صرفه‌جویی در مصرف برق-لامپ

راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف برق

صرفه‌جویی در مصرف برق با اثربخشی دوبرابری به متوقف شدن گرمای جهانی و اندوختن مقدار زیادی سرمایه در طول زمان، خدمت می‌کند. به اطراف خانه و محل کار خود نگاهی بیندازید، هر وسیله‌ای که با برق کار می‌کند، می‌تواند به شکل کم مصرف‌تری ساخته شود. عایق کردن خانه‌ و تغییر عادات روزانه‌تان نیز راه‌های موثری در کاهش میزان انرژی مصرفیتان هستند. در ادامه این مطلب ترجمه‌ شده از سایت ویکی‌هو با جزئیات بیشتری درباره‌ی چگونگی صرفه‌جویی در مصرف برق می‌خوانید.

روشنایی

از نور طبیعی استفاده کنید.

نور-پنجره
نور-پنجره

پرده‌ها را کنار بزنید و اجازه دهید که خورشید به داخل بتابد. استفاده از نور طبیعی در زمان‌های ممکن، به جای نور مصنوعی می‌تواند مصرف برقتان را در طول روز به طرز چشمگیری کاهش دهد. این روش هم در خانه و هم در دفتر محل کارتان قابل اجراست. همچنین قرار گرفتن در نور آفتاب، سطح شادی را نیز افزایش می‌دهد و برای کنار زدن پرده‌ها به شما انگیزه می‌دهد.
سعی کنید محیط کارتان را طوری تنظیم کنید که نور طبیعی، میزتان را در بربگیرد. تا جایی که ممکن است  چراغ‌های سقفی را روشن نکنید و زمانی‌ که به نور بیشتری نیاز دارید، از یک چراغ کم مصرف برای میزتان استفاده کنید.
پرده‌های سایه روشن بخرید. آنها همچنان که به نور اجازه ی داخل شدن می‌دهند، حریم خصوصی‌تان را نیز حفظ می‌کنند.

لامپ‌هایتان را عوض کنید.

تعویض لامپ‌های پرمصرف رشته‌ای با لامپ‌های فلورسنت و LED، یک صرفه‌جویی بزرگ در مصرف انرژی است. لامپ‌های رشته ای ۹۸ درصد انرژی مصرفی خود را به گرما تبدیل می‌کنند، درحالی‌که لامپ‌های فلورسنت و LED، بسیار کم مصرف‌تر هستند و طول عمر بیشتری دارند.
لامپ‌های فلورسنت اولین جایگزین‌های لامپ‌های رشته‌ای بودند و فقط ۱/۴ لامپ‌های رشته‌ای انرژی مصرف می‌کنند. آنها حاوی مقادیر ناچیزی جیوه هستند؛ بنابراین در صورت سوختن باید به درستی دفع شوند.
لامپ‌های LED جديدترين آنها در بازار هستند. آنها به مراتب از لامپ‌های فلورسنت گران‌ترند اما ماندگاری بیشتری دارند و حاوی جیوه نیست

چراغ‌ها را خاموش کنید‌.

این ساده‌ترین و متداول‌ترین روش برای صرفه‌جویی در مصرف برق است و واقعا کارساز است. توجه کنید که چند چراغ به طور همزمان در خانه‌تان روشن هستند و واقعا شما به چند چراغ روشن به طور همزمان نیاز دارید. عادت کنید که در زمان خارج شدن از یک اتاق هربار چراغ را خاموش کنید.
برای مکان‌هایی که برای مدت‌ زمان کوتاهی در آنجا به روشنایی نیاز دارید از چراغ‌هایی استفاده کنید که نیازی به گرم شدن نداشته باشند. این اطلاعات باید روی بسته‌بندی لامپ نوشته شده باشد.

اگر واقعا می‌خواهيد در زمینه صرفه‌جویی نهایت سعی‌تان را بکنید، در شب فقط از یک یا دو اتاق استفاده کنید، بجای اینکه در همه‌ جای خانه پخش شوید و کل خانه را روشن کنید. برای حداکثر صرفه‌جویی در مصرف برق از شمع استفاده کنید! این روش قدیمی تأمین نور در شب،  موثر، آرام و رمانتیک است. اگر استفاده از شمع را برای هرشب عملی نمی‌دانید، فقط هفته‌ای یک یا دوبار آن‌را امتحان کنید. هنگام استفاده از آنها مراقب کودکان باشید و همچنین مطمئن شوید که همه‌ی اعضای خانواده نحوه‌ی استفاده امن از شمع‌ها را می‌دانند.

مطالب مرتبط: راهکارهایی برای بهبود شرایط زندگی

وسایل برقی

وسایل برقی
وسایل برقی

وسایلی را که استفاده نمی‌کنید، از برق بکشید.

آیا می‌دانستید وسایلی که به برق متصل‌اند، حتی اگر خاموش باشند بازهم از انرژی برق استفاده می‌کنند؟ حتی وسیله‌ی کوچکی مثل یک قهوه‌ساز، مدت‌ها بعد از تهیه‌ی آخرین فنجان قهوه، مادامی‌که به برق متصل است به آرامی به استفاده از برق ادامه می‌دهد.
استفاده از یک چندراهی کار را راحت می‌کند؛ زیرا دیگر لازم نیست برای مثال پنج دستگاه را از برق خارج کنید و فقط کافیست یک دکمه را خاموش کنید تا برق همه‌ی آنها قطع شود.
کامپیوتر خود را خاموش کرده و در انتهای روز آن‌را از برق خارج کنید. کامپیوترها انرژی زیادی مصرف می‌کنند و زمانی که همیشه به برق متصل باشند، انرژی و هزینه‌ی زیادی را به هدر می‌دهند.

تلویزیون خود را در حالی که به برق متصل است، رها نکنید. شاید قطع کردن برق آن بعد از هر بار تماشا دشوار بنظر بیاید اما صرفه‌جویی ارزش این سختی را دارد. سیستم صوتی و بلندگوها را از برق بکشید. این‌ها زمانیکه استفاده نمی‌شوند، بدترین عوامل در جلوگیری از صرفه‌جویی در مصرف برق هستند. وسایل برقی دیگر مانند شارژر موبایل، وسایل آشپزخانه، سشوار و هر موردی که به برق مرتبط است را فراموش نکنید.

وسایل برقی قدیمی خود را با مدل‌های کم‌مصرف جدید جايگزين کنید.

هنگامی‌ که لوازم قدیمی‌ تولید شدند، شرکت‌ها هنوز نگران صرفه‌جویی در مصرف برق نبودند. مدل‌های جدید با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های خانواده و کاهش اثر کربن شما طراحی شده‌اند. اگر یخچال قدیمی، اجاق برقی، فر، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، خشک‌کن و یا لوازم بزرگی از این قبیل دارید، به فکر جايگزينی باشید.

در لوازم جدید، به دنبال رتبه‌بندی مصرف انرژی باشید. این مورد به شما کمک می‌کند تا میزان مصرف انرژی وسیله خود را ارزيابی کنید. قیمت وسایل برقی‌ کم‌مصرف به مراتب بیشتر از وسایلی است که این ویژگی را ندارند اما با صرفه‌جویی در مصرف برق، این مبلغ بیشتر را در طول زمان پس خواهید گرفت. اگر جایگزینی لوازم برقی برايتان مقدور نیست، هنوز هم راه‌هایی برای کاهش مصرف انرژی تا حد امکان با تغییر در روتین شما وجود دارد:

ماشین ظرفشویی را در هربار استفاده بهتر است پر کرده باشید. فر را در حین استفاده باز نکنید، زیرا گرما را آزاد می‌کنید و فر باید از انرژی اضافه برای تولید گرما استفاده کند‌. اگر هنوز تصمیم نگرفته‌اید که چه چیزی می‌خواهيد از یخچال بردارید، درب آن را باز نکنید. باز و بسته کردن درب آن باید در سریع‌ترین حالت اتفاق بیافتد. همچنین باید درزگیر درب يخچال را بررسی کرده و درصورت فرسودگی آن‌ها را تعویض کنید. سعی کنید در هربار استفاده از لباسشویی آن‌را پر کنید این کار بهتر از چندین بار روشن کردن با بارهای سبک می‌باشد.

وابستگی خود را به وسایل برقی کم کنید.

ر زمان‌های قدیم مردم برای انجام کارهایشان به وسایل بزرگ احتیاج نداشتند. سعی کنید فقط برای چیزهایی که واقعا نیاز دارید از این روش‌ها استفاده کنید‌. اگرچه استفاده کمتر از این امکانات می‌تواند برخی کارها را زمان‌بر کند، اما با مشارکت همه اعضای خانواده، شما مجبور به صرف زمان بیشتر نخواهید شد. بیشتر مردم لباس‌هایشان را بیشتر از مقدار لازم می‌شویند سعی کنید تعداد دفعات شست‌وشو در هفته را کاهش دهید. یک بند رخت در حیاط خانه آویزان کنید و اجازه دهید لباس‌ها به جای خشک‌کن در آنجا خشک شوند‌.

ظرف‌ها را به جای استفاده از ماشین ظرفشویی با دست بشویید. تعداد دفعات آشپزی را به یکبار در هفته کاهش دهید، در آن یکبار می‌توانید چندین غذا درست کنید و با این روش استفاده از اجاق گاز به مراتب کمتر می‌شود. از شر وسایلی که واقعا به آنها نیاز ندارید؛ مثل تهویه‌هوا خلاص شوید و به جایش پنجره‌ها را باز کنید.

مطالب مرتبط: چگونه سیگار را ترک کنیم؟

سیستم سرمایشی و گرمایشی

کولر-سیستم تهویه
کولر-سیستم تهویه

خانه‌تان را عایق کنید.

از وجود عایق‌های مناسب در درب‌ها و پنجره‌ها اطمینان حاصل کنید که باعث کاهش بسیاری از هزینه‌های مصرف انرژی نیز خواهد شد. سیستم عایق‌بندی از خروج هوای سرد در تابستان و هوای گرم در زمستان جلوگیری می‌کند‌.  از یک پیمانکار بخواهید کارآمد بودن سیستم عايق‌بندی خانه‌تان را بررسی کند مانند اطاق زیر شیروانی، گربه‌رو، زیرزمین، دیوارها و سقف. در صورت نیاز شاید لازم باشد به فکر عایق‌بندی جدید باشید.
از نوارهای درزگیر برای درب‌ها پنجرها و دریچه های سیستم‌های تهویه هوا استفاده کنید‌. همچنين می‌توانید برای اطراف پنجره‌ها در زمستان روکش‌ پلاستیکی خریداری کنید.

از آب داغ کمتر استفاده کنید.

گرم کردن آب انرژی زیادی مصرف می‌کند‌. نیازی به گرفتن دوش آب سرد نیست اما آگاهی نسبت به میزان آب گرم مصرفیتان و چگونگی گرم شدن آن، به تنهایی می‌تواند مقدار زیادی از برق و سرمایه را حفظ کند.‌ اطمینان حاصل کنید که آب‌گرمکن‌ به خوبی عایق شده است تا از هدر رفتن گرما جلوگیری شود. آبگرمکنی تهیه کنید که نیازی به روشن بودن مداوم شمعک آن نباشد‌. بجای حمام، دوش بگیرید زیرا در حمام کردن آب بیشتری استفاده می‌شود. دوش‌های کوتاه‌تری بگیرید. صرف ۲۰ دقیقه برای دوش گرفتن، برق زیادی را مصرف می‌کند‌.

از تهویه هوا کمتر استفاده کنید.

بعضی اوقات استفاده از آن اجتناب ناپذیر است اما دلیلی ندارد از ابتدای بهار تا انتهای تابستان بدون حتی لحظه‌ای وقفه، آن‌را روشن بگذارید.

دمای خانه را در زمستان کمی پایین‌تر نگه‌ دارید.

با این کار مقدار زیادی از انرژی و سرمایه را حفظ می‌کنید. اگر احساس سرما کردید می‌توانید از لباس گرم‌تری به‌جای افزایش دمای خانه استفاده کنید.

منبع انرژی

باتری خورشیدی
باتری خورشیدی

از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنید‌.

به دنبال دریافت انرژی از شرکت‌هایی باشید که از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی باد یا خورشید استفاده می‌کنند. بسیاری از شرکت‌هایی که این سرویس‌ها را ارائه‌ می‌دهند، کوچک هستند؛ بنابراین ممکن است لازم باشد زمان بیشتری برای پیدا کردنشان صرف کنید. این روش ممکن است پرهزینه باشد اما با گذشت زمان در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.