زبان بدن-دختر-قرار-کار

چگونه زبان بدن طرف مقابل خود را بخوانیم و درک کنیم؟

خواندن زبان بدن یا نشانه‌های غیرکلامی، راهی برای درک چیزهای متفاوت در مورد افراد مختلف است؛ افرادی که در اطراف خود می‌بینید یا با آن‌ها تعامل دارید. وقتی نحوه انجام خواندن زبان بدن را بدانید می‌توانید چیزهای زیادی در مورد احساسات، وضعیت روانی یا معنای واقعی گفتار یک نفر هنگام صحبت کردن (به خصوص اگر دروغ بگوید) متوجه شوید. درک ارتباط غیرکلامی حتی می‌تواند به شما کمک کند تا با مردم ارتباط بهتری برقرار کنید. چنین رویکردی باعث می‌شود روابط بهتری ایجاد کنید. دیگر بهتر است یادداشت برداشتن را آغاز کنید و ادامه این مقاله مفید و کاربردی را از زردنیوز از دست ندهید.

گام اول: نشانه‌های چهره

گریمز کردن

گریمز کردن-ناراحتی-مرد
گریمز کردن-ناراحتی-مرد

گریمزکردن (Grimacing) زمانی است که عضلات اطراف دهان فرد شروع به عقب رفتن می‌کنند. این نوع واکنش می‌تواند به شما نشان دهد که طرفتان در درونش وحشت زده شده یا احساس ناراحتی می‌کند. بسیاری از نشانه‌های صورت مانند این، که به عنوان ریز بیان‌ها شناخته می‌شوند، رفتاری غیرارادی هستند. به همین دلیل است که شما می‌توانید با مشاهده آن‌ها، حقیقت را در مورد این‌که واقعاً طرفتان چه احساسی دارد، دریابید.

افراد همچنین ممکن است هنگام دروغ گفتن، علائم کوچکی از ناراحتی یا ترس را از خود نشان بدهند. بنابراین، اگر کسی وقتی چیزی به شما می‌گوید شروع به گریمز کردن کرد، مراقب باشید!

ابروهای بالا رفته

ابروهای بالا یکی دیگر از نشانه‌های رایج در صورت است. این حالت نشان می‌دهد که فرد احساس راحتی نمی‌کند. نگرانی، تعجب و ترس همه به نوعی ناراحتی هستند. بنابراین وقتی کسی ابروهای خود را بالا می‌برد، ممکن است هر یک از این احساسات را داشته باشد.

ابروهای بالا علاوه بر گزینه‌های قبل ممکن است نشانه‌ای از عدم صداقت باشد. به عنوان مثال، اگر شخصی با ابروهای بالا از لباس شما تعریف کرد، ممکن است واقعاً این موضوع را باور نداشته باشد.
گاهی اوقات هم افراد ممکن است زمانی که احساس کنجکاوی کنند ابروهای خود را بالا ببرند.

تماس چشمی

آیا شخصی به طور غیر معمول به شما خیره شده است یا تماس چشمی عادی‌ای دارد؟ اگر کسی در حین صحبت کردن با شما تماس چشمی ناراحت کننده‌ای برقرار کرد، می‌تواند نشانه‌ای از دروغ گفتن او باشد. اگر تماس چشمی آن‌ها طبیعی است، احتمالاً فقط به آن‌چه در مکالمه می‌گویید توجه دارند. این افراد حتی ممکن است به طرزی عاشقانه شما را دوست داشته باشند!

هنجارهای مربوط به تماس چشمی در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. در برخی از فرهنگ‌ها، چنین نگاهی بی ادبانه تلقی می‌شود.  علاوه بر این ممکن است برای افراد دارای معلولیت یا مشکلات سلامت روان مانند اوتیسم یا اضطراب اجتماعی رفتاری بسیار شدید و تحریک برانگیز باشد. در چنین مواردی اجتناب از تماس چشمی فقط به این معنی است که فرد سعی می‌کند راحت یا مودب باقی بماند.
در هنگام خوانش زبان بد اگر شک دارید کافیست به غریزه خود اعتماد کنید. اگرچه راه‌های کلی زیادی برای خواندن نشانه‌های غیرکلامی مانند تماس چشمی وجود دارد، اما افراد با هم متفاوت هستند. به همین دلیل است که باید غریزه خود را دنبال کنید.

چروک‌های دور چشم

وقتی یک لبخند واقعی باشد، گوشه چشمان افراد چروک می شود. وقتی کسی به زور لبخندی مصنوعی بزند، این چروک‌ها ظاهر نمی‌شوند. چشم‌ها هیچ گاه دروغ نمی‌گویند!

به عکسی نگاه کنید که در آن به همه به دستور داده شده است لبخند بزنند. با این کار می‌توانید بفهمید که افراد هنگام زدن لبخند اجباری چگونه به نظر می‌رسند.

فک منقبض و ابروی جمع شده

این‌ها با هم، اغلب نشانه‌ای از احساس استرس یا نگرانی هستند. سفت شدن گردن همراه با فک و پیشانی در هنگام استرس اغلب منجر به مالش ناخودآگاه گردن توسط افراد می‌شود.

برای مثال، اگر شما مدیر هستید و از یکی از زیردستان می‌خواهید در آخر هفته کار کند، فک‌های منقبض و ابروهای درهم رفته وی ممکن است به شما نشان دهد که این پیشنهاد باعث استرسش شده است. ممکن است پس از این واکنش تصمیم بگیرید در درخواست خود تجدید نظر کنید!

گام دوم: ژست و حالت بدن

دست‌ها و پاهای ضربدری

نشستن-دست بغل-خانم
نشستن-دست بغل-خانم

در یک مکالمه یا یک جلسه، این نشانه‌های غیرکلامی اغلب می‌توانند نشان دهنده مقاومت در برابر ایده‌های شما باشند. بسیاری از مردم این کار را به صورت غیر ارادی انجام می‌دهند. چنین وضعیتی نمادی از مسدود شدن ذهنی، جسمی و عاطفی شما از طرف افراد است. علاوه بر این، می‌تواند به این معنی باشد که فرد احساس ناامنی یا محافظت در برابر چیزی را می‌کند.

برای مثال، اگر در یک مذاکره تجاری هستید و طرف مقابل دستانش را ضربدری روی هم گذاشته‌است، ممکن است به پیشنهاد شما تمایلی نداشته‌ باشد.
با این حال، این شاید نشان دهنده سرد بودن اتاق برای فرد مورد نظر هم باشد. ببینید آیا دیگر نشانه‌ها هم با برداشت شما مطابقت دارند یا خیر.

اشاره کردن

وقتی افراد با دست حرکاتی را انجام می‌دهند، معمولاً به سمت کسی که دوستش دارند یا با او تفاهم دارند اشاره می‌کنند. تماشای جهتی که یک شخص به آن اشاره می‌کند، می‌تواند یک راهی عالی برای فهمیدن این باشد که با چه کسی در یک محیط گروهی ارتباط نزدیک دارد.

به عنوان مثال، اگر در یک جلسه کاری هستید و فردی که صحبت می‌کند تمایل دارد به فردی که در سمت چپ او نشسته است، اشاره کند، شاید بهتر باشد در ادامه به صحبت‌های آن شخص هم توجه کنید.

بی قراری پا و ور رفتن با دست

بی قراری و وررفتن اغلب نشانه‌ای مبنی بر اضطراب یا سر رفتن حوصله است. از سوی دیگر، اگر شخصی با دستانی آرام در دامان نشسته و پاهایش ثابت است، احتمالاً آرام و راضی است.

اگر کسی در حین صحبت کردن بی قراری می‌کند، می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر دروغ گویی وی باشد. به یاد داشته باشید که همیشه زبان بدن افراد را بر اساس زمینه موضوعی موجود قضاوت کنید.
افراد دارای معلولیت مانند اوتیسم و ​​ADHD ممکن است بیشتر اوقات بی‌قرار باشند. این کار در چنین افرادی می‌تواند در عین این که نشانه‌ای از بی قراری است، راهی هم برای بهبود تمرکز یا حفظ آرامش باشد. بی قراری شدید ممکن است نشانه‌ای باشد که آن‌ها در حال تلاش برای حفظ آرامش خود هستند. شاید هم به استراحت یا محیطی ساکت‌تر نیاز داشته باشند.

زمان‌بندی حرکات دست

دروغگوها اغلب بعد از صحبت کردن از حرکات دست استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند با این کار به داستان خود پر و بال دهند و آن را باورپذیرتر کنند. وقتی کسی صادقانه صحبت می‌کند، همزمان با صحبت کردن از حرکات دست استفاده می‌کند.

چنین چیزی به این دلیل است که وقتی کسی دروغ می‌گوید، ذهن او به اندازه‌ای مشغول ساختن داستان است که نمی‌تواند همزمان از حرکات دستانش استفاده‌ کند.

مطالب مرتبط: چرا طرد شدن خیلی درد دارد و چگونه درد را التیام دهیم؟

گام سوم: وضعیت و موقعیت بدن

وضعیت ایستاده

حالت ایستادن-مرد
حالت ایستادن-مرد

وقتی افراد صاف می‌ایستند و شانه‌هایشان رو به عقب است، نمایان‌گر حالت قدرت است. این وضعیت نشان می‌دهد آن‌ها اعتماد به نفس دارند یا مسئول چیزی هستند. از سوی دیگر، حالت خمیده، موضع ضعف را نمایش می‌دهد. این وضعیت هم می‌تواند نشانه‌ای از درماندگی یا عدم اعتماد به نفس باشد.

به عنوان مثال، اگر شخصی وارد اتاقی شد و بلافاصله احساس کردید که مسئول است، نگاهی به وضعیت او بیندازید. وی احتمالاً خیلی عمودی ایستاده است!

زبان بدن آینه‌ای

اگر کسی زبان بدن شما را منعکس می‌کند، می‌تواند نشانه‌ای ناخودآگاه از این باشد که در تلاش است با شما ارتباط برقرار ‌کند. آینه‌ای بودن زبان بدن نشانه خوبی است. این وضعیت نشان می‌دهد که یک مکالمه یا تعامل به خوبی در حال پیش رفتن است.

به عنوان مثال، اگر شخصی هنگام صحبت کردن سر خود را مانند شما خم کرد یا پاهای خود را در همان جهت شما چرخاند، این زبان بدن، زبانی منعکس شده‌است.

زبان بدن آینه‌ای-ایستادن-دختر-لبخند
زبان بدن آینه‌ای-ایستادن-دختر-لبخند

وضعیت باز

حالت باز، مانند بالا بردن هر دو دست در هوا، می‌تواند نشانه رهبری باشد. نشستن با پاها و دست‌های باز به طرفین هم می‌تواند نشان‌دهنده اعتماد به نفس باشد.

به عنوان مثال، هنگامی که یک ورزشکار در یک مسابقه ورزشی برنده می‌شود، اغلب هر دو دست خود را به سمت بالا پرتاب می‌کند. دلیل این امر این است که او احساس اعتماد به نفس و تسلط بر کارش را دارد.

مطالب مرتبط: چگونه یک پیوند قوی عاطفی در روابط خود ایجاد کنیم؟

میل و جهت گیری

مردم تمایل دارند به چیزهایی نزدیک شوند که به آن‌ها علاقه دارند. افراد از چیزهایی که به آن علاقه ندارند فاصله می‌گیرند. به طور کلی اگر شخصی به شما متمایل شود، احتمالاً به آن چه می‌گویید علاقه مند است (یا به طور کلی به شما علاقه دارد). اگر آن‌ها دور شده یا روی می‌گردانند، ممکن است میل به پایان دادن گفت و گو داشته باشند.

پشت کردن یا رویگردانی همیشه هم به این معنی نیست که آن‌ها از شما بدشان می‌آید. شاید طرف مقابل شما به طور کلی احساس ناراحتی کند. ممکن است هم حال روحی مناسبی برای صحبت کردن نداشته باشد. شاید طرفتان عجله دارد یا این که بوی شما آزارشان می‌دهد و نیاز به دوش گرفتن دارید. کافیست به این توجه کنید که این افراد در طول مکالمه‌های متعدد به این شکل عمل می‌کنند یا این بار فقط این چنین است.

مجاورت

نزدیکی فیزیکی نشان دهنده میزان نزدیکی یک فرد به شما است. اگر کسی نزدیک شما بایستد یا بنشیند، به احتمال زیاد به شما نگاه مثبتی دارد! اما، اگر کسی از سمت شما دور شود یا وقتی به او نزدیک می‌شوید، عقب نشینی کند، ممکن است نظر مساعدی نسبت به شما نداشته باشد.

شما می‌توانید با مشاهده این که دو نفر چه قدر به هم نزدیک هستند رابطه آن‌ها را دریابید.

هشدار

یک شخص را فقط با زبان بدنش قضاوت نکنید. به یاد داشته باشید که زبان بدن به تنهایی نمایشگر حال روحی، وضعیت عاطفی یا رابطه فرد مقابل با شما نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.