چگونه تصمیم گیری کنیم؟ 3 عادت قدرتمند برای تصمیمات بهتر! + 10 نکته طلایی

بدون شک شما هر روزه با تصمیمات جدیدی برا گرفتن روبرو خواهید شد. گاهی اوقات، این تصمیم چیز ساده‌ای مانند انتخاب کفش برای پوشیدن در محل کار است. حتی گرفتن چنین تصمیمی هم در صورت رفت و آمد زیاد و وقوع چندین رویداد در یک روز چندان ساده نیست. در برخی مواقع ولی لحظات مهمی برای شما پیش می‌آیند که نیاز به اقدام قاطع دارید. در چنین مواقعی گرفتن‌ تصمیم درست بدون طی کردن فرآیند لازم، امری دشوار خواهد بود. در‌ ادامه نحوه تصمیم گیری بهتر و چگونگی پرورش عاداتی که به ساده سازی این فرآیند کمک می‌کنند را بررسی خواهیم کرد. پس همراه زردنیوز باشید.

اهمیت درست تصمیم گرفتن‌

تصمیمات فردی ممکن است در لحظه حال چندان مهم به نظر نرسند؛ با این حال به طور معمول عواقب چنین تصمیماتی بر زندگی شما تأثیر خواهند گذاشت. تصمیم گیری بهتر منجر به داشتن نتایج بهتر و عواقب کمتر خواهد شد. تصمیمات بهتر می‌توانند گزینه‌ها و انعطاف‌پذیری بیشتری را در اختیار شما قرار دهند. در عین حال یک تصمیم درست ممکن است گزینه‌های دیگر را از سر راه شما برداشته و در را به روی فرصت‌های جدید باز کند.

وقتی به درستی تصمیم می‌گیرید، بدین معنیست که از اشتباهات خود درس گرفته‌اید. درس گرفتن‌ از اشتباهات جنبه‌ای حیاتی از پیشرفت فردی است.

گفتگو - تصمیم گیری
گفتگو – تصمیم گیری

گرفتن تصمیم درست بر روی زندگی کاری و ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی نیز تاثیر دارد. چنین تصمیمی می‌تواند در راستای ارتقا وضعیت شغلی به شما کمک کرده و منجر به رویارویی با نتایج بهتر در شغل شما شود. تصمیم گیری درست سهم به سزایی در دستیابی به رضایت در محل کار و زندگی شما خواهد داشت.

در نهایت نباید فراموش کنیم که تصمیم گیری چیزیست که شما را به یک رهبر در محل کارتان تبدیل می‌کند. شما نمی‌توانید بدون داشتن قاطعیت به درستی مدیریت کنید. هنگامی که رهبری گروهی را بر عهده دارید، تصمیمات شما نه تنها بر خودتان، بلکه بر دیگران نیز تأثیر خواهند گذاشت. به همین دلیل، در نظر گرفتن‌ تمام عوامل تاثیرگذار و پیامدهای احتمالی یک تصمیم از اهمیت بسیاری برخوردار است.

چارچوب بندی موقعیت و سنجش گزینه‌های ممکن، گام‌های مهمی در تصمیم گیری برای شرکت‌های چند میلیارد دلاری هستند.

3 عادت برای گرفتن‌ تصمیم بهتر

آیا نمی‌دانید چگونه تصمیمات بزرگ را به صورت موثر اتخاذ کنید؟

در ادامه با 3 روش روبرو خواهید شد که به شما نشان می‌دهند چگونه در زندگی و کار خود انتخاب‌های بهتری داشته باشید.

فرصتی را برای تأمل در اشتباهات و موفقیت‌هایتان فراهم کنید

اگر برای تأمل در اشتباهات خود وقت نگذارید، از آن‌ها هیچ درسی نخواهید گرفت؛ به همین دلیل است که باید عادت کنید زمان منظمی را در برنامه روزانه خود برای تفکر بگنجانید. این روند همچنین می‌تواند به بهبود آمادگی ذهنی شما کمک کند.

تامل و تفکر فقط برای تمرکز بر روی اشتباهات یا شماتت خودتان به خاطر تصمیمات غلط نیست. از آن به عنوان یک دوره زمانی برای مرور صادقانه تصمیمات خود استفاده کنید؛ بررسی کنید که چرا برخی از آن‌ها بهتر (یا بدتر) از دیگر تصمیمات بوده‌اند.

به این فکر کنید که چه چیزی باعث اشتباه شما شده‌ است. شاید یک فرضیه دور از ذهن یا ورودی جانبی منجر به اشتباه از سمت شما شده‌ است. شاید به خودتان فرصت فکر کردن نداده‌اید؛ یا این که از روی ترس واکنش نشان داده‌اید. موقعیت خود را تجزیه و تحلیل کنید. به گزینه‌های احتمالی دیگری که شاید در اختیار داشته‌اید نگاه کنید. چه درسی از آن گرفتید؟ در نتیجه این تاملات فردا چه چیزی را متفاوت انجام خواهید داد؟

شما نمی‌توانید اشتباهات خود را پاک کنید. با این حال می‌توانید برای بهبود مهارت‌های خود در تصمیم گیری، درس گرفتن‌ از آن‌ها را به یک عادت تبدیل کنید.

اعتماد به نفس خود را تجزیه و تحلیل کنید

داشتن اعتماد به نفس از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ به خصوص در زمانی که برای یک شغل جدید در محل کار خود حاضر می‌شوید.

با این حال، اعتماد به نفس بیش از حد می‌تواند بر روند تصمیم گیری شما تأثیر منفی بگذارد. مطالعات حوزه پزشکی نشان داده‌اند که اعتماد به نفس بیش از حد می‌تواند منجر به خطاهای تشخیصی شود. برای اینکه اعتماد به نفس بیش از حد خود را کنترل کنید، تجزیه و تحلیل منظم آن را به عادت تبدیل کنید. آیا در غالب مواقع 100% مطمئن هستید که دقیقاً چه کاری را انجام دهید؟ اگر هستید، ممکن است از اعتماد به نفس بیش از حد رنج ببرید.

ما می‌توانیم 100% به تصمیم خود متعهد باشیم، ولی در عین حال نباید منکر این شویم که تا حدی نادانسته و بدون کنترل در حال عمل به آن هستیم. در برابر ناشناخته‌ها و چیزهایی که نمی‌دانید فروتن باشید. چنین دیدگاهی تضمین کننده این است که احتمالات دیگر را در نظر خواهید گرفت و آن‌ها را بررسی خواهید کرد.

چگونه بهتر تصمیم گیری کنید؟
چگونه بهتر تصمیم گیری کنید؟

اگر متوجه شدید که میزان اطمینان شما به یک موضوع بیش از حد است، شروع به بررسی بازخورد دیگران کنید تا دیدگاه جدیدی پیدا کنید. بدانید که همیشه هم حق با شما نیست، حتی اگر از صمیم قلب به این موضوع باور داشته باشید.

از سوی دیگر، اگر متوجه شدید که اعتماد به نفس ندارید، وضعیت خود را به چالش بکشید. راهکارهایی را برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر جستجو کنید. این امر به ویژه در صورت داشتن سندرم ایمپوستر (Imposter Syndeome) بسیار حائز اهمیت است.

از دریافت‌های زودرس ذهنی خود آگاه شوید

دریافت‌های زودرس یا شهودی میانبرهای ذهنی هستند که افراد برای تصمیم گیری سریع از آن‌ها استفاده می‌کنند.

دریافت‌های زودرس می‌تونند در موارد زیر مفید واقع شوند:

  • کاهش تلاش ذهنی مورد نیاز برای تصمیم گیری
  • کمک به شما در حل مشکل
  • ساده کردن سوالات پیچیده
  • کمک به شما در سریع‌تر نتیجه گرفتن

با این وجود، دریافت زودرس همچنین می‌تواند به سوگیری‌های شناختی منجر شود. یک مثال از چنین وضعیتی به علت در دسترس بودن آن است. احتمال زیادی وجود دارد که شما بر اساس اطلاعاتی که به سرعت در ذهن شما ظاهر می‌شوند تصمیم بگیرید. بنابراین، اگر اخیراً با مقالات خبری در رابطه با مدیران سمی روبرو شده‌اید، به احتمال زیاد رفتار سمی را در مدیران اطراف خود مشاهده خواهید کرد.

به همین دلیل، این که بدانید از چه دریافت زودرسی استفاده کنید، اهمیت زیادی دارد. این گزینه‌ها به سادگی می‌توانند بر روند تصمیم گیری روزانه شما تأثیر بگذارند.

هنگامی که آن‌ها را به خوبی شناخته باشید، می‌توانید مکث کرده و تأثیرشان بر روی تصمیمات خود را تجزیه و تحلیل کنید. چنین شناختی نیاز به تلاش زیادی دارد، زیرا دریافت‌های زودرس برای ما چیزی غریزی و طبیعی به نظر می‌رسند؛ شما در حین روبرو شدن با آن‌ها از درون احساس می‌کنید که تصمیم درستی گرفته‌اید.

یک قدم به عقب برگردید و بررسی کنید که چه احتمالات دیگری را انتخاب نکرده‌ یا حتی در نظر نگرفته‌اید. نتیجه چگونه ممکن است متفاوت باشد؟ این به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید که آیا دریافت‌های زودرس به شما در گرفتن تصمیم بهتر کمک می‌کنند یا خیر.

تشخیص این که چه زمانی سریع نتیجه می‌گیرید، و چرا چنین نتیجه‌ای گرفته‌اید را به یک عادت تبدیل کنید.

اعتماد به نفس - خانم - تصمیم گیری
اعتماد به نفس – خانم – تصمیم گیری

10 نکته موثر در تصمیم گیری

ایجاد عادات مناسب برای گرفتن تصمیمات درست اهمیت زیادی دارد. با این حال، وقتی در نهایت با یک تصمیم سخت مواجهید، چه کاری می‌توان انجام داد؟

در ادامه با 10 نکته برای تصمیم گیری روبرو خواهید شد که شما را در مسیر درست سوق داده و به شما کمک می‌کند تا گرفتن تصمیم درست در سریع‌ترین زمان ممکن را فرا بگیرید.

یک سال بعد خود را تصور کنید

وقتی با تصمیمی روبرو می‌شوید که درباره آن مطمئن نیستید، سعی کنید چگونگی تاثیر آن بر روی آینده را تصور کنید. برای یک سال و یا حتی پنج سال آینده برنامه ریزی کنید. این که تنها درگیر نتایج فوری تصمیمات خود نشوید بسیار حائز اهمیت است.

نتایج فوری لزوماً نشان دهنده ضعیف یا قوی بون تصمیمی که گرفته‌اید، نخواهند بود.

به تصمیم خود فکر کنید؛ ببینید که چنین تصمیمی چه تاثیری بر روی آینده شما خواهد داشت. تمام جنبه‌های ممکن را در نظر بگیرید. در ادامه تصمیم خود را با سایر تصمیمات ممکن مقایسه کنید. یک سال دیگر می‌خواهید کجا باشید؟ یا پنج سال دیگر؟ تصمیمات مختلف چگونه بر آنچه شما می‌خواهید تأثیر خواهند گذاشت؟

با این که نگرش یک ساله تنها عاملی نیست که باید هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید، اما به شما کمک می‌کند تا دریابید وضعیت فعلی شما چگونه می‌تواند به شما در مسیر رسیدن به اهدافتتان یاری برساند.

به عنوان مثال، فرض کنید بین پیشنهاد شغلی جدید و حفظ شغل فعلی خود باید یکی را انتخاب کنید. جایگاه خود در آینده را در صورت باقی ماندن در شغل فعلی در نظر بگیرید. همین وضعیت را با فرض قبول پیشنهاد جدید در طول یک سال مقایسه کنید. کدام یک به آنچه می‌خواهید نزدیک‌تر است؟

اهداف خود را یادداشت کنید

تمرین یک ساله که در قسمت قبل بیان شد می‌تواند هنگام تصمیم گیری‌های مهم مفید باشد. با این وجود، این فقط در صورتی امکان پذیر است که از اهدف خود برای سال بعد مطلع باشید. اگر این را ندانید، چگونه خواهید فهمید که کدام تصمیم شما را به اهدافتان نزدیک‌تر کرده و کدام یک شما را دور می‌کند؟

به همین دلیل است که باید برای نوشتن اهداف خود کمی وقت بگذارید. چشم اندازی شخصی و همسو با اهدافتان ایجاد کنید. این اهداف باید هم شخصی و هم حرفه‌ای باشند.

کار کردن - مشغولیت - لپ تاب
کار کردن – مشغولیت – لپ تاب

بیایید مثال قبلی در رابطه با پیشنهاد شغلی جدید را ادامه بدهیم. اگر هدف نهایی شما این است که در محل کار خود در جایگاه مدیریت قرار بگیرید، نوشتن می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید کدام مسیر در سال آینده شما را به کسب این جایگاه نزدیک‌تر می‌کند.

اگر پیشنهاد شغلی جدید حقوق بیشتری به شما داده ولی فرصت‌ کمتری برای بهبود مهارت‌ رهبری پیش رویتان قرار می‌دهد، پس شاید بهتر باشد در موقعیت فعلی خود باقی بمانید.

دست کم چهار گزینه جایگزین مشخص کنید

در صورتی که قرار نیست بین دو تصمیم یکی را انتخاب کنید، مدتی را صرف شناسایی دست کم چهار گزینه جایگزین کنید.

حتی زمانی که گمان می‌کنید تنها دو تصمیم پیش رویتان وجود دارد، خارج از چارچوب فکر کنید. ببینید که آیا جایگزین‌های دیگری وجود دارد یا خیر. هر چه تصمیمات جایگزین بیشتری در اختیار داشته باشید، آگاهانه‌تر تصمیم خواهید گرفت.

از سوی دیگر، اگر فقط دو گزینه را در نظر بگیرید، ممکن است گزینه‌ای که شما را به هدفتان نزدیک می‌کند از دست بدهید.

فرض کنید قصد میانجیگری در یک اختلاف بین دو نفر در محل کار خود را دارید. شما باید حرف‌های یک طرف ماجرا را بپذیرید؛ با این حال، احتمالاً دیدگاه‌های جایگزین دیگری نیز برای این داستان وجود دارند.

شما می‌توانید به دنبال افرادی باشید که قبل از ورود شما شاهد مشاجره بوده‌اند. در نتیجه، می‌توانید داستان جدیدی را ایجاد کنید که تنها بر اساس حرف یک نفر یا دیگری نباشد. در نهایت خواهید توانست با تصمیم عاقلانه خود منجر به سازش شوید.

آنچه که نمی‌دانید را کشف کنید

در زمان تصمیم گیری احتمالاً عوامل ناشناخته‌ای وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند؛ با این حال، چیزی را که ‌ندانید احتمال در نظر گرفتنش برایتان وجود نخواهد داشت.

به همین دلیل این که لحظه‌ای وقت گذاشته و به دنبال عوامل ناشناخته باشید حائز اهمیت است. هنگامی که متوجه شوید چه چیزی را نمی‌دانید، می‌توانید اقدامات لازم برای کسب آگاهی بیشتر را انجام دهید. هر چه بیشتر بدانید، بر اساس تمامی حقایق موجود تصمیم درست‌تری خواهید گرفت.

فرض کنید در حال بررسی دو گزینه شغلی هستید. شما متوجه می‌شوید که از فرصت‌های مدیریتی شغل جدید اطلاعی ندارید. بدون داشتن چنین اطلاعاتی، نمی‌توانید بفهمید چه تصمیمی شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کند. به همین دلیل با دوستی که در آنجا مشغول به کار است تماس بگیرید. از وی در مورد فرصت‌های مدیریتی جایگاه شغلی جدید سوال کنید.

از شرایط فاصله بگیرید

وقتی  خود را غرق در شرایط کرده باشید، دیدن تمامی حقایق دشوار خواهد شد. از موقعیتی که می‌خواهید درباره آن تصمیم بگیرید فاصله بگیرید. در چنین فاصله‌ای، تمامی موارد قبل مانند راه حل‌های جایگزین یا روند یک ساله را انجام دهید.

به عنوان مثال، فرض کنید باید یک تیم برای انجام پروژه‌ای دشوار در محل کارتان گردآوری کنید. شما در دفتر خود درگیر این هستید که بهترین افراد برای این شغل چه کسانی هستند. برای لحظه‌ای از فضای موجود دور شوید. دیدگاه خود را تغییر بدهید. تغییر فضا می‌تواند بصیرت لازم را برای گرفتن‌ تصمیم بهتر پیش چشم شما قرار دهد.

با اشتباهات خود روبرو شوید

رویارویی با اشتباهات امر آسانی نیست؛ با این حال انجام این کار می‌تواند به گرفتن‌ تصمیمات بهتر در آینده کمک کند.

وقتی زمان تصمیم گیری فرا می‌رسد، به موقعیت‌های مشابه قبلی که اشتباه کرده‌اید، فکر کنید. بفهمید انجام دادن‌ یا ندادن‌ چه کارهایی باعث اشتباه شما شده‌ است.

در مثال قبلی، شاید شما تیمی را در گذشته گردآوری کرده باشید که عملکرد خوبی نداشته است. با رویارویی با اشتباهات خود ممکن است متوجه شوید که دوستی با یکی از اعضای تیم بر تصمیمات شما تأثیر گذاشته‌ است. اکنون دیگر از تعصبات خود آگاه هستید. با در نظر گرفتن‌ این وضعیت خواهید توانست تصمیمات جدید و بهتری بگیرید.

به دنبال بازخورد باشید

دریافت بازخورد از سمت دیگران می‌تواند وسعت دید شما را گسترش دهد. داشتن چنین دیدگاهی تعصبات را کاهش داده و احتمالات در نظر گرفته‌ نشده‌ را آشکار می‌کند.

همکاری - کار - مذاکره - جلسه - تصمیم گیری
همکاری – کار – مذاکره – جلسه – تصمیم گیری

در مثال ایجاد تیم، از شخصی که به او اعتماد دارید بخواهید ایده‌های تیم بالقوه‌تان را بررسی کند. این فرد ممکن است نقصی که متوجه آن نیستید را به شما گوشزد کند.

پیامدهای بلند مدت و کوتاه مدت را بررسی کنید

در حالی که نگاه کردن به یک سال بعدی یک تمرین عالی است، اما لازم است که پیامدهای کوتاه مدت و بلندمدت یک تصمیم را نیز در نظر بگیرید. این تصمیم در یک هفته بعدی چه تاثیری بر زندگی شما خواهد داشت؟ یک ماه دیگر چطور؟ سه سال یا حتی 10 سال آینده چطور؟

به عنوان مثال، فرض کنید قصد نقل مکان در کشور خود را دارید. شما به خوبی می‌دانید که چنین تغییری تاثیر بلند مدتی بر زندگی شما خواهد گذاشت. علاوه بر این در کوتاه مدت نیز زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

سناریوهای احتمالی که در کوتاه مدت و بلند مدت ممکن است در اثر رفتن یا نرفتن شما به وقوع بپیوندند را یادداشت کنید.

داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنید

گاهی اوقات، اعتماد بیش از حد به غریزه درونی می‌‌تواند شما را به دردسر بیندازد. سعی کنید با بررسی داده‌های عینی دانش خود را از موقعیت موجود تکمیل کنید. به عنوان مثال، اگر قصد نقل مکان در کشور را دارید، می‌توانید داده‌هایی مانند نرخ اشتغال، نرخ جرم و جنایت و هزینه زندگی را در نظر بگیرید.

چنین داده‌هایی می‌توانند به شما کمک کنند تا تصویر واضح‌تری از آینده را در صورت نقل مکان ترسیم کنید.

ارزش‌های خود را بشناسید و به آن‌ها وفادار بمانید

این نکته بسیار حائز اهمیت است. ارزش‌های شما در نقش راهنما و و محافظ عمل می‌کنند؛ به‌ویژه هنگام تصمیم گیری در دنیایی که به سرعت در حال تغییر یا نامعلوم است. برخی افراد تبیین چشم اندازی شخصی را برای حفظ همسویی ارزش و عملکرد مفید می‌دانند. اهداف مهم هستند، اما ارزش‌های شخصی نیز حائر اهمیت‌اند.

افرادی که ارزش و معنای کار خود را می‌دانند، جایگاه‌های بهتر و حرفه‌ای‌تری را برای خود به ارمغان می‌آورند.

بیایید به تصمیم گیری در مورد انتخاب بین شغل فعلی و پیشنهاد جدید بازگردیم. اگر برای مدیریت غیر انحصاری ارزش قائل هستید، اما محل کار فعلی شما چنین رویکردی ندارد، شاید بهتر است پیشنهاد جدید را انتخاب کنید.

بهتر تصمیم گرفتن‌ را فرا بگیرید

علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، شما می‌توانید مهارت‌های تصمیم گیری خود را با کمک کوچینگ (آموزش توسط مربی) بهبود ببخشید. شما می‌توانید با آموزش بر روند فرسایشی گرفتن تصمیم غلبه کرده، بهتر و سریع‌تر تصمیم بگیرید؛ و در نهایت هم نسبت به انتخاب‌های خود حس اطمینان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *