سرمایه‌گذاری در متاورس

راهنمای مبتدیان برای سرمایه‌گذاری در متاورس

مقدمه

آینده اینترنتی که امروز از آن استفاده می‌کنیم، شامل جهان‌های مجازی می‌شود. جهان‌هایی که در آن انسان‌ها می‌توانند بدون محدودیت فضای فیزیکی باهم در تعامل باشند. متاورس یکی از این جهان‌های مجازی است که به سرعت طرفدارن زیادی بدست آورده. بر اساس برآوردهای تحلیلگران، این محیط‌های مجازی، به ویژه متاورس، موقیعت‌های بزرگی برای سرمایه‌گذاری می‌باشند.

متاورس هنوز در حال تکامل است، اما این تکنولوژی می‌تواند همه چیز را از تجارت الکترونیک تا رسانه‌ های اجتماعی و حتی املاک و مستغلات متحول کند. همانطور که مخاطبان این جهان‌های مجازی رشد می‌کند، علاقه شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند در آن سرمایه گذاری کنند نیز افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، فیسبوک با تغییر نام برند خود به متا (Meta) قصد دارد میلیاردها دلار برای اهداف بزرگ خود برای ساخت متاورس سرمایه گذاری کند.

در این راهنمای مبتدیان از زرد نیوز قصد داریم  به شما کمک کنیم تا بفهمید متاورس چیست و چگونه می‌توانید از این فناوری سود ببرید، پس تا انتها ما را همراهی کنید.

مطلب مرتبط: سهام‌های برتر متاورس در سال ۲۰۲۲

متاورس چیست؟

در طول چند دهه گذشته، تکنولوژی اینترنت نحوه‌ای که جهان اطرافمان را تجربه می‌کنیم  متحول کرده است. این تکنولوژی، دسترسی آزادانه به اطلاعات و گسترش تعاملات اجتماعی را برای ما فراهم آورده است. با این حال، تحول بعدی در تکنولوژی احتمالاً فراگیرتر خواهد بود.

پتانسیل متاورس

شرکت‌های فناوری می‌توانند محیط‌های مجازی را به لطف قدرت محاسباتی بیشتر، اتصال سریع‌تر به اینترنت، و سایر پیشرفت‌ها در تکنولوژی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی توسعه دهند. هدف این فضاها این است که به کاربران بدون ترک جایی که هستند، احساس حضور بدهد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا در ویدیوی اخیر خود در این مورد توضیح می‌دهد. به گفته وی، شرکت‌هایی مانند متا با استفاده از هولوگرام‌های مجهز به دستگاه واقعیت مجازی یا دستگاه‌های دیگر، به مردم وعده می‌دهند که فرصتی را ایجاد کنند که تقریباً هر کاری را که می‌توانند تصور کنند را انجام دهند.

افراد می‌توانند خود را با آواتارشان به محیط‌های مجازی با هدف کار، بازی، خرید، ورزش و یادگیری تله پورت کنند. آن‌ها قادر خواهند بود تا اکثر فعالیت‌های زندگی را به صورت دیجیتالی در این دنیای مجازی تجربه کنند. کاربران همچنین می‌توانند عناصر واقعی مانند دکوراسیون خانه یا محل کار خود را در متاورس همسان‌سازی کنند و در عین حال از گرافیک‌های پیشرفته مانند ساحلی در هاوایی استفاده نمایند. با آمیختن خیال با واقعیت، واقعیت مجازی، همانطور که متا آن را توصیف می‌کند، ایده آل می‌شود.

زاکربرگ توضیح می‌دهد: “وقتی در یک جلسه در متاورس هستید، احساس می‌کنید که با افراد دیگر در یک اتاق می‌باشید. با آن‌ها تماس چشمی برقرار می‌کنید، حس مشترکی از فضا دارید و فقط به شبکه‌ای از چهره‌ها روی صفحه نگاه نمی‌کنید.” همین احساس را می‌توانید به تمام تجربیات در جهان‌های مجازی بسط دهید. برای مثال، یک معلم مدرسه می‌تواند دانش‌آموزان را از طریق واقعیت افزوده، نسخه‌ای پیشرفته از دنیای فیزیکی، به روم باستان یا اعماق جنگل‌های آمازون ببرد.

سرمایه‌گذاری در دنیای مجازی: بازار آن چگونه است؟

توجه به این نکته مهم است که دنیای مجازی پدیده‌ای جدید نیست. شرکت‌هایی مانند نینتندو (Nintendo) ، سند باکس (The Sandbox) و روبلاکس (Roblox) سال‌هاست که فضای واقعیت مجازی را تحت سلطه خود دارند و به عبارت دیگر، این شرکت‌ها میلیون‌ها کاربر را جذب  خود می‌کنند. با این حال، برای شرکت‌های بزرگ فناوری، ریسک‌های زیاد وجود دارد. زیرا هدف آن‌ها این است که این جوامع مختلف از کاربران در متاورس گردهم آورند. این شرکت‌ها، با داشتن این هدف در ذهن، امیدوارند که قسمتی از میلیاردها دلار سودی که در این میان وجود دارد را بدست آورند.

برای مثال، شرکت سرمایه‌گذاری گِرِی اِسکِیل (Grayscale) تخمین می‌زند که درآمد جهانی فقط از بازی‌های مجازی تا سال ۲۰۲۵ می‌تواند از مرز ۴۰۰ میلیارد دلار عبور کند. این در حالی این که میزان کنونی درآمد جهانی از این بازی‌ها ۱۸۰ میلیارد دلار است، یعنی چیزی حدود ۱۲۲ درصد افزایش در میزان درآمد.

تحلیلگران گری اسکیل در یک گزارش تحقیقاتی نوشتند: “زندگی اجتماعی و بازی‌های ما در حال یکی‌شدن هستند و یک اقتصاد بزرگ و با رشد سریع مبتنی بر کالاهای مجازی ایجاد می‌کنند.” سازندگان محتوا و سایر کاربران از ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش کالاهای مجازی در اقتصاد متاورس استفاده می‌‌نمایند. تحلیگران گری اسکیل در ادامه گفتند: “این مدل اقتصادی جدید به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال خود را به‌عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در اختیار داشته باشند. سپس آن‌ها را با دیگران در بازی مبادله کنند، و آن‌ها را به پلتفرم‌های دیجیتالی دیگر منتقل کنند. و در آخر یک اقتصاد بومیِ اینترنت و کاملاً جدید در بازار آزاد ایجاد کنند که در دنیای فیزیکی می‌توانید از آن کسب درآمد کنید.”

حضور هنر در متاورس

در همین حین، بسیاری از شرکت‌های بزرگ در حال پیوستن به این ترند هستند. گالری هنری Sotheby’s (BID) سال گذشته اعلام کرد که فروش توکن‌های غیرقابل تعویض آن به ۱۰۰ میلیون دلار رسیده. پس از آن این گالری  متاورس شروع به کار کرد. آن‌ها یک گالری مجازی جدید در دیسنترالند (Decentraland) تاسیس کردند که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد آثار هنری دیجیتال موجود در آن را مشاهده کنند. به همین ترتیب، شرکت نایک در دسامبر ۲۰۲۱ از آغاز به کار خود در دیجیتال از طریق خرید RTFKT، یک شرکت کفش ورزشی مجازی خبر داد. تعداد زیادی از برندهای مد فشن شو‌های مجازی خود را در متاورس اجرا کرده‌اند. نام‌هایی مانند  Givenchy، Gucci، Dolce & Gabbana و Adidas فقط چند نمونه از این برندها هستند.

به همین ترتیب، خوانندگان پاپ مانند آریانا گرانده و لیل ناس ایکس، کنسرت‌های مجازی خود را در متاورس اجرا و میلیون‌ها طرفدار را از سراسر جهان به خود جذب کرده‌اند.

 اقتصاد متاورس همچنین شکلی جدید از سرمایه گذاری در  املاک و مستغلات را ایجاد می‌کند. برخی از سرمایه‌گذاران میلیون‌ها دلار برای خرید ملک در “سرزمین دیجیتال” (Digital land) روی پلتفرم‌های متاورس مانند The Sandbox پرداخته‌اند. به این امید که در کنار افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ زندگی کنند.

سرمایه‌گذاری در متاورس چگونه است

این احتمال وجود دارد که اغلب افراد سرمایه‌گذار در حال حاضر به نحوی با متاورس سروکار داشته باشند. زیرا بسیاری از شرکت‌های دولتی بزرگ ایالات متحده در متاورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند یا بدنبال مشارکت و حضور در این فناوری هستند.

مایکروسافت اخیراً برنامه خود را برای خرید شرکت بازی‌سازی اکتیویژن بلیزارد به مبلغ ۶۸/۷ میلیارد دلار اعلام کرده است. در صورتی که این اتفاق رقم بخورد، ‌به بزرگترین خرید در تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل خواهد شد. در عین اینکه این اقدام مایکروسافت می‌تواند باعث سودآوری بیشتر این شرکت شود، موفقیت یا شکست آن به گسترش متاورس و محبوبیت آن در آینده بستگی دارد. ساتیا نادلا (Satya Nadella)، مدیرعامل مایکروسافت در اين‌باره گفت: “بازی‌های ویدیویی پویاترین و هیجان‌ انگیزترین بخش در صنعت سرگرمی در تمامی پلتفرم‌های امروزی می‌باشد و نقش کلیدی در توسعه پلتفرم‌های متاورس خواهند داشت”.

سایر شرکت‌های عمومی مانند ان‌ویدیا (NVIDIA)، که یک شرکت تولید مواد نیمه‌رسانا می‌باشد که به گرافیک کامپیوتری قدرت می‌دهد، می‌توانند از رشد متاورس سود ببرند. به همین ترتیب، نرم افزارهایی مانند یونیتی (Unity Software) و اتو دسک (Autodesk)، به معماران و طراحان اجازه می‌دهند مدل‌های سه‌بعدی ایجاد کنند. همچنین ارائه‌دهنده فناوری ذخیزه‌سازی ابری، فستلی (Fastly)، نیز یکی از نام‌های برتر در این فضا می‌باشد.

برای افرادی که سعی دارند افق‌های سرمایه‌گذاری‌های خود را گسترش دهند، صندوق قابل معامله روندهیل بال (Roundhill Ball ETF) راهی کارآمد و آسان برای سرمایه‌گذاری در سهام مختص متاورس را ارائه می‌دهد. دارایی این صندوق حدود ۹۰۰ میلیون دلار است و نسبت هزینه آن (Expense ratio) ۰/۷۵ درصد می‌باشد.

نکته

باید اذعان کرد که بسیاری از سرمایه‌گذاران با ارزهای دیجیتال، توکن‌های غیر قابل تعویض و سایر دارایی‌های دیجیتالی که بخشی از  اکوسیستم متاورس هستند، قبلا سروکار داشته‌اند. با این وجود، بسیاری از این سرمایه‌گذاری‌ها دارای ریسک‌ و نوسانات بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های سنتی هستند. بنابراین، همیشه مهم است که میزان تحمل ریسک خود را در نظر بگیرید، تحقیقات خود را انجام دهید و با آنچه که ممکن است راضی به از دست دادنش باشید، کنار بیاید. برای اکثر مردم، داشتن یک پرتفوی متنوع با طیف وسیعی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها یک راه هوشمندانه جهت کاهش ریسک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.