چطور یک نوجوان را راهنمایی کنیم؟

چطور یک نوجوان را راهنمایی کنیم؟

مقدمه

داشتن یک الگوی خوب نقش مهمی در رشد یک فرد سالم و جوان دارد. برخی از نوجوانان الگوهای درستی در زندگی خود ندارند؛ به همین دلیل ممکن است در مراحل اولیه بزرگسالی به یک معلم یا راهنما نیاز داشته باشند. ممکن است احساس ‌کنید که در جامعه، یک نوجوان به شما به عنوان راهنما نگاه می‌کند. در این صورت می‌توانید از نگرشی مثبت و بنیان اخلاقی قوی برای هدایت آن‌ها در مسیر درست زندگی استفاده کنید. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

گام اول: ساختن یک رابطه

 ساختن یک رابطه

با کارهای سرگرم کننده شاگردتان را بشناسید

می‌توانید برای غذا خوردن بیرون بروید. بسکتبال بازی کنید یا در یک پارک معاشرت کنید. قرار بر این است که این زمان برای هر دوی شما سرگرم کننده باشد. بنابراین فعالیتی را انتخاب کنید که هر دو از انجام آن لذت ببرید. می‌توانید به تماشای فیلم بروید، به مرکز خرید بروید، با هم بازی کامپیوتری کنید یا در شهر دوچرخه سواری کنید.

به حرف‌های خود پایبند باشید

پایبندی به حرف‌ها منجر می‌شود که بین شاگرد و خودتان اعتماد ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که به موقع در ملاقات‌ها حاضر می‌شوید. فعالیت‌های برنامه ریزی شده خود را طبق قرار انجام دهید و در اسرع وقت به پیام‌های آن‌ها پاسخ دهید. اگر به هر دلیلی دیر رسیدید یا مجبور به لغو قرار شدید، در اسرع وقت با شاگرد خود تماس بگیرید.


شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که شاگردتان می‌داند که برای مدت طولانی در کنار او هستید. اگر نوجوان فکر کند شما به زودی دست کشیده و او را ترک می‌کنید، احتمالاً خیلی به شما اعتماد نخواهد کرد.

به یک برنامه ثابت پایبند باشید

سعی کنید به طور منظم با شاگرد خود معاشرت کنید تا بتوانید با او صحبت کرده و وضعیت او را دریابید. یک بار در هفته برای این کار خوب است. شما می‌توانید برنامه‌ها را به گونه‌ای تغییر دهید که برای هر دو شما مناسب باشد.


سعی کنید در یک روز خاص با او معاشرت کنید تا به خاطر سپردن آن آسان باشد. مثلاٌ می‌توانید هر پنجشنبه بعد از مدرسه او را ملاقات کنید و با هم وقت بگذارانید.

به نوجوان حق انتخاب بدهید

از شاگرد خود بپرسید که از انجام چه کاری لذت می‌برد تا بتوانید فعالیتی را انتخاب کنید که برای انجام آن هیجان زده باشد. همان طور که با او بیشتر آشنا می‌شوید می‌توانید فعالیت‌های بیشتری را پیشنهاد کنید که تمایل به انجام آن دارد. اگر به ورزش علاقه دارد، تیم‌های محلی خود را در منطقه بررسی کنید. اگر بستنی دوست دارد او را به بستنی فروشی جدید محل ببرید.

نوجوان خود را مجبور به حرف زدن نکنید

اگر او هنوز نمی‌خواهد با شما درباره مشکلات شخصی‌اش صحبت کند، اشکالی ندارد. سعی کنید به جای تحمیل چیزی که ممکن است باعث تنش شود، اجازه دهید روابط شما به طور طبیعی توسعه پیدا کند.


ممکن است یک ماه یا حتی بیشتر طول بکشد تا نوجوان به شما اعتماد کند؛ اشکالی ندارد. بگذارید آو با سرعت خود حرکت کند.

گام دوم: ارتباط برقرار کردن

 ارتباط برقرار کردن با نوجوان

مرتب با شاگرد خود در تماس باشید

ادامه دادن رابطه به خود شما بستگی دارد و نه به نوجوان. مطمئن شوید که شماره تلفن او را دارید و در صورت نیاز می‌توانید از حال او مطلع شوید. اگر او با والدین یا سرپرست خود زندگی می‌کند، شماره تلفن آن‌ها را نیز در اختیار داشته باشید.

دوست نوجوان باشید نه والدین او

شما لزوماً نباید یک شخصیت قدرتمند و مسلط بر زندگی این شخص باشید. در عوض، شما باید فردی باشید که نوجوان می‌تواند با مشکلات خود مانند یک دوست به سراغش بیاید. سعی کنید او را سرزنش نکنید یا با دیدی از بالا به پایین با او صحبت نکنید.

توصیه‌های دوستانه به او ارائه دهید و نشان دهید که برای شما اهمیت دارد. نوجوانان به اندازه کافی شخصیت‌های پر نفوذ و دارای قدرت در زندگی خودشان دارند. اگر سعی کنید یکی از آن‌ها باشید، احتمالاً آن‌قدرها هم به شما اعتماد نخواهند کرد.

با دقت به او گوش بدهید

به تمام آن چه که نوجوان می‌خواهد بگوید با دقت گوش دهید. شما می‌توانید با حفظ تماس چشمی و پرسیدن سوال نشان دهید که با دقت در حال گوش دادن هستید. حتی اگر شاگرد شما فقط در مورد نحوه درس خواندنش در مدرسه به شما می‌گوید باز هم روی حرف‌هایش تمرکز کنید. شما همیشه باید دقت کنید و با تمرکز به او گوش بدهید

.
به عنوان مثال، ممکن است او در مورد یک معلم سختگیر با شما صحبت کند. در این صورت می‌توانید بگویید: ” فکر می‌کنی او سخت گیری می‌کند تا شما بچه‌ها را وادار کند بیشتر کار کنید؟ “
یا ممکن است او در مورد دعوایی که با مادرش داشته به شما بگوید. در جواب می‌توانید بگویید: ” فکر می‌کنی چرا این موضوع باعث عصبانیت او شده است؟ “

افکار و احساسات آن‌ها را تأیید کنید

نوجوانان مشکلات زیادی را پشت سر می‌گذارند و ممکن است شاگرد شما بخواهد درباره مدرسه، محل کار یا روابطش با شما صحبت کند. سعی کنید به نوجوان بگویید که آن‌چه او در حال گذراندن آن است روندی طبیعی است. در صورت درخواست خودش، او را راهنمایی کنید.


به عنوان مثال، ممکن است شاگرد شما نگران امتحانی در آینده باشد. به عنوان توصیه می‌توانید بگویید: ” نگرانی در مورد یک امتحان اتفاقی طبیعی است. یادت نرود که تا آن‌جا که می‌توانستی برای آن درس خوانده‌ای. “
ممکن است او با یک دوست در مدرسه مشکل داشته باشد. می‌توانید به او بگویید: ” دوستی فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر می‌گذارد. با این وجود باز هم درگیری و اختلاف با یک دوست ناراحت کننده است. “

گام سوم: رسیدن به اهداف

کمک به نوجوان

اهداف و انتظارات واقع بینانه‌ تعیین کنید

بنشینید و با نوجوان در مورد هدفی که می‌خواهد با شما به آن دست یابد، صحبت کنید. شاید می‌خواهد نمرات بهتری بگیرد یا برای دانشگاه‌های مختلف درخواست پذیرش دهد. ممکن است بخواهد شغل پاره وقتی پیدا کند. به او اطلاع دهید که تمام تلاش خود را برای کمک به او در رسیدن به اهدافش، هر چند کوچک، انجام خواهید داد.


مطمئن شوید که اهداف واقع بینانه هستند. اگر شاگرد شما انتظارات بیش از حدی از خود دارد، سعی کنید آن‌ها را با انتظارات واقع بینانه‌تر جایگزین کنید.

به صورت دوره‌ای با او صحبت کنید

برای بررسی میزان پیشرفت نوجوان به صورت دوره‌ای با او صحبت کنید. ابتدا شما و نوجوان باید اهدافتان را مشخص کنید. بعد از آن برنامه ریزی کنید که بعد از 2 تا 3 ماه یا 5 تا 6 ماه با او گپ و گفت داشته باشید. در مورد آن‌چه که او تاکنون انجام داده است و برنامه‌های او برای آینده سوال بپرسید.


به عنوان مثال، ممکن است نوجوان بخواهد نمرات بهتری بگیرد؛ پس از او در مورد کارنامه درسی و نحوه عملکردش در کلاس‌های حال حاضرش سوال کنید.
اگر می‌خواهد وارد دانشگاه شود، از او بپرسید که برنامه‌هایش چگونه پیش می‌رود و تا کنون به کجا درخواست داده است.

مثبت نگری را حفظ کنید

حتی اگر شاگرد شما عقب بیفتد یا از مسیر خارج شود دیدگاه مثبت خود را تغییر ندهید. دیدن نکات مثبت مهم است. دلسرد یا عصبانی شدن شما باعث می‌شود شاگردتان نیز احساس بدتری داشته باشد.
سعی کنید به خاطر داشته باشید که نوجوان ممکن است با چیزهایی خارج از کنترل خود برخورد کند. اختلال در زندگی خانوادگی یا روابط خانوادگی متشنج از جمله این مشکلات هستند.

دستاوردهای شاگرد خود را جشن بگیرید

سعی کنید وقتی نوجوان به یکی از اهداف خود رسید با آن مانند یک دستاورد بزرگ برخورد کنید. برای غئا خوردن با او بیرون بروید یا یک مهمانی کوچک برپا کنید. برای او یک هدیه بخرید تا نشان دهید قدر زحمات او را می‌دانید. برخی از سازمان‌های امور جوانان شیوه‌های خاصی برای برجسته کردن دستاورد شاگردان خود ارائه می‌دهند.

هشدار

اگر نوجوان درباره آسیب رساندن به خود یا دیگران صحبت کرد، فوراً با مقامات مسئول تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.