How to sew a mask

چطور ماسک بدوزیم؟

مقدمه

در این مطلب ما به اهمیت استفاده از ماسک در دوران شیوع کرونا ویروس و معرفی انواع آن خواهیم پرداخت. همچنین در انتها با یکدیگر به بررسی یک آموزش می پردازیم و می‌آموزیم که چطور ماسک بدوزیم؟

از ماه فوریه 2020 بدلیل شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، کسب و کارهای مختلفی به تعطیلی کشانده شد. ابتدای شیوع کرونا در ایران، پیش بینی شد که در بدترین شرایط ایران فقط تا پایان خرداد درگیر کرونا ویروس خواهد بود. چندی بعد کشورهایی همچون آمریکا و آلمان هم گرفتار این ویروس شدند و قرنطینه خانگی را اجباری کردند. اما ایران به فاصله گذاری اجتماعی و ایجاد کمپین های “در خانه بمانیم” بسنده کرد و اجباری در قرنطینه نداشت. مردم زیادی بصورت خودجوش در فاصله یک هفتگی عید نوروز 99 تا پایان فروردین 99 بصورت اختیاری خود را در منزل قرنطینه کردند.

ماسک فیلتردار

از آنجایی که برخلاف انتظارها، دوران شیوع کرونا به پایان نرسید، کسب و کارها از اوایل اردیبهشت شروع به بازگشایی کردند. با بازگشایی کسب و کارها، افراد زیادی با تصور کم شدن شیوع و کم خطر شدن ویروس چینی به مکان‌های پر رفت و آمد بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی رفتند. به همین دلیل برای بار دوم اوج شیوع کرونا در ایران رخ داد. تعداد درگذشتگان بر اثر ابتلا به این بیماری رکورد زد و به 200 نفر رسید. پس از این اتفاق از تاریخ 15 تیر ماه ماسک زدن در مکان‌های سربسته اجباری شد.

تاثیر ماسک بر انتقال ویروس کرونا

تاثیر ماسک بر انتقال ویروس کرونا

با اینکه به نظر برخی از دانشمندان و پزشکان پوشیدن ماسک، بدلیل آزاد بودن چشم‌ها، تاثیر چندانی در عدم انتقال کرونا ندارد، اما استفاده از ماسک به هیچ عنوان بی تاثیر نیست و اخیرا سازمان بهداشت جهانی تنها راه مقابله با شیوع بیشتر را پیش از تولید واکسن، استفاده از ماسک عنوان کرده است. همانطور که می دانید ویروس کرونا از طریق چشم، دهان و بینی به افراد منتقل می شود. اگر شخصی که به این ویروس مبتلاست سرفه کند، عطسه کند و یا با صحبت کردن آب دهانش به فرد دیگر برسد آن فرد را هم مبتلا می کند. اگر هم آب دهانش بر روی وسیله‌ای بنشیند، و فرد دیگر به آن مکان دست بزند و دست نشسته‌اش را به دهان، چشم و یا بینی خود بزند به ویروس کرونا مبتلا می شود. حال استفاده از ماسک در این انتقال ویروس چه تاثیری می تواند بگذارد؟

اولا زمانی که از ماسک استفاده می کنیم، به دلیل بسته شدن دهان و بینی دیگر نمی توانیم دستمان را به بینی و دهان خود بزنیم. نزدن دست آلوده به دهان و بینی تا حد زیادی از مبتلا شدن جلوگیری می‌کند. ثانیا زمانی که از ماسک استفاده می کنیم دیگر یادمان می ماند که در خطر ابتلا به این بیماری هستیم و نکات لازم دیگر همچون نزدن دست به چشمان را نیز رعایت می‌کنیم. افراد زیادی هستند که فراموش کردن را بهانه سهل انگاری‌هایشان می کنند. و در نهایت مهم ترین تاثیر مثبت ماسک در انتقال ویروس از طریق هواست. طبق گفته‌های حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، اگر همه مردم از ماسک استفاده کنند، میزان ابتلا به ویروس به 85 درصد کاهش خواهد یافت. البته ناگفته نماند که هیچ ماسکی از ماسک پارچه‌ای ساده (در مقابل انتقال هیچ ذره ای مقاوم نیست) گرفته تا ماسک N95 (تا 95 درصد از انتقال ذرات جلوگیری می کند)، نمی‌توانند بصورت 100 درصد از انتقال کرونا جلوگیری کنند. اما احتمال انتقال را به شکل زیر کاهش می‌دهند:

اگر فرد مبتلا به ویروس کرونا و فردی که به آن مبتلا نشده، هر دو از ماسک استفاده نکرده باشند و در فاصله کمی از هم قرار گرفته باشند، امکان انتقال ویروس 90 درصد است.

اگر فرد مبتلا به ویروس کرونا از ماسک استفاده نکرده باشد و فردی که به آن مبتلا نشده از ماسک استفاده کرده باشد و در فاصله کمی از هم قرار گرفته باشند، امکان انتقال ویروس 70 درصد است.

اگر فرد مبتلا به ویروس کرونا از ماسک استفاده کرده باشد و فردی که به آن مبتلا نشده از ماسک استفاده نکرده باشد و در فاصله کمی از هم قرار گرفته باشند، امکان انتقال ویروس 5 درصد است.

اگر فرد مبتلا به ویروس کرونا و فردی که به آن مبتلا نشده، هر دو از ماسک استفاده کرده باشند و در فاصله کمی از هم قرار گرفته باشند، امکان انتقال ویروس 1.5 درصد است.

معرفی انواع ماسک

ماسک جراحی

ماسک جراحی

بهترین ماسک برای استفاده در دوران شیوع کرونا و جلوگیری از انتقال آن، ماسک سه لایه جراحی است. این ماسک‌ها به ماسک کاغذی هم معروف هستند.

ماسک N95

ماسک ان 95

این نوع ماسک 95 درصد ذرات را به داخل راه نمی دهد. اما فقط مناسب برای کادر درمانی است، زیرا صد در صد قطرات تنفس شده فرد استفاده کننده در هوا منتشر می‌شود و اگر فرد استفاده کننده بیمار باشد میزان انتقال تغییری نمی کند. از این رو این نوع ماسک را بهتر است کادر درمانی و پزشکان که در ارتباط مستقیم با افراد بیمار قرار دارند و خودشان بیمار نیستند استفاده کنند. حریرچی در بخشی از صحبت‌هایش آورده است: “مردم به هیچ عنوان نباید از ماسک N95 استفاده کنند.”

ماسک N99

ماسک ان 99

ذراتی که در هوا سایزی بین 0.3 تا 0.5 میکرون دارند، تا 99 درصد از این ماسک به درون عبور نمی کند. این ماسک نیز همانند ماسک N95 برای افراد عادی مناسب نیست و بهتر است فقط کادر درمانی از آن استفاده کنند.

ماسک پارچه‌ای

ماسک پارچه ای

ماسک پارچه‌ای که استفاده از آن این روزها خیلی زیاد شده است در برابر انواع ویروس هیچ مقاومتی ندارد. اما میزان انتقال انواع باکتری را تا 50 درصد کاهش می دهد.

ماسک اسفنجی

ماسک اسفنجی

ماسک اسفنجی نیز که همانند ماسک پارچه‌ای به دلیل زیبایی آن، به میزان زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در مقابل ویروس هیچ اثری ندارد و به میزان 100 درصد از خود تمام ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا را عبور می دهد. این نوع ماسک تقریبا میتوان گفت فقط جنبه زیبایی دارد زیرا حتی در مقابل باکتری هم تاثیر چندانی ندارد. و فقط از ورود 5 درصد باکتری‌ها به داخل جلوگیری می‌کند.

چطور ماسک بدوزیم؟

برای دوخت ماسک در منزل می‌توانید از روشی که در ادامه می‌آوریم استفاده کنید. ابتدا باید یک پارچه (ترجیحا کتان) با سایز 30 سانتی متر در 15 سانتی متر، یک پارچه دیگر (جنس مهم نیست) در ابعاد 15 سانتی متر در 26 سانتی متر آماده کنید. یک عدد کش گرد به سایز 40 سانت هم می‌توانید از خرازی تهیه کنید. یک نخ همرنگ با پارچه یک عدد سوزن و یک عدد سنجاق و کاغذ و مداد برای کشیدن الگو همراه داشته باشید.

بر روی کاغذ بوسیله مداد الگویی به شکل زیر رسم کنید. برای دوخت ماسک حتما حواستان باشید 0.5 سانت از هر طرف فاصله بدهید.

کشیدن الگوی ماسک

پارچه کتان 30 در 15 را از وسط نصف کنید و الگو را روی آن قرار دهید و با سنجاق به هم وصل کنید. با قیچی از اطراف با حدود نیم سانتی متر فاصله برش بزنید. از قسمت B که قسمت گوش‌ها است، لازم نیست برش بزنید.

چطور ماسک بدوزیم؟

بعد از اینکه برش زدید، کاغذ را بین دو قسمت قرار دهید و طبق الگو قسمت هایی که مربوط به خطوط دوخت است را روی پارچه رسم کنید. دیگر لازم نیست کاری انجام دهید، چیزهای اضافه را از پارچه جدا کنید.

مشابه با کاری که با پارچه اصلی ماسک انجام دادید، روی پارچه مربوط به آستر انجام دهید.

پارچه اصلی را که آماده کرده بودید، از خط وسط با نخ و سوزن بدوزید. سپس از قسمتی که دوختید به سمت بیرون ببرید. آن روی پارچه را روی میز بگذارید، پارچه آستری را که پیش از این برش زدید روی این پارچه اصلی قرار دهید دقت کنید از قسمت وسط بر روی هم قرار گیرند. سپس از بالا و پایین آن‌ها را بدوزید.

دوخت ماسک

حال زمان آن رسیده که ماسک دوخته شده رو برگردانید و از وسط به آن فشار بیاورید تا بیرون بیاید. در این مرحله، لبه پارچه را تقریبا شش میلی متر تا زده و دوباره یک 6 میلی دیگر این کار را انجام دهید. قسمتی که تا کردید یا دوباره با نخ و سوزن به محکمی بدوزید. این فضای خالی که بین لبه پارچه و قسمت دوخته شده بوجود آمده مکانی است که باید کش از آن عبور کند. سپس کش 40 سانتی را که از قبل تهیه کرده بودید از وسط نصف کنید و از قسمتی که گفته شد آن را رد کنید. برای سمت دیگر هم همین کار را انجام دهید. 

ماسک پارچه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.