتان را منزوی کنید، و این باعث می‌شود بیشتر در خود فرو بروید. این می‌تواند به یک چرخه بی‌پایان تبدیل شود.

انجام کارهای داوطلبانه

کمک به دیگران شما را مجبور می‌کند که به بیرون از خود نگاه کنید. انجام کارهای داوطلبانه راهی آسان برای آوردن نیازهای دیگران در کانون توجه ذهنتان است. صرف وقت و انرژی خود با از خودگذشتگی نه تنها به نفع دیگران است، بلکه به شما نیز کمک می‌کند! شما احساس سلامتی، شادی و ارتباط بیشتری با جامعه خود خواهید کرد. به عنوان مثال، شما می‌توانید در یک پناهگاه افراد بی‌خانمان یا آشپزخانه محلی داوطلب شوید.

گرفتن حیوان خانگی

یک حیوان خانگی می‌تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه نیازهای دیگران را در الویت قرار دهید. اگر با تعهد و درک نیازهای دیگران دست و پنجه نرم می‌کنید، یک حیوان خانگی می‌تواند به شما کمک کند تا روی آن موارد کار کنید. رفتن به پناهگاه محلی حیوانات و پذیرفتن یک حیوان خانگی که نیاز به خانه‌ای خوب دارد را در نظر بگیرید. حیوان خانگی جدید شما کاملاً به شما وابسته خواهد بود، بنابراین حتماً یکی از آنها را بگیرید که به سبک زندگی شما بخورد.

به عنوان مثال، اگر زیاد سفر می‌کنید، احتمالاً ماهی و لاک پشت یا همستر نسبت به سگ به زمان و توجه کمتری نیاز دارند. اگر عاشق پیاده‌روی طولانی هستید، یک سگ می‌تواند یک همراه عالی برای شما باشد. اگر یک حیوان خانگی باحال و مهربان می‌خواهید که لازم نباشد آن را آموزش دهید یا به او دستور دهید، یک بچه گربه می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

مراجعه به روانشناس

خودمحوری می‌تواند علامت افسردگی یا اضطراب باشد. اگر در خلاص شدن از رفتار خودمحوری خود مشکل دارید، تصور نکنید که فرد بدی هستید یا از خود ناامید شوید. خودمحوری گاهی اوقات محصول جانبی یک مسئله عمیق‌تر است، مانند افسردگی یا اضطراب. یک روانشناس می‌تواند به شما در درک آنچه که اتفاق می‌افتد و پشتیبانی مورد نیاز شما کمک کند. احساس دلسوزی نسبت به خود باعث خودخواهی شما نمی‌شود! مهم است که از سلامت روحی و روانی خود مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.