نحوه شروع فریلنسری در 6 مرحله

نحوه شروع فریلنسری در 6 مرحله

فریلنسینگ مجموعه‌ای از کنار هم قرارگرفتن‌های جذاب را به شما ارائه می‌دهد. شما در حالی که بیش از هر زمان دیگری به شبکه متکی هستید، اما بیشتر از همیشه در زندگی حرفه‌ای خود، از استقلال لذت خواهید برد، در حالی که شما در بیشتر اوقات یک گرگ تنها خواهید بود، اما همچنان بخشی از یک جامعه در حال رشد متشکل از بیش از یک میلیارد فریلنسر در سراسر جهان خواهید بود.

بله، فریلنسینگ یک پرش بلندپروازانه به دنیای کار انفرادی است. اما امروزه یکی از بهترین زمان‌ها برای ورود به دنیای فریلنسری است. با در دسترس‌ بودن‌ فناوری، همکاری‌های بهتر و تعداد زیادی از شرکت‌ها که با انجام کارها از راه دور راحت‌تر هستند، فریلنسینگ از یک اسب سرکش به یک اسب رام تبدیل شده‌ است.

در واقع پیش‌بینی می‌شود که تعداد فریلنسرها در 5 سال آینده 65 درصد افزایش یابد. و هرگز زمان بهتری مثل امروز برای پیوستن‌ به این جامعه رو به رشد وجود نداشته است. همراه زرد نیوز باشید تا با نحوه شروع فریلنسری آشنا شوید.

به این فکر می‌کنید که چگونه فریلنسری را شروع کنید؟ به تدریج می‌توانید وارد جهان خویش‌فرمایی شوید

فریلنسری یکی از حرفه‌هایی است که برای درک کامل آن باید آن را  تجربه کرد. هر بار که با چالش جدیدی روبرو می‌شوید و راه‌حل مناسب آن را پیدا می‌کنید، بسیار قوی‌تر می‌شوید. اما شما باید این روند را آرام آرام طی کنید. اگر بخواهید ناگهان مانند یک فریلنسر معتبر شوید، فاکتورها، جلسات شبکه و تعهدات مربوط به مالیات زیادی وجود خواهد داشت که شما را دچار آشفتگی زیادی خواهد کرد.

در واقع، این شغل آزاد شما شبیه تشکیل خانواده است. هنگامی که یک نوزاد یا حیوان خانگی به خانه شما می‌آید، فهرستی طولانی از مهارت‌ها و اطلاعات جدیدی وجود دارد که بدست خواهید آورد. سپس ممکن است فرزند دومی به دنیا آورده‌ یا حیوان خانگی دیگری را به خانه خود بیاورید. اطلاعات قبلی شما در طول این روند بسیار به شما کمک کرده و همچنین بر برخی از جنبه‌های جدید داشتن یک خانواده بزرگ‌تر تسلط بیشتری پیدا خواهید کرد.

یادگیری تدریجی بهترین راه برای روبروشدن با این بخش‌های جدید و مهیج زندگی ما است. اگر بخواهید ناگهان از 0 به 60 بروید و مثلا چند کودک یا حیوان خانگی در خانه خود داشته باشید، شوک شدیدی برایتان خواهد بود. در واقع، تحت فشار همه چیزهایی که نمی‌دانستید قرار می‌گیرید. احتمالا فاقد آگاهی و وضوح ذهن هستید که بتوانید به‌طور طبیعی در حین حرکت، نکات مهم و لازم را انتخاب کنید.

6 مرحله کلیدی برای واردشدن به دنیای فریلنسری

ما اکنون مراحل مهمی را بیان خواهیم کرد که نه تنها به شما در مدیریت شغل آزادتان کمک می‌کند، بلکه شما را برای پیشرفت در آن نیز آماده‌ می‌کند. زیرا اگر تمام این مراحل به درستی انجام شود، فریلنسینگ می‌تواند یکی از لذت‌بخش‌ترین و هیجان‌انگیزترین بخش‌های زندگی شما باشد.

هدف خود را مشخص کنید

روزی استاد بزرگی جمله زیبایی گفت: ” یا انجام بده یا نده. تلاشی وجود ندارد.» برای غلبه بر چالش‌های فریلنسری و داشتن فرصتی برای تعیین و دستیابی به مقاصد ارزشمند، باید به سمت هدفی حرکت کنید. به عبارت دیگر، چه چیزی می‌تواند شما را صبح از رختخواب بیرون بیاورد؟

پنج دلیل رایج برای دنبال‌کردن فریلنسری عبارتند از:

 1.  بتوانید خودتان را به چالش بکشید.
 2. از مهارت‌های خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.
 3. با طیف وسیعی از مشتریان شریک شوید.
 4. از داشتن استقلال بیشتر لذت ببرید.
 5. آثاری بسازید که بتوانید به آن افتخار کنید.

پنج مورد از بدترین دلایل برای دنبال‌کردن فریلنسری عبارتند از:

 1.  بتوانید مانند همه افراد دیگری که این کار را انجام می‌دهند، باشید.
 2. به خاطر لجبازی با رئیس مستبد خود وارد این کار شوید.
 3. بخواهید تمام روز با لباس خواب کار کنید.
 4. در سال اول میلیون‌ها دلار درآمد کسب کنید.
 5. وقت بیشتری برای تماشای تلویزیون داشته باشید.

هنگامی که هدف خود را مشخص کردید، آماده ورود به دنیای فریلنسری هستید. شما به سوال “چرا فریلنسری را شروع کنیم” پاسخ دادید و می‌توانید به مرحله “چگونه فریلنسری را شروع کنیم” بروید.

زمینه کاری خود را مشخص کنید

اگرچه فریلنسرها ملزم به داشتن مسئولیت‌های فراوانی در حین اداره مشاغل خود هستند، اما اشتباه نکنید، این موضوع نشانه آن نیست که شما باید تمام خدمات را انجام دهید. در عوض، باید مجموعه استعدادهای منحصربه‌فردی را که قرار است ارائه دهید، پیدا کنید. زیرا هرچه کسب و کار شما تخصصی‌تر باشد، موفق‌تر خواهید بود.

شاید مطمئن نیستید که کدام خدمات متمایزتر و سودآورتر خواهد بود. از خودتان بپرسید:

 1.  من در انجام چه کاری بهترین هستم؟
 2. مشتریان به احتمال زیاد برای انجام چه کاری به من پول می‌دهند؟

هنگامی که توانستید به این دو سوال پاسخ بدهید، شما یک جایگاه تجاری برای خود پیدا کرده‌اید.

وقتی به وضوح پیشنهاد اصلی خود را به مشتریان معرفی می‌کنید، کار را برای همه آسان‌تر می‌کنید. مشتریانتان از شما قدردانی خواهند کرد زیرا می‌توانند فورا تشخیص دهند که آیا شما می‌توانید نیازهای آن‌ها را برآورده کنید یا خیر. و همین‌طور در زمان شما صرفه‌جویی شده و زحمتتان کمتر خواهد شد، زیرا سوالات بی‌ربط کمتری وجود خواهد داشت.

قیمت کار خود را مشخص کنید

خدمات شما چقدر ارزش دارد؟ و نرخ‌های شما برای این‌که یک فریلنسر موفق باشید باید چقدر باشد؟ هنگامی که در حال آماده‌شدن برای راه‌اندازی کسب و کار خود هستید، باید به این سوالات پاسخ دهید.

ابتدا، حسابرسی بودجه ماهانه خود را انجام دهید تا ببینید به عنوان یک فریلنسر برای زنده‌ماندن چقدر باید پول به دست آورید. این مبلغ باید به اندازه‌ای باشد که تمام مایحتاج اولیه خود مانند غذا، مسکن، بیمه درمانی، هزینه آب و برق و سایر تعهدات مالی را پوشش دهد. همچنین، باید هزینه‌های مربوط به کسب و کار خود را نیز در نظر بگیرید. این هزینه‌ها می‌تواند شامل بیمه درمانی، اتصال به اینترنت بهتر، و لپ‌تاپ یا سایر وسایل الکترونیکی مورد نیاز برای تکمیل کار باشد (خبر خوب این است که بسیاری از موارد ذکرشده به عنوان هزینه‌های تجاری در مالیات شما محاسبه می‌شوند).

در مرحله بعد، حساب کنید که برای لذت‌بردن از یک زندگی راحت چقدر باید پول داشته باشید. این مبلغ نه تنها باید نیازهای ذکرشده قبلی را پوشش دهد، بلکه مبلغی را برای سفر، لذت‌بردن از سرگرمی‌های مورد علاقه خود و یا ارتقای ماشین لباسشویی شما فراهم ‌کند، حتی اگر ماشین لباسشویی فعلی هنوز به خوبی کار کند.

این دو مبلغی که حساب کرده‌اید، به عنوان خطوط مرزی در تعیین قیمت کار شما عمل می‌کنند. تا زمانی که قیمت کارتان، شما را بالاتر از کمترین مقدار قرار دهد، در وضعیت خوبی قرار دارید. و اگر این قیمت به سمت مقدار بالاتر حرکت کند، بهتر هم می‌شود.

می‌توانید با شرکت در گروه‌های فیس‌بوک که به مشاغل فریلنسری اختصاص داده شده‌اند، ایده‌ای از نرخ‌های مخصوص در حرفه خود داشته باشید. از پرسیدن سوالات خاص دریغ نکنید. جامعه فریلنسری معمولا از اعضای جدید حمایت می‌کند، بنابراین می‌توانید از این طریق به دیدگاه‌های ارزشمندی دست پیدا کنید.

مورد دیگر بازدید از وب‌سایت‌های سایر فریلنسرها و بررسی نرخ‌های آن‌ها است. این تکنیک می‌تواند به شما در شناسایی طیف کلی قیمت‌های رقابتی کمک کند.

هدف شما باید تعیین قیمت‌هایی باشد که هر ماه شما را بالاتر از میزان لازم برای “بقا”یتان قرار دهد. تا زمانی که نرخ‌ها برای حفظ انگیزه شما کافی باشند، در مسیر درستی قرار دارید. هر چند ماه یک‌بار وضعیت را دوباره ارزیابی کرده تا ببینید که آیا زمان افزایش متوسط ​​نرخ رسیده است یا خیر.

نمونه کار ایجاد کنید

در دنیای فریلنسری، دیده‌شدن کارهای گذشته شما لازمه ایجاد فرصت‌های آینده است. بنابراین ضروری است که یک نمونه کار در دسترس داشته باشید تا با مشتریان احتمالی به اشتراک بگذارید.

همان‌طور که کارشناسان Wix توضیح می‌دهند:

“این روزها، حضور آنلاین حرفه‌ای برای طراحان و هنرمندان یک امر ضروری است. برای مثال یک نمونه کار آنلاین طراحی سایت یا نسخه آنلاین کارت ویزیت، رزومه و ویترین پروژه است. از این گذشته، فضای آنلاین برای همه مشتریان و کارفرمایان مکان بالقوه‌ای است که بتوانند شما را پیدا کرده و استخدام کنند. ایجاد یک وب‌سایت برای قراردادن نمونه‌کارها، در واقع ایجاد فرصتی است که مهارت‌های شما را به رخ کشیده و هنر منحصربه‌فرد شما را نشان دهد. با ابزارهای مناسب، می‌توانید از محدودیت‌های تکنولوژیک و سازش‌های هنری فراتر رفته و حضور آنلاین قدرتمندی را برای خود ایجاد کنید.”

شاید بخواهید از Wix برای ساخت و میزبانی سایت خود استفاده کنید. یا ممکن است پلتفرم‌های عالی دیگری مانند Squarespace، WordPress، Instagram، LinkedIn  یا Bēhance را انتخاب کنید. چیزی که اهمیت دارد این است که نمونه کارهای شما جواب سوالاتی مثل این‌که “چرا باید استخدام شوید” و “مشتریان چه انتظاراتی می‌توانند از شما داشته باشند” را بتواند بدهد.

این فرآیند برای بسیاری از کارآفرینان یک معمای اول مرغ بود یا تخم‌مرغ ایجاد می‌کند. شما نمی‌توانید نمونه کار بسازید زیرا پروژه‌ای ندارید، و نمی‌توانید مشاغلی که در حوزه کار شما فعالیت می‌کنند را بدست آورید زیرا نمونه کار ندارید.

نگران نباشید. شما می‌توانید نمونه‌های ساختگی را برای بدست‌آوردن پروژه ایجاد کنید. گزینه دیگر این است که با مخاطبین مورد اعتماد در شبکه خود تماس بگیرید تا ببینید آیا آن‌ها برای برخی از پروژه‌های کوچک به شما پول می‌دهند یا خیر، حتی اگر نمونه کار نداشته باشید.

آیا برای ایجاد آلبوم نمونه کار خود باید به پروژه‌های بدون درآمد فکر کنید؟ شاید. اما اغلب روش‌های دیگری برای تولید کار باکیفیت وجود دارد که نیازی به چشم‌پوشی از درامد هم ندارد.

برخی از مشتریان را پیدا کنید

حتی بهترین فریلنسرها هم بدون مشتری احساس درجازدن می‌کنند. بنابراین باید بروید و شروع به پیداکردن افرادی کنید که به دنبال مهارت‌هایی هستند که شما ارائه می‌دهید. در این‌جا چند تاکتیک برای پیداکردن مشتری وجود دارد:

سرریز یک فریلنسر دیگر را قبول کنید

زمانی که شبکه‌های کاری فریلنسرها بزرگ و بزرگتر می‌شود، روزی به نقطه‌ای می‌رسند که ناچارا به دلیل عدم علاقه یا کمبود وقت مجبور به رد پیشنهادات کاری می‌شوند.

این‌جا همان جایی است که شما باید وارد ‌شوید. با فریلنسرهای شاغل در حوزه کاری خود تماس بگیرید و پیشنهاد دهید که بخشی از سرریز آن‌ها را بر عهده بگیرید. شما می‌توانید یک قرارداد پیمانکاری فرعی ایجاد کرده یا به سادگی از فریلنسر بخواهید مشتری‌ها را مستقیما به شما معرفی کند.

از شبکه روابط خود استفاده کنید

شما خانواده، دوستان و همکاران سابقی دارید، درست است؟ بسیاری از آن‌ها احتمالا در مشاغلی هستند که می‌توانند از خدمات شما بهره‌مند شوند. بنابراین از معرفی شغل جدید خود و نحوه کمک به مشتریانتان به دیگران ابایی نداشته باشید.

با ارسال ایمیل به افرادی که در ارتباط با آن‌ها هستید و به احتمال زیاد یا به خدمات شما نیاز دارند یا کسی را می‌شناسند که به خدمات شما نیاز داشته باشد، کارتان را شروع کنید. پیام شما می‌تواند کوتاه و مختصر باشد. فقط توضیح دهید که کاری که در آن تخصص دارید چیست و بپرسید که آیا آن‌ها می‌توانند شما را به کسی که ممکن است به کمک شما نیاز داشته باشد معرفی کنند.

از استراتژی تماس سرد استفاده کنید

شما احتمالا در مراحل اولیه حرفه فریلنسری، به استراتژی تماس سرد نیاز دارید. اما در واقع، شما هرگز از بابت این تاکتیک توسعه چندانی نخواهید یافت. حتی سرشناس‌ترین فریلنسرها نیز گاهی به سراغ مشاغلی می‌روند که فکر می‌کنند مشتری ایده‌آلی برای تخصص آن‌ها است.

در این روش قبل از ارسال ایمیل به مشتری، در مورد کسب و کار او تحقیق کنید. پس از بررسی وب‌سایت و فهمیدن نوع شخصیت او از طریق حساب رسانه‌های اجتماعیش، می‌توانید به زبان او صحبت کرده و مرتبط‌ترین راه‌حل‌ها را برای نیاز او عرضه کنید.

به یک پلتفرم فریلنسینگ بپیوندید

یکی از بهترین راه‌ها برای به نتیجه‌رساندن مشاغل در مراحل اولیه (و ایجاد آلبوم نمونه کار خود در این فرآیند) استفاده از پلتفرمی است که به مشاغل آزاد اختصاص داده شده است. نمونه‌های محبوب عبارتند از: Upwork، Freelancer.com، Thumbtack  و  Fiverr.

مزیت اصلی این پلتفرم‌ها این است که می‌توانند بین شما و مشتریانی که، در صورت استفاده‌نکردن از آن‌ها، هرگز ملاقات نمی‌کردید ارتباط برقرار کنند. اشکال این است که آن‌ها از سود شما کم می‌کنند. اما بسیاری از فریلنسرها با کمال میل حاضر هستند از بخش کوچکی از حقوق خود در ازای داشتن شبکه‌ای قوی از مشتریان صرف نظر ‌کنند.

شروع به تولید یک کار شگفت‌انگیز کنید

وقتی شروع به برقراری ارتباط با مشتریان کرده و پروژه‌ای تحویل گرفتید، لحظه حقیقی شما فرا رسیده است. تمام تحصیلات، خط‌خطی‌کردن‌ها، تحقیقات و موفقیت‌های گذشته، شما را به این‌جا رسانده است. زمان تحویل است.

خبر خوب این است که فریلنسربودن شما از یک هدف ناشی می‌شود. هر چیزی که شما را وادار به آغاز این سفر کرد، اکنون محرکی برای سرامدبودن خواهد بود. تو استعداد داری، علاقه داری، هیچ چیز مانع تو نیست.

با هر پروژه فریلنسری موفق، مجموعه مشتریان راضی شما افزایش می‌یابد. شهرت شما زیاد شده و این انرژی مثبت، جبران مواقع اجتناب‌ناپذیری را می‌کند که در بهترین حالت خود نیستید.

Katia Beauchamp، یکی از بنیان‌گذاران و مدیر عامل، Birchbox، توضیح می‌دهد:

“تنها چیزی که شما دارید، روابط با مشتری‌ها است. و مشتری‌هایی که می‌خواهند شما برنده شوید، به شما اهمیت می‌دهند، همکاری متقابل دارند، به پیشرفت شما کمک زیادی می‌کنند. شما واقعا می‌توانید اشتباه کنید و شانس دیگری نیز داشته باشید زیرا احساس مسئولیت از جانب هر دو طرف وجود دارد. رابطه یعنی همین. فقط ما نباید ایجاد اعتماد کنیم، همه چیز متقابل است.”

آیا چیزی بهتر از این وجود دارد که مردم به یکدیگر کمک کنند؟ به عنوان یک فریلنسر، این فرصت را خواهید داشت که مهارت‌های خود را به اشتراک گذاشته و زندگی مشتریان خود را بهتر کنید. و آن‌ها لطف خود را با پرداختن به موقع هزینه به شما، معرفی شما به افراد دیگر، تشکر از شما و رفتار احترام‌آمیز با شما جبران خواهند کرد.

سوالات متداول درباره فریلنسینگ

چگونه می‌توانم زمان خود را مدیریت کرده و به عنوان یک فریلنسر منظم بمانم؟

چه به صورت تمام‌وقت و چه نیمه‌وقت کار کنید، مدیریت زمان یکی از سخت‌ترین چالش‌های یک فریلنسر است. برنامه‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کرده در مسیر خود بمانید، اما یافتن بهترین استراتژی سازمانی که مناسب شما باشد، ضروری است. اگر زمان مقرر برای تحویل پروژه‌ها را از دست داده‌اید یا احساس خستگی می‌کنید، کمی وقت گذاشته و حجم کاری و عادت‌های روزانه‌تان را ارزیابی کنید.

چگونه کار خود را بازاریابی کرده و خدماتم را به عنوان یک فریلنسر تبلیغ کنم؟

می‌توانید خدمات خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی، رویدادهای شبکه‌ای، تماس‌های سرد یا ایمیل تبلیغ کنید. اما به یاد داشته باشید که زمان زیادی را صرف تبلیغ خود نکنید. بهترین تبلیغ برای فریلنسرها، تبلیغات دهان به دهان است. و فقط در صورتی می‌توانید از این منبع تبلیغات استفاده کنید که کارتان را عالی انجام دهید.

چگونه می‌توانم به عنوان یک فریلنسر مالیات و برنامه‌ریزی مالی را مدیریت کنم؟

هیچ چیز برای یک فریلنسر بدتر از بدهکاری مالیاتی در پایان سال نیست. برای اطمینان از این‌که با تنظیم‌کننده‌های مالیات درگیر نخواهید شد، با یک متخصص مالیاتی صحبت کرده تا بتوانید به صورت فصلی یا سالیانه برای درآمدهای فریلنسری خود پرونده مالیاتی تشکیل دهید.

نقشه کامل راه را داشته باشید

در حالی که این راهنما بسیاری از مراحل ضروری برای راه‌اندازی تخصص فریلنسری شما را پوشش می‌دهد، اما بدیهی است که جنبه‌های بسیار بیشتری برای اداره یک کسب و کار موفق وجود دارد. شما باید مشاوره‌های مالی، نکات تبلیغ‌نویسی، استراتژی‌های مذاکره و بسیاری از منابع دیگر را مطالعه کرده که به شما کمک کند سریع‌تر به اهداف خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *