چگونه ابراز محبت کنیم

چگونه ابراز محبت کنیم؟

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

ابراز محبت و بیان جسمی احساسات امری مهم است. ابراز احساسات معمولاٌ به عشق و روابط پایدار گره خورده است. یک جریان پایدار از احساسات می‌تواند افراد را به هم نزدیک کند. مطالعات نشان می‌‌دهند کودکانی که مورد محبت دائم قرار دارند کمتر دچار استرس و عوارض ناشی از آن هستند. مطالعات دیگر نشان داده‌اند رضایت زوج‌ها در روابطی که ابراز احساسات جسمی در آن‌ها نقش پررنگ‌تری دارد، بیشتر است.  با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

مطلب مرتبط: چگونه عشق خود را ابراز کنیم؟

روش اول: تقویت احساسات با لمس کردن      

 تقویت احساسات با لمس کردن

عدم وجود راحتی را تشخیص بدهید

بعضی انسان‌ها با لمس شدن احساس راحتی نمی‌کنند. دلایل آن می‌تواند شامل شخصیت، ریشه‌های خانوادگی وآسیب‌های روحی  باشد. این مسائل می‌توانند ابراز احساسات،نوازش کردن، در آغوش گرفتن و گرفتن دست‌ها را برای آن‌ها دشوار کنند.
با ترس‌های خود در مورد نزدیکی و ارتباط فیزیکی با دیگران رو به رو شوید. بپذیرید که می‌ترسید و سعی کنید بفهمید ریشه این ترس از کجاست. ممکن است پذیرفتن این که ترس‌های شما به رابطه فعلی شما ارتباطی ندارد، کمک کننده باشد؛ به این ترتیب شاید بتوانید از آن‌ها عبور کنید.


با شریک خود صحبت کنید و به او بگویید که احساس ناراحتی می‌کنید و چرا این احساس را دارید. از او تقاضا کنید صبور باشد. ابراز احساسات و نزدیکی جسمی می‌تواند وقتی کسی را خوب شناخته‌اید و ریشه‌های ناراحتی را کشف کرده‌اید، آسان‌تر باشد. همچنین پیشرفت در ارتباط دوطرفه می‌تواند به رابطه‌ای نزدیک‌تر و احساساتی‌تر منجر شود.


با یک متخصص در این مورد صحبت کنید. کسی که می‌تواند به شما کمک کند با احساسات منفی مرتبط با ترس از ابراز احساسات رو به رو شوید. اگر نمی‌خواهید با کسی در این باره صحبت کنید می‌توانید از راه‌های دیگری برای بیان احساس خود کمک بگیرید. نوشتن و بیان احساسات در یک دفتر می‌تواند یکی از این راه‌ها باشد.
ابراز احساسات را به یک عادت تبدیل کنید. دست شریک خود را بگیرید، شانه‌های او را لمس کنید یا او را هر وقت که شد در آغوش بگیرید. پس از مدتی ابراز احساسات برای شما آسان‌تر و طبیعی‌تر خواهد شد.

برای بغل کردن بچه‌ها یا همسر خود یک برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید

لمس کردن به کاهش درد و استرس کمک می‌کند؛ همچنین می‌تواند به کنار آمدن با مشکلات یا عمیق‌تر کردن پیوندها کمک کند. زمانی را به بغل کردن اعضای خانواده اختصاص دهید تا سلامت فیزیکی و روانی خود را بهبود دهید. زمان تماشای تلویزیون و قرارهای عاشقانه یا قصه‌‌ خوانی همه می‌توانند با در آغوش گرفتن همراه باشند.

دست‌های یکدیگر را بگیرید

چه با فرزندان یا شریک زندگیتان، گرفتن دست‌ها یک روش سریع و ساده برای محکم کردن پیوندها است. در حقیقت یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که از طریق آن ابراز احساسات خود به دیگران را افزایش می‌دهید. در همه حال می‌توانید دست شریک خود یا کسی که برای شما مهم است را بگیرید. در هنگامی که قدم‌زنان به سوی ایستگاه اتوبوس می‌روید یا وقتی در راهروی فروشگاه در حال خرید هستید؛ یا حتی وقتی در خانه روی مبل نشسته‌اید.

لمس کردن را در فهرست اهداف مربوط به سلامتی خود بگنجانید

تماس با فرزندان یا شریک زندگی باعث ترشح اوکسیتوسین یا “Cuddle Hormone” می‌شود. ترشح این هورمون باعث کاهش فشار خون می‌شود. علاوه بر این، می‌تواند در کنترل هورمون استرس، یعنی کورتیزول به شما کمک کند. لمس کردن بخشی از قشر پیش-پیشانی مغز به نام Orbitofrontal Cortex   را فعال می‌کند. این بخش سامانه پاداش مغز را فعال کرده و حتی می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد.

فهرستی از روش‌های ابراز احساسات سالم تهیه کنید

ابراز احساسات فیزیکی هر نوع لمسی است که باعث ایجاد احساس علاقه یا احساسات شدید در گیرنده شود. فهرستی تهیه کنید که بعداٌ بتوانید به آن رجوع کنید. آن را به هدف خود تبدیل کنید که در طول هفته باید به آن دست یابید. روش‌های مختلفی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید ابراز احساسات کنید. بوسیدن، در آغوش گرفتن، گرفتن دست‌ها و نوازش کردن از آن جمله هستند. ممکن است راه‌های دیگری هم برای ابراز احساسات باشند که مختص شما و رابطه شما باشند.
ممکن است 21 روز طول بکشد تا یک عادت جدید شکل بگیرد اما این زمان در انسان‌ها متفاوت است. برای چند ماه از این فهرست استفاده کنید تا میزان ابراز احساسات خود را تغییر دهید.

به آرامی سقلمه بزنید

شوخی با شریک خود را با تماس‌های فیزیکی دوستانه بهتر کنید. این تماس می‌تواند یک نیشگون، یک سیلی دوستانه، سقلمه زدن با شانه یا آرنج یا هل دادن به آرامی باشد. مطمئن شوید که شریک شما از سقلمه خوردن یا هل داده شدن ناراحت نمی‌شود. همچنین مواظب باشید هرگز ضربه محکمی به او نزنید. دقت کنید باعث ایجاد درد یا زخم شدن بدن شریک خود نیز نشوید.

پاهای خود را به یکدیگر نزدیک کنید

می‌توانید پاهای خود را به هم گره بزنید. با پای خود پاهای شریک خود را در زیر میز لمس کنید. پای خود را روی پای شریک خود بگذارید و برعکس. این کار شما را از نظر جسمی نزدیک می‌کند. همچنین باعث می‌شود اگر دقیقاٌ رو به روی هم نشسته‌اید بیشتر از وجود هم آگاه شوید. به یاد داشته باشید هر لمس فیزیکی که به قصد ایجاد احساسات در دیگری باشد نوعی ابراز احساسات است.

ماساژ را امتحان کنید

همراه با سایر اشکال محبت جسمی، ماساژ هم می‌تواند شما را در روابط نزدیک‌تر کند. علاوه بر این، ماساژ فوایدی از جمله کاهش استرس، افزایش جریان خون و مواد مغذی و کمک به درد دارد. به همه این دلایل، ماساژ کمر، پا یا بدن یک روش عالی برای ابراز علاقه‌مندی است. شریک زندگی شما احتمالاً از آن لذت خواهد برد و ممکن است این لطف را تلافی کند.

روش دوم: افزایش محبت کلامی

محبت کلامی

به صورت شفاهی ابراز علاقه کنید

 محبت کلامی، مانند گفتن ” دوستت دارم ” یا ” برایم مهم هستی “، یک روش مهم برای تقویت پیوندها است. این کار حتی از نظر جسمی و روحی نیز مفید است. اجازه ندهید پیامک یا ایمیل به شخص مورد ‌علاقه شما، جایگزین محبت کلامی شود. اگر از هم جدا هستید، تلفن را بردارید و بر حضورخود تاکید کنید زیرا تلفن شخصی‌تر است. حتی اگر زمان بیشتری از شما بگیرد باز هم ارزشش را خواهد داشت.


ابراز محبت شفاهی کلماتی است که شما برای تأیید احساس مثبت عشق و علاقه خود به کار می‌برید. این کلمات باعث می‌شوند شریک زندگی شما احساس دوست داشته شدن کند. ممکن است این کلمات برای شما و شریک زندگی شما منحصر به فرد باشند. مهم این است آن‌چه می‌گویید احساسات مورد نظر را تولید و ابراز محبت شما را نسبت به یکدیگر تقویت کند.
اگر باید از شیوه‌های ارتباطی الکترونیکی استفاده کنید، هنگام خداحافظی به جای جملات عمومی از عبارتی مانند ” دلم برایت تنگ می‌شود ” یا ” به تو فکر می‌کنم ” استفاده کنید.

بدانید که روابط از راه دور به محبت کلامی بیشتری نیاز دارند

 از آن‌جا که نمی‌توانید پیوند خود را از این طریق لمس کردن تقویت کنید، باید احساسات خود را بیشتر در میان بگذارید. این مساله برای حفظ نزدیکی در روابط شما و تقویت احساس امنیت، راحتی و اعتماد مهم است. در صورت امکان از Skype یا Google Hangout استفاده کنید تا بتوانید در هنگام مکالمه ارتباط چشمی برقرار کرده و نشانه‌های بدنی را درک کنید.

از شخصی که به او اهمیت می‌دهید تعریف کنید

تعریف کردن نوعی ابراز محبت کلامیست که می‌تواند اعتماد به نفس را تقویت کند. همچنین نشان می‌دهد شما به طرفتان اهمیت می‌دهید و باعث می‌شود کسانی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید احساس خوبی داشته باشند. به‌علاوه، تعریف کردن باعث ایجاد انگیزه موفقیت در دیگران می‌شود زیرا آن‌ها باور می‌کنند که می‌توانند. همیشه صادقانه تعریف کنید در غیر این صورت ممکن است آن‌چه گفتید به عنوان یک چاپلوسی سطحی فرض شود.


به دنبال چیزهایی باشید که در طرف مقابل تحسین می‌کنید. این چیزها می‌تواند نوع نگاه، ویژگی‌های چهره آن‌ها که از آن لذت می‌برید (مانند چشم‌ها یا لب‌ها) باشد. همچنین می‌تواند شامل ویژگی‌های شخصیتی، موفقیت‌ها، احساس مثبتی که در شما ایجاد می‌کنند یا مهارتی که تحسین می‌کنید شود.

صادق باشید و اجازه ندهید فرصت‌های تعریف و تمجید از کسانی که دوست دارید از دست بروند. اگر واقعیت دارد به همسرتان بگویید ” چشم‌های زیبایی داری ” یا ” من را کامل می‌کنی “. به شوهرتان وقتی که برای کار آماده می‌شود بگویید: ” با این پیراهن خوش تیپ به نظر می‌رسی “. یا وقتی صبحانه را برایتان درست می‌کند به او بگویید ” تو آشپز فوق‌العاده‌ای هستی “. به فرزند خود بعد از دیدن یک کارنامه‌ موفق بگویید ” خیلی باهوش هستی “. یا بعد از تمرین به او بگویید ” در ورزش خیلی مهارت داری “.

از فرزندان یا شریک زندگی خود وقتی به خانه برمی‌گردند استقبال کنید

کاری را که انجام می‌دهید متوقف کنید و با شریک زندگی یا فرزندان خود تعامل داشته باشید تا به آن‌ها احساس مهم بودن دهید. شما می‌خواهید آن‌ها بدانند که بیش از هر چیز دیگری مهم هستند و دلتان برایشان تنگ شده است. با بوسیدن گونه یا سر آن‌ها محبت کلامی و جسمی را ترکیب کنید. فراموش نکنید لب‌ها یا گونه‌های شریک زندگی خود را ببوسید.

شریک زندگی یا فرزندان خود را با لقب‌های خودمانی صدا بزنید

یک نام مستعار مثبت نشان می‌دهد که شما پیوند عاطفی خاصی دارید. نامی که انتخاب می‌کنید معمولاً نشان دهنده برخی خصوصیات، عادات یا اتفاقات مربوط به شخص است. همچنین می‌تواند شکل کوتاه شده‌ای از نام اصلی آن‌ها باشد. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها از این‌که با یک نام مستعار نامیده می‌شوند خوشحال هستند. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند به این روش خطاب نشوند.
برخی از نام‌های مستعار رایج عبارتند از: فرشته، عروسک، عزیزم، عزیز، عسل، عشق یا شیرین.

وقت بگذارید و بگویید “متشکرم”

به همه کارهایی که شخص مقابل برای شما انجام می‌دهد یا راه‌های که زندگی شما را بهبود بخشیده فکر کنید. به چشمان آن‌ها نگاه کنید و قدردانی خود را با چند جمله بیان کنید. شما می‌خواهید آن‌ها بدانند که چقدر دوستشان دارید و قدردان آن‌ها و همه کارهایی که انجام می‌دهند هستید.

گفتن ” دوستت دارم ” تنها راه ابراز محبت نیست

اگر خیلی دوستت دارم را به زبان نمی‌آورید، باید سعی کنید آن را به بخشی منظم از واژگان خود تبدیل کنید. از عباراتی مانند ” تو عالی هستی ” و ” من خیلی خوش شانسم که تو را دارم ” استفاده کنید. این عبارات هم روش‌های خوبی برای ابراز محبت هستند. احتمالاً یک چیز به خصوص در رابطه مشترک شما وجود دارد. مانند علاقه مشترک به اتومبیل که به شما امکان می‌دهد این عبارات ساده را گسترش دهید. این عبارات جدید ممکن است شامل توصیف چیزی باشد که شما برای معنابخشی بیشتربه کار می‌برید. اگر عاشق اتومبیل هستید ممکن است از یک وسیله نقلیه مورد علاقه برای توضیح احساس خود استفاده کنید. مثلاٌ  بگویید ” تو پولیموت رود رانر مدل 1968من هستی “.

روش سوم: ایجاد عادات بیشتر برای محبت کردن

آغوش

محبت را بی‌ جواب نگذارید

با در آغوش گرفتن، تعریف و تمجید، گفتن ” دوستت دارم “، بوسیدن گونه یا تایید کردن نشانه‌ها، محبت را پاسخ بدهید. در این لحظات تردید را نادیده بگیرید. اگر شما به این کار عادت ندارید ممکن است با تمرین کردن به آن عادت کنید.

اجازه ندهید فقط یکی از والدین، پدر یا مادر مهربان باشد

 در دهه‌های گذشته ابراز محبت پدرها به بچه‌ها از نظر فرهنگی چندان مهم نبود. با این حال زمان تغییر کرده است. هر دو والد باید تلاش کنند تا به فرزندان خود محبت نشان دهند؛ حتی اگر این امر برای یکی از آن‌ها طبیعی و راحت نباشد.

 ارتباط چشمی برقرار کنید

 در حالی که مشغول نوازش، گرفتن دست یا تعریف از طرفتان هستید تماس چشمی شما را بیشتر به هم پیوند می‌دهد. این کار نشان می‌دهد جدی هستید. مطالعات نشان داده‌اند که خیره شدن در چشم شخصی که دوستش دارید (حتی حیوان خانگی) می‌تواند سطح هورمون اکسیتوسین را افزایش دهد. این باعث می‌شود هردو احساس خوبی داشته باشید و ارزش تلاش کردن را دارد.

برای خودتان هدف تعریف کنید

 استراتژیست‌های انگیزشی بر این باورند که می‌توان عادت‌های خوب را با افکار بلندپروازانه به وجود آورد. شما باید مرتب به آن‌چه دوست دارید وجود داشته باشد فکر کنید. مثلاٌ به این فکر کنید که می‌خواهید پدر یا مادر مهربان‌تری باشید. سپس به خودتان وظایف کوچکی در مورد آن بدهید. از جمله ” من می‌خواهم هر روز 20 دقیقه به طور مستقیم با فرزندانم صحبت کنم “. همیشه اهداف بزرگ‌تر را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید تا نتایج بیشتری به دست آورید. این کار به شما این فرصت را می‌دهد که موفقیت‌های بیشتری به دست آورید.

از صحبت با متخصص نترسید

اگر تمایل به ابراز احساسات یا محبت کردن دارید اما نمی‌توانید آن را ابراز کنید، صحبت با یک مشاور یا درمانگر را در نظر بگیرید. چه به تنهایی و چه با شریک زندگی خود به جلسات مشاوره بروید. موفقیت در روابط به تلاش نیاز دارد. مشاوره یا جست و جوی درمان به ضعف ارتباطی ندارند. اگر کسی را دوست دارید و می‌خواهید این رابطه پایدار باشد نباید چیزی شما را از تقویت آن باز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.