چگونه از تورم سود ببریم

مقدمه

برای مردم یک جامعه، تورم به معنی افزایش قیمت کالا‌ها ‌و خدمات و کاهش قدرت خرید آن‌ها می‌باشد. آن‌ها دائما باید نگران این باشند که آیا درآمدشان می‌تواند پا به پای تورم بیاید یا دیگر کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد. در مقابل تورم، تورم منفی وجود دارد که به معنی کاهش قیمت‌ها می‌باشد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا از تورم می‌توان سود برد؟ اگر بله چگونه؟

تورم منفی دائمی می‌تواند بیکاری را افزایش دهد و سیستم مالی و همچنین اقتصاد گسترده تر را با دشوارتر‌کردن ارائه وام تضعیف کند. فدرال رزرو کشور آمریکا، به طور متوسط نرخ تورم ۲ درصدی را در طول زمان هدف قرار داده است که هدف آن انجام وظایف دوگانه خود برای ارتقای ثبات قیمت و حداکثر اشتغال است.

شیب تند تورم به هر جهتی (چه بالا و چه پایین) برای سرمایه‌گذاران و مصرف‌کننده چالش‌هایی ایجاد می‌کند. چرا که در طبیعت تورم، ایجاد اختلال شدید اقتصادی نهفته شده است. به طور کلی تورم (و البته تورم منفی) می‌توانند نتایجی غیر قابل پیش‌بینی و اغلب منفی به بار بياورند. با ادامه این مقاله از زرد نیوز همراه باشید تا روش‌هایی که می‌توانید از تورم سود ببرید را بررسی و معرفی کنیم.

نکات مهم

  • چندین نوع دارایی وجود دارد که در اقتصاد‌های دارای تورم، عملکرد خوبی دارد.
  • دارایی‌های ثابت، مانند املاک و کالاهای اساسی، در طول تاریخ به عنوان محافظ تورم تلقی شده‌اند.
  • برخی از اوراق بهادار ویژه می‌توانند قدرت خرید یک سبد را حفظ کنند. مواردی مانند سهام بخش خاص، اوراق قرضه شاخص تورمی و اوراق قرضه دارای سررسید از جمله این سهام‌ها هستند.
  • سرمایه گذاری های حساس به تورم به روش های مختلفی به عنوان سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم قابل دسترسی هستند.

اساس تورم

در علم اقتصاد، تورم یک معیار کمی است (یکی از معیارهایی که در آن کمیت بر کیفیت برتری دارد) که نرخ تغییر قیمت یک سبد استاندارد کالا را دنبال می‌کند. تورم به عنوان افزایش قیمت‌ها در طول زمان تعریف و میزان افزایش آن به صورت درصد بیان می‌شود.

رایج‌ترین گزارش‌های اقتصادی مورد استفاده برای اندازه‌گیری تورم، شاخص قیمت مصرف کننده، شاخص قیمت تولیدکننده و شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی است. شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی، شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو است.

شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی موارد بیشتری را نسبت به شاخص قیمت مصرف‌کننده شامل می‌شود. این شاخص بر اساس معیارهای مصرفی که برای تعیین میزان تولید ناخالص داخلی به کار می‌رود تعیین می‌شود. این در حالی است که شاخص قیمت مصرف‌کننده، هزینه‌های خانوار را به عنوان تعیین‌کننده رشد تولید داخلی استفاده می‌کند.

سه شاخص اصلی برای بررسی تورم

شاخص قیمت مصرف‌کننده

این شاخص میانگین وزنی مبلغی که مصرف‌کنندگان شهری برای سبد کالاها و خدمات استاندارد‌شده بازار پرداخت می‌کنند را اندازه گیری می‌کند. اداره آمار کار آمریکا (BLS) این شاخص را ماهانه گزارش می‌کند.

شاخص قیمت تولیدکننده

این شاخص، تغییر قیمت‌هایی که تولیدکننده‌های داخلی ارائه می‌کنند را اندازه می‌گیرد. این امر شامل قیمت اولین فروش تجاری بسیاری از محصولات و برخی از خدمات است. مانند شاخص قیمت مصرف‌کننده، اداره آمار کار، این شاخص را ماهانه منتشر می‌کند.

تورم چگونه بر ارزش دارایی‌ها تاثیر می‌گذارد

با اینکه اثر تورم بر اقتصاد و دارایی‌ها می‌تواند غیر قابل پیش‌بینی باشد، تاریخ و علم اقتصاد قوانینی را ارائه می‌دهند.

تورم بیش از همه به اوراق قرضه دارایی‌های ثابت صدمه می‌زند. چراکه نه تنها باعث می‌شود بازدهی این اوراق کاهش یابد، بلکه ارزش اصل سرمایه را نیز کاهش می‌دهد. اگر نرخ تورم از نرخ بهره سهام بالاتر رود، سهامداران پس از مناسب‌سازی نرخ بهره با توجه تورم، پول خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران بر روی “نرخ بهره واقعی” تمرکز می‌کند تا نرخ بهره عددی. نرخ بهره واقعی از تقسیم سود ماهانه متوسط بر کل میزان سرمایه بدست می‌آید.

نرخ بهره ثابت سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدت نسبت به سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت در برابر تورم آسیب پذیر تر است. چراکه اثر تورم بر بازپرداخت‌های بلند مدت بسیار بیشتر از کوتاه مدت است و مقدار قابل توجهی از سرمایه اولیه از بین می‌رود.

دارایی‌هایی در تورم بهتر مقاومت می‌کنند که با افزايش نرخ تورم، ارزش آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. به عنوان مثال اجاره ملک، علاوه بر حفظ ارزش اصلی سرمایه، می‌تواند به درآمد زایی نیز منجر شود.

املاک و مستغلات

همانطور که گفتیم، املاک و مستغلات در هنگام تورم گزینه خوب و محبوبی برای ذخیره ارزش به شمار می‌روند. علاوه بر این می‌تواند به منبعی قابل اطمینان برای کسب درآمد در تورم از آن استفاده کرد.

سرمایه‌گذاران به دو روش می‌توانند در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری‌ نمایند. روش اول خرید مستقیم آن است. روش دوم نیز خرید سهام شرکت‌هایی است که در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری می‌کنند‌.

مثال

به عنوان مثال، در تورم طولانی مدت دهه ۱۹۷۰ میلادی آمریکا، املاک و مستغلات ارزش خود را کامل حفظ کرد. با این حال املاک و مستغلات ممکن است سود چندانی در هنگام افزایش نرخ بهره که در بحران اقتصادی رخ  می‌دهد نداشته باشند. حتی ممکن است آسيب پذیر باشند و ارزش خود را از دست بدهند. مثلا در بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ که آمریکا وارد یک دوره بحران اقتصادی شد، اکثر سرمایه‌گذاران املاک‌ و مستغلات سرمایه بخش یا کل سرمایه‌ خود را از دست دادند. دلیل این امر مناسب‌سازی سیاست‌های پولی بود که دولت وقت آمریکا به کار برد تا بحران اقتصادی مقابله کندبه عنوان مثال، در تورم طولانی مدت دهه ۱۹۷۰ میلادی آمریکا، املاک و مستغلات ارزش خود را کامل حفظ کرد. با این حال املاک و مستغلات ممکن است سود چندانی در هنگام افزایش نرخ بهره که در بحران اقتصادی رخ  می‌دهد نداشته باشند. حتی ممکن است آسيب پذیر باشند و ارزش خود را از دست بدهند.

مثلا در بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ که آمریکا وارد یک دوره بحران اقتصادی شد، اکثر سرمایه‌گذاران املاک‌ و مستغلات سرمایه بخش یا کل سرمایه‌ خود را از دست دادند. دلیل این امر مناسب‌سازی سیاست‌های پولی بود که دولت وقت آمریکا به کار برد تا بحران اقتصادی مقابله کند.

کالاهای اولیه

هنگامی که تورم افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاران اغلب به سمت دارایی‌های ثابتی می‌روند که احتمال افزایش ارزش آن‌ها وجود دارد.

برای قرن‌ها، بهترین و امن ترینِ دارایی‌ها، طلا (و تا حدودی دیگر فلزات گرانبها) بود‌ه‌ است. این فلز گرانبها باعث افزایش قیمت یا افزایش تورم نیز شده است. همانطور که ممکن است بدانید، می‌توانید طلا را مستقیماً از یک فروشنده شمش یا سکه خریداری کنید؛ یا به‌طور غیرمستقیم با سرمایه‌گذاری در یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق قابل معامله در بورس (ETF) که صاحب طلا است، خریداری کنید. سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند با خرید سهام یک صندوق قابل معامله یا صندوق‌های مشترک تخصصی، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به این فلز گرانبها دسترسی داشته باشند.

تعریف کالا اولیه

به طور کلی کالاهای اولیه شامل مواد خام و محصولات کشاورزی مانند روغن، مس، پنبه، سویا و آب پرتقال می‌شوند. قیمت کالاهای اولیه در کنار قیمت محصولات نهایی و تولید شده از آن، در محیط‌های تورمی افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، افزایش قیمت نفت خام، قیمت بنزین و حمل و نقل را افزایش می‌دهد. سرمایه گذاران ماهر می‌توانند معاملات آتی کالا اولیه یا سهام تولیدکنندگان را معامله کنند. از سوی دیگر، صندوق‌های قابل معامله در بورس که در معاملات آتی کالاهای اولیه سرمایه‌گذاری می‌کنند، معمولا عملکرد ضعیف‌تری دارند. زیرا موقعیت‌های آتی آن‌ها باید با انقضای آنها از دست می‌رود.

اوراق قرضه

سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه ممکن است غیرمعمول به نظر برسد، زیرا تورم معمولاً برای بدهی‌های با نرخ ثابت مضر است. البته این امر در مورد اوراق قرضه شاخص تورمی، که نرخ بهره‌ای متغیر مرتبط با نرخ تورم را ارائه می‌دهند، صدق نمی‌کند. در کشور آمریکا، اوراق بهادار محافظت‌شده از تورم خزانه‌داری (TIPS) یک گزینه محبوب است که با شاخص قیمت مصرف کننده نیز همسو می‌باشد.

هنگامی که شاخص قیمت مصرف‌کننده افزایش می‌یابد، ارزش سرمایه‌گذاری‌های “TIPS” نیز افزایش خواهد یافت. نه تنها ارزش پایه سرمایه افزایش پیدا می‌کند، بلکه از آنجایی که سود پرداختی بر اساس ارزش پایه است، با افزایش ارزش پایه، میزان سود پرداختی نیز افزایش می‌یابد. انواع دیگر اوراق قرضه با شاخص تورم نیز موجود هستند، از جمله اوراقی که توسط کشورهای دیگر ارائه می‌شوند.

می‌توانید به اوراق قرضه با شاخص تورم به روش‌های مختلفی دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال، سرمایه گذاری مستقیم در TIPS را می‌توان از طریق خزانه‌داری ایالات متحده یا از طریق یک حساب کارگزاری انجام داد. این اوراق‌ همچنین در برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های قابل معامله در بورس نگهداری می‌شوند. برای یک سرمایه‌گذاری ریسکی تر، اوراق قرضه ناخواسته را در نظر بگیرید. این نوع اوراق (که نام‌ آن به طور رسمی اوراق قرضه پر بازده است) زمانی که تورم افزایش می‌یابد ارزش بیشتری پیدا می‌کنند، زیرا سرمایه گذاران بیشتر جذب سهامی می‌شوند که نسبت به زمان سرمایه‌گذاری بازده بیشتری دارند، حتی اگر ریسک آن بیشتر باشد.

سهام

سهام همواره شانس معقولی برای همگام شدن با نرخ تورم دارند. اما در عمل، همه سهام‌ها توانایی آن را ندارد ؛ به عبارت دیگر، همه سهام‌ها یکسان نیستند. به عنوان مثال، سهامی که سود سهام پرداختی بالایی دارند، مانند اوراق با نرخ ثابت در زمان تورم بشدت آسیب می‌‌بینند.

سرمایه‌گذاران باید روی شرکت‌هایی تمرکز کنند که می‌توانند سود‌هایی که بدست می‌آورند را به مشتریان خود منتقل کنند، مانند شرکت‌هایی که در بخش کالاهای مصرفی هستند.

وام با تعهد

وام‌های وثیقه‌ای نیز سپر‌هایی بالقوه در برابر تورم هستند. آنها ابزار‌های سرمایه‌گذاری با نرخ شناور هستند، به این معنی که بانک‌ها یا سایر وام دهندگان می‌توانند نرخ بهره را افزایش دهند تا بازده سرمایه گذاری (ROI) همگام با تورم باشد.

اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن (MBS) و وام‌های وثیقه با تعهد (به ترتیب مجموعه‌ای از وام‌های مسکن و وام‌های مصرفی) نیز یک گزینه هستند. سرمایه گذاران خودشان مالک بدهی نیستند، بلکه در اوراق بهاداری سرمایه گذاری می‌کنند که دارایی‌های اساسی آن وام است.

هر دو نوع این سهام‌ها و وام‌های وثیقه‌ای ابزارهای پیچیده و تا حدودی پرخطر (بسته به سرمایه آنها) هستند که اغلب به حداقل سرمایه‌گذاری نسبتاً زیادی نیاز دارند. برای اکثر سرمایه گذاران خرد، راه ممکن، خرید یک صندوق سرمایه گذاری مشترک یا صندوق قابل معامله است که در این ابزار درآمدزا تخصص دارد.

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری هنگام تورم

هر نوع سرمایه‌گذاری مقاوم به تورم دارای مزایا و معایب خود است. درست مانند هر نوع سرمایه‌گذاری که مزایا و معایبی دارد. همچنین، دارایی‌های مختلف که در بالا توضیح دادیم نیز دارای ویژگی‌های مثبت و منفی هستند.

البته مزیت اصلی سرمایه‌گذاری در زمان تورم، حفظ ارزش پرتفوی شماست. دلیل دوم این است که شما می‌خواهید اصل سرمایه خود را در حال رشد نگه دارید. همچنین این هدف می‌تواند شما را به سمت ایجاد تنوع در پرتفوی شما سوق دهد که همیشه ارزش توجه دارد. توزیع ریسک در میان انواع هلدینگ، روشی قدیمی برای ساخت پرتفوی است که به همان اندازه که برای استراتژی‌های رشد دارایی کاربرد دارد، در استراتژی‌های مبارزه با تورم نیز کاربردی است.

مزایا

  • ارزش پرتفوی شما حفظ می‌شود
  • ایجاد تنوع در دارایی‌ها
  • قدرت خرید درآمد شما حفظ می‌شود

معایب

  • قرار گرفتن در معرض ریسک بیشتر می‌شود
  • انحراف از اهداف بلند مدت
  • پورتفوی‌ سنگین در بعضی انواع سرمایه‌گذاری

با این حال، وسوسه سود از تورم هرگز نباید یک سرمایه‌گذار را تحت تاثیر قرار دهد. اگر اهداف یا جدول زمانی خاصی برای برنامه سرمایه‌گذاری خود دارید، از آنها منحرف نشوید. به عنوان مثال، اگر به افزایش سرمایه قابل توجهی نیاز دارد، سبد خود را با TIPS خیلی سنگین نکنید. همچنین، اگر نیاز شما به درآمد بازنشستگی قریب الوقوع است، سهام رشد بلند مدت نخرید. وسواس در مورد تورم هرگز نباید شما را از منطقه آسایش تحمل ریسک خارج کند.

هیچ تضمینی برای کسب سود وجود ندارد. محافظ‌های سنتی تورم همیشه کار نمی‌کنند، و شرایط اقتصادی منحصربه‌فرد گاهی اوقات نتایج عالی را برای دارایی‌های شگفت‌انگیز به ارمغان می‌آورد و در عین حال آنچه را که به نظر می‌رسید مطمئنا سود آور خواهد بود در گرد و غبار باقی می‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *