ترک سیگار

ترک سیگار؛ 4 توصیه مهم برای ترک سیگار دائمی

سیگار کشیدن یکی از اعتیادآورترین رفتارها در بلند مدت محسوب می‌شود. این عادت تاثیر مخربی بر روی سلامتی دارد، با این وجود همیشه فرصت برای ترک سیگار آن وجود دارد.

در سال 2019 در کشور آمریکا تعداد افراد سیگاری از مرز 34 میلیون نفر عبور کرده است. بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا 14 درصد از این افراد 18 ساله بوده اند.

وجود مواد شیمیایی در سیگار باعث شده تا اعتیاد به آن اثر مخربی روی سلامتی بگذارد.

با وجود اینکه نبرد برای ترک سیگار بسیار سخت است، اما نکاتی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن با ترک سیگار زندگی سالم تری را تجربه کنید. [منبع]

سیگار حاوی مواد شیمیایی مانند نیکوتین است که منجر به جذب اعتیاد می‌شود. نیکوتین منجر می‌شود که مغز شما دوپامین ترشح کند که شما هوس کشیدن یک سیگار دیگر خواهید کرد.

برخی مواردی که بریکر، پروفسور علوم بهداشت در مرکز تحقیقات سرطان در دانشگاه سیاتل آمریکا به آن اشاره کرده است را در ادامه آورده ایم.

1- هدفتان ترک دائمی باشد

هدفتان این باشد که بتوانید ترک سیگار را ادامه دهید. افراد بسیاری هستند که بارها سیگار را ترک کرده اند، اما نتوانسته اند به طور دائم آن را ترک کنند.

سعی کنید عواملی که باعث می‌شود شما سریع به سراغ سیگار بروید را شناسایی کنید. اینگونه می‌توانید راه حلی برای آن عوامل پیدا کنید تا به ثبات در این مسیر و هدف برسید.

2- هر بار که ترک می‌کنید را یک تجربه یادگیری در نظر بگیرید

جاناتان بریکر، پروفسور علوم بهداشت در مرکز تحقیقات سرطان در دانشگاه سیاتل آمریکا می‌گوید افرادی هستند که 8 تا 12 بار سیگار را ترک می‌کنند.

از آنجا که عود بیماری بسیار شایع است، بریکر به بیماران خود می‌گوید از هرباری که تصمیم به ترک می‌گیرند یک تجربه و درس تازه یاد بگیرند.هر چه افراد بتوانند از هر تجربه درس تازه ای بگیرند، شانس ترک دائمی سیگار برای آن‌ها بالاتر می‌رود.

3- از اپلیکیشن‌های موبایل استفاده کنید

گروه‌های حمایتی برای افرادی که به دنبال ترک سیگار هستند رو به کاهش است و پروفسور بریکر توصیه می‌کند که از اپلیکیشن‌های موبایل برای حمایت استفاده کنید.

به عنوان مثال در آمریکا خطوطی ارتباطی در نظر گرفته شود که افراد با تماس با آن می‌توانند با اتصال به مربیان آموزشی از آن‌ها راهنمایی‌هایی برای مسیر ترک دریافت کنند.

همچنین پروفسور بریکر و تیمش با طراحی اپلیکیشنی با نام iCanQuit که از موسسه سلامت آمریکا مجوز دریافت کرده است، توانسته اند افرادی که به دنبال ترک اعتیاد هستند را یاری کنند.

این برنامه بر روی پذیرش و تعهد درمانی تمرکز کرده است که افراد را تشویق می‌کند افکار و احساسات خود را به جای اینکه دور کنند، آن‌ها را بپذیرند.

4- با پزشک خود صحبت کنید

افرادی که می‌خواهند سیگار را ترک کنند، می‌توانند با پزشک خود صحبت کنند که داروهایی را برای کمک به مغز شما در بلند مدت جهت ترغیب نشدن برای کشیدن سیگار تجویز کنند.

نسخه های متفاوتی از سوی پزشک می‌تواند برای کمک به ترک سیگار شما تجویز شود که بسته به سطح اعتیاد شما می‌تواند متفاوت باشد.

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.