چگونه انرژی خود را در طول روز حفظ کنیم؟

چگونه انرژی خود را در طول روز حفظ کنیم؟

وقتی روزها کوتاه می‌شوند، اما کارها تمام‌نشدنی هستند، حفظ سطح انرژی بدن کار سختی است. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید انرژیتان را در طول روز حفظ کنید، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای حفظ انرژی استفاده کنید. با زرد نیوز همراه باشید تا پاسخ این سوال را پیدا کنید.

مقدمه

اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید انرژیتان را در طول روز حفظ کنید، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای حفظ انرژی استفاده کنید. روزتان را با بلند‌شدن از رخت‌خواب به محض به صدا درآمدن زنگ ساعت و سپس قرارگرفتن در معرض نور خورشید شروع کنید. تنقلات سالم بخورید و در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا سطح انرژی بدنتان حفظ شود. هنگامی که احساس کردید سطح انرژی شما رو به کاهش است، یک کار فیزیکی انجام دهید یا یک دوره کوتاه مدیتیشن را برای افزایش انرژی خود امتحان کنید.

شروع درست در یک روز تعطیل

به برنامه خواب خود وفادار باشید

بدن شما دارای یک روال شبانه‌روزی طبیعی بوده که با چرخه منظم خواب و بیداری سازگار است. اگر تقریبا هر شب در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و در یک ساعت یکسان هم از خواب بیدار شوید، حفظ انرژی در طول روز برایتان آسان‌تر خواهد بود زیرا صبح با استراحت کامل و احساس سرحالی از خواب بیدار می‌شوید.

 • حتی در تعطیلات آخر هفته هم تلاش کنید به برنامه خواب خود متعهد باشید. حتی یک انحراف کوچک از برنامه، می‌تواند روی میزان استراحت شما تاثیر بگذارد.
خواب کافی

چرت نزنید

سعی کنید از وسوسه انتخاب چند دقیقه استراحت اضافی و چرت‌زدن اجتناب کنید. در حقیقت چرت‌زدن باعث می‌شود احساس خستگی بیشتری کنید. درست است که چند دقیقه استراحت اضافی ممکن است وسوسه‌انگیز باشد، اما این خواب کیفیت کمتری هم دارد. بیدارشدن از خواب با کیفیت پایین باعث می‌شود احساس کسالت به شما دست دهد.

 • زنگ ساعت خود را برای زمانی که واقعا قصد بلندشدن دارید تنظیم کنید. ساعت را زودتر تنظیم نکنید تا آن را مدام خاموش کرده و بخوابید.
 • بسیاری از افراد گذاشتن‌ ساعت را دور از رخت‌خواب خود مفید می‌دانند. به این ترتیب، شما مجبور هستید بلند شده‌ و آن را خاموش کنید. این کار باعث می‌شود که زدن دکمه زنگ ساعت برای تعویق و خزیدن دوباره در رختخواب سخت‌تر شود.
تنظیم درست زنگ ساعت

دوش آب سرد گرفتن

از نظر علمی ثابت شده است که دوش آب سرد باعث آزادشدن دوپامین در مغز می‌شود، سیستم ایمنی بدن شما را فعال کرده و به شما کمک می‌کند روز خود را پرانرژی شروع کنید.

دوش آب سرد

بی‌درنگ خود را در معرض نور طبیعی قرار دهید

نور خورشید اثر محرک روی مغز دارد زیرا به بدن شما یادآوری می‌کند که صبح شده است. سعی کنید صبح به محض بیدارشدن خود را در معرض نور خورشید قرار دهید. این کار در ابتدای روز انرژی زیادی به شما می‌دهد.

 • در صورت امکان، پرده‌ها را در اتاق خواب خود باز بگذارید. این کار شما را مطمئن می‌کند که به محض طلوع خورشید در صبح، در معرض نور باکیفیت خورشید قرار خواهید گرفت.
 • اگر معمولا قبل از طلوع خورشید بیدار می‌شوید، سعی کنید روی یک لامپ مرغوب که نور خورشید را شبیه‌سازی می‌کند، سرمایه‌گذاری کنید. این می‌تواند تاثیری مشابه اثر نور خورشید روی مغز شما داشته باشد.
در معرض نور طبیعی قرار گرفتن

مقدار کمی کافئین مصرف کنید

مقادیر زیاد کافئین ممکن است در آینده باعث از کارافتادن شما شود. با این حال، مصرف مقدار کمی کافئین در اول صبح می‌تواند انرژی شما را برای روز جاری افزایش دهد.

 • صبح یک فنجان قهوه یا چای بنوشید. این کار باعث می‌شود در طول روز احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید. شروع یک روز با احساس کسالت می‌تواند روی سطح انرژی شما برای بقیه روز نیز تاثیر بگذارد.
مصرف کافئین

درست خوردن و آشامیدن

صبحانه سالم بخورید

یک صبحانه انرژی‌زا می‌تواند به حفظ انرژی بدن شما در طول روز کمک کند. همیشه کمی بعد از بیدارشدن صبحانه بخورید. یک صبحانه سالم انتخاب کنید که به شما احساس انرژی و شادابی بدهد.

 • صبحانه‌ای را انتخاب کنید که حاوی کربوهیدرات‌های سالم و پروتئین‌هایی با کیفیت بالا باشد، زیرا این مواد کمک خوبی برای بدن شما هستند. به عنوان مثال، یک تکه نان گندم سبوس‌دار با دو عدد تخم‌مرغ آب‌پز سفت بخورید.
 • از آن‌جایی که بدن شما برای داشتن یک عملکرد خوب به وعده‌های زیادی از میوه و سبزیجات نیاز دارد، سعی کنید یک تکه میوه یا یک وعده سبزیجات نیز همراه با صبحانه خود داشته باشید.
صبحانه سالم

در طول روز آب بنوشید

از دست‌دادن آب بدن می‌تواند باعث ایجاد احساس کسالت شود، بنابراین از مصرف آب غافل نشوید. سعی کنید همراه غذا یک لیوان آب نوشیده و در طول روز نیز آب بنوشید. همیشه یک بطری آب در نزدیکی خود داشته باشید و در فواصل معین جرعه جرعه بنوشید. همچنین باید از هر منبع آبی که در طول روز می‌بینید بهره ببرید.

نوشیدن آب در طول روز

پروتئین سالم را انتخاب کنید

شما باید در وعده‌های غذایی خود پروتئین داشته باشید و در طول روز آن را به عنوان میان‌وعده مصرف کنید. پروتئین سوخت بسیار خوبی برای بدن است و باعث می‌شود احساس قوی‌بودن و پرانرژی‌بودن کنید. با این حال، نوع پروتئینی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است. هنگام انتخاب پروتئین، به سراغ انتخاب‌های سالم بروید.

 • برای گوشت، از منابعی مانند گوشت‌های بدون چربی، پروتئین و ماهی در طول وعده‌های غذایی خود استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید از منابع گیاهی پروتئین مانند آجیل، لبنیات کم‌چرب و ماست به عنوان میان‌وعده استفاده کنید.
پروتئین سالم

کربوهیدرات‌های سالم انتخاب کنید

بسیاری از مردم بر این باورند که کربوهیدرات‌ها باعث ایجاد احساس خستگی می‌‌شوند. اما درواقع، بدن شما برای حفظ انرژی به کربوهیدرات‌ها نیاز دارد. کربوهیدرات‌های خالص، مانند نان‌های سفید، می‌توانند انرژی شما را کاهش دهند. اما با این حال، کربوهیدرات‌های سالم و ترکیبی می‌توانند به حفظ انرژی شما در طول روز کمک کنند.

 • برچسب‌های غذایی را بخوانید. سراغ کربوهیدرات‌هایی بروید که حاوی مقادیر زیادی فیبر هستند.
 • تا جایی که می‌توانید غلات کامل و گندم کامل را انتخاب کنید. به عنوان مثال، به‌جای نصف پیراشکی که از نان سفید تهیه شده است، نصف پیراشکی سبوس‌دار را برای میان‌وعده میل کنید.
کربوهیدرات‌های سالم

در طول روز میان‌وعده‌های هوشمندانه بخورید

در مواقعی که احساس گرسنگی یا کمبود انرژی می‌کنید، برخی تنقلات را در دسترس داشته باشید. میان‌وعده‌های سالم در مواقع لزوم می‌تواند به شما کمک کرده تا سطح انرژی بدنتان را افزایش دهید، و همین‌طور به شما کمک می‌کنند تا این انرژی را در طول روز حفظ کنید.

 • ماست، میوه، سبزیجات و آجیل همگی گزینه‌هایی عالی برای میان‌وعده‌های سالم هستند.

شما باید از خوردن تنقلات سرشار از قند یا مصرف غذاهای بسیار فرآوری‌شده خودداری کنید. بعید است که این نوع میان‌وعده‌ها بتوانند انرژی شما را تامین کنند.

 میان‌وعده‌های هوشمندانه

مدیریت افت انرژی

در طول روز تحرک داشته باشید

در حقیقت نشستن زیاد می‌تواند باعث خستگی شود. مقدار کمی ورزش می‌تواند بدن را تحریک کرده و به شما این امکان را دهد که در طول روز احساس انرژی بیشتری کنید. اگر شروع به احساس خستگی کردید، سعی کنید ورزشی سبک انجام دهید.

 • زمانی که انرژی شما رو به کاهش می‌رود، سعی کنید کمی ورزش مانند یک پیاده‌روی کوتاه انجام دهید.
 • هر روز یک تمرین منظم داشته باشید. اگر همیشه بعد از کار به باشگاه می‌روید، ممکن است شب‌هنگام که به خانه می‌روید، احساس شادابی بیشتری داشته باشید.
تحرک در طول روز

زمانی را زیر نور آفتاب بگذرانید

قرارگرفتن در معرض نور خورشید در طول روز می‌تواند فوق‌العاده محرک باشد. اگر خود را حداقل ۳۰ دقیقه در روز، در معرض نور خورشید قرار دهید، احساس انرژی بیشتری در خود خواهید یافت.

 • بهترین زمان برای دریافت نور خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر است.
قرارگرفتن در معرض نور خورشید

گهگاه مدیتیشن کنید

مدیتیشن می‌تواند استرس را که موجب پایین‌آوردن سطح انرژی می‌شود، کاهش دهد. مجموعه دقایق کوچک مدیتیشن در طول روز می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی خود را زمانی که شروع به تحلیل‌رفتن کرد، حفظ کنید.

 • لازم نیست هر بار که احساس استرس کردید، ۲۰ دقیقه کامل را به مدیتیشن اختصاص دهید. این فرآیند‌ می‌تواند به سادگی بستن چشم‌ها به مدت ۳ دقیقه و تمرکز روی تنفس و احساسات فیزیکی باشد. این کار می‌تواند به هدایت افکار شما به زمان حال کمک کرده و افکار استرس‌زا را که موجب تخلیه انرژی شما می‌شوند، از بین ببرد.
انجام مدیتیشن

پرسش و پاسخ تخصصی

چرا همیشه احساس خستگی می‌کنم؟

ممکن است به این دلیل باشد که بدنتان مواد مغذی مناسب را دریافت نکرده باشد، یا ممکن است به اندازه کافی ورزش نکرده باشید. همچنین خستگی بیش از حد ممکن است نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد، بنابراین بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

نکات

از نوشیدن نوشیدنی‌های انرژی‌زا خودداری کنید. این نوشیدنی‌ها معمولا بلافاصله انرژی را افزایش می‌دهند اما نتیجه آن اغلب کوتاه مدت بوده و سپس یک افت انرژی طولانی‌مدت منتظر شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *