ایمن سازی حساب اینستاگرام

نحوه ایمن سازی حساب اینستاگرام برای جلوگیری از هک شدن

مقدمه

سالانه حساب‌های کاربری بسیاری در شبکه‌های اجتماعی مختلف در معرض هک قرار می‌گیرند. یکی از این شبکه های اجتماعی، اینستاگرام است. اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در سراسر دنیا است و افراد با به اشتراک گذاشتن پست‌هایی در قالب عکس، فیلم و کامنت‌هایی که برای یکدیگر می‌گذارند، در آن به فعالیت می‌پردازند. در این شبکه‌ی اجتماعی برخی از افراد ممکن است به دلیل عدم شناخت و تازه وارد بودن در آن، حساب کاربری و اکانت‌شان در معرض هک شدن قرار‌‌ گیرد. بنابراین با ادامه رشد اینستاگرام، اطمینان از امنیت حساب امری ضروری است و باید در جهت ایمن سازی حساب اینستاگرام اقدامات لازم را انجام داده تا از امنیت آن اطمینان خاطر داشته باشید.

در مقاله‌ای از خبرگذاری تک کرانچ ( TechCrunch) بیان شده است که میلیون‌ها اینفلوئنسر اینستاگرام اطلاعات خود را در معرض دید قرار داده‌اند. در این مطلب، ما چندین نکته در مورد چگونگی ایمن نگه داشتن حساب اینستاگرام و جلوگیری از خطر هک شدن را برای شما ذکر خواهیم کرد. برای یادگیری بیشتر به ادامه مطالب توجه کنید.

پسورد قوی انتخاب کنید

پسورد قوی انتخاب کنید
پسورد قوی انتخاب کنید

اولین قدم برای ایمن سازی حساب کاربری اینستاگرام شما، انتخاب رمز عبور مطمئن و غیر قابل پیش بینی برای افراد دیگر است. توجه کنید که ساختن رمزعبوری که ترکیبی از مشخصات شما و علائم نگارشی رایج است، رمز عبور معتبری نیست و حساب شما در خطر هک شدن است. پیشنهاد می‌کنیم  ترکیبی از حروف (نام شما، نام حیوان خانگی شما یا هر چیز واضحی)، علائم نگارشی (مانند * یا @) و انواع مختلف آن در حدود شش عدد یا بیشتر رمز عبور شما نباشد. همچنین، ما می‌دانیم که اکثر افراد رمز عبوری را دارند که در همه‌ی صفحات خود برای ورود به سیستم از آن استفاده می‌کنند، که این کار را نکنید! اطمینان حاصل کنید که رمز ورود اینستاگرام شما با سایر رمزهای عبور شما در اینترنت متفاوت است.

پسورد را تازه نگه دارید

پسورد را تازه نگه دارید
پسورد را تازه نگه دارید

این ایده خوبی است که مرتبا هر چند ماه رمز عبور خود را عوض کنید تا حساب کاربری خود را ایمن نگه دارید. اینستاگرام به شما اطلاع می‌دهد که آیا کسی در حال ورود به حساب کاربری شما است یا اینکه رمز ورود شما به سرقت رفته است. در این حالت، شما باید گذرواژه خود را نه تنها در اینستاگرام بلکه در سایر ورودی‌های مهم خود (ایمیل، بانکداری و غیره) تغییر دهید. ما می‌دانیم که به خاطر سپردن کلمه عبور سخت است، اما خوشبختانه برنامه‌ای برای آن وجود دارد. Data Vault  ، Roboform و msecur  از جمله برنامه‌های شگفت انگیزی هستند که برای مدیریت و حفظ امنیت رمزهای عبور اکانت‌ها و حساب‌های کاربری خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

پسورد اینستاگرام را به اشتراک نگذارید

پسورد اینستاگرام را به اشتراک نگذارید
پسورد اینستاگرام را به اشتراک نگذارید

اگرچه ممکن است این مورد یک امر بدیهی باشد، اما در موارد خاصی ممکن است شرایطی ایجاد شود که از شما درخواست صادر کردن رمز عبور اینستاگرام‌تان را داشته باشند (خواه برای کار، فرصت های مشارکت و غیره). قبل از اینکه گذرواژه خود را واگذار کنید، حتما به عواقب آن و میزان دسترسی فرد به اطلاعاتتان فکر کنید، مگر اینکه شخص مورد نظر را واقعاً بشناسید و به او اعتماد داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر شخصی قصد استفاده از استوری اینستاگرام شما را  به هر دلیلی دارد، شما می‌توانید به جای اینکه به آن‌ها گذرواژه بدهید، از آن‌ها بخواهید که محتوای خود را برای بارگذاری ارسال کنند.

احراز هویت دو مرحله‌ای

احراز هویت دو مرحله‌ای
احراز هویت دو مرحله‌ای

اینستاگرام از ویژگی‌ مفیدی به نام  Two Factor Authentication (احراز هویت دو مرحله‌ای) برخوردار است که می‌توانید با استفاده از آن امنیت بیشتری را فراهم‌ کنید. اگر اینستاگرام دستگاهی را که سعی در استفاده از ورود شما دارد تشخیص ندهد، متنی دریافت می‌کنید و از شما خواسته می‌شود کد ورود به سیستم (ارسال شده) را  وارد کنید یا تلاش برای ورود به سیستم را تأیید کنید. ما پیشنهاد می‌کنیم همیشه این ویژگی را داشته باشید که در هنگام محافظت از حساب شما در برابر هکرها می‌تواند یک بازیکن باشد. این ویژگی در واقع به این صورت کار می‌کند که شما علاوه بر وارد کردن رمز عبور خود باید کد دیگری را که به شماره موبایل یا ایمیل شما ارسال می‌شود را نیز بعد رمز عبور خود وارد کنید. این کار امنیت حساب شما را افزایش می‌دهد.

خروج همیشگی از سیستم

اگرچه ورود به سیستم حساب اینستاگرام خود از طریق تلفن یا رایانه شخصی کاملاً خوب است، اما مهم این است که اگر از دستگاه دیگری که متعلق به شما نیست وارد سیستم شده‌اید، پس از اتمام کار خود از حساب خود خارج شوید. چرا که شما هرگز نمی‌دانید بعد از شما چه کسی ممکن است در آینده به آن سیستم دسترسی داشته باشد. همچنین این را به خاطر بسپارید که در پنجره “Remember Me ” (یادآوری من) تیک ذخیر پسورد را نزنید.

ایمیل خود را ایمن نگه دارید

ایمیل خود را ایمن نگه دارید
ایمیل خود را ایمن نگه دارید

امنیت حساب الکترونیکی هنگام ایمن سازی حساب اینستاگرام به اندازه امنیت خود اینستاگرام اهمیت دارد. ایمیل معمولاً امکان دسترسی به حساب اینستاگرام شما را نیز فراهم می‌کند. اطمینان حاصل کنید که یک رمزعبور ایمیل مطمئن و غیر قابل دسترس داشته باشید و مرتباً آن را تغییر دهید تا از نقض امنیتی در امان بمانید.

امیدواریم این نکات مفید واقع شده باشد و باعث شود شما در آینده در مورد محافظت از اطلاعات حساب خود، دوباره فکر کنید! هیچ وقت نمی‌توانید خیلی مراقب باشید، بنابراین همیشه اقدامات لازم را برای امنیت و ایمن نگه داشتن اینستاگرام خود انجام دهید.

همچنین بهتر است قبل از اجازه دادن به برنامه‌ها و افراد دیگر جهت دسترسی به حساب‌ها و اکانت‌های شما، با دقت به عواقب آن فکر کنید و در صورت اطمینان از آن‌ها می‌توانید اجازه دسترسی را صادر کنید. آماده باشید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید. بدین ترتیب احتمالاً حساب شما از هک شدن در امان خواهد بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.