چطور دروغ بگوییم؟

چطور دروغ بگوییم؟

دروغ گفتن امری بشدت نادرست است. اما گاهی اوقات برخی افراد مجبور می‌شوند بنابردلایلی به کسی دروغ بگویند. ما در این مقاله آموزش می‌دهیم که چطور دروغ بگوییم؟ که طرف مقابل متوجه نشود.

به گزارش گروه وبگردی زردنیوز دروغ گفتن تا حد زیادی می‌تواند پیچیده و دشوار باشد، به خصوص اگر در اغلب اوقات دروغ نگویید و آدم صادقی باشید. فقط گاهی اوقات بنابردلایل شخصی مجبور به دروغ گفتن می‌شوید. دروغگوهای مبتدی باید چند اصل مهم را در مورد نکاتی که باعث دروغ خوب و قابل باور می‌شود، بیاموزند. رعایت یک سری نکات برای اطمینان از قابل باور بودن دروغ لازم است. البته همچنان بر نادرست بودن دروغ گفتن اصرار داریم، اما اگر مجبور هستید در یک مورد دروغ بگویید، ادامه مطلب را با ما باشید.

اگر دروغ را از قبل برنامه ریزی کنید، به شما کمک می‌کند تا با نوشتن و تمرین کردن آن، مدتی را در نظر بگیرید تا جزئیات دروغ را به خاطر بسپارید. به خاطر سپردن جزئیات باعث می‌شود دروغ قانع کننده به نظر برسد. مهمترین نکته در اینکه بدانیم چطور دروغ بگوییم؟ این است که دروغ را به شکلی قانع کننده بگوییم. شما باید از رایج‌ترین حالاتی که کسانی که دروغ می‌گویند دارند، اجتناب کنید. حالاتی مثل بی قراری کردن به دلیل عصبی بودن، تغییر دادن صدا و تماس چشمی نداشتن با فرد مقابل.

تاثیرگذار بودن دروغ

یکی از مهم‌ترین بخش‌های نحوه دروغ گفتن، تاثیرگذار بودن آن است. وقتی حرفی باصداقت گفته شود و آغشته به دروغ نباشد، تاثیر فراوانی بر روی آدم‌ها دارد. یک مثال واضح برای شما می‌آورم. متکدیانی که در خیابان مشغول به گدایی هستند را در نظر بگیرید. دقت کرده‌اید که برخی از آنان خیلی روی ما تاثیر می‌گذارند و برخی را ما نادیده‌ می‌گیریم. میزان قابل باور بودن دروغ دقیقا به این دو حالت تقسیم می‌شود. اگر حرف شما بر روی مخاطب تاثیر زیادی بگذارد، گمان می‌کنند، شما چیزی جز حقیقت نمی‌گویید. اما اگر حرف شما تاثیری نگذارد تصور آنان فقط دروغ است. از همین رو ما در ادامه به 5 نکته که در زمان دروغ گفتن، باعث تاثیرگذاری بیشتر می‌شوند، اشاره کرده‌ایم.

سادگی

سادگی

یکی از روش‌ها برای قابل باور بودن دروغ این است که ساده باشد. جزئیات را تا حدی که دروغ قابل قبول به نظر برسد، در آن بگنجانید. اما نه آنقدر که پیچیده شود. اگر جزئیات زیادی به دروغ اضافه کنید و به قولی یک دروغ مفصل و طولانی بگویید، امکان دارد لازم شود که هر جزء را جداگانه دنبال کنید. به قول معروف دروغ دروغ می‌آورد. اما شاید بهتر باشد بگوییم دروغ مفصل دروغ می‌آورد. اگر شما دروغی ساده و کوتاه بدون جزئیات بگویید، به راحتی می‌توانید از آن بگذرید.

بهتر است با یک مثال تفاوت دروغ ساده و پیچیده از یکدیگر را بدانیم. فرض کنید به سرکار دیر رسیده‌اید و دلیل آن دیر بیدار شدن بوده، اما برای موجه کردن آن می‌خواهید به رئیس‌تان به دروغ دلیلی دیگری را که دیرآمدن را موجه‌تر نشان می‌دهد، بگویید. در این موقعیت یک دروغ پیچیده می‌تواند این باشد: “ببخشید دیر کردم؛ من وارد بزرگراه فلان شدم و دیدم خیلی ترافیک بود واسه همین برگشتم و در عوض از جاده دیگه اومدم سمت شرکت.” نسخه ساده این دورغ این است: ” بزرگراه فلان خیلی ترافیک بود.”

عدم ورود افراد دیگر

عدم ورود افراد دیگر

یکی دیگر از نکاتی که ما کمک می‌کند چطور دروغ بگوییم؟ این است که افراد دیگر را به دروغ‌تان وارد نکنید. اگر برای قابل قبول نشان دادن دروغ‌مان، از شخص دیگر بعنوان بهانه یا شاهد استفاده کنیم، دروغ را پیچیده‌تر از آنچه باید باشد، می‌کنیم. اگر آن شخصی که به او دروغ گفته‌اید (در مثال قبل: رئیس شرکت) علت دلیل شما را بررسی کند، احتمال دارد که به دروغ شما پی ببرد. اگر هم به ناچار مجبور شدید شخص دیگری را بهانه کنید و یا بعنوان شاهد از او استفاده کنید، حتما مطمئن شوید که با شما هماهنگ باشد و اصل ماجرا را به او بگویید. برخی افراد شاید از اینکه بخشی از دروغ شما باشند، حالا چه در نقش بهانه چه در نقش شاهد، استقبال نکنند. پس با گفتن به آن‌ها از نظر حق و حقوق هم حق آنان را رعایت کنید تا دلیلی برای ناراحتی آن‌ها نشوید.

قابل باور بودن

قابل باور بودن

برای اینکه طرف مقابل شما دروغ‌تان را باور کند، باید اطلاعات قابل باور بگویید. نباید در زمان دروغ گفتن اغراق کرد. آنقدر اغراق نکنید که مخاطب شما بپرسد: “تو داری چه می‌گویی؟” دروغتان را تا حد ممکن واقع بینانه کنید. پیش از اینکه دروغ بگویید، خودتان دروغ‌تان را نقد کنید و ببینید آیا منطقی به نظر می‌رسد یا نه. البته فقط به خودتان ننگرید و از سمت شخص دیگر هم دروغ خود را نقد کنید و ببینید از نظر وی دروغ شما منطقی هست یا نه. برای مثال این وضعیت را تصور کنید. شما یک ظرف شیشه‌ای، که برای همسرتان خیلی مهم است، را شکسته‌اید و برای جلوگیری از دعوا می‌خواهید با دروغ گفتن تقصیر را گردن دیگری بیندازید. گفتن این دروغ که “یک پرنده از پنجره به داخل خانه آمد و پرواز کرد و به ظرف برخورد و ظرف شکست.” یک دروغ غیرقابل باور است. چون امکان اتفاق افتادن چنین موردی بسیار بعید است. اما اگر بگویید سگ خانگی‌تان بازی می‌کرد و پایش لغزید و به ظرف خورد و ظرف افتاد، حرف‌تان بیشتر قابل باور است. زیرا چنین اتفاقاتی در خانه‌ای که سگ نگهداری می‌شود خیلی عادی است.

واقعیت

چهارمین نکته‌ای که در تاثیرگذار بودن دروغ موثر است، گنجاندن یک اتفاق یا چیز واقعی در دروغ است. حرف‌هایی که بصورت کامل از دروغ تشکیل شده‌اند، راحت‌تر تشخیص داده می‌شوند. اما اگر کمی واقعیت را چاشنی دروغ کنید، احتمال اینکه تاثیرگذار باشد و دروغ بودن ان تشخیص داده نشود خیلی زیاد است. یک راهی را بیابید تا ثابت شود بخشی از صحبت شما صددرصد واقعیت دارد تا این بخش به باور کردن کل صحبت شما کمک کند و دروغ را تقویت کند. ابراز احساسات در زمان گفتن حقیقت بیشتر از زمان دروغ گفتن است. شما از این موضوع استفاده کنید، تاکید بیشتری را بر روی قسمت واقعی حرف‌تان داشته باشید تا احساسات را هم کامل ابراز کرده باشید. برای مثال فرض کنید شما با گروهی از دوستان قدیمی‌تان که شامل دوست دختر سابق شما “هدی” هم می‌شود، بیرون بوده‌اید. دیگر دوستانتان هم سپیده، امید و آرش هستند. اگر خواستید در مورد این بیرون رفتن به دوست‌ دختر فعلی‌تان و یا همسرتان دروغ بگویید، بهتر است بگویید: “با سپیده، امید و آرش بیرون بودم.” به این شکل شما در مورد نبودن هدی دروغ گفته‌اید اما بودن با سپیده، امید و آرش یک واقعیت است.

داوطلبانه

داوطلبانه

یکی از نکاتی که در قابل باور بودن دروغ تاثیر خیلی زیادی دارد، به اجبار نگفتن آن حرف است. یعنی شما قبل از اینکه مجبور باشید در مورد یک چیزی صحبت کنید بصورت داوطلبانه شروع کنید و دروغی که مدنظرتان است را بگویید. شما با شروع کردن گفتگو درباره موضوعی که درمورد آن قصد گفتن حقیقت، بنابه هر دلیلی، را ندارید از تحت فشار قرار گرفتن خودداری می‌کنید. پس قبل از اینکه از شما پرسیده و یا خواسته شود حرف‌تان را بزنید. در این صورت احتمال اینکه شنونده تصور کند شما دروغ می‌گویید بسیار پایین است زیرا شما داوطلبانه اطلاعات به او داده‌اید و هیچ اجباری در کار نبوده که مجبور به دروغ گفتن شوید.

به خاطر سپردن دروغ

یکی از سخت‌ترین قسمت‌های دروغ گفتن این است که دروغی که گفته‌اید را فراموش نکنید. حتی اینکه دروغ به چه کسی گفته شده هم اهمیت خیلی زیادی دارد. یکی از اتفاقات بدی که ممکن است برای یک شخص در برابر فردی که برای وی مهم است بیفتد این است که به قولی حرفش دوتا شود. همچنین اگر شما مجبور باشید در طول زمان یک دروغ را برای افراد زیادی تکرار کنید، این کار سخت‌تر می‌شود. لو رفتن دروغی که گفته‌اید، اعتماد را از بین می‌برد. شاید از دست دادن اعتماد یک فرد تاثیر خیلی زیادی بر روی زندگی شما بگذارد. به همین دلیل ما در ادامه به معرفی چند روش برای به خاطر سپردن دروغ پرداخته‌ایم.

یادداشت جزئیات

بهتر است جزئیات دروغی که به دیگران می‌گویید را در دفتری شخصی یا در قسمت نوت تلفن همراه‌تان، یادداشت کنید. شما وقتی دروغی را می‌گویید باید همیشه آن را رعایت کنید. پس داشتن یک یادداشت از جزئیات یک دروغ کمک زیادی به شما می‌کند. اگر شما برای گفتن دروغ زمان کافی جهت برنامه‌ریزی را دارید، پس همانطور که در ابتدای مقاله هم گفته شد اول آن را بنویسید. اگر هم بصورت خودجوش و در لحظه دروغی را به کسی می‌گویید، حتما در اسرع وقت هم عنوان دروغ و هم شخصی که به او دروغ گفته‌اید را در محل مدنظر یادداشت نمایید.

البته اگر دروغی که گفته‌اید حساس به زمان است و برای یک مدت معین لازم است، احتیاجی به نگه داشتن یادداشت مربوط به آن بصورت طولانی مدت ندارید. اما اگر دروغ‌تان حساس به زمان نیست و دارای عواقبی طولانی مدت است، یادداشت مربوطه را در جایی امن که امکان از دست رفتن آن بسیار کم است، نگهداری نمایید. نوشتن به شما کمک می‌کند تا امور را بصورت شفاف در ذهن داشته باشید و به یاد نگه دارید. حتی اگر بلافاصله پس از نوشتن، کاغذ را دور بیندازید باز هم چیزی که مهم است این است که نوشتن به نگهداری در ذهن کمک می‌کند.

تمرین با صدای بلند

تمرین با صدای بلند

دروغی که قصد گفتن آن را به شخصی دارید، با صدای بلند تکرار کنید. گفتن حقیقت خیلی ساده است و نیازی به یادآوری ندارد. اما دروغ فرّار است. آن چیزی که دقیقا می‌خواهید بگویید امکان دارد از ذهن‌تان برود. تکرار به دفعات دروغ باعث می‌شود تا بصورت موثری آن دروغ را بگویید. شما وقتی در لحظه دروغ بگویید، یعنی از قبل برنامه‌ریزی خاصی برای آن نداشته باشید، قطعا فرصت تمرین را هم نخواهید داشت. این نوع دروغ‌ها را می‌توانید بعد آن هم با صدای بلند برای خود تکرار کنید تا دقیقا به یاد داشته باشید که چطور دروغ گفته‌اید. اما اگر فرصت تمرین را دارید، اوضاع متفاوت است و شما می‌توانید با حالات مختلف دروغ را با صدای بلند تکرار کنید. تا بتوانید بهترین نوع آن را به فرد موردنظر تحویل دهید.

ضبط ویدئو

اگر دروغی که قصد گفتن آن را دارید، دروغ کوچکی است، نیازی به ضبط کردن ویدئو یا دوربین فیلمبرداری نیست. اما اگر در حال تمرین برای گفتن یک دروغ بزرگ به دیگران هستید، بهتر است از دروغ گفتن خودتان یک ویدئو ضبط کنید. ضبط فیلم از دروغ گفتن‌تان به شما کمک می‌کند که خودتان را در این موقعیت ببینید، خودتان را نقد کنید و متوجه شوید آیا دروغ‌تان قانع کننده هست یا نه. اگر قانع کننده بود که شما موفق شده‌اید و بهتر است فیلم ضبط شده را چندین بار تماشا کنید تا کاملا مسلط شوید. اما اگر اینطور نیست بدنبال روش‌هایی برای تنظیم دروغ‌تان باشید. برای این کار می‌توانید از موارد ذکر شده در قسمت تاثیرگذار بودن دروغ استفاده کنید. ضبط کردن فیلم همانند حرف زدن روبروی آینه است. اما صحبت در برابر آینه کمی استرس زا و مصنوعی می‌شود. زیرا اکثر افراد وقتی چهره خودشان را می‌بینند نمی‌توانند بصورت جدی کار خود را انجام دهند.

کنترل بدن

زبان بدن یکی از مهمترین عواملی است که مخاطب صحت حرف‌های طرف مقابل را بر اساس آن می‌سنجد. اکثر افراد وقتی مجبور به گفتن دروغ می‌شوند، به دلیل اینکه در پی هر دروغ پنهان کردن یک حقیقت مهم است که آن‌ها را مجبور به این کار کرده، دچار استرس می‌شوند. استرس از حرکات بدن برای فرد مقابل مشخص می‌شود. پس باعث می‌شود فرد به حرف‌های شما شک کند. پس دلیل مهم بودن کنترل بدن در زمان دروغ گفتن را فهمیدیم. در ادامه به شما چند نکته برای تحت کنترل قرار دادن حرکات بدن را آموزش می‌دهیم.

دور نگه داشتن دست از صورت

دور نگه داشتن دست از صورت

یکی از نکات لازم برای کنترل بدن، دور نگه داشتن دست از صورت در مدت زمان گفتن دروغ است. کسانی که دروغ می‌گویند تمایل زیادی به دست و پنجه نرم کردن با دست‌های خود دارند. چه در زمان گفتن دروغ ایستاده‌اید و چه نشسته‌اید، در هر صورت دستان‌تان را در کنار خود نگه دارید. از ور رفتن با چانه یا بینی خود خودداری کنید. دست‌هایتان را لابلای موها نبرید. این کار بشدت طرف مقابل را نسبت به شما شکاک می‌کند.

بی حرکت ماندن

لطفا در زمان گفتن دروغ بی حرکت بمانید. چرخیدن، جلو و عقب رفتن، ضربه زدن به پاها و بطور کلی حرکت کردن زیاد یکی از علائم دروغ گفتن است. شانه‌های خود را زیاد جمع نکنید. آرام نگه داشتن بدن و آرامش کامل بدن باعث ایجاد زیبایی و ظرافت در بدن شما می‌شود و باعث می‌شود افراد به دروغ یا راست بودن صحبت‌های شما مشکوک نشوند.

باز نگه داشتن بازوها

یکی از علائم زبان بدن که نشان از گفتن حقیقت از سمت شما دارد، باز نگه داشتن بازو و تا نکردن آن است. تا کردن بازوها یک وضعیت خاموش محسوب می‌شود و وقتی در حال گفتن دروغ هستید، این یک علامت به افراد مقابل شماست که نشان می‌دهد شما در حال دروغ گفتن هستید. اگر ایستاده‌اید دست‌ها را درکنار خود بدون تاکردن نگه دارید. اگر نشسته‌اید دستان‌تان را بر روی پاهای خود بگذارید.

کنترل پلک زدن

در حین دروغ گفتن پلک نزنید. پلک زدن بین کسانی که دروغ می‌گویند بسیار رایج است. همچنین یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که دیگران متوجه دروغ بودن حرف‌های طرف مقابل می‌شوند. البته دقت کنید از آن طرف بوم هم نیفتید. پلک زدن معمولی را کنترل نکنید. زیاد نگه داشتن چشم‌ها و پلک نزدن طولانی مدت باعث مشکوک شدن به شما می‌شود. بنابراین آگاهانه تلاش کنید که بیش از حد پلک نزنید.

تماس چشمی

تماس چشمی

از برقراری تماس چشمی با فرد مقابل‌تان به نفع خودتان استفاده کنید. یكی از مطمئن‌ترین نشانه‌های دروغ گفتن افراد، دور كردن چشم‌هایشان از چشمان شنونده است. اما شما می‌توانید تماس چشمی خود را کنترل کنید تا دروغ خود را پنهان کنید. به اندازه کافی تماس چشمی با طرف مقابل‌تان برقرار کنید تا فرد مقابل شما را باور کند. شما باید بین تماس چشمی خیلی کم و خیلی زیاد، تعادل را رعایت کنید. اگر بدون نگاه کردن به صحبت کنید و یا اینکه در طول صحبت به او خیره شوید شما کمی مشکوک به نظر خواهید رسید.

قرار گرفتن رو در رو

بدن خود را روبروی شخصی که در حال دروغ گفتن به او هستید، نگه دارید. چرخاندن بدن به پهلوهای راست و چپ به عنوان علامتی از دروغ گفتن شناخته می‌شود. گویا فرد در حال تلاش برای پنهان کردن چیزی دیده می شود. اطمینان حاصل کنید که بدن شما نسبت به آن‌ها بدون زاویه است. همچنین چشمان خود را در جهت روبروی طرف مقابل نگه دارید و از فاصله دور نیز به آن‌ها خیره نشوید.

لمس کردن

لمس کردن

برای ایجاد صمیمیت بیشتر از لمس بدنی استفاده کنید. وقتی دروغ می‌گویید، فردی را که در طرف مقابل شما قرار دارد به طور مناسبی لمس کنید. برای مثال اگر در کنار آن‌ها نشسته‌اید، دست خود را روی شانه آن‌ها قرار دهید، دست آن‌ها را بگیرید یا به آرامی پای آن‌ها را لمس کنید. با لمس کردن آن‌ها، آن‌ها به شما اعتماد بیشتری می‌کنند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که شما باید به این مسئله هم دقت کنید که آیا به اندازه کافی از نظر دوستی و … با شخص مقابل نزدیک هستید یا نه. اگر شما با آن‌ها ارتباط نزدیک داشته باشید می‌توانید آن‌ها را لمس کنید در غیر اینصورت اصلا کار درستی نیست. البته در بسیاری از شرایط هم فردی که به او قصد دروغ گفتن داریم اینگونه نیست.

کنترل صحبت کردن

مشابه با بدن، صدا هم تحت تاثیر استرس قرار می‌گیرد. استرس در صدا حالات مختلفی همچون تپق زدن، با لرز صحبت کردن و … ایجاد می‌کند. چنین حالاتی حتما فرد مقابل را به شما مشکوک خواهد کرد. پس کنترل صحبت کردن یکی از مهم ترین کارهایی است که شما برای اینکه طرف مقابل صحبت‌هایتان را باور کند باید انجام دهید. به همین دلیل ما در ادامه چند نکته را برای شما آورده‌ایم تا بتوانید با رعایت این نکات روی صحبت‌ کردن خود کنترل داشته باشید.

عادی بودن صدا

عادی بودن صدا

در اولین وهله زمان دروغ گفتن باید صدای خود را عادی نگه دارید. یکی از تغییرات ناخودآگاهی که هنگام دروغ گفتن در صحبت کردن ما رخ می‌دهد، این است که ولوم صدا بالا می‌رود. سطح صدای خود را دائما کنترل کنید تا در سطح معمول و همیشگی خود باقی بماند. اطمینان حاصل کنید که صدای شما متناسب با شرایط است؛ نه بیشتر و نه کمتر.

 این واقعیت که میزان بلندی صدا هنگام دروغ افزایش می‌یابد، نوعی اتفاق رایج است که اکثر افراد آن را می‌دانند. بنابراین ممکن است افراد در صورت شک کردن به دروغگویی شما به میزان بلندی صدای‌تان دقت زیادی کنند.

برای اینکه ولوم صدای شما بیش از حد بالا نرود یکی روش این است که کمی آرام‌تر از حد معمول صحبت کنید تا اگر هم به صورت طبیعی در زمان دروغ گفتن صدایتان تمایل به بالاتر رفتن داشت، میزان بلندی صدا را از این روش متعادل کنید.

همچنین به لحن و حجم صدای خود توجه کنید تا متناسب با شرایط آن را بالا و پایین ببرید.
اگر لازم است متاسف باشید با لحن شاد صحبت نکنید. همچنین اگر لازم است دروغ شما دلگرم کننده به نظر برسد، یا لحن جدی صحبت نکنید.

پاسخ مستقیم

پاسخ مستقیم

اگر در حین دروغ گفتن از شما سوالی پرسیده شد حتما پاسخ مستقیم بدهید. شما در چنین مواقعی باید پاسخ کامل بدهید و اجازه ندهید که منتظر پاسخ شما بماند. مکث زیادی نکنید. صحبت جدیدی را از سر نگیرید. همچنین پایان دادن به موضوع یکی از نشانه‌های مطمئن دروغ گفتن است.

این کار نیازمند تکرار و تمرین است، اما تعادل بین یک جواب خیلی کوتاه و یک جواب خیلی طولانی را پیدا کنید. هر دو نوع جواب، چه خیلی طولانی و چه خیلی کوتاه ممکن است مخاطب را نسبت به شما مشکوک کند.

زبان محاوره

زبان محاوره

در هنگام دروغ گفتن حتما مطمئن باشید که از زبان محاوره استفاده می‌کنید. گرایش طبیعی هنگام دروغ، استفاده از زبان رسمی و کتابی در عوض استفاده از زبان محاوره است. مردم متوجه تفاوت صحبت کردن شما با صحبت معمولی شما در روزهای دیگر خواهند شد. از کلماتی مانند “نشه” و “نمیشه” در مقابل “نشود” و “نمی‌شود” استفاده کنید. از اصطلاحات عامیانه یا محاوره نترسید زیرا این استفاده از این اصطلاحات برای مکالمه، امری بسیار طبیعی است. به عنوان مثال، بگویید “من نمی‌دونم”، نه “من مطمئن نیستم.”.

پاسخ به سؤالات

پس از اینکه به شخصی دروغ می‌گویید احتمال دارد از شما سوالاتی پرسیده شود. این سوالات هم می‌تواند در رابطه با جزئیات داستانی که گفتید باشد، هم در مورد اصل داستان. شما همیشه باید آمادگی اینکه از شما سوال پرسیده شود را داشته باشید. در ادامه مطلب چند نکته را که در پاسخ به این سوالات باید رعایت کنید را توضیح داده‌ایم. حتما این نکات را با دقت زیادی بخوانید و سعی کنید به تمام آن‌ها عمل کنید.

تغییر ندادن داستان

تغییر ندادن داستان

شما نباید داستانی را که به دروغ برای مخاطب گفته‌اید را به هیچ دلیلی تغییر دهید. بعد از اینکه دروغ را گفتید، ممکن است از شما خواسته شود که دوباره داستان را بگویید، یا توضیحی کامل تر ارائه دهید. به عقب برنگردید و دروغی را که گفتید پس نگیرید. تا حد ممکن به روشی که برای اولین بار به طرف‌تان دروغ را گفته‌اید، آن را تکرار کنید. پرسیدن چنین سوالتی برای چند بار یک تاکتیک است که شما را مجبور کند حرف‌تان را پس بگیرید و در نهایت حقیقت ماجرا را بگویید.

جزئیات

جزئیات

اگر لازم بود جزئیاتی به داستان خود اضافه کنید، این جزئیات حتما چیزهای کوچکی باشند. وقتی اطلاعات بیشتری از شما خواسته می شود، بیش از حد چیزی به دروغ خود اضافه نکنید تا پیچیده شود. تمام تلاش خود را بکنید تا یک بخش کوچک از اطلاعات را به دروغ خود اضافه کنید تا فقط نقش تقویت کننده داشته باشد نه اینکه شرایط را برای شما سخت کند.

جواب دادن سوال با سوال

جواب دادن سوال با سوال

زمانی که پس از دروغ گفتن از شما در رابطه با آن سوالی پرسیده می‌شود، می‌توانید با پرسیدن یک سؤال دیگر، طرف مقابل‌تان را منحرف کنید و حواس‌شان را پرت کنید. سوالاتی همچون “چرا باور نمیکنی حرفامو؟” یا “نکنه چیز دیگه‌ای از کسی پرسیدی؟” اینگونه سوالات باعث می‌شود شخصی که از شما سوال می‌پرسد در صندلی داغ سؤالات قرار بگیرد و شما در حین پاسخ دادن او می‌توانید به پاسخ دادن به سوال اصلی او فکر کنید.

به یاد نیاوردن

به یاد نیاوردن

شما گاهی اوقات می‌توانید در پاسخ به سوال مخاطب‌تان در مورد یک موضوع بگویید آن موضوع را به یاد نمی‌آورید. یعنی یک دروغی را که قبلا گفته‌اید را وانمود کنید اصلا چنین چیزی نگفته‌اید. این کار باعث می شود فرد مقابل فکر کند که دروغ شما فقط تخیل آن‌ها بوده  و اصلا چنین چیزی شما نگفته‌اید. با این حال مراقب باشید؛ زیرا این ترفند معمولاً به این خوبی کار نمی کند و کتمان دروغ بیشتر باعث می‌شود گرفتار شوید.

اقدامات لازم پس از لو رفتن

بدترین اتفاقی که در پی یک دروغ می‌تواند برای شما بیفتد، این است که دروغ شما لو برود و در دام بیفتید. اگر در هر صورتی چنین اتفاقی افتاد شما باید به انجام اقداماتی بپردازید تا هر دو طرف با آن کنار بیایید. در ادامه مطلب به معرفی 3 اقدام که باید بعد از لو رفتن دروغ انجام دهید، می‌پردازیم.

پذیرفتن و عذرخواهی

پذیرفتن و عذرخواهی

در مواقعی که دروغ شما لو رفته و شما در دام لو رفتن گیر افتاده‌اید و بدیهی است که نمی‌توانید از آن خارج شوید. برای مثال ممکن است شخص ویدئویی را پیدا کند که ثابت کند شما دروغ گفته‌اید، یا مدرک اثبات‌کننده دیگر. به جای گسترش دادن دروغ، اصرار ورزیدن به آن و بدتر کردن اوضاع، اعتراف کنید که چه کرده‌اید و با عواقب آن روبرو شوید. بپذیرید که دروغ گفته‌اید و عذرخواهی کنید.

معمولاً با اعتراف کردن و پذیرفتن در عوض اصرار ورزیدن بر روی دروغ، فرد اعتبار بیشتری در مقابل طرفش خواهد یافت.

از اشتباهات خود بیاموزید و دفعه بعد اگر اتفاقی افتاد که که لازم بود در مورد آن دروغ بگویید از این اشتباهات جلوگیری کنید.

ممکن است این کار خیلی خجالت آور به نظر برسد، اما خیلی زود به این نتیجه خواهید رسید که از همان ابتدا نباید در این باره دروغ می‌گفته‌اید و بار زیادی از دوش شما برداشته خواهد شد. از این پس نیازی به پنهان کردن دروغ خود نخواهید داشت.

توضیح دادن

توضیح دادن

وقتی دروغ شما لو می‌رود بعد از پذیرفتن و عذرخواهی لازم است که توضیح دهید دروغ گفته‌اید. پس از پذیرفتن دروغ، احتمالاً سوالات زیادی از شما پرسیده خواهد شد. به هیچ عنوان در چنین شرایطی سعی نکنید دروغ خود را توجیه کنید و برای دروغ گفتن خود بهانه آورید. بلکه توضیح دهید که روند فکری شما چه بوده است. به شخص مقابل خود بگویید که چرا احساس کرده‌اید که نیاز دارید تا به او دروغ بگویید. همچنین توضیح دهید که چرا تصور کرده‌اید حقیقت برای شما کار نمی‌کند و مجبور شدید از گفتن حقیقت فرار کنید.

ممکن است طرف مقابل‌تان توضیحات شما را نپذیرد. یا ممکن است بگوید که توضیح شما برای او هیچ معنایی ندارد یا کافی نیست. حتی در چنین حالتی هم استدلال نکنید، فقط توضیح بیشتری دهید و احساسات‌تان در آن لحظه را بیشتر برای او نمایان کنید.

جبران کردن

جبران کردن

به شخصی که به او دروغ گفتید توضیح دهید که چگونه دروغ‌تان را جبران خواهید کرد. دروغ گفتن به احتمال زیاد باعث آسیب رساندن به طرف مقابل خواهد شد. بنابراین به محض لو رفتن، مجبور خواهید بود موارد پیش آمده به دلیل آسیب‌های ناشی از دورغ را برطرف کنید. برای رفع مشکلات، اقدامات مشخصی كه قصد دارید انجام دهید را برای وی توضیح دهید. در مورد کارهایی که می‌خواهید انجام دهید صادق باشید و پس از آن حتما کارهایی که گفتید را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.