محافظت از بیت کوین در برابر هک‌شدن و سرقت

راهنمای محافظت از بیت کوین در برابر هک‌شدن و سرقت

مقدمه

حتی با وجود اینکه صنعت ارزهای دیجیتال در دهه گذشته بشدت در میان افراد محبوب شده است، اما در حال حاضر وضعيتی را ایجاد کرده است که همه از قبل با آن آشنا بودیم یا آن را حداقل یک بار تجربه کرده‌ایم. این وضعیت چیزی نیست جز حمله‌ هکر‌ها به کیف پول ارز دیجیتال افراد و به سرقت بردن دارایی دیجیتال آن‌ها. در این میان محافظت از بیت‌ کوین و دیگر دارایی‌های دیجیتال یکی از اقداماتی است که هر سرمایه‌گذار در این حوزه باید با آن آشنا شود.

با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های هک و سرقت بیت کوین نیز تغییر پیدا می‌کند و ممکن است ضرر‌های بسیار سنگینی را به افراد متحمل کند. بنابراین، هرچه بیشتر با روش‌های امنیتی آشنا شوید، احتمال اینکه قربانی هکرها بشوید کمتر خواهد شد. با ادامه این مقاله از زرد نیوز همراه شوید تا بیشتر با روش‌های محافظت از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

نکات مهم

  • در حالی که فضای ارزهای دیجیتال با سرعت خیره کننده‌ای به تکامل خود ادامه می‌دهد، روش‌های هک نیز هکر‌ها برای سرقت ارز دیجیتال استفاده می‌‌کنند نیز بروز می‌شود.
  • سرمایه گذاران محتاط و هوشمند باید اقدامات احتیاطی را برای ایمن سازی دارایی‌های ارزهای دیجیتال خود انجام دهند.
  • یکی از بهترین اقدامات ایمنی کیف پول کریپتو است. کیف پول‌های “ذخیره سرد” شبیه درایوهای USB هستند و برای محافظت از محتویات ارزهای دیجیتال خود در برابر هک به اینترنت متصل نیستند.
  • کارشناسان امنیتی توصیه می‌کنند که از نگهداری هرگونه ارز دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال خودداری کنید.

کیف پول‌های سرد مهم‌اند

بسیاری از سرمایه گذاران، یک ارز دیجیتال محبوب مانند بیت کوین یا اتر را از یک صرافی خریداری می‌کنند تا ارز را در آن پلتفرم نگه دارند. صرافی‌های ارز دیجیتال اقدامات احتیاطی ایمنی را برای جلوگیری از سرقت انجام می‌دهند، اما از هک مصون نیستند.

یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از سرمایه‌گذاری دیجیتال خود، ایمن‌کردن کیف پول است. دو نوع اصلی کیف پول ارزهای دیجیتال وجود دارد. از بین این دو، دستگاه‌های سخت افزاری “ذخیره سرد” یا “کیف پول سرد” گزینه ایمن تر به حساب می‌آیند.

این کیف پول‌ها شبیه درایوهای USB هستند و به عنوان یک محل ذخیره فیزیکی برای توکن‌ها یا سکه‌ها عمل می‌کنند. از آنجایی که کیف پول‌های سرد به اینترنت متصل نیستند، هک‌کردن آن‌ها به صورت آنلاین ممکن نیست. هر کیف پول سخت افزاری یک کلید خصوصی دارد: کد بیت (bit code) رمز مانند که کیف پول را باز می‌کند و به سکه‌ها یا توکن هایی که در آن ذخیره‌شده اجازه دسترسی می‌دهد. در حالی که کیف پول‌های سخت‌افزاری در برابر سارقان دیجیتالی بسیار مؤثر هستند، خطر متفاوتی را به همراه دارد. اگر کلید رمز عبور خود را گم کنید و هرگز محتویات کیف پول را بازیابی نخواهید کرد.

دیگر انواع کیف پول

افرادی که در مورد اعتماد به دستگاهی که ممکن به سرقت رود یا گم شود سخت گیر هستند، می‌توانند از کیف پول‌های آنلاین استفاده کنند.

کیف پول های آنلاین مانند کیف پول‌های سرد، معمولا دارای کلیدهای خصوصی هستند که در صورت گم‌شدن قابل بازیابی نیستند‌. بنابراین بسیار مهم است که کلید خصوصی خود را در مکانی امن ذخیره کنید و آن را به خاطر بسپارید. گاها افراد برای محافظت از کلیدهای خود دست به اقدامات افراطی می‌زنند (آن‌ها را در صندوق امانات یا در فایل‌های گرافیکی رمزنگاری‌شده نگهداری می‌کنند). برخی افراد حتی این اطلاعات را روی بدن خود خالکوبی می‌کنند!

کیف پول کاغذی نوع خاصی از کیف پول آنلاین است. پلتفرم‌های تحت وب مانند بیت اَدرس (BitAddress) یا والت جنریتور (WalletGenerator) تولید کیف پول‌های کاغدی را تولید می‌کنند. این اپلیکیشن‌ها آدرس‌های بیت کوین و کلیدهای خصوصی را ایجاد می‌کنند که می‌توانید آن‌ها را چاپ کنید. هنگامی که کلید کیف پول کاغذی چاپ شد، از کیف پول آنلاین و شبکه حذف می شود. کیف پول کریپتو هکس (CryptoHex) این فرآیند را یک قدم جلوتر برده و اطلاعات کلیدی را بر روی یک نوار فلزی حک می‌کند.

کیف پول دسکتاپ نیز گزینه دیگری است. هیچ رابط مستقیمی بین آن‌ها و اینترنت وجود ندارد. با این حال، ویروس‌هایی وجود دارند که برای بازیابی اطلاعات این کیف پول‌ها از یک رایانه شخصی طراحی شده‌اند. بنابراین چنین کیف پول‌هایی ممکن است به اندازه گزینه‌های بالا امن نباشند.

صرافی‌های ارز دیجیتال

بیشتر تراکنش‌های مربوط به ارزهای دیجیتال از طریق صرافی ارز دیجیتال انجام می‌شوند. این پلتفرم‌ها معمولاً از طریق یک مرورگر وب یا یک اپلیکیشن تلفن همراه قابل دسترسی هستند و به کاربران اجازه می‌دهند تا توکن‌ها و سکه‌های دیجیتال را با استفاده از یک ارز فیات یا یک ارز دیجیتال متفاوت خریداری کنند.

کارشناسان امنیت رمزارزها به دو دلیل اصلی توصیه می‌کنند که هرگونه دارایی ارز دیجیتال را در صرافی نگه ندارید. اول، اگر صرافی هک شود، ممکن است دارایی‌های خود را از دست بدهید. دوم، اگر صرافی به هر دلیلی تعطیل شود، ممکن است منابع لازم برای بازیابی دارایی‌های خود را نداشته باشید.

هیچ شرکتی معادل شرکت حفاظت از سرمایه‌گذاران اوراق بهادار (SIPC) برای ارزهای دیجیتال وجود ندارد. این شرکت از مشتریان کارگزاری‌های ورشکست‌شده در برابر ضررهای تا سقف پانصد هزار دلار به ازای هر حساب، شامل حساب‌هایی که تا ۲۵۰ هزار دلار موجودی‌ نقدی دارند، محافظت می‌کند.

همچنین هیچ کیف پول کریپتو را شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) مستقیماً بیمه نمی‌کند. این شرکت تا سقف ۲۵۰ هزار دلار از سپرده‌های در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری واجد شرایط، محافظت می‌کند.

در عوض، بسیاری از صرافی‌های ارزهای دیجیتال به مشتریان اجازه می‌دهند موجودی دلار آمریکا خود را در حساب‌های مرتبط در بانک‌های شریک با آن‌ها که اتفاقا شرکت بیمه سپرده فدرال از آن‌ها محافظت می‌کند، نگهداری نمایند. اما این شرکت بیمه سپرده فدرال به موجودی‌های کریپتو مشتریان کاری ندارد و از آن‌ها محافظت نمی‌کند.

روش‌های حفاظتی در صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی‌ها برای محافظت از دارایی‌های مشتریان خود از ارزهای دیجیتال بر ترکیبی از اقدامات حفاظتی امنیتی و پوشش بیمه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، صرافی “FTX US” می‌گوید که اکثر دارایی‌های دیجیتالی مشتریان خود را در بیت‌گو‌ تراست (BitGo Trust) ذخیره می‌کند. بیت‌گو تراست یک شرکت متخصص در حوزه حفاظت دیجیتال است. این شرکت تا ۲۵۰ میلیون دلار پوشش بیمه‌ای در برابر سرقت یا مفقودی کلیدهای خصوصی را ارائه می‌کند

 دارایی‌های کرپتو مشتریان  FTX US  در کیف‌ پول‌های “داغ” یا “گرم” که به صورت آنلاین قابل دسترسی هستند نگهداری می‌شوند. این دارایی‌ها تحت پوشش ۷/۵ میلیون دلاری «بیمه‌ جرایم درجه اول” صرافی هستند. این بیمه را نیز آئون (AON Plc) کارگزار بیمه و متخصص ریسک مستقر در لندن ارائه می‌‌کند.

اگرچه سرمایه‌گذاران هوشمند ارز دیجیتال معمولاً دارایی‌های خود را پس از تکمیل یک تراکنش، از پلتفرم صرافی خارج می‌کنند. خرید و فروش در صرافی ارز دیجیتال همچنان موجب خطر حفاظتی خواهد شد. این امر باعث می‌شود که دقت در انتخاب صرافی، اهمیت بیشتری پیدا کند.

سخن آخر

ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت کوین، اتر، کاردانو و ریپل در طیف گسترده‌ای از صرافی‌های ارزهای دیجیتال موجود هستند. گفتنی است که این صرافی‌های همه از نظر ایمنی و امنیت یکسان نیستند. کمی دقت از سوی سرمایه گذار لازم است تا اطمینان حاصل شود که از ریسک‌های غیرضروری در فرآیند معامله با یک صرافی ناامن، جلوگیری شود.

در مورد سایر ارزهای دیجیتال، به ویژه آنهایی که کمتر محبوب هستند یا در این حوزه جدیدتر هستند، گزینه‌های مبادله ممکن است محدودتر باشد. با این حال، اگر به نظر می‌رسد صرافی فاقد امنیت است یا نمی‌تواند به طور قانع‌کننده توضیح دهد که چگونه از سرمایه مشتری محافظت می‌کند، بهتر است از آن اجتناب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.