استخراج لایت کوین

چگونه لایت کوین استخراج کنیم؟

مقدمه

لایت کوین، یکی از شناخته‌شده ترین فورک‌های بیت کویت، از رمز ارز‌هایی است که همواره جزو برترین‌ها بوده‌است. استخراج لایت کوین و به طور کلی ارز‌های دیجیتال در دهه اخیر صنعتی رقابتی و پردرآمد محسوب می‌شود. در این مقاله از زرد نیوز به شما آموزش می‌دهیم چگونه لایت کوین استخراج کنید. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

مطلب مرتبط: تاریخچه‌ای از هارد فورک‌های بیت کوین

استخراج لایت کوین چیست؟

لایت کوین، یک ارز دیجیتال پر طرفدار است که در سال ۲۰۱۱، به عنوان فورک بیت کوین راه اندازی شد. این رمز ارز از یک الگوریتم هش به نام اسکريپت (Scrypt) استفاده می‌کند که به نرم‌افزار و سخت‌افزار استخراج ویژه‌ای نیاز دارد. لایت کوین قابل استخراج است و همچنان در رتبه بندی برترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش و حجم معاملات قرار دارد.

استخراج لایت کوین، در واقع فرآیند اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاک چین و تکمیل یک بلاک و باز‌کردن یک بلاک جدید است. لایت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. این مکانیزم از قدرت محاسباتی شبکه برای حل نانس (nonce) استفاده می‌کند. نانس بخشی از هش (hash) است، که بلاک را ایمن می‌کند. هش دنباله الفبایی اعداد است که الگوریتم هش آن را رمزگذاری می‌کند. هنگامی که نانس حل شد، ماینر لایت کوین پاداش می‌گیرد.

چارلی لی (Charlie Lee)، مهندس نرم‌افزار در شرکت گوگل، لایت کویت را در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی کرد. در واقع استخراج لایت کوین زمانی آغاز شد که وی اعلام کرد این رمز یک فورک (fork) از بیت کوین می‌باشد و تغییراتی در آن ایجاد کرده تا مقیاس‌پذیری بهتری داشته باشد.

درست مانند بیت کوین، می‌توانید لایت کوین را از طریق کامپیوترها با استفاده از واحدهای پردازش مرکزی (CPU) و واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) استخراج کرد. با این حال، این روش استخراج به اندازه خرید یک مدار مجتمع ویژه برنامه (یا آسیک ASIC) و ورود به یک استخر استخراج سودآور یا رقابتی نیست.

نکات مهم

  • استخراج لایت کوین شبیه به استخراج بیت کوین است. شباهت آن‌ها این است که در عملیات استخراج، به سخت افزار و نرم افزار تخصصی نیاز دارید.
  • با این که می‌توانید لایت کوین را از طریق رایانه استخراج کنید، برای استخراج رقابتی این رمز ارز به چندین ماینر آسیک نیاز خواهید داشت.
  • سود استخراج لایت کوین به تنهایی، بسیار کم است. زیرا شبکه استخراج ارز دیجیتال بسیار متمرکز است.
  • سود حاصل از استخراج لایت کوین تابعی از سرمایه گذاری‌های شما در سخت افزار و نرم افزار، هزینه‌های استخر، هزینه‌های برق و قیمت لایت کوین است.

آشنایی با استخراج لایت کوین

استخراج لایت کوین بسیار شبیه به استخراج بیت کوین است. به عبارت دیگر، در استخراج هر دو ارز، یک اپلیکیشن استخراج روی ماشین، کامپیوتر یا دستگاه اجرا می‌شود. اغلب، استخراج را به عنوان یک فرآیند ریاضی پیچیده توصیف می‌کنند. با این حال، نرم افزار استخراج به طور تصادفی اعداد و حروف رمزگذاری شده را تولید می‌کند تا سعی کند مقداری کمتر از نانس را حدس بزند ( نانس یک عدد الفبایی تصادفی و دو رقمی موجود در هش بلاک است).

به طور کلی، در فرآیند استخراج لایت کوین، ماینرها به اینترنت متصل می‌شوند و یک شبکه استخراج را تشکیل می‌دهند. هیچ محدودیتی برای تعداد کاربران نرم‌افزار ماینینگ در شبکه ماینرها وجود ندارد. بنابراین هر کسی که تلاش می‌کند لایت کوین استخراج کند، با تمام ماینرهای دیگر در شبکه برای حل هش رقابت می‌کند.

اولین ماینری که عددی کوچکتر از هش هدف (که پروتکل بلاک چین تعیین می‌کند) را حدس بزند، ۱۲/۵ لایت کوین پاداش می‌گیرد. پاداش در طول زمان با سختی هش تغییر می‌کند.

چگونه لایت کوین استخراج کنیم

برای شروع، باید روی ریگ‌های (Rig) سخت افزاری و نرم‌افزارهای استخراج سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید فرآیند استخراج خود را اجرا کنید. وضعیت شبکه استخراج لایت کوین به گونه‌ای است که یک ماینر با یک آسیک، یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ هیچ شانسی (یا شانسی بسیار محدود) برای حل یک هش و دریافت پاداش ندارد. با این حال، هنوز هم ممکن است نتوانید با یک یا حتی دو آسیک با شبکه استخراج و مزارع بزرگ و استخرهای ماینرها همراه شوید.

به عنوان مثال، ماینر لایت کوین مدل “L7” می‌تواند با سرعت ۹ گیگاهش بر ثانیه (گیگا هش در ثانیه برابر است با نه میلیارد هش در ثانیه) استخراج کند. در حالی که یک CPU به طور کلی با سرعت هزاران هش در ثانیه (KH/s) استخراج می‌کند. یک استخر استخراج می‌تواند با سرعت بیش از ۱۲۰ TH/s (۱۲۰ تراهش در ثانیه یا ۱۲۰ تریلیون هش در ثانیه) استخراج کند.

برای شروع استخراج لایت کوین، باید یک (یا چند ماینر) آسیک خریداری نمایید و آن‌ها را به اینترنت متصل کنید. سپس باید یک استخر استخراج را برای فرآيند ماینینگ انتخاب کنید. ماینر خود را با استفاده از دستورالعمل‌های آن استخر (که معمولاً در وب‌سایت استخر وجود دارد) تنظیم کنید و طبق دستورالعمل‌های دستگاه، نرم‌افزار و استخر خود، فرآیند استخراج را شروع کنید.

همچنین باید یک کیف پول برای ذخیره کلیدهای خصوصی خود انتخاب کنید. می‌توانید از کیف پول هایی مانند اگزودس (Exodus)، الکتروم (Electrum) یا مای‌سلیوم (Mycelium) استفاده کنید.

چگونه سخت‌افزار استخراج را انتخاب کنیم؟

هنگام بررسی سخت افزار یا نرم افزار استخراج لایت کوین، عوامل مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

  • اهداف و انتظارات شما
  • قیمت
  • مصرف انرژی و هزینه
  • نرخ هش (hashrate)
  • احتمال پیوستن به یک استخر استخراج

اهداف و انتظارات شما

مهمتر از هر چیز، شما باید اهداف خود را از استخراج لایت کوین مشخص کنید. برای مثال، ممکن است بخواهید برای مقداری پول اضافی ماین کنید. یا ممکن است بخواهید لایت کوینی را که به عنوان پاداش دریافت می‌کنید، اِستخراج کنید و نگه دارید. دلایل شما هرچه که باشد، باید مطمئن شوید که می‌توانید قبل از سرمایه‌گذاری در سخت‌افزار گران‌قیمت، بازدهی را که می‌خواهید، دریافت کنید.

قیمت

یکی از استخر‌‌های استخراج شناخته‌شده، F2Pool نام دارد. هزینه‌ها و درآمد استخراج فعلی با آسیک را در سایت خود آورده است. ماینر L7، یکی از سودآور ترین ماینرهای لایت کوین است. اما با قیمتی معادل ۱۸ هزار ۵۰۰ دلار، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا هزینه خرید آن را جبران کنید. مبلغی که خرج می‌کنید تعیین می‌کند که شما به عنوان یک ماینر چقدر فعال و سودآور هستید.

ممکن است بتوانید آسیک‌های دست دوم را برای خرید با قیمت‌های بسیار پایین تر پیدا کنید،. اما خوب است که محتاط باشید زیرا برخی از این دستگاه‌ها بشدت استفاده شده‌اند.

مصرف انرژی و هزینه

شما باید میزان انرژی که یک ماینر آسیک مصرف می‌کند را در نظر بگیرید. ماینر لایت کوین  آسیک و “Antminer L7” تقریباً ۱۹ دلار در روز انرژی مصرف می‌کنند. قبض برق شما بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ دلار در سال افزایش می‌یابد و سود سالانه شما را بیشتر کاهش می‌دهد.

این هزینه، تنها برق مصرفی برای تامین انرژی ماینر را نشان می‌دهد. آسیک‌ها در حین کار گرمای زیادی نیز تولید می‌کنند (برای سودآوری بیشتر، باید ۲۴ ساعت شبانه روز کار کنند). آسیک هزینه‌های سرمایش شما را بالا می‌برد مگر اینکه بتوانید راهی برای تخلیه گرما، در خارج از خانه پیدا کنید.

نرخ هش

نرخ هش یکی دیگر از ملاحظات مهم در انتخاب سخت افزار استخراج است. هر چه آسیک شما سریع‌تر بتواند هش را حل کند، توانایی رقابت بیشتری خواهید داشت. چه به تنهایی و چه در یک استخر. بسیاری از استخرهای استخراج، ارز دیجیتالی را که به عنوان پاداش بدست می‌آورند را تقسیم می‌کنند. اما بیشتر آن‌ها پاداش‌های فردی را بر اساس میزان کار انجام‌شده به ازای هر ماینر تعیین می‌کنند.

اگر آسیک کندی دارید، احتمالاً سود شما بسیار کمتر از یک ماینر با ریگ یا ست آپ استخراج سریع‌تر خواهد بود

احتمال پیوستن به یک استخر استخراج

هنگامی که تصمیم گرفتید از چه تجهیزاتی برای استخراج استفاده کنید، باید تصمیم بگیرید که چگونه استخراج کنید: انفرادی یا در یک استخر. در استخراج فردی، شما در معرض این خطر هستید که دوره‌های طولانی بدون یافتن بلاک را سپری کنید. با این حال، اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که به تنهایی یک بلاک اِستخراج کنید، می‌تواند کل آن ۱۲/۵ لایت کوین که بدست می‌آورید را به علاوه کارمزد‌ها برای خود نگه دارید.

در استخراج با استخر، که در آن تعداد زیادی از ماینرها با یکدیگر ترکیب می‌شوند و درآمدها را بر اساس قدرت هش ارائه‌شده تقسیم می‌کنند، همچنان در معرض تغییرات شانسی هستید. مثلا استخر شما ممکن است سه بلاک از ۱۰ بلاک را باز کند، سپس منتظر بمانید تا ۲۰۰ بگذرد تا یک بلاک جدید باز شود. از این امر تقریباً مطمئن باشید که درآمد شما با استخر ثابت‌تر خواهد بود. قضیه این است که شما فقط یک سهم کوچک از هر بلاکی که استخر پیدا می‌کند به دست می آورید.

پرسش‌های متداول در مورد استخراج لایت کوین

استخراج ۱ لایت کوین چقدر طول می‌کشد؟

پاداش استخراج لایت کوین ۱۲/۵ لایت کوین در هر بلاک است. میانگین زمان استخراج بلاک در بلاک چین لایت‌کوین دو دقیقه و ۲۰ ثانیه است.

آیا استخراج لایت کوین سودآور است؟

اِستخراج لایت کوین می‌تواند سودآور باشد اگر زیرساخت مناسبی داشته باشید و به استخری بپیوندید که پاداش‌ها را به روشی سودآور تقسیم می‌کند.

بهترین راه برای استخراج لایت کوین چیست؟

بهترین راه، و تنها راه برای داشتن شانس دریافت پاداش، خرید یک یا چند ماینر آسیک است که به طور خاص برای لایت کوین و الگوریتم اسکریپت طراحی شده‌اند و پیوستن به یک استخر اِستخراج بپیوندید. در غیر این صورت، قدرت هش کافی برای رقابت را نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *