how-to-hide-your-bitcoin

چگونه بیت‌کوین‌های خود را امن نگهداری کنیم؟

در دوره‌ای که عدم اطمینان اقتصادی، جرایم سایبری تخصصی و هک کردن، افزایش یافته است، دانستن اینکه چگونه میتوانیم با امنیت بالا بیت‌کوین‌های خود را پنهان کنیم به یک نگرانی اساسی برای دارندگان ارز رمزنگاری‌شده تبدیل شده است. در این مقاله به تفصیل برخی از بهترین راههایی که هرکسی می تواند برای اطمینان از امن بودن بیت‌کوینهای خود در برابر دیگران استفاده کند میپردازیم.

امنیت عملیات بیتکوین

امنیت عملیات یک امر بسیار مهم است. اینکه فقط به داشتن تایید هویت دو مرحله ای به سبک قدیمی (2FA) متکی باشیم، کافی نیست. زیرا برخی از انواع تایید هویت‌های دو مرحله ای مانند ارسال پیامک به سیم کارت هنوز هم می توانند مورد حمله قرار بگیرند. هک کردن سیم کارت (به شکل ساده می توان گفت یک کد مخرب به صورت SMS برای قربانی ارسال می گردد و بعد از آن کنترل سیم کارت را در اختیار می گیرد و اطلاعات حساس را خارج می کند) نمونه ای از این موارد مورد حمله قرار گرفتن است.  برای رفع چنین مشکلی  آنچه شما نیاز دارید این است که شرکتی که خدمات سیم کارت ارائه میدهد با شما همکاری کند و مشکلتان را رفع نماید.

جایگزینی برای احراز هویت 2 مرحله‌ای با پیامک

وقتی می توان به چنین روشهایی سیم کارت را هک کرد، و این امر امکان پذیر است که از  طریق مهندسی شبکه‌های اجتماعی داده های دستگاه شما را به سیم کارت جدید منتقل شود، احراز هویت دو مرحله ای از طریق پیام کوتاه به شما کمک نمی کند. در عوض، استفاده از یک اپلیکیشن احراز هویت 2 مرحله ای مانند Google Authenticator (رمزساز گوگل: رمزساز گوگل نرم‌افزار ساخت رمز که به صورت یک بار مصرف شرکت گوگل برای ایجاد لایه امنیتی بیشتر کاربران، طراحی شده‌است ) بهتر است استفاده کنید. حتماً 2FA از طریق پیام کوتاه را در حساب های حساس، بخصوص حساب‌هایی که در آن به تبادل ارزهای رمزنگاری شده میپردازید را غیرفعال کنید و گزینه ای مطمئن تر را برای امنیت حساب بیت‌کوین خود انتخاب کنید. وقتی یک شماره تلفن بعنوان پناهگاه امن شما برای اطلاعاتتان استفاده میشود، پنهان کردن بیت کوین در پشت چنین پناهگاهی ایده خوبی نیست.

بیت کوین (Bitcoin)

برای رمزعبورها، پسوردها، نام‌های مستعار و اطلاعات دیگری از این دست که برای حساب‌های کاربری استفاده می‌شوند، مطمئن شوید که از گزینه های امن و منحصربه‌فردی برای رفع امنیت استفاده کنید. پسورد منیجر (مدیریت کننده) های مورداعتماد در آن واحد میتوانند یک لیست طولانی از پسوردها به راحتی در خود نگه دارند. اگر اپلیکیشن های پسورد منیجر، خدمات با کیفیتی را به کاربران ارائه دهند، ذخیره پسوردها روی حافظه لوکال بجای ذخیره روی یک سرور مرکزی میتواند یکی از خدمات خوب آنها باشد.

مطمئن باشید تمام یادداشت ها، اطلاعات ذخیره شده و یا هر اطلاعاتی از حساب کاربری شما که ممکن است هویت واقعی شما را مشخص کند، ناشناس باشد. شماره تلفن ها را نباید به صورت عمومی نشان داد و از یک شماره تلفن مجازی ایمن می توان برای تماس های عمومی استفاده کرد. هرچه اطلاعات ایمن‌تر و مطمئن‌تری را انتخاب کنید، احتمال اینکه که یک هکر اجتماعی بتواند نقاط را به هم وصل کرده و به بیت کوین های شما دسترسی پیدا کند، کمتر است.

علاوه‌براین یک نکته دیگر هم که بهتر است بدانید این است که: گاهی اوقات ساکت بودن و حرف نزدن میتواند یک ابزار عالی برای امن نگه‌داشتن بیت‌کوین های شما باشد. همانطور که در بالا اشاره شد، خیلی خوب نیست که شماره تلفن شخصی‌تان را جایی به اشتراک بگذارید. به همین ترتیب خیلی لازم نیست همه بدانند که اخیرا شما قصد کرده‌اید کلی بیت‌کوین خریداری کنید. هرچه افراد بیشتری درباره دارایی‌های شما آگاهی داشته باشند هکران بیشتری هم به شما جذب میشوند و قصد دسترسی به حساب کاربرتان را خواهند داشت. این حد صحبت کردن از کارهایتان حتی میتواند امنیت شخص شما را هم به خطر بیندازد، زیرا یکی از سریعترین راه های رسیدن مجرمان به یک چیز، سرقت آن از خود شخص میباشد.

ذخیره‌سازی سرد

منظور از ذخیره سازی سرد، ذخیره بیت کوین و کلید خصوصی بیتکوین(کلید خصوصی یک رشته متنی محرمانه و به صورت ترکیبی از حروف و اعداد است، که برای ارسال بیت کوین به کیف پول دیگر و یا خرج کردن بیت کوین ها و بطور کلی دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف پول بکار می‌رود.) بصورت آفلاین است. با وجود این که کلیدهای خصوصی هرگز در معرض اینترنت قرار نمی گیرن ، سطح امنیتی گزینه های ذخیره سازی سرد می تواند به طور قابل توجهی بالاتر از راههای دیگر باشد. برای مثال میتوان به کیف پول‌هایی همچون trezor (ترزور) و Ledger (لجر) به معنای دفتر کل اشاره نمود. شاید یک گزینه بهتر هم باشد که یک کیف پول است که شاید ذخیره سازی سرد نباشد اما به اندازه غیرقابل انکاری امن است و آن ذهن شماست. این کیف پول به کیف‌پول ذهنی معروف است. ذخیره کردن یک عبارت در ذهن شما تا وقتیکه آن را فراموش نکنید و یا با یک رمز دیگر قاطی نکنید، قطعا امن است.

ذخیره سازی زرد

با استفاده از ترفندهای نگهداری عبارات در ذهن، همچون یک داستان یا یک شعر شما یک عبارت 12 کلمه ای را هم بصورت کامل میتوانید به خاطر بسپارید. اگر مجبور بشوید از دست یک هکر فرار کنید یا حتی از کشور فرار کنید، شما نمیتوانید همه چیز را با خود ببرید اما ذهن شما همیشه همراه شماست. اما اگر این عبارت در ذهن شما به فراموشی سپرده شود آنگاه هیچ کس و هیچ چیزی در این سیاره به برگرداندن بیت‌کوین های از دست رفته شما نمیتوانند کمکی کنند.

درحالیکه صرافی‌های متمرکز مانند coinbase، Binance و Kraken میتوانند مبادله بیت کوین را خیلی راحت کنند و حتی میتوانید از انها برای معاملات روزانه خود استتفاده کنید اما هرگز به شما توصیه نمیشود که بیت کوین را بصورت آنلاین در صرافی ها نگهداری کنید. تاکنون چندین بار صرافی ها به وسیله هکرها، هک شده اند. زیرا ممکن است مشکلات فنی متفاوتی داشته باشند به همین دلیل برای نگهداری بیتکوین اصلا امن نیستند.

صرافی‌های غیرمتمرکز برای ذخیره داده‌ها

گزینه‌های بهتری همچون صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs)   بصورت رایگان وجود دارند که داده های آن بصورت لوکال ذخیره می‌شود. همچنین، چنین شبکه هایی امکان ناشناس ماندن بیشتر را با حداقل نیاز اطلاعات برای ثبت نام در اختیار شما قرار می دهند و شما میتوانید امکانات دیگری همچون چت های رمزنگاری شده برای مبادلات همتا به همتا را در اختیار داشته باشید. Bisq یکی از این شبکه هاست که تجارت همتا به همتای بیتکوین را برای شما فراهم میسازد و فقط از شما یک ایمیل برای ثبت نام میخواهد.

در بین کیف پول های رمزپایه، کیف پولهایی که کلیدهای خصوصی را فقط در اختیار کاربر قرار میدهند و در هیچ جایی از آن ذخیره نگهداری نمی‌شود، همیشه نسبت به آنهایی که کلید خصوصی را در جایی نگه میدارند تا در صورت بروز حادثه یا از بین رفتن دستگاه، کیف پول را بازیابی کنند، بهتر هستند.

کمتر اعتماد کنید، برای خودتان بهتر است!

اعتماد به دیگران

اعتماد بین انسان‌ها میتواند یک چیز زیبا باشد اما وقتی صحبت از بیت کوین می‌شود. بهتر است کمتر اعتماد کنید. زمانی که میخواهید بیت‌کوین های خود را پنهان کنید، در وهله اول به خاطر بسپارید که مجبور نیستید به هیچ واحد یا سازمانی اعتماد کنید و همیشه تلاشتان بر این باشد که میزان اعتمادتان را به هر شخص یا سازمانی در رابطه با بیت کوین به صفر برسانید.

2 یک پینگ

  1. پینگ بک: DeFi یک مکانسیم برتر برای امور مالی - زرد نیوز

  2. پینگ بک: هکرها شرکت‌ های بلاکچینی را هدف قرار داده‌اند! - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.