رابطه سمی-دعوا-قهر

چگونه از دست افراد سمی نجات پیدا کنیم و به آرامش برسیم؟

گمان کنید که در بهترین حالت روحی هستید و یک روز عالی در پیش رویتان است. ناگهان شخصی که نباید ظاهر می‌شود! کسی که همیشه نگران، دلسرد یا حتی عصبانی است. این افراد، هر چه قدر هم که سمی باشند اجازه ندارند زندگی شما را خراب کنند. آن‌ها فقط در صورتی این کار را خواهند کرد که شما اجازه‌اش را بدهید. ادامه این مطلب از زردنیوز را دنبال کنید تا یکبار برای همیشه بتوانید افراد سمی را شناسایی و از زندگی خود حذف کنید.

گام اول: شناخت افراد سمی

رابطه سمی-فریاد-داد
رابطه سمی-فریاد-داد

افراد سمی را تشخیص بدهید

شما باید این افراد را قبل از این که خیلی نزدیک شوند، ببینید. همه ما روزهای بد خود را داریم، اما وقتی صحبت از افراد سمی می‌شود، یک روز بد مدام و بی سرانجام پیش چشمان ما متصور می‌شود. آن‌ها مانند ابری بارانی هستند که دلشان می‌خواهد دیگران را هم به اندازه خودشان خیس و بدبخت کنند. اگر هرگز احساساتی جز خشم، غم و حسادت در برخی افراد نمی‌بینید، بهتر است تا می‌توانید از آن‌ها دوری کنید. مراقب صفات سمی زیر باشید:

 • پریشانی و نگرانی
 • ناله و شکایت مداوم
 • دلبستگی و وابستگی
 • انتقاد زیاد، معمولاً همه چیز را هدف قرار می‌دهند.
 • جهان بینی منفی و بدبینی
 • در موارد شدیدتر، سوء استفاده

به غریزه خود اعتماد کنید

به ندای قلبیتان توجه کنید؛ اگر کسی باعث ناراحتی شما می‌شود، کمی فاصله بگیرید. وقتی وارد فروشگاه می‌شوید تا خرید کنید، بلافاصله متوجه می‌شوید که صندوقدار در چه حالی است. شما می‌توانید آن را ببینید و حتی احساس کنید. چنین وضعیتی را می‌توانید  با دوستان و همکاران خود نیز انجام دهید! حتی اگر علائم واضحی هم در کار نباشد باز هم شما به طور غریزی می‌دانید که شرایط نامساعد است و لازم که از برخی افراد اجتناب کنید. به خودتان اعتماد کنید. افراد شاد زیادی در دنیا وجود دارند. لزومی ندارد همیشه با افراد بد قلق سر و کله بزنید.

به زبان بدن و لحن توجه کنید

به صداهایی که از بدن افراد درمی‌آید بیشتر از آن چه واقعاً می‌گویند گوش دهید. شما می‌توانید زمانی این صداها را بشنوید که فرد در حال انجام حرکات فیزیکی است. مردم چگونه با شما ارتباط برقرار می‌کنند؟ وقتی صحبت می‌کنند در حال فکر کردن به چه چیزی هستند؟

زبان بد بدن مانند یک نوجوان عبوس به نظر می‌رسد. شانه‌های پایین، عدم تماس چشمی، حرکات زمخت و خصمانه از نشانه‌های آن است.
زبان بدن خوب مانند جورج واشنگتن در نبرد دلاور به نظر می‌رسد؛ پشتی صاف و ستبر، چانه رو به بالا و شانه‌های رو به عقب.

چشم‌ها و گوش‌های خود را آماده نگه دارید

عصبانیت، فریاد زدن و انتقاد کردن‌های منفی گرایانه از نشانه‌های اصلی اشخاص سمیست. افراد عصبانی گاهی به کمک زیادی نیاز دارند، اما وظیفه شما هم این نیست که کیسه بوکس آن‌ها باشید. قطعا تلاش کردن برای تصحیح آن‌ها کار شما نیست! قرار گرفتن در کنار چنین فردی باعث عصبانیت شما نیز خواهد شد. بهتر است سرتان را بچرخانید و شخص دیگری را برای هم صحبتی پیدا کنید. قطع به یقین خیلی بیشتر لذت خواهید برد.

افرادی که بر احساسات خود کنترل دارند معمولاً نیازی به فریاد کشیدن در خود احساس نمی‌کنند. بنابراین، مراقب احساسات پر سر و صدای خود باشید.
مراقب خشم آرام و جوشان خود نیز باشید. برخی از افراد چیز زیادی نمی‌گویند، اما با زبان بدنشان همه چیز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این افراد در مواقع عجیب و غریب و زمانی که انتظارش را ندارید، خشم خود را بروز می دهند. این اساساً به مانند یک علامت خطر است.
اگر مجبور شدید با افراد عصبانی کار کنید، هرگز خشمگین نشوید. با این کار تنها آن‌ها را عصبانی‌تر خواهید کرد. حرفه‌ای، مودب و سریع باشید. اگر عصبانی شدند بیرون بروید. این افراد از شما متنفر خواهند شد، اما دیر یا زود درس خود را خواهند آموخت.

از افراد بدبین دوری کنید

آیا کسی را می‌شناسید در همه چیز تاریکی را می‌یابد؟ این افراد همیشه در حال شکایت هستند. هرگز خوبی را در چیزی نمی‌بینند و ادعا می‌کنند که از همه چیز متنفرند. اگر بتوانند باعث شوند به این چیزها فکر کنید به هدف خود رسیده‌اند. چنین وضعیتی برای شما امری بسیار فرسایشی خواهد. به همین دلیل است که آن‌ها سعی خواهند کرد شما را به مهمانی کوچک ترحم خود دعوت کنند.

افرادی که جهان بینی بسیار منفی دارند اغلب در بدبخت بودن با دیگران رقابت می‌کنند. این افراد سعی می‌کنند از غم و اندوه دیگران پیشی بگیرند. این بدترین کار ممکن است.
مراقب افرادی باشید که مدام، حتی با خوشحالی، در مورد شکست‌ها و ناراحتی‌های خودشان صحبت می‌کنند. هر کسی که از شکست‌های دیگران انتقاد کند، یا بیش از حد بدبین باشد، ممکن است شخصیتی سمی داشته باشد. چنین شخصیتی ارزش اجتناب کردن را دارد.

از توجه جویان فاصله بگیرید

افراد ناایمن قادر نیستند احساس ارزشمند بودن را در خود ایجاد کنند. این افراد اغلب برای به دست آوردن حس ارزش به دیگران می‌چسبند. اگرچه چنین برخوردهایی همیشه هم سمی نیستند، اما این افراد زمانی که توجهی را که می‌خواهند به خود جلب نکنند، می‌توانند بد باشند. اگر چیزی که می‌خواهند را به آن‌ها ندهید، خودشان راهی برای داشتنش پیدا می‌کنند. هیچ کس در زندگی خود به چنین نمایش دراماتیکی نیاز ندارد.

جمله‌ای مانند “باورم نمی‌شود امروز فقط پانزده مشتری داشتم.” را در نظر بگیرید. اغراق کردن، کم گویی و رفتار وسواس گونه ممکن است نشانه‌های شخصیت‌های سمی باشند.
این نوع افراد معمولاً در بین اطرافیان خود به یک نفر توجه می‌کنند؛ یا این که همیشه مکالمه را به چیزی در مورد خودشان تغییر می‌دهند.

دختران شایعه پراکن و مردان شایعه ساز را دور نگه دارید

شایه پراکنان به جای حمایت از دیگران از حسادت تغذیه می‌کنند. شایعه گاهی می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. چنین گفتاری باعث می‌شود با هم صحبت خود احساس صمیمیت کنید. اگر تا به حال درگیر شایعات شده‌اید باید بدانید که تنها نیستید. لازم است متوجه باشید که تا رویتان را برمی‌گردانید شایعه پردازان شروع به صحبت درباره شما خواهند کرد.
شایعه پراکنان دائماً خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. این روند راه خوبی برای آماده کردن خودشان در مسیر ناامیدی و شکست است. نگران همسایگان خود نباشید، نگران حیاط خلوت خود باشید!

مطالب مرتبط: چگونه به یک رابطه سمی پایان دهیم؟

گام دوم: برخورد با افراد سمی

مشاجره در رابطه-ارتباط سمی
مشاجره در رابطه-ارتباط سمی

با خودتان صادق باشید

از خودتان بپرسید که آیا هیچ یک از دوستانتان سمی هستند یا خیر. آیا افراد زندگی شما بهترین‌ها را در شما به نمایش می‌گذارند یا شما مانند اسفنجی برای جذب منفی بافی‌ها آن‌ها هستید؟ آیا افرادی هستند که در زمان حضورشان به شما احساس بدی بدهند؟ یا با رفتنشان احساس خوبی پیدا ‌کنید؟ کنار گذاشتن دوست سخت است. با این وجود، اجازه ندهید بدترین افراد زندگیتان در نقش بهترین دوستانتان ظاهر شوند.

سعی نکنید آشفتگی را کنترل کنید

در صورت تلاش برای تمیز کردن اثرات یک فرد سمی، فقط کثیف خواهید شد. شخصیت‌های سمی تنها زمانی سمی هستند که بر شما تأثیر منفی بگذارند. شما می‌توانید با افراد عصبانی دوست باشید. شما می توانید با افراد منفی هم دوست باشید. مردم را همان طور که هستند بپذیرید و اجازه ندهید بر روی شما تأثیر بگذارند.

قرار نیست همه افراد بتوانند با یکدیگر دوست شوند! رسم دنیا این گونه است. برخی از مردم سرگرم کننده نیستند.
احساسات منفی محدودیت زمانی دارند. با این حال، اگر کسی به خشم و منفی گرایی خود چسبده، بهتر است ساعت را کنار بگذارید و تکانی به خود بدهید.

همدردی کنید، اما سعی نکنید افراد را تغییر دهید

از خودتان بپرسید که آیا دلیلی وجود دارد که فردی این قدر بدبین است؟ آیا آن‌ها در حال عبور از چیزی هستند؟ آیا آن‌ها شغل سختی دارند یا در زندگی شخصیشان با مشکل رو به رو هستند؟ به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید شخص دیگری را تغییر بدهید. شما فقط می‌توانید خودتان را تغییر بدهید. بهتر است خودتان را با بهانه‌ها درگیر نکنید. تلاش کنید خودتان را جای آن‌ها بگذارید؛ این رویکرد در ادامه راه و در برخورد با مزخرفات آن‌ها کار را برایتان بسیار آسان‌تر خواهد کرد.

نفرت پراکنان را حذف کنید

اگر از چیزی که کسی می‌گوید خوشتان نمی‌آید، دیگر به آن توجه نکنید. قسمت‌های مثبت و سازنده مکالمه را برداشت کنید. زمانی که این شخص وارد حوزه منفی گرایانه شد، شروع به خیال‌پردازی‌های احمقانه کنید. این فرد را در لباس زیرش تصور کنید. خودتان را به عنوان یک شوالیه و وی را در جایگاه اژدها تصور کنید. هر کاری می‌توانید بکنید تا با وی درگیر نشوید.

با مثبت نگری منفی‌ها را از بین ببرید. با چنین رویکردی این افراد هیچ گاه نخواند دانست چه چیزی به آن‌ها ضربه زده است. وقتی می‌گویند “مدرسه افتضاح است و این مکان وحشتناک است” کافیست به آن‌ها یادآوری کنید “حداقل ناهار و زمانی برای استراحت داریم!”. پس از این برخورد آن‌ها به سراغ افراد سمی هم سطح خود خواهند رفت.
موضوع گفت و گو را تغییر دهید. هر بار که فرد سعی می‌کند مکالمه را منفی کند، چیز دیگری را برای صحبت کردن پیش بکشید. اگر دوستتان گفت “وضعیت کاری بد است و رئیس من یک عوضی است”، موضوع را عوض کنید. بگویید: “آره. دست کم فوتبال وضع خوبی دارد. یکشنبه چه بازی‌هایی را تماشا کردی؟”
به حقایق پایبند باشید. به کارهایی که برای رفع مشکل باید انجام شود اشاره کنید. از صحبت کردن در مورد اظهار نظرهای شخصی یا حدس و گمان‌ها خودداری کنید. با این کار آن‌ها چیزی علیه شما نخواهند داشت.

از افراد سمی مانند آلودگی اجتناب کنید

اگر در حال مبارزه با انرژی‌های منفی‌ای هستید که این افراد وارد زندگی‌تان می‌کنند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که تعاملاتتان را محدود کنید. شما نمی‌توانید نحوه رفتار مردم را تغییر دهید، اما می‌توانید خود را از چنین تعاملی کنار بگذارید.  

اگر مرتباً با این شخص تعامل دارید، متوقف شوید. حال اگر این شخص هم در ادامه ارتباط خود را با شما متوقف کرد، بدانید که خوش شانس هستید!
اگر فردی از شما راجع به درست یا غلط بودن چیزی سوال کرد صادق باشید. بگویید “من در مواجهه با منفی بافی شما مشکل دارم. وقتی این کار را انجام می‌دهی حال روحی من خراب می‌شود. من تو را دوست دارم، اما فکر می‌کنم بهتر است کمتر همدیگر را ببینیم.”

به طور کامل به روابط سمی پایان دهید

اگر کسی با منفی گرایی خود بر سلامت روان و رفاه شما تأثیر می‌گذارد، به رابطه پایان دهید. این کار بدون شک کمی دردناک خواهد بود؛ اما به هر صورت بهتر از این است که یک عمر با شخصی که به شما احساس وحشتناکی می‌دهد رابطه داشته باشید.

این که به کسی بگویید: «ما می‌توانیم معاشرت کنیم، اما فقط در صورتی که منفی نگر نباشی»، مانند این است که به او بگویید فقط در صورتی می‌توانیم با هم معاشرت کنیم که فرد دیگری باشی. چنین چیزی امکان پذیر نیست. با این وضعیت کنار بیایید. آن‌ها را به حال خود رها کنید.

مطالب مرتبط: 10 راهکار برای ابراز خشم در رابطه

گام سوم: مراقب باشید سمی نشوید

ارتباط سمی-دعوا و مشاجره-دختر
ارتباط سمی-دعوا و مشاجره-دختر

نیازها و خواسته‌های خود را در اولویت قرار دهید

چه چیزی برای شما اهمیت بیشتری دارد؟ از زندگی خود چه می‌خواهید؟ به آن‌چه دیگران می‌گویند گوش بدهید، اما به خودتان یادآوری کنید که شما هم مانند جورج دبلیو بوش، تصمیم گیرنده هستید. شما در مورد زندگی خود تصمیم می‌گیرید، نه لجن‌های سمی اطراف شما. اگر این افراد نمی‌توانند شما را بپذیرند می‌توانند از سر راه کنار بروند.

برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت خود را روی کاغذ بنویسید. آن را روی دیوار بچسبانید. با این کار می‌توانید مدام به خود یادآوری کنید و متمرکز بمانید. این کار همچنین در زمان‌های سخت و لحظاتی که تمایل شدیدی به بازگشت به عادت‌های منفی قدیمی‌ دارید به شما کمک می‌کند.

خودتان تصمیم بگیرید

بسیاری از افراد در طول زندگی خود می‌گویند: “والدینم از من می‌خواستند فلان کار را انجام دهم، بنابراین من آن را انجام دادم”. یا “همسرم می‌خواست به فلان شهر برود، بنابراین ما به آن‌جا رفتیم”. آیا می‌خواهید مسیر زندگی شما را شخص دیگری تعیین کند؟ خوب یا بد، مسیرتان را انتخاب کنید و با عواقب آن زندگی کنید.

اجازه ندهید دیگران یا ترجیحات آن‌ها به بهانه‌ای برای شما تبدیل شوند. گفتن “خوشحال می‌شدم اگر فلان کس متفاوت بود” تنها یک راه دیگر برای گفتن این است که من مسئول زندگی خودم نیستم. شکی نیست که گاهی اوقات لازم است با افراد نزدیک خود مصالحه کنید. با این حال اجازه ندهید که سازش، تنها راه حل پیش روی شما باشد.

یک «گروه حمایتی» بسازید

گروهی از افراد شاد و سالم تشکیل بدهید. چرا با افرادی که دوست ندارید در اطرافشان باشید معاشرت می‌کنید؟ پسران و دخترانی را پیدا کنید که خوش بین و شاد هستند. لبخندهای شما مانعی طبیعی در برابر افراد نفرت پراکن برایتان ایجاد خواهند کرد.

اگر در شهر قدیمی خود توسط افراد منفی احاطه شده‌اید، به یک شهر جدید نقل مکان کنید. در صورت لزوم شغل خود را تغییر بدهید. به رابطه غیرسازنده‌تان پایان بدهید. رابطه جدید خود را با کسی شروع کنید که به جای این که شما را پایین بکشد، بالا ببرد.

همان‌قدر مثبت باشید که از دیگران انتظارش را دارید

از نمونه‌ها و الگوهای الهام بخش و مثبت در زندگی خود استفاده کنید تا افراد سمی را از خود برانید. لبخند بزنید. تعریف کنید. تشکر کنید. تماس چشمی برقرار کنید و به طور کلی کارهایی را انجام دهید که انتظار دارید افراد عادی و خوب انجام دهند. خوب بودن کار سختی نیست.

عقب نشینی کنید و آرام باشید

اگر دائماً با منفی گرایی اطرافیان خود مبارزه می‌کنید، باید تنش زدایی کنید. چیزی را بیابید که شما را آرام و متمرکز کند. راهی پیدا کنید که در مواقعی که نیاز دارید دوباره به خودتان انرژی بدهید، بتوانید به سمت آن عقب نشینی کنید. رها کنید و هر کجا که هستید از دنیا لذت ببرید.

 • مراقبه
 • یوگا
 • پیاده روی یا طبیعت گردی
 • هنرهای رزمی
 • به موسیقی گوش دهید، کتاب بخوانید یا فیلم تماشا کنید.

نکات مهم

دعوا-مشاجره-بحث
دعوا-مشاجره-بحث

هر روز چیزی را برای شکرگزاری پیدا کنید.

اگر می‌خواهید از افراد خاصی دور بمانید، دیگر نگران این که مردم شما را غیر اجتماعی بنامند نباشید. شما باید به مهم‌ترین فرد در زندگی خودتان تبدیل شوید. تنها خود شما می‌دانید که چه چیزی برایتان بهترین است.

تا حد امکان زمان کمتری را با افراد منفی سپری کنید. حتی اگر فقط پنج دقیقه در روز باشد، این به معنای پنج دقیقه غیر سازنده از وقت طلایی شماست.

از یک عکس کوچک و دوست‌داشتنی با یادداشتی که می‌گوید همیشه شکرگزار باش قاب عکسی آماده کنید. آن را در مکانی که جلوی چشمتان است و اغلب از آنجا عبور می‌کنید قرار بدهید.

روابط خود را تجزیه و تحلیل کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که به یک عادت روزمره تبدیل شود که نتوانید بدون آن زندگی کنید. شما به مرور متوجه خواهید شد که برخوردهای منفی از افکار شما دور می‌شوند. افکار هماهنگ‌تر، شادتر و سازنده‌تر در ادامه جایگزین آن‌ها خواهند شد.

اگر احساس می‌کنید که باید دائماً نحوه رفتار خود را در اطراف شخصی تنظیم کنید، شاید باید در رابطه خود با وی تجدید نظر کنید. شما نباید برای برآورده کردن خواسته‌های دیگران مجبور شوید شخصیت خود را تغییر بدهید.

از روانشناسی معکوس استفاده کنید. افراد سمی، به ‌ویژه کنترل کننده‌ها، معمولاً سعی می‌کنند شما را وادار کنند تا برای برآوردن نیازهایشان از مسیر خود خارج شوید. اگر درخواستی غیرعادی شنیدید، محترمانه آن را رد کنید. اگر آگاه باشند، آن را تکرار نمی‌کنند؛ در غیر این صورت ترک کردن بهترین راه است.

فراموش نکنید!

از خودتان محافظت کنید. اگر در حال حاضر در یک رابطه سمی هستید، دانستن و درک حقوق انسانی خود هنگام تلاش برای ترک طرف مقابلتان امری ضروری است. هیچ وقت این‌ها را فراموش نکنید:

شما سزاوار این هستید که با شما محترمانه رفتار شود.
احساسات و عواطف شما مهم هستند.
شما سزاوار خوشبختی و داشتن یک زندگی سالم روانی هستید.

از سرزنش کردن خود بپرهیزید. درک کنید که شما کار اشتباهی انجام نداده‌اید. مهم نیست که سوء استفاده کننده شما چه چیزی به شما گفته یا شما را به سمت چه چیزی سوق داده است. شما همیشه هم در حال اشتباه کردن نیستید. لازم است بدانید بیشتر از آن‌چه که فکرش را می‌کنید اهمیت دارید.

فکر کردن به این که شما کار اشتباهی انجام داده‌اید یا به نوعی مایوس کننده هستید، چیزیست که افراد سمی از شما انتظار دارند. از این احساسات مانند طاعون دوری کنید.

سوال از خود

از خودتان سوال بپرسید. این‌ها سوالاتی هستند که اگر در موقعیت سرزنش کردن خود قرار گرفتید باید از خود بپرسید.

 • آیا این وضعیت معقول است؟
 • آیا با من محترمانه رفتار می‌شود؟
 • از من سوال می‌پرسد یا دستور می‌دهد؟
 • آیا این رابطه یک طرفه است یا دو طرفه؟
 • من در این رابطه نسبت به خودم احساس خوبی دارم یا خیر؟
 • آیا خواسته‌های طرف مقابل از من منطقی است؟

مطالب مرتبط: چگونه می‌توان رابطه را به روش صحیح پایان داد؟

هشدار

مطمئن شوید که به نیازهای اجتماعی اولیه خود رسیدگی می‌کنید. حد و مرزهایتان را حفظ کنید تا چنین فردی راه نفوذی به زندگی شخصی و خوشبختی شما نداشته باشد.

گاهی اوقات افرادی که دارای یک بیماری روانی هستند یا خود توسط یک فرد سمی آسیب دیده‌اند، چنین ویژگی‌هایی را نشان می‌دهند. اگر آن‌ها با شما بدرفتاری می‌کنند، دور شوید. مهم نیست که در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد؛ شما سزاوار سوء استفاده نیستید. با این حال، اگر آن‌ها تنها ناتوان یا نیازمند هستند و از نظر عاطفی یا به شکل دیگری شما را مورد سوء استفاده قرار نمی‌دهند، می‌توانید یک منبع حمایتی باشید. در صورت حل مشکل، این شخص فردی غیرسمی و دوست‌داشتنی خواهد شد.

برخی از اختلالات مانند خودشیفتگی، جامعه گریزی، اختلال مرزی و اختلالات شخصیت هیستریونیک، مشکلاتی شخصیتی هستند. درمان این موارد برای درمانگران آموزش دیده هم دشوار است. این چهار شخصیت معمولا سمی هستند و اغلب توهین آمیز برخورد می‌کنند. در این مواقع منبع حمایتی بودن، به خصوص اگر فرد از درخواست کمک کردن امتناع کند، به طور کلی توصیه نمی‌شود.

حتی اگر تصمیم دارید منبع حمایت فردی باشید، متوجه باشید که شما مسئول آن‌ها نیستید. شما فقط برای کمک کردن در یک زمان سخت در کنار آن‌ها خواهید بود. این امر اختیاری است. فقط در صورتی این کار را انجام دهید که بتوانید از عهده آن برآیید. اگر مرزهای بین شما و این شخص مشخص است و از این حمایت اذیت نخواهید شد، این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *