چگونه کلاهبرداری را در فروشگاه های اینترنتی تشخیص دهیم؟

12 روش برای تشخیص سایت فروشگاهی معتبر از جعلی

حس ششم: زیادی خوب بودن

زمانی که می خواهید یک کالا را به صورت آنلاین خریداری کنید، یک دلیلی که باعث می شود شما به صورت آنلاین خریداری کنید این است که این فروشگاه ها دارای قیمت ارزان تری هستند. یک کیف گوچی با قیمت 24,99 یوور یا یک آیفون با قیمت 399 یورو چه کسی است که دوست نداشت باشد این اجناس را  با این قیمت بخرد؟ اما نکته ی که وجود دارد این است که کلاهبرداران نیز از این موضع اطلاع دارندو سعی می کنند از این نکته برای فریب شما استفاده کنند. وقتی در یک سایت فروشگاهی آنلاین به قیمت ها نگاه می کنید و می بینید که قیمت ها بیار ارزان می باشد بهتر است دوباره بررسی نمائید.

ساده ترین راه برای انجام این کار فقط بررسی همان محصول در سایر وب سایت های است که این کالا را عرضه می کنند و معتبر می باشند. اگر متوجه شدید که قیمت ها با یکدیگر بسیار اختلاف دارد بهتر از سایت ها این کالا را خریداری کنید.

لینک های شبکه های اجتماعی  آن ها را بررسی کنید

این روز ها شبکه های اجتماعی بخش اصلی مشاغل تجارت الکترونیک هستند و مصرف کنندگان اغلب انتظار دارند این فروشگاهی اینترنتی در فضای مجازی نیز فعالیت کنند و صفحه اختصاصی داشته باشند. کلاهبرداران نیز این موضوع را می دانند و معمولا آن ها نیز از این الگو پیروی می کنند و در شبکه های مجازی برای خود صفحاتی ایجاد می کنند. اما چون خیلی تنبل هستند همیشه یک ایرادی در این کار آن ها دیده می شود، چون آن ها اغلب حوصله ایجاد یک صفحه رسمی در اینستاگرام ندارندف چون امکان اینکه افراد تبلیغات بد بر علیه آن ها بکنند زیاد است.

اگر یک صفحه در فضای مجازی داشتندکه در حال فعالیت بود، سریع به آن صفحه نگاه کنید، آیا پستی در آن وجود دارد یا خیر؟  اغلب اوقات اگر وب سایت کلاهبرداری باشد، کاربران عصبانی به شما اطلاع می دهند!

توجه به طراحی سایت و علائم آن

کلاهبرداران اغلب در این بخش دارای اشکلاتی هستند چون آن ها برای ایجاد کار خود عجله دارند به همین خاطر یک سایت با کیفیت پایین ایجاد می کنند. اگر صفحه ای در سایت هاس اینترنتی دیدی که بسیار از نظر طراحی مشکل داشت بهتر کمی برای خرید از این سایت ها بیشتر دقت کنید.

آیا واقعاً فکر می کنید اگر این  فروشگاه ها واقعی باشند امکان دارد از محتوا ها و عکس هاب بی کیفیت و ناقص استفاده کنند؟

آیا از نام های تجاری استفاده می کنند؟

بسیاری از وب سایت های کلاهبرداری از نام های تجاری (آدیداس ، شانل ، اپل) در ترکیب با کلماتی مانند تخفیف، ارزان یا حتی رایگان برای جلب نظر کاربران در موتورهای جستجو استفاده می کنند. برندها معمولاً دوست ندارند محصولات خود را از طریق این نوع فروشگاههای اینترنتی به فروش برسانند. به همین ترتیب، فروشگاه های آنلاین  معتبر مارک های مختلفی را به فروش می رسانند و کار  خود را با یک مارک  خاص گره نمی زنند.

همچنین نگاهی به ظاهر و طراحی این وب سایت ها بیندازید. آرم و تصویر  در وب سایت های قانونی معمولا از کیفیت بالایی برخوردار است، زیرا مارک ها می خواهند  از این طریق شما را  تحت تاثیر محصولات خود قرار دهند. اماغالباً کلاهبرداران عکس های سایت های رسمی را از منابع مختلف سرقت می کنند و این بدان معنی است که ظاهر این وب سایت می تواند غیر حرفه ای به نظر برسد و یا دارای قالب عجیب با تصاویری با وضوح پایین باشد.

توجه به علامت نماد الکترونیکی

نماد الکترونیکی  روشی برای تأیید یک فروشگاه اینترنتی می باشد. این علامت می تواند امنیت و درست بودن یک سایت را نشان دهد. با این حال، وب سایت های کلاهبرداری نیز از این علامت استفاده می کنند البته نه به صورت قانونی!

به عنوان مثال ، آنها ممکن است تصویری از نماد الکترونیکی را داشته باشند، اما در واقع یک سایت تأیید شده نباشند به این معنی که آن ها از این علامت سوء استفاده کرده اند تا شما را فریب بدهند. برای اطمینان از اینکه این علمت درست است بر روی آن کلیک کنید و اگر  دیدید این علامت کارایی ندارند بهتر است به سایت نماد الکترونیکی رفته و بررسی کنید که آیا این سایت معتبر است یا خیر؟

نام دامنه را بررسی کنید

برخی از سایت ها سعی دارند که به شما نشان دهند که یک سایت معتبر و قانونی هستند و از این طریق شما را فریب دهند. یک راه آسان برای این که شما رافریب بزنند این است که یک آدرس مشابه آدرس سایت اصلی درست کنند که فقط در یک حرف بایکدیگر تفاوت دارند.

اطمینان حاصل کنید که نام دامنه (آدرس وب سایت) درست است، به خصوص  زمانی که با کلیک کردن برروی یک لینک وارد یک صفحه می شوید. اگر در این مورد شک دارید می توانید از یک روش آسان برای برای تشخیص سایت جعلی از اصلی استفاده کنید. شما برای این کار فقط لازم است در موتور های جستجو نام آن سایت را جستجو کنید، سایت های معتبر در لینک ها اول صفحه موجود هستند  در حالی که این سایت های جعلی فقط متکی به کلیک بر روی لینک های مستقیم می باشند و در رتبه بندی گوگل و سایر موتورهای جستجوگر اصلا وجود ندارند.

آیا آدرس سایت ایمن است؟

آیا در آدرس سایت از عبارت “https ” یا علامت قفل استفاده شده است؟ اگر این علامت ها در آدرس سایت موجود باشد به این معنی است که  ارتباط وب  شما با فروشگاه مورد نظر رمزنگار شده است و می توان گفت در این حالت کمی فروشگاه آنلاین شما دارای امنیت بیشتری است. البته برخی از سایت با اینکه این علامت را ندارند ولی سایت جعلی نیز نیستد وعلت نداشتن این علامت قیمت بالای آن می باشد.

از سایت های که نظر سنجی دارند استفاده کنید

 اینکه یک فروشگاه اینترنتی از سیستم نظر سنجی استفاده کند نشانه بسیار خوبی می تواند برای کاربران باشد. و البته به این موضع توجه کنید که برخی از این نظر سنجی ها بهتر هستند به همین علت بررسی کنید که این سایت از چه نوع این نظر سنجی ها استفاده کرده است چون برخی از این سیستم ها به صاحبان سایت اجازه حذف یا ویرایش نظرات را نمی دهند به همین علت شما به راحتی می توانید از نظرات سایر کاربران آگاه شوید و از آن استفاده نمائید.

توجه به اینکه در کجا ثبت شده اند

اگر قصد خرید از فروشگاهی را دارید که در خارج از کشور هستند، این کار ممکن است کمی سخت باشد. چون هر کشوری روش خاص خود را برای ثبت شرکت های خود دارد  مثلا در آمریکا Better Business Bureau منبع خوبی است برای تائید این که یک شرکت معتبر است.

توجه به روش های پرداخت

در ایران بهترین روش پرداخت درگاه مستقیم بانکی می باشد که شما می توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن هزینه خرید یک کالا را بپردازید. این روش از سایر روش ها مانند کارت به کارت دارای امنیت بیشتری می باشد و هم استفاده از آن آسان تر است. همچنین اگر سایت کلاهبردار باشد امکان پیگیری پولتان در این روش راحت تر است.

مطمئن نیستم؟ با فروشگاه اینترنتی تماس بگیرید

یک فروشگاه اینترنتی خوب می داند که مشتریانش می خواهند از طرق مختلف با فروشگاه در ارتباط باشند. بررسی کنید که آیا این شرکت شماره تلفن یا ایمیلی را برای ارتباط مشتریان خود قرار داده است یا در در شبکه های مجازی فعال می باشد. در صورتی که شک و تردید داشتید تماس بگیرید و یا از آن ها بخواهید اطلاعات بیشتری را از طریق ایمیل یا رسانه های اجتماعی برای شما ارسال کنند. یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای معمولا با توجه به روش پاسخگویی که دارد در طی چند ساعت و یا حداکثر دو روز کاری باید پاسخ شما را بدهد.

هنوز مطمئن نیستید؟ انجامش نده!

وقتی (هنوز) شک دارید، این کار را نکنید! توصیه ما در اینجا در این است که اگر هنوز مطمئن نیستید و حس ششم شما هنوز شک دارد به حس خود اعتماد کرد و خرید نکنید. اجازه ندهید قیمت خوب آن در قضاوت شما دخالت کند، اگر شک دارد تعداد زیادی فروشگاه اینترنتی وجود دارد که می تواند نیاز شما را برطرف سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.