يادگیری-دختران-درس-لیخند-دوستی

10 روش برای یادگیری سریع‌تر و هوشمندانه‌تر

من اولین شب زنده‌داری زمان دانشگاهم را به یاد دارم. من با قهوه‌ساز کوچکم چند قوری قهوه درست کردم و تمام شب جزوه‌های کلاسم را خواندم و مرور کردم. متأسفانه، این کار فقط باعث شد که من از نظر ذهنی بسیار خسته بشم و در عین حال به نحوی تاسف بار هنوز برای امتحان نهایی‌ام آمادگی نداشته باشم. من در آن زمان این را نمی‌دانستم، اما روش‌های یادگیری مهم‌تر از زمان صرف شده برای یادگیری هستند – کیفیت مهم‌تر از کمیت است. خواندن و مرور جزوه‌های کلاسم استراتژی خوبی برای یادگیری مطالب امتحانی نبود. بنابراین بهترین روش یادگیری چیست؟چگونه می‌توانیم هوشمندانه‌تر کار کنیم و موثرتر و سریع‌تر یاد بگیریم؟

تحقیق در مورد روش‌های یادگیری

خوشبختانه، تحقیقاتی وجود دارد که ما را در مسیر درست قرار می‌دهد. جان دانلوسکی، کاترین ای. راسون، الیزابت جی. مارش، میچل جی ناتان، دانیل تی ویلینگهام یافته‌های خود را در مورد اثربخشی ده روش یادگیری در مقاله خود “بهبود یادگیری دانش‌آموزان با تکنیک‌های یادگیری موثر: دستورالعمل‌های امیدوارکننده از روانشناسی ادراکی و تربیتی” منتشر کردند. این مطالعه میزان مؤثر بودن 10 تکنیک مختلف یادگیری را بسته به اینکه چه کسی یادگیری را انجام می‌دهد، مطالب مورد نیاز و ویژگی‌های تکلیف یادگیری را بررسی می‌کند. به طور خلاصه، محققان تصویری جامع از این که کدام تکنیک‌های یادگیری در چه زمانی، چرا و برای چه کسانی مؤثرتر هستند، ایجاد می‌کنند.

یافته‌های تحقیقات قبلی عامل مهم دیگری در رتبه‌بندی هر یک از ده روش یادگیری بر اساس سودمندی کم تا زیاد (مفید بودن) است. اگر هیچ تحقیقی وجود نداشته باشد که نشان دهد یک روش یادگیری مؤثر بوده است، محققان آن را به عنوان روشی که سومندی کمی دارد دسته‌بندی می‌کنند. بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه که این تحلیل جامع از روش‌های یادگیری پیدا کرد. تمام شب به جای خواندن و مرور جزوه‌هایم باید چه کار می‌کردم؟

روش‌های بسیار مفید یادگیری

یادگیری-آموزش
یادگیری-آموزش

ما با مؤثرترین و مفیدترین روش‌های یادگیری شروع می‌کنیم. تنها دو روش از ده روش یادگیری دارای کاربرد و تاثیر بالایی بودند.

امتحان آزمایشی

یک امتحان آزمایشی، آزمونی کم یا بدون ریسک است که توسط مربی برای بررسی تسلط انجام می‌شود. امتحان آزمایشی، ارزیابی جمعی با ریسک بالا مانند امتحانات نهایی یا آزمون‌های دولتی نیست. این یک ارزیابی تکوینی است تا ببینیم دانش‌آموزان چه چیزهایی را می‌دانند و نمی‌دانند. امتحان آزمایشی نقش حیاتی در تدریس دارد زیرا راهی سریع برای معلمان است تا بفهمند هر دانش‌آموز چقدر دانش و اطلاعات دارد.

مزیت دیگر امتحان آزمایشی این است که به دانش‌آموز نشان می‌دهد که در چه سطحی است و چه چیز‌هایی را بلد نیست. این امر تنظیم برنامه یادگیری را ساده و مؤثر می‌سازد، بنابراین دانش‌آموز می‌تواند زمان بیشتری را صرف مطالعه چیزهایی کند که بلد نیست به جای تمرکز بر روی چیزهایی که از قبل می‌داند. در این بررسی، شرکت‌کنندگان اطلاعات را 80٪ با امتحان آزمایشی در مقایسه با 36٪ با مرور مطالب به خاطر داشتند. این یک بهبود قابل توجه در کارایی و تاثیر است و همان چیزی است که امتحان آزمایشی را در راس روش‌های انبوه یادگیری قرار می‌دهد.

دو دلیل وجود دارد که به نظر می‌رسد امتحان آزمایشی یک تکنیک یادگیری موثر است: اثر مستقیم و اثر واسطه. اثر مستقیم به این معنی است که انجام یک آزمون یا کوییز نحوه توجه مغز و ذخیره اطلاعات را تغییر می‌دهد. اکثر مردم برای بازیابی اطلاعات در طول یک آزمون، حتی یک آزمون تکوینی که برای بررسی یادگیری طراحی‌شده است، بسیار تلاش می‌کنند. واسطه‌ها هستند که نشانه‌ها و اهداف را به هم متصل می‌کنند. در مورد یک امتحان آزمایشی، نشانه ممکن است سوال آزمون و هدف پاسخ باشد. به نظر می‌رسد که امتحان آزمایشی با کمک به مغز در سازماندهی بهتر اطلاعات، این واسطه‌ها را بهبود می‌بخشد.

بنابراین اگر مجبورید تنها یک روش یادگیری را انتخاب کنید، امتحان آزمایشی را امتحان کنید. می‌توانید کلید پاسخ را بپوشانید و آن را به تنهایی امتحان کنید یا می‌توانید از یک دوست بخواهید که در مورد مطالب از شما سؤال بپرسد، تا ببینید چه چیزهایی را بلد نیستید. به این ترتیب می‌توانید روی چیزهایی تمرکز کنید که نمی‌دانید و با ادامه دادن امتحان آزمایشی تسلط کامل بر مطالب پیدا کنید.

تمرین با فاصله

نحوه برنامه‌ریزی جلسات مطالعه شما اهمیت دارد. در این بررسی، برخی از افراد در شش جلسه مطالعه پشت سر هم شرکت کردند. برخی دیگر بین هر جلسه یک روز و گروه نهایی یک ماه بین هر جلسه‌شان فاصله بود. گروهی که در 6 جلسه پشت سر هم شرکت کردند، اطلاعات بیشتری را زودتر (پس از جلسات دو و سه) حفظ کردند. با این حال، گروه‌هایی که مدتی بین جلساتشان فاصله بود، در نهایت اطلاعات بیشتری (پس از جلسه ششم) حفظ کردند.

 بنابراین اگر می‌خواهید چیزی را واقعاً یاد بگیرید و آن را در حافظه بلندمدت ذخیره کنید، به خودتان زمان بدهید تا اطلاعات را بین هر جلسه مطالعه هضم کنید. مطالعه دیگری نشان داد که شرکت کنندگان 47٪ از اطلاعات را با مطالعه فاصله‌دار در مقابل 37٪ با مطالعه فشرده به خاطر می‌آورند. جلسات مطالعه خود را بر این اساس برنامه‌ریزی کنید. بین جلسات مطالعه حداقل 24 ساعت به خود استراحت دهید. شاید سخت‌تر اطلاعات را به خاطر بیاورید ولی در نهایت با مطالعه فاصله‌دار خیلی بیشتر از مطالعه فشرده اطلاعات را به یاد می‌آورید.

مطالب مرتبط: چگونه یک برنامه مطالعه ایجاد کنیم؟

روش‌های یادگیری نسبتا مفید

کتاب-آموزش-کلاس
کتاب-آموزش-کلاس

گروه بعدی از روش‌های یادگیری در دسته نسبتاً مفید قرار می‌گیرند. برخی به این دلیل که تحقیقات کافی انجام نشده است. برخی دیگر به این دلیل که تحقیقات نشان‌داده است که این روش‌های یادگیری به اندازه امتحان آزمایشی یا تمرین با فاصله مؤثر یا به طور گسترده قابل استفاده‌نیستند.

روش پرسش و پاسخ

من یک کودک نوپا در خانه دارم، بنابراین با این سوال که “چرا؟” غریبه نیستم. به نظر می‌رسد، این نیز اولین روش یادگیری نسبتاً مفید ما است – روش پرسش و پاسخ. کلید روش پرسش و پاسخ این است: «ترغیب دانش‌آموزان برای ایجاد توضیحی برای یک واقعیت به صراحت بیان‌شده». به عبارت دیگر، واداشتن آن‌ها به پاسخ “چرا؟”. در این بررسی، شرکت‌کنندگان به سه گروه تقسیم شدند. اولین گروه حقایق را مستقیماً آموختند. گروه دوم توضیحی برای هر واقعیت خوانند. در گروه سوم از روش پرسش و پاسخ استفاده شد. از آن‌ها خواسته شد تا توضیح دهند که چرا هر واقعیت چنین است. دقت گروه سوم 72 درصد بود، در حالی که دو گروه دیگر 37 درصد دقت داشتند که به این معنی است که گروه سوم نسبت به سایرین عملکرد بهتری داشتند.

به نظر می‌رسد روش پرسش و پاسخ مؤثر باشد زیرا طرحواره افراد را فعال می‌کند، که به سادگی به افراد کمک می‌کند تا اطلاعات جدید را جای آنچه قبلاً می دانستند قرار دهند. این می‌تواند دلیلی باشد که روش پرسش و پاسخ برای افرادی که اطلاعات بیشتری در مورد یک موضوع دارند مؤثرتر است. آن‌ها بهتر می‌توانند توضیح دهند که چرا چیزی چنین است و اطلاعات جدید را به دانش خود اضافه کنند. بنابراین اگر از قبل یک یا دو چیز در مورد موضوع مورد نظر می‌دانید، شروع به‌پرسیدن چرا برای تقویت یادگیری خود کنید.

خود توضیحی

خود توضیحی زمانی است که از دانش‌آموز خواسته می‌شود تا در حین یادگیری، اصل پشت چیزی را توضیح دهد. توضیح اینکه چگونه یک چیز کار می‌کند به آن‌ها کمک می‌کند تا آن اصل را به مشکلات آینده منتقل کنند. در این بررسی، شرکت‌کنندگان به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه قبل از تلاش برای حل سوالات آزمایشی توضیح مختصری در مورد مسائل دشوار دریافت کردند. از گروهی دیگر خواسته‌‌شد تا در حین پاسخ‌دادن به سؤالات، حل مسئله‌ خود را توضیح دهند. گروه نهایی به تمام سؤالات پاسخ دادند و سپس کار خود را توضیح دادند. دو گروهی که از آن‌ها خواسته شد کار خود را توضیح دهند، عملکرد بهتری نسبت به گروهی داشتند که در آزمون انتقالی که نیاز به دانش یک اصل مشابه داشت، شرکت نکردند.

مشکل خود توضیحی این است که همیشه یک تکنیک مرتبط نیست. سودمندی آن بستگی به آنچه در تلاش برای یادگیری آن هستید دارد. با این حال، وقتی توضیح کار شما منطقی است، تحقیقات نشان می‌دهد که به شما کمک می‌کند آن مهارت‌ها را به مشکلات مربوط به آینده منتقل کنید.

تمرین ترکیب موضوعات (درهم)

تمرین درهم زمانی است که یک مهارت قدیمی را به یک درس جدید گره می‌زنید. به عنوان مثال، اگر در حال یادگیری نحوه‌یافتن حجم یک مثلث هستید، می‌توانید سؤالی از درس قبل در مورد حجم مربع‌ها را با آن ترکیب کنید. این کار مطالب قدیمی‌تر را با مطالب جدید ترکیب می‌کند. این یک اثر تراکمی در یادگیری ایجاد می‌کند و به شما کمک می‌کند تا ارتباط بین درس‌های مختلف را پیدا کنید. در این بررسی، تمرین درهم به افراد کمک نکرد بهتر از تمرین مسدود‌شده (زمانی که درس‌ها از یکدیگر جدا هستند) عملکرد بهتری داشته‌باشند. سپس از دانش‌آموزان خواسته شد یک هفته بعد در آزمون معیاری شرکت کنند که از آن‌ها می‌خواست مسائل جدید و در عین حال مرتبط را حل کنند. نتیجه این آزمون این شد که دانش‌آموزانی که با روش تمرین درهم پیش رفته‌بودند 43 درصد بهتر از دانش‌آموزانی که با تمرین مسدود‌شده پیش رفته‌بودند، عمل کردند.

شبیه به روش خود توضیحی، یادگیری درهم همیشه جواب نمی‌دهد. باز هم، بستگی به چیزی دارد که در تلاش برای یادگیری آن هستید. اگر بتوانید مطالب قدیمی‌تر را در درس‌های جدید بگنجانید، یادگیری درهم می‌تواند به شما کمک کند تا سطح بالاتری از درک در مورد پیچیدگی‌ها و ارتباطات بین ایده‌ها را به دست آورید. این می‌تواند به شما کمک کند در آینده مشکلات را بهتر حل کنید و آنچه را که یاد می‌گیرید به سایر زمینه‌ها منتقل کنید.

روش‌های یادگیری با تاثیر کم

کلاس-آموزش-یادگیری
کلاس-آموزش-یادگیری

محققان همچنین پنج روش یادگیری را به عنوان کم‌بازده‌ترین‌ها دسته‌بندی کردند. متأسفانه، اینها اغلب راه‌هایی هستند که افراد سعی می‌کنند با آن مطالب جدید را یاد بگیرند.

خلاصه کردن

خلاصه کردن مطالب – بیرون کشیدن نکات اصلی – فقط به اندازه‌ای مؤثر است که خلاصه‌های شما دقیق و مهم باشند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که خلاصه کردن اطلاعات به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا اطلاعات را حفظ کنند، اما برای استفاده یا انتقال آن اطلاعات عالی نیست.

برجسته کردن

برجسته کردن اطلاعات کمکی به یادگیری آن‌ها نمی‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که برجسته کردن، اگرچه انجام آن آسان است، اما به شما در یادگیری مطالب کمک نمی‌کند.

کلمه کلیدی یادیار

یادیارها عبارتند از ایجاد نوعی میانبر (مانند اختصارات یا مخفف‌ها) تا مجموعه‌ای از ایده‌ها را به خاطر بسپارید. معروف‌ترین یادیار ممکن است ROYGBIV برای به خاطر سپردن رنگ‌های رنگین‌کمان باشد. مشکل یادیار‌ها این است که کارآمد نیستند. ایجاد و به خاطر سپردن آن‌ها زمان و انرژی زیادی می‌طلبد. آن‌ها خاص هستند. شما فقط می‌توانید چیزهای خاصی را با یادیارها یاد بگیرید. اما مشکل‌سازترین مسئله این است که برخی تحقیقات نشان می‌دهند که حفظ کردن حروف گاهی برای یادگیری مطالب درازمدت بهتر است. بنابراین، شما نباید خیلی روی یادیارها حساب باز کنید.

استفاده از تصورات برای یادگیری متن

استفاده از تصورات برای یادگیری متن زمانی است که هنگام خواندن به صورت ذهنی آن چیز را تجسم یا ترسیم می‌کنید. خبر خوب این است که تصویرسازی ذهنی هنگام خواندن به درک کوتاه مدت کمک می‌کند (ترسیم این کار را نمی‌کند). خبر بد این است که این یک تکنیک خواندن عالی است که در بسیاری از زمینه‌های یادگیری دیگر کمکی نمی‌کند.

بازخوانی

در نهایت، به بازخوانی می‌رسیم، تکنیک مطالعه‌ای که من اغلب در کالج به آن متوسل می‌شدم. این رایج‌ترین تکنیک مطالعه است. متأسفانه، در بین کم‌اثرترین‌ها نیز قرار دارد. حفظ و یادگیری پس از یک بار بازخوانی به طور چشمگیری بهبود می‌یابد. اما پس از آن یک وضعیت ثابت وجود دارد. بیش از دو بار خواندن چیزی بر سطح فهم و درک تأثیر چندانی ندارد. پس، یک یا دو بار بازخوانی را انجام دهید، اما سپس مدتی را با روش‌های یادگیری بسیار یا نسبتا مفید بگذرانید.

افکار نهایی

دانش آموز-یادگیری-آموزش
دانش آموز-یادگیری-آموزش

گاهی اوقات چیزها برای اینکه واقعی باشند زیادی خوب هستند. بازخوانی و برجسته کردن بسیار آسان است، اما مزایای آن‌ها به اندازه مطالعه با روش‌های یادگیری بسیار یا نسبتا مفید نیست. اگر نیاز دارید چیزی یاد بگیرید و بتوانید آن دانش جدید را در طرحواره خود ادغام کنید و آن را در زمینه‌های دیگر به کار ببرید، باید روشی بهتر از بازخوانی را به کار ببرید. سعی کنید خود را امتحان کنید و بین جلسات مطالعه خود برای حفظ بهتر مطالب فاصله بیندازید. علت را بپرسید، پاسخ‌های خود را توضیح دهید و مطالب قدیمی را به مطالب جدید گره بزنید تا به درک عمیق‌تر خود کمک کنید. از اشتباهات من درس بگیرید. دیگر روش‌های یادگیری نسبتا یا بسیار مفید را مورد استقاده قرار دهید. از تمام شب بیدار ماندن به کمک نوشیدن مقدار زیادی قهوه و بازخوانی پشت سر هم بیهوده مطالب خودداری کنید.

مطالب مرتبط: معرفی کتاب برای رشد شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *