چگونه حافظه خود را تقویت کنیم

چگونه حافظه خود را تقویت کنیم

چه بخواهید ذهن خود را تقویت کنید، عملکرد ذهنی خود را بهتر کنید یا با افزایش سن، حافظه خود را حفظ کنید، این نکات می‌تواند کمک کننده باشد. همراه زرد نیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

چگونه قدرت مغز را در هر سنی تقویت کنیم؟

یک حافظه قوی به سلامت و قدرت مغز شما بستگی دارد. چه دانش آموزی باشید که برای امتحانات پایانی درس می‌خوانید، چه یک حرفه‌ای و علاقه‌مند به انجام هر کاری که می‌توانید برای تیزبینی ذهنی خود انجام دهید یا یک سال آخر که به دنبال حفظ و تقویت ماده خاکستری خود با افزایش سن هستید، کارهای زیادی برای بهبود حافظه خود می‌توانید انجام دهید.

 عملکرد ذهنی آنها می‌گوید که نمی‌توان ترفندهای جدید را به سگ پیر آموزش داد، اما وقتی نوبت به مغز می‌رسد، دانشمندان کشف کرده‌اند که این ضرب المثل قدیمی به سادگی درست نیست. مغز انسان توانایی شگفت انگیزی برای انطباق و تغییر دارد، حتی در دوران پیری. این توانایی به عنوان نوروپلاستیسیته شناخته می‌شود. با تحریک مناسب، مغز شما می‌تواند مسیرهای عصبی جدیدی را ایجاد کند، ارتباطات موجود را تغییر دهد، و به روش‌های همیشه در حال تغییر سازگار و واکنش نشان دهد.

توانایی باورنکردنی مغز برای تغییر شکل خود در مورد یادگیری و حافظه صادق است. شما می‌توانید از قدرت طبیعی نوروپلاستیسیته برای افزایش توانایی‌های شناختی خود، افزایش توانایی خود در یادگیری اطلاعات جدید و بهبود حافظه خود در هر سنی استفاده کنید. این نه نکته می‌تواند چگونگی آن را به شما نشان دهد.

به مغز خود تمرین بدهید

زمانی که به بزرگسالی می‌رسید، مغز شما میلیون‌ها مسیر عصبی را توسعه داده است که به شما کمک می‌کند اطلاعات را به سرعت پردازش و به خاطر بیاورید، مشکلات آشنا را حل کنید، و وظایف معمول را با حداقل تلاش ذهنی انجام دهید. اما اگر همیشه به این مسیرهای فرسوده پایبند باشید، به مغز خود انگیزه لازم برای رشد و توسعه را نمی‌دهید. هر از گاهی باید همه چیز را تکان داد!

حافظه، مانند قدرت عضلانی، به شما نیاز دارد که «از آن استفاده کنید یا آن را از دست بدهید». هرچه بیشتر مغز خود را تمرین دهید، بهتر می‌توانید اطلاعات را پردازش و به خاطر بسپارید. اما همه فعالیت‌ها برابر نیستند. بهترین تمرینات مغز، روال شما را شکسته و شما را برای استفاده و توسعه مسیرهای جدید مغز به چالش می‌کشد.

چهار عنصر کلیدی یک فعالیت خوب تقویت کننده مغز

چیز جدیدی به شما یاد می‌دهد

مهم نیست که این فعالیت چقدر از نظر فکری نیاز دارد، اگر آن چیزی است که قبلاً در آن مهارت دارید، تمرین مغز خوبی نیست. این فعالیت باید چیزی باشد که ناآشنا و خارج از منطقه راحتی شما باشد. برای تقویت مغز، باید به یادگیری و توسعه مهارت‌های جدید ادامه دهید.

چالش برانگیز است

بهترین فعالیت‌های تقویت کننده مغز توجه کامل و دقیق شما را می‌طلبد. این کافی نیست که فعالیت را در یک نقطه چالش برانگیز دیدید. هنوز باید چیزی باشد که نیاز به تلاش ذهنی دارد. به عنوان مثال، یادگیری نواختن یک قطعه موسیقی جدید چالش برانگیز مهم است. نواختن یک قطعه دشوار که قبلاً حفظ کرده‌اید این کار را نمی‌کند.

این مهارتی است که می‌توانید آن را بهبود ببخشید

به دنبال فعالیت‌هایی باشید که به شما امکان می‌دهند از سطحی آسان شروع کنید و با بهبود مهارت‌هایتان راه خود را ارتقا دهید. همیشه فراتر از محدودیت‌ها بروید تا به گسترش توانایی‌های خود ادامه دهید. وقتی سطحی که قبلاً دشوار بود آسان می‌شود، به این معنی است که زمان آن رسیده است که به سطح بعدی عملکرد بپردازید.

رضایت‌بخش است

پاداش ها از فرآیند یادگیری مغز پشتیبانی می‌کنند. هر چه بیشتر به این فعالیت علاقه مند و درگیر باشید، احتمال اینکه به انجام آن ادامه دهید بیشتر می‌شود و مزایای بیشتری را تجربه خواهید کرد. بنابراین، فعالیت هایی را انتخاب کنید که اگرچه چالش برانگیز هستند، اما همچنان لذت بخش و رضایت بخش هستند.

به چیز جدیدی فکر کنید که همیشه می‌خواستید امتحان کنید، مانند یادگیری نحوه نواختن گیتار، ساختن سفال، شعبده بازی، بازی شطرنج، صحبت کردن به فرانسوی، رقصیدن تانگو، یا تسلط بر تاب گلف. هر یک از این فعالیت‌ها می‌تواند به شما در بهبود حافظه کمک کند، به شرطی که شما را درگیر چالش و درگیر نگه دارد.

در مورد برنامه‌های آموزش مغز چطور؟

تعداد بی‌شماری برنامه‌های آموزشی مغز و برنامه‌های آنلاین وجود دارند که وعده تقویت حافظه، مهارت‌های حل مسئله، توجه و حتی IQ را با تمرین روزانه می‌دهند. اما آیا آنها واقعاً کار می‌کنند؟

به طور فزاینده ای، شواهد نشان می‌دهد که خیر. در حالی که این برنامه‌های تمرین مغز ممکن است منجر به بهبودهای کوتاه مدت در هر کار یا بازی خاصی شود که تمرین می‌کردید، به نظر نمی‌رسد که هوش، حافظه یا سایر توانایی‌های شناختی کلی را تقویت یا بهبود بخشند.

تمرینات بدنی را نادیده نگیرید

ورزش همچنین اثرات مواد شیمیایی مفید مغز را افزایش می‌دهد و هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد. شاید مهمتر از همه، ورزش با افزایش فاکتورهای رشد و تحریک اتصالات عصبی جدید، نقش مهمی در انعطاف پذیری عصبی دارد.

نکات تمرینی تقویت کننده مغز

  • ورزش هوازی به ویژه برای مغز مفید است، بنابراین فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که خون شما را پمپاژ کند. به طور کلی، هر چیزی که برای قلب شما مفید باشد، برای مغز شما نیز عالی است.
  • آیا زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، زمان زیادی طول می‌کشد تا خواب آلودگی را از بین ببرید؟ اگر چنین است، ممکن است متوجه شوید که ورزش صبحگاهی قبل از شروع روزتان تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. علاوه بر پاک کردن تار عنکبوت، شما را برای یادگیری در طول روز آماده می‌کند.
  • فعالیت‌های بدنی که نیاز به هماهنگی دست و چشم یا مهارت‌های حرکتی پیچیده دارند به ویژه برای ساختن مغز مفید هستند.
  • استراحت‌های ورزشی می‌تواند به شما کمک کند تا از خستگی ذهنی و بی‌حوصلگی بعد از ظهر عبور کنید. حتی یک پیاده روی کوتاه یا گفتن چند جک  می‌تواند برای راه اندازی مجدد مغز شما کافی باشد.

خواب کافی

تفاوت زیادی بین میزان خوابی که می‌توانید داشته باشید و مقداری که برای بهترین عملکرد نیاز دارید وجود دارد. حقیقت این است که بیش از 95 درصد از بزرگسالان برای جلوگیری از کم خوابی به 7.5 تا 9 ساعت خواب در هر شب نیاز دارند. حتی صرفه‌جویی در چند ساعت تفاوت ایجاد می‌کند! حافظه، خلاقیت، توانایی‌های حل مسئله و مهارت های تفکر انتقادی همگی به خطر افتاده‌اند.

اما خواب برای یادگیری و حافظه به روشی اساسی‌تر بسیار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد که خواب برای تثبیت حافظه ضروری است و فعالیت کلیدی تقویت حافظه در عمیق‌ترین مراحل خواب رخ می‌دهد.

یک برنامه خواب منظم داشته باشید

هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. سعی کنید روال خود را حتی در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات زیر پا نگذارید.

حداقل یک ساعت قبل از خواب از همه نمایشگرها خودداری کنید

نور آبی ساطع شده از تلویزیون، تبلت، تلفن و کامپیوتر باعث بیداری می‌شود و هورمون‌هایی مانند ملاتونین را که باعث خواب آلودگی شما می‌شود، سرکوب می‌کند.

مصرف کافئین را کاهش دهید

کافئین بر افراد تأثیر متفاوتی می‌گذارد. برخی از افراد بسیار حساس هستند و حتی قهوه صبحگاهی ممکن است خواب شبانه را مختل کند. سعی کنید مصرف خود را کاهش دهید یا اگر مشکوک هستید که شما را بیدار نگه می‌دارد، آن را به طور کامل قطع کنید.

برای دوستان وقت بگذارید

وقتی به راه‌هایی برای بهبود حافظه فکر می‌کنید، آیا به فعالیت‌های «جدی» مانند کشتی گرفتن با جدول کلمات متقاطع نیویورک تایمز یا تسلط بر استراتژی شطرنج فکر می‌کنید، یا این که سرگرمی‌های ساده‌تر است – معاشرت با دوستان یا لذت بردن از یک فیلم خنده‌دار. به ذهن میرسه؟ اگر شما هم مثل بسیاری از ما هستید، احتمالاً همان اولی است. اما مطالعات بی‌شماری نشان می‌دهد که زندگی پر از دوستان و سرگرمی با مزایای شناختی همراه است.

روابط سالم: تقویت کننده عالی مغز

انسان‌ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند. قرار نیست ما در انزوا زنده بمانیم، چه رسد به اینکه رشد کنیم. روابط مغز ما را تحریک می‌کند – در واقع، تعامل با دیگران ممکن است بهترین نوع تمرین مغز را ارائه دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن دوستی‌های معنادار و یک سیستم حمایتی قوی نه تنها برای سلامت عاطفی، بلکه برای سلامت مغز نیز حیاتی است. به عنوان مثال، در یک مطالعه اخیر از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، محققان دریافتند افرادی که فعال‌ترین زندگی اجتماعی را دارند، کمترین سرعت کاهش حافظه را دارند.

راه‌های زیادی برای استفاده از مزایای تقویت مغز و تقویت حافظه در معاشرت وجود دارد. داوطلب شوید، به یک باشگاه بپیوندید، ملاقات بیشتر با دوستان را به یک نقطه مهم تبدیل کنید، یا از طریق تلفن تماس بگیرید. و اگر انسان دستی نیست، ارزش یک حیوان خانگی را نادیده نگیرید . به خصوص سگ که بسیار اجتماعی است.

استرس را کنترل کنید

استرس یکی از بدترین دشمنان مغز است. با گذشت زمان، استرس مزمن سلول‌های مغز را از بین می‌برد و به هیپوکامپ، ناحیه‌ای از مغز که در شکل گیری خاطرات جدید و بازیابی خاطرات قدیمی نقش دارد، آسیب می‌رساند. مطالعات همچنین استرس را با از دست دادن حافظه مرتبط می‌دانند.

نکاتی برای مدیریت استرس

  • انتظارات واقع بینانه را تنظیم کنید (و مایل به نه گفتن باشید!).
  • در طول روز استراحت کنید.
  • احساسات خود را به جای محو کردن آنها بیان کنید.
  • تعادل سالمی بین کار و اوقات فراغت ایجاد کنید.
  • به جای تلاش برای انجام چند کار در یک زمان، روی یک کار تمرکز کنید.

مزایای کاهش استرس و تقویت حافظه مدیتیشن

شواهد علمی برای مزایای سلامت روان مدیتیشن همچنان در حال انباشته شدن است. مطالعات نشان می‌دهد که مدیتیشن به بهبود بسیاری از شرایط از جمله افسردگی، اضطراب، درد مزمن، دیابت و فشار خون کمک می‌کند. مدیتیشن همچنین می‌تواند تمرکز، خلاقیت، حافظه و مهارت‌های یادگیری و استدلال را بهبود بخشد.

مدیتیشن “جادوی” خود را با تغییر مغز واقعی انجام می‌دهد. تصاویر مغز نشان می‌دهد که مراقبه‌های منظم فعالیت بیشتری در قشر جلوی مغز چپ، ناحیه‌ای از مغز که با احساس شادی و آرامش همراه است، دارند. مدیتیشن همچنین ضخامت قشر مغز را افزایش می‌دهد و ارتباطات بیشتر بین سلول‌های مغز را تشویق می‌کند. همه اینها وضوح ذهنی و توانایی حافظه را افزایش می‌دهد.

یکی از مدیتیشن‌های صوتی رایگان HelpGuide را امتحان کنید.

بخندید

شنیده‌اید که خنده بهترین دارو است و این برای مغز و حافظه و همچنین بدن صدق می‌کند. برخلاف پاسخ‌های احساسی، که محدود به نواحی خاصی از مغز است، خنده بخش‌های مختلفی را در سراسر مغز درگیر می‌کند.

علاوه بر این، گوش دادن به جوک‌ها و انجام خطوط پانچ، مناطقی از مغز را فعال می‌کند که برای یادگیری و خلاقیت حیاتی هستند. همانطور که دانیل گولمن روانشناس در کتاب هوش عاطفی خود اشاره می‌کند، “به نظر می‌رسد خنده به مردم کمک می‌کند گسترده‌تر فکر کنند و آزادانه‌تر معاشرت کنند.”

به دنبال راه‌هایی برای خنده بیشتر در زندگی خود هستید؟ با این اصول اولیه شروع کنید:

به خودت بخند

لحظات شرم‌آور خود را به اشتراک بگذارید بهترین راه برای اینکه خودمان را کمتر جدی بگیریم این است که درباره مواقعی صحبت کنیم که بیش از حد خود را جدی گرفته‌ایم.

وقتی صدای خنده را می‌شنوید، به سمت آن حرکت کنید

 بیشتر اوقات، مردم ازبه اشتراک گذاشتن چیزهای خنده دار بسیار خوشحال می‌شوند زیرا به آنها فرصتی می‌دهد تا دوباره بخندند و از شوخی که در آن پیدا می‌کنید تغذیه کنند. وقتی خنده می‌شنوید، آن را جستجو کنید و سعی کنید به آن بپیوندید.

وقت خود را با افراد سرگرم کننده و بازیگوش بگذرانید

اینها افرادی هستند که به راحتی می‌خندند. هم به خودشان و هم به چیزهای پوچ زندگی  و به طور معمول طنز را در رویدادهای روزمره پیدا می‌کنند. دیدگاه بازیگوش و خنده آنها مسری است.

اطراف خود را با یادآوری احاطه کنید تا سبک شوید

یک اسباب بازی را روی میز یا ماشین خود نگه دارید. یک پوستر خنده دار در دفتر خود قرار دهید. محافظ صفحه نمایش کامپیوتری را انتخاب کنید که شما را بخنداند. قاب عکس‌های خود و عزیزانتان را در حال تفریح قاب کنید.

به کودکان توجه کنید و از آن‌ها الگوبرداری کنید

آن‌ها در بازی کردن، راحت زندگی کردن و خندیدن متخصص هستند.

از یک رژیم غذایی تقویت کننده مغز استفاده کنید

همانطور که بدن به سوخت نیاز دارد، مغز نیز به سوخت نیاز دارد. احتمالاً می‌دانید که رژیم غذایی مبتنی بر میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، چربی‌های «سالم» (مانند روغن زیتون، آجیل، ماهی) و پروتئین بدون چربی فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما چنین رژیمی می‌تواند حافظه را نیز بهبود بخشد. با این حال، برای سلامت مغز، تنها چیزی که می‌خورید مهم نیست، بلکه چیزی است که نمی‌خورید.

نکات تغذیه‌ای زیر به تقویت قدرت مغز و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل کمک می‌کند:

امگا 3 خود را دریافت کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا 3 به ویژه برای سلامت مغز مفید هستند. ماهی یک منبع غنی از امگا 3 است، به ویژه “ماهی‌های چرب” آب سرد مانند سالمون، تن، هالیبوت، قزل آلا، ماهی خال مخالی، ساردین و شاه ماهی.

اگر طرفدار غذاهای دریایی نیستید

منابع غیر ماهی امگا 3 مانند جلبک دریایی، گردو، دانه کتان آسیاب شده، روغن بذر کتان، کدو حلوایی زمستانه، لوبیا چیتی، اسفناج، کلم بروکلی، دانه کدو تنبل و سویا را در نظر بگیرید.

کالری و چربی اشباع شده را محدود کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی سرشار از چربی اشباع شده (از منابعی مانند گوشت قرمز، شیر کامل، کره، پنیر، خامه و بستنی) خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد و تمرکز و حافظه را مختل می کند.

میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

محصول سرشار از آنتی اکسیدان است، موادی که از سلول‌های مغز شما در برابر آسیب محافظت می‌کنند. میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ به‌ویژه منابع «ابرغذایی» آنتی‌اکسیدانی خوبی هستند.

چای سبز بنوشید

چای سبز حاوی پلی فنول ها، آنتی اکسیدان‌های قوی است که در برابر رادیکال‌های آزاد که می‌توانند به سلول‌های مغز آسیب برسانند، محافظت می‌کند. در میان بسیاری از فواید دیگر، مصرف منظم چای سبز ممکن است حافظه و هوشیاری ذهنی را تقویت کند و پیری مغز را کم می‌کند.

شراب (یا آب انگور) را در حد اعتدال بنوشید

کنترل مصرف الکل بسیار مهم است، زیرا الکل سلول‌های مغز را می‌کشد. اما در حد اعتدال (حدود 1 لیوان در روز برای زنان، 2 لیوان برای مردان)، الکل ممکن است حافظه و شناخت را بهبود بخشد. به نظر می‌رسد شراب قرمز بهترین گزینه باشد، زیرا سرشار از رسوراترول است، فلاونوئیدی که جریان خون را در مغز تقویت می‌کند و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد. سایر گزینه‌های بسته بندی شده با رزوراترول شامل آب انگور، آب زغال اخته، انگور و توت تازه و بادام زمینی است.

مشکلات سلامتی را شناسایی و درمان کنید

آیا احساس می‌کنید که حافظه تان افت غیرقابل توضیحی پیدا کرده است؟ اگر چنین است، ممکن است یک مشکل سلامتی یا سبک زندگی مقصر باشد.

فقط زوال عقل یا بیماری آلزایمر نیست که باعث از دست دادن حافظه می‌شود. بسیاری از بیماری‌ها، اختلالات سلامت روان و داروهایی وجود دارند که می‌توانند با حافظه تداخل داشته باشند:

بیماری قلبی و عوامل خطر آن

بیماری قلبی عروقی و عوامل خطر آن، از جمله کلسترول بالا و فشار خون بالا، با اختلالات شناختی خفیف مرتبط است.

دیابت

مطالعات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به دیابت نسبت به افرادی که از این بیماری رنج نمی‌برند، زوال شناختی بسیار بیشتری را تجربه می‌کنند.

عدم تعادل هورمونی

زنانی که در دوران یائسگی قرار می‌گیرند، اغلب با کاهش استروژن دچار مشکلات حافظه می‌شوند. در مردان، تستوسترون پایین می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. عدم تعادل تیروئید همچنین می‌تواند باعث فراموشی، تفکر کُند یا سردرگمی شود.

داروها

بسیاری از داروهای تجویزی و بدون نسخه می‌توانند مانع حافظه و تفکر روشن شوند. مقصرهای رایج عبارتند از داروهای سرماخوردگی و آلرژی، داروهای خواب آور و داروهای ضد افسردگی. در مورد عوارض جانبی احتمالی با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

آیا افسردگی است؟

مشکلات عاطفی می‌توانند به اندازه مشکلات جسمی بر مغز آسیب وارد کنند. در واقع، کُندی ذهنی، مشکل در تمرکز و فراموشی از علائم رایج افسردگی هستند. مشکلات حافظه می‌تواند به ویژه در افراد مسن افسرده بد باشد.  به طوری که گاهی اوقات با زوال عقل اشتباه گرفته می‌شود. خبر خوب این است که وقتی افسردگی درمان می‌شود، حافظه باید به حالت عادی بازگردد.

اقداماتی برای تقویت یادگیری و حافظه انجام دهید

توجه کنید

اگر چیزی را یاد نگرفته باشید، نمی‌توانید چیزی را به خاطر بسپارید، و نمی‌توانید چیزی را یاد بگیرید . یعنی آن را در مغز خود رمزگذاری کنید . اگر توجه کافی به آن نداشته باشید. برای پردازش بخشی از اطلاعات در حافظه شما حدود هشت ثانیه تمرکز شدید طول می‌کشد. اگر به راحتی حواس‌تان پرت می‌شود، یک مکان ساکت انتخاب کنید که در آن مزاحمتی برایتان ایجاد نشود.

تا جایی که ممکن است حواس خود را درگیر کنید

سعی کنید اطلاعات را با رنگ ها، بافت ها، بوها و مزه ها مرتبط کنید. عمل فیزیکی بازنویسی اطلاعات می‌تواند به حک شدن آن در مغز شما کمک کند. حتی اگر یک یادگیرنده بصری هستید، آنچه را که می‌خواهید به خاطر بسپارید با صدای بلند بخوانید. اگر بتوانید آن را ریتم دار بخوانید، حتی بهتر است.

اطلاعات را با آنچه قبلاً می‌دانید مرتبط کنید

داده‌های جدید را به اطلاعاتی که قبلاً به خاطر می‌آورید متصل کنید، خواه این مطالب جدید مبتنی بر دانش قبلی باشد یا چیزی به سادگی آدرس شخصی که در خیابانی زندگی می‌کند که قبلاً شخصی را می‌شناسید.

بر درک ایده‌های اساسی تمرکز کنید

برای مطالب پیچیده‌تر، به جای به خاطر سپردن جزئیات جدا شده، بر درک ایده‌های اساسی تمرکز کنید. تمرین کنید که ایده‌ها را به زبان خودتان برای دیگران توضیح دهید.

اطلاعاتی را که قبلاً آموخته‌اید تمرین کنید

همان روزی که یاد گرفتید و در فواصل زمانی پس از آن، مطالبی را که یاد گرفته‌اید مرور کنید. این “تمرین فاصله دار” موثرتر از فشرده سازی است، به ویژه برای حفظ آنچه آموخته‌اید.

از دستگاه‌های یادگاری برای آسان کردن به خاطر سپردن استفاده کنید

 Mnemonics (متر ابتدایی بی‌صدا است) سرنخ‌هایی از هر نوعی هستند که به ما کمک می‌کنند چیزی را به خاطر بسپاریم، معمولاً به ما کمک می‌کنند اطلاعاتی را که می‌خواهیم به خاطر بسپاریم با یک تصویر بصری، یک جمله یا یک کلمه مرتبط کنیم.

6 روش به خاطر سپردن چیزها

تصویر بصری

یک تصویر بصری را با یک کلمه یا نام مرتبط کنید تا به شما کمک کند آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارید. تصاویر مثبت و دلپذیر که زنده، رنگارنگ و سه بعدی هستند به خاطر سپردن آسان‌تر خواهد بود. مثال: برای به یاد آوردن نام رزا پارکس و آنچه که او به آن شهرت دارد، زنی را تصویر کنید که روی نیمکت پارک نشسته و اطراف آن را گل رز احاطه کرده است و در حالی که اتوبوسش به سمت بالا می‌رود منتظر است.

آکروستیک (یا جمله)

جمله‌ای بسازید که در آن حرف اول هر کلمه بخشی از یا نشان دهنده حرف اول چیزی است که می‌خواهید به خاطر بسپارید. مثال: جمله « پسر خوب  عمل می‌کند» برای حفظ خطوط کلید سه‌گانه، نشان‌دهنده نت‌های E، G، B، D و F.

مخفف

مخفف کلمه ای است که با گرفتن حروف اول همه کلمات کلیدی یا ایده‌هایی که باید به خاطر بسپارید و ایجاد یک کلمه جدید از آنها ساخته می‌شود. مثال: کلمه “HOMES” برای یادآوری نام دریاچه‌های بزرگ: هورون، انتاریو، میشیگان، ایری و سوپریور.

قافیه‌ها و همخوانی

قافیه‌ها، آلتراسیون (صدا یا هجای تکرار شونده) و حتی جوک‌ها راه‌های به یاد ماندنی برای به خاطر سپردن حقایق و ارقام پیش پا افتاده هستند. مثال: قافیه “سی روز است سپتامبر، آوریل، ژوئن و نوامبر” برای یادآوری ماه های سال که فقط 30 روز در آنها وجود دارد.

تکه تکه کردن

خرد کردن لیست طولانی اعداد یا انواع دیگر اطلاعات را به قطعات کوچکتر و قابل مدیریت‌تر تقسیم می‌کند. مثال: به خاطر سپردن یک شماره تلفن 10 رقمی با تقسیم آن به سه مجموعه اعداد: 555-867-5309 (در مقابل 5558675309).

روش مکان‌ها

تصور کنید مواردی را که می‌خواهید به خاطر بسپارید در مسیری که به خوبی می‌شناسید یا در مکان‌های خاصی در یک اتاق یا ساختمان آشنا قرار دهید. به عنوان مثال: برای یک لیست خرید، موز را در ورودی خانه، گودال شیر در وسط مبل، تخم مرغ از پله‌ها و نان روی تخت خود تصور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *