سبک دلبستگی مضطرب

مقابله با سبک دلبستگی مضطرب

همه ما سبک‌های دلبستگی متفاوتی داریم. در واقع، ما با درگیر شدن در انواع مختلف روابط، سبک‌های دلبستگی مختلفی را تجربه می‌کنیم. اگر با سبک دلبستگی مضطرب که به آن دلبستگی دوسوگرا نیز می‌گویند دست و پنجه نرم می‌کنید و می‌خواهید بدانید چگونه دلبستگی مضطرب را آرام کنید، با من همراه باشید زیرا بهترین نکات را در مورد مقابله با سبک دلبستگی مضطرب را به شما می‌گوییم. هنگامی که یاد گرفتید با سبک دلبستگی خود کنار بیایید، متوجه خواهید شد که چگونه این سبک از دلبستگی بر جنبه‌های مختلف زندگی شما تاثیر گذاشته بود.

یاد بگیرید که به درستی نفس بکشید

بسیاری از مشکلات روحی و روانی را می‌توان با تنفس صحیح کنترل کرد. بسیاری از افراد به این روش اعتماد ندارند، اما واقعا تاثیرگذار است. وقتی در مورد چیزی مضطرب می‌شوید، تنفس شما نیز تغییر می‌کند و اگر ابتدا آن را کنترل نکنید، اضطراب شما بیشتر می‌شود. اگر یاد بگیرید که تنفس خود را کنترل کنید، می‌توانید آنقدر اضطراب خود را آرام کنید که راهی برای مقابله کامل با آن پیدا کنید.

می‌توانید یوگا، مدیتیشن یا سایر فعالیت‌هایی را که ممکن است به شما در آرامش کمک کنند، امتحان کنید. یکی از تکنیک های مدیتیشن تنفس آگاهانه است و باید آن را در اسرع وقت امتحان کنید. این کار به شما کمک می‌کند علاوه بر اضطراب سایر مشکلات روانی خود را نیز بهبود بخشید.

برای خودتان وقت بگذارید

اولین گام برای مقابله با سبک دلبستگی مضطرب پذیرش سبک دلبستگی‌تان است. برای پذیرش کامل آن، باید تنها باشید. شما باید به روابط گذشته خود فکر کنید. شما باید افکار و احساسات خود را سازماندهی کنید. و البته، برای انجام همه این کارها، باید مدتی برای تنهایی داشته باشید.

تنها زمانی که بپذیرید که این نوع سبک دلبستگی را دارید، قادر خواهید بود با آن کنار بیایید. اگر مدام آن را انکار می‌کنید، به این معنی است که از رویارویی با آن فرار می‌کنید، و قطعاً به شما کمکی نمی‌کند تا با آن مقابله کنید.

به محرک های دلبستگی مضطرب فکر کنید

ترومای دوران کودکی ممکن است محرک سبک دلبستگی شما باشد. با این حال، شاید در گذشته با کسانی برخورد داشتید که بر سلامت عاطفی و روانی شما تأثیر گذاشته‌اند. شاید دلیل اینکه شما سبک دلبستگی مضطرب دارید این باشد که برای مدت طولانی در زندگی خود در چندین رابطه سمی یا محیطی سمی بوده‌اید و این امر عواقبی بر سلامت روان شما گذاشته است. حالا هر بار که وارد یک رابطه عاشقانه می‌شوید، فکر می‌کنید طرف مقابل شما را ترک می‌کند و قلب شما را می‌شکند.

این قابل درک است، هیچ کدام از این افکار تقصیر شما نیست، ولی باید آنچه که باعث ایجاد سبک دلبستگی شما می‌شود، پیدا کنید و سپس با آن مقابله کنید. به عبارت دیگر، اگر ندانید چه چیزی باعث تحریک آن شده است، نمی‌توانید با آن کنار بیایید.

وقتی علت اصلی را پیدا کردید، باید روی آن تمرکز کنید. ابتدا با آن کنار بیایید و این به اضطراب شما پایان خواهد داد.

درگیر مراقبت از خود باشید

مهم است که به خودتان توجه کنید. دلیل اینکه عزت نفس شما تا این حد آسیب می‌بیند این است که مراقبت از خود را به درستی انجام نمی‌دهید یا کاملاً خود را نادیده گرفته‌اید. شما احتمالا از آن دست از افرادی هستید که خشنودی دیگران را بر خشنودی خودتان ترجیح می‌دهید. همیشه مراقب دیگران هستید و زمان که باید به فکر خودتان باشید، به فکر خوشحالی و ناراحت نکردن اطرافیانتان هستید. به بدن، ذهن، روح و قلب خود گوش دهید.

شما باید به بدن خود گوش دهید. اگر می‌گوید خسته است، یک لحظه سرعت خود را کم کنید و استراحت کنید. اگر ذهن‌تان به شما می گوید که غرق شده است، پس باید از فکر کردن بیش از حد به همه چیز دست بردارید. تفکر بیش از حد، تحلیل بیش از حد و نگرانی بیش از حد چیزی را حل نمی‌کند.

اگر روح شما نشانه های خستگی و فرسودگی را نشان می‌دهد، اگر احساس می‌کند نادیده گرفته شده است، پس باید هر کاری را که انجام می‌دهید کنار بگذارید و کمی به آن توجه کنید.

اگر قلب‌تان به شما می‌گوید که از بی‌احترامی و بدیهی انگاشتن خسته شده است، باید کسانی را که این احساس را ایجاد کرده اند فراموش کنید. افرادی را پیدا کنید که شما را دوست داشته باشند و به قلب خود یادآوری کنید که ارزش عشق را دارد.

سلامت روان و رفاه عاطفی شما مهم است

همه ما در زندگی با چیزها و مشکلات خاصی سر و کار داریم و اکثر ما در مواجهه با آن چیزها از رفاه خود غافل می‌شویم. با این حال، این چیزی است که شما نباید به خودتان اجازه انجام آن را بدون توجه به هر کاری بدهید.

سلامت عاطفی، جسمی و روانی‌تان باید همیشه اولویت اصلی شما در زندگی باشد. هر چیز دیگری می‌تواند صبر کند. اگر متوجه شدید که سلامتی‌تان دچار مشکل شده است، هر کاری را که انجام می‌دهید کنار بگذارید و روی رفاه خود تمرکز کنید.

این کار هم برای سلامت روانی و هم برای سلامت عاطفی شما معجزه می‌کند. اگر با افرادی احاطه شده باشید که ارزش یا نگاه‌های بد و سمی داشته باشند، سلامت روان خود را از دست می‌دهید.

از سوی دیگر، اگر به کسی که مدام به شما صدمه می‌زند یا نمی‌خواهد دیگر بخشی از زندگی شما باشد نگه دارید، به رفاه عاطفی خودتان آسیب رساندید. این کارها فقط وابستگی مضطرب شما را عمیق‌تر می‌کند و ممکن است هرگز ندانید چگونه یک رابطه سالم را حفظ کنید.

به عزت نفس خود توجه کنید

وقت آن رسیده است که عزت نفس را بررسی کنید. اگر عزت نفس پایینی دارید، یکی از محرک‌های سبک دلبستگی شماست. اگر‎ واقعا با مشکل عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می‌کنید، باید روی بهبود آن کار کنید. اگر اعتماد به نفس خود را بهبود نبخشید، امکان مقابله با سبک دلبستگی مضطرب وجود ندارد.

عشق به خودتان

اگر احساس می‌کنید کسب باعث می‌شود که به خودتان عشق نورزید او را از زندگیتان خارج کنید. شما سزاوار عشق هستید و لایق این هستید که به بهترین نحو توسط اطرافیان مورد توجه قرار گیرید. تا زمانی که این موضوع را درک نکنید، نمی‌توانید یک سبک دلبستگی امن ایجاد کنید.

فقط باید یاد بگیرید که چگونه عشق واقعی را تشخیص دهید و اجازه دهید وارد زندگی شما شود دلیل اینکه فکر می‌کنید لایق عشق نیستید این است که همیشه افراد اشتباهی را ملاقات می‌کنید و آن‌ها را به زندگی و قلب خود راه می‌دهید.

پرورش کودک درون

همه ما دوست داریم با بچه های کوچک وقت بگذرانیم، درست است؟ به نظر شما چرا اینطور است؟ خوب، این فقط به این دلیل است که کودکان ساده لوح، شوخ طبع و مهربان هستند. آن‌ها همیشه موفق می‌شوند روزهای ما را بهتر کنند. به همین دلیل، باید سعی کنید کودک درون خود را زنده نگه دارید. در این حالت بیشتر می‌خندید و زندگی شادتر و آرام تری خواهید داشت.

همچنین از نشان دادن فرزند درون خود به دیگران نترسید و هرگز از آن خجالت نکشید.

آرام کردن سیستم عصبی

وقتی تمام روز را با استرس دست و پنجه نرم می‌کنید، مطمئنا آرام ماندن سخت می‌شود. این موضوع باعث می‌شود سریع‌تر عصبی شود این بر سلامتی شما تاثیر می‌گذارد.

باید راهی برای واکنش سالم‌تر به استرس پیدا کنید. گاهی اوقات، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آرام باشید و به خود قول دهید که مهم نیست چه اتفاقی می‌افتد، شما اجازه نخواهید داد که موضوعات مختلف شما را آزار دهند و احساس بد ایجاد کنند.

احساسات خود را تنظیم کنید

شما مالک احساسات خود هستید و فقط شما می‌توانید آن‌ها را تنظیم کنید. انتظار نداشته باشید دیگران احساسات شما را کنترل کنند زیرا این غیرممکن است.

اینکه هر از چند گاهی احساسات منفی داشته باشید کاملاً عادی است. با این حال، باید یاد بگیرید که با آن‌ها به شیوه‌ای سالم برخورد کنید و آن‌ها را از بین ببرید. آن‌ها را نادیده نگیرید یا آن‌ها را در جایی در اعماق خود دفن نکنید زیرا این فقط باعث می‌شود شما به شریک زندگی‌تان وابسته شوید.

برآورده کردن نیازهای عاطفی

بخشی از یک رابطه سالم این است که هر دو طرف نیازهای عاطفی یکدیگر را برآورده کنند. و این یک واقعیت است که شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که طرف مقابل نیازهای شما را برآورده کند، اگر دائماً تصمیم به نادیده گرفتن نیازهای او داشته باشید.  شما باید یاد بگیرید که نیازها و خواسته‌های عاطفی خود را برآورده کنید. شما باید یاد بگیرید که گوش دهید و نیازهای خود را درک کنید. این در واقع کلید شادی و سبک دلبستگی ایمن است.

به رفتار اعتراضی پایان دهید

گاهی رفتار اعتراضی نشان می‌دهید، و انکار می‌کنید که سبک دلبستگی مضطرب دارید و اصلاً نمی‌خواهید با آن روبرو شوید. برای رویارویی با واقعیت شجاعت پیدا کنید.

انکار و نادیده گرفتن چیزها آسان است. با این حال، آن‌ها را از بین نمی‌برد. تا زمانی که سبک دلبستگی خود را به طور کامل نپذیرید، هرگز نمی توانید با آن کنار بیایید.

با ترس خود از رها شدن روبرو شوید

این یکی از محرک‌های اصلی سبک دلبستگی مضطرب است. وقتی در یک رابطه دارای الگوهای دلبستگی ناسالم هستید، دائماً می‌ترسید که عزیزتان دیر یا زود شما را ترک کند. این افکار شما را مضطرب می‌کنند و تا زمانی که به درستی با آن‌ها برخورد نکنید، نمی‌توانید سبک دلبستگی ایمن بسازید. شما باید درک کنید که جدایی‌ها نیز بخشی از زندگی هستند و افراد به زندگی شما می‌آیند و می‌روند.

درست است که مردم به زندگی شما می‌آیند و می‌روند، اما این نیز درست است که یک روز، یک نفر می‌آید و دیگر هرگز شما را ترک نمی‌کند. به همین دلیل دلیلی برای ترس شما از رها شدن وجود ندارد.

افکار منفی را از خود دور کنید

آیا می‌خواهید بدانید که چگونه سبک دلبستگی مضطرب خود را آرام کنید؟ پاکسازی ذهنتان از افکار منفی یکی از کارهایی است که باید انجام دهید. فکر می‌کنید نمی‌توانید روی آن تأثیر بگذارید، اما حقیقت این است که شما مالک بدن، ذهن و قلب خود هستید، نه برعکس.

در واقع تفکر منفی بهترین غذا برای اضطراب و سبک دلبستگی مضطرب است. هر چه بیشتر به افکار منفی فکر کنید، بیشتر مضطرب خواهید شد. که این منجر به ناتوانی در شکل‌گیری و حفظ مشارکت‌های سالم و پایدار می‌شود.

مطمئن شوید که الگوهای فکری مثبت دارید

من می‌دانم که گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است، اما برای مقابله با سبک دلبستگی خود، باید مثبت فکر کنید. داشتن یک الگوی فکری مثبت زمانی که با ترس‌ها و مسائل زیادی سر و کار دارید آسان نیست، اما شما باید راهی برای هدایت ذهن خود به سمت مثبت اندیشی پیدا کنید.

اگر از این به بعد تصمیم بگیرید که مثبت فکر کنید، اضطراب شما شانسی نخواهد داشت. درک کنید که همه افراد در زندگی خود چیزهای منفی را تجربه می‌کنند، اما اگر دیدگاه مثبتی داشته باشید همیشه برنده خواهید شد.

به دنبال تایید نباشید

که عزت نفس پایین باعث می‌شود که دائماً به دنبال تایید دیگران باشید، اما باید لحظه‌ای متوقف شوید و با خودتان صادق باشید… آیا واقعاً به آن نیاز دارید؟

اول از همه، در مقابل آینه بایستید و صادق باشید که آیا فردی که در مقابل شما ایستاده است، لیاقت این را دارد که منتظر اطمینان دیگران باشید. سپس، به اطراف خود نگاه کنید و ببینید که آیا همه چیزهایی که تا اینجا به دست آورده‌اید ارزش شما را ثابت نمی‌کند.

پس از تغییر دیدگاه خود، اکنون زمان آن رسیده است که نحوه صحبت کردن با خود را تغییر دهید. شما باید به جای جستجوی تایید از دیگران، خود را تایید کنید. برای خودت دوست باش نه دشمن فقط با خود واقع بین باشید و از طریق خودگویی مثبت کمی خود را تشویق کنید.

دوستان خوب

بسیاری از افراد از سبک دلبستگی خود آگاه هستند، اما ترجیح می‌دهند آن را برای خودشان نگه دارند، زیرا می‌ترسند که دیگران متوجه شوند و از آن‌ها دوری کنند. این افکار اشتباه است.

اگر با سبک دلبستگی سر و کار دارید که به شما اجازه نمی‌دهد وارد یک رابطه عاشقانه شوید یا به زندگی اجتماعی‌تان آسیب می‌رساند، بسیار مهم است که آن را با فردی که دوستش دارید و به آن اعتماد دارید به اشتراک بگذارید.

این واقعاً یکی از آن چیزهایی است که نمی‌توانید به تنهایی با آن کنار بیایید و از آن عبور کنید. شما باید عزیزانتان را در نزدیکی خود داشته باشید و آن‌ها باید شیاطینی را که با آنها سر و کار دارید بشناسند.

عزیزان شما هر کاری که لازم باشد انجام خواهند داد تا احساس کنید مورد قبول و دوست داشتنی هستید. آنها همچنین به شما کمک می‌کنند تا راه هایی را برای پایان دادن به الگوهای اضطرابی خود بیابید و سبک دلبستگی ایمن بسازید. آنها در کنار شما هستند و دائماً ارزش شما را به شما یادآوری می‌کنند که واقعاً چقدر شایسته دوست داشتن هستید. شما تمام اعتباری را که (فکر می کنید) نیاز دارید از آن‌ها دریافت خواهید کرد.

مطالب مرتبط: “چگونه به بهترین خودمان تبدیل شویم؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *