چگونه شخصیت خود را بهبود ببخشیم

چگونه شخصیت خود را بهبود ببخشیم؟

مقدمه

شخصیت شما شامل تفاوت‌های فردی شما با دیگران در نحوه تفکر، احساس و رفتار شماست. ممکن است شما به دلایل متعددی قصد داشته باشید تا به بهبود شخصیت خود بپردازید.

برای مثال ممکن است به علت حضور در یک مدرسه جدید یا پیدا کردن یک شغل تازه قصد تغییر داشته باشید؛ شاید هم صرفاً به این دلیل که می‌خواهید بهترین نسخه از خودتان باشید نیاز به تغییر را احساس می‌کنید. شما می‌توانید با برقراری ارتباطی جذاب با دیگران، یادگیری چیزهای جدید و انجام تفریحات آموزنده، شخصیتی گرم‌تر پیدا کنید! با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

مطلب مرتبط: چگونه شخصیت جذاب داشته باشیم؟

روش اول


مهارت‌های مکالمه خود را ارتقا دهید

بهبود ارتباطات
بهبود ارتباطات

هر روز مطالعه کنید

یکی از مولفه‌های بهبود شخصیت شما، گسترش دانش است. مقالاتی را در تلفن همراهتان مطالعه کنید یا به شنیدن اخبار روز بپردازید. این فرآیند به تحریک ذهن شما کمک می‌کند. علاوه بر این، موضوعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با دیگران درباره آن‌ها گفت و گو کنید.

در مورد موضوعات مهم نظر داشته باشید

با استفاده از مطالعات خود، شروع به شکل گیری نظراتتان در مورد وقایع کنونی کنید. ممکن است دیگران به زودی پیرامون این موضوعات با شما بحث کنند؛ بنابراین شما می‌خواهید حرفی برای گفتن به آن‌ها داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که نکات مد نظر خود را با لحنی خوب و منطقی بیان می‌کنید.
شما می‌توانید چیزی مانند این بگویید: ” اگرچه من می‌توانم دلایل مخالفت شما با این اقدام مثبت را درک کنم، اما معتقدم این کشور کارهای وحشتناکی را برای عقب راندن اقلیت ها انجام داده است. مسئولیت تصحیح آن بر عهده همه ما است “.

شنونده خوبی باشید

وقتی دیگران در حال صحبت هستند، به آن‌ها گوش دهید. منتظر بمانید تا آن‌ها به پایان حرف خود برسند سپس پاسخ بدهید. به طور کامل روی صحبت‌های آن‌ها تمرکز کنید. سعی کنید هر چند دقیقه یک بار آن چه را که به شما گفته‌اند تکرار کنید تا بتوانید نشان دهید که به آن‌ها گوش می‌دهید.
برای مثال می‌توانید چیزی مانند این بگویید: ” این طور که پیداست شما از دست رییس به دلیل ارتقا شغلی فردی دیگر به جای خودتان ناراحت شده‌اید. من کاملا درک می‌کنم که این اتفاق ناراحت کننده‌ای است ” .

تلفن خود را کنار بگذارید

برای برقراری ارتباط عمیق تر با دیگران و بهبود شخصیت خود، هر از گاهی از وسایل برقی فاصله بگیرید. در صورتی که به طور کامل با اطرافیان خود درگیر شوید، بسیار مورد استقبال قرار خواهید گرفت.

روش دوم


همه فن حریف شدن

با افراد جدید آشنا شوید

آشنایی با افراد جدید
آشنایی با افراد جدید

ایجاد ارتباطات جدید می‌تواند به شما کمک کند بیشتر در مورد دیگران یاد بگیرید و مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید. با کسانی که متفاوت از دوستان فعلیتان هستند دوستی کنید؛ این تصمیم باعث می‌شود به فردی کاملا اجتماعی تبدیل شوید.
شما می‌توانید به یک باشگاه در مدرسه خود بپیوندید تا با افراد جدید ملاقات کنید. می‌توانید به اماکن مذهبی بروید و یا گروهی را متناسب با علایق خود پیدا کنید.

یک سرگرمی جذاب را تمرین کنید

سرگرم کننده‌ترین افراد کسانی نیستند که در خانه به تماشای شبکه نتفلیکس مشغولند! آن‌ها بیرون از منزل در حال انجام فعالیت‌های سرگرم کننده و سازنده هستند. چیزی را پیدا کنید که از آن لذت می‌برید و در عین حال شما را بر حسب علاقه به دیگران متصل می‌کند.
به عنوان مثال می‌توانید اسب سواری، شنا یا شرکت در یک کلاس تناسب اندام را امتحان کنید.
مطمئن شوید که حتما سرگرمی‌های جدید را نیز امتحان می‌کنید. با این کار از منطقه آسایش خود خارج می‌شوید و به رشد شخصیتتان کمک می‌کنید.

فعالیتی روزانه برای خود انجام دهید

افرادی که شخصیت جذابی دارند معمولاً کسانی هستند که افراد شادی هستند. با سپری کردن مدتی از روز برای خودتان، حتی اگر فقط پانزده دقیقه باشد، خود را خوشحال کنید.
شما می‌توانید بازی بسکتبال، بستنی خوردن، تماشای فیلم یا رفتن به شام ​​با یک دوست را امتحان کنید.
وقتی در طول روز احساس خستگی و ناراحتی می‌کنید، به تماشای یک فیلم خنده دار بروید. علاوه بر این می‌توانید با جستجوی چیزهای خنده دار در اینترنت روحیه خود را بهبود ببخشید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

با خوردن غذاهای سالم، شخصیت و روحیه خود را بهبود ببخشید. ثابت شده است که میوه به طور خاص به افزایش انگیزه کمک می‌کند. همین امروز مخلوطی از سیب، پرتقال و موز را امتحان کنید.

روزانه مدیتیشن کنید

مدیتیشن
مدیتیشن

گاهی اوقات زندگی می‌تواند آشفته باشد و ذهن شما را به هم ریخته کند. بدون داشتن تمرکز مناسب ممکن است متوجه شوید که با دیگران بی ادب هستید؛ در جمع غایب هستید یا رفتار بدی دارید. هر روز کمی وقت بگذارید تا ذهن خود را پاک کنید. با مدیتیشن سلامت روان خود را بهبود ببخشید.
اگر قبلاً هرگز مدیتیشن نکرده‌اید می‌توانید از برنامه‌هایی مانند Headspace ، Calm یا Insight Timer در تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

در مورد آن‌چه که بابتش شکرگذارید، تأمل کنید

هر روز، صبح‌ها یا پیش از خواب، کمی وقت بگذارید و به یک چیز که از آن ممنون هستید فکر کنید. این به شما کمک می‌کند تا در زندگی فرد مثبت‌تری باشید.
شما می‌توانید اتفاق مورد نظرتان را در جایی یادداشت کنید؛ سپس می‌توانید به سادگی در مورد آن‌ها مراقبه یا دعا کنید. عادت کنید که هر روز سه چیز را که از داشتن آن‌ها سپاسگزار هستید یادداشت کنید. حتی ممکن است لازم باشد تا یک یادآور را روی تلفن همراه خود تنظیم کنید تا یادتان بیاورد که این کار را انجام دهید.

وقت خود را با خانواده و دوستانتان بگذرانید

بهترین افراد برای بهبود شخصیت شما نزدیک‌ترین افراد به شما هستند. در طول هفته زمانی از وقت خود را صرف ارتباط با آن‌ها کنید. از مادر خود دیدن کنید و برای او گل ببرید. برای دوستتان که بیمار است سوپ بپزید. آن‌ها از منش شما قدردانی می‌کنند و لطف شما را پاسخ گو خواهند بود. جلو بروید به همه نشان دهید که چه قدر عالی هستید!

روش سوم


تاثیرگذاری مثبت

با لبخند به همه سلام کنید

لبخند

اولین و ساده ترین اقدامی که می‌توانید برای بهبود شخصیت خود انجام دهید این است که با سلامی گرم از افراد استقبال کنید. با دیدن آن‌ها لبخند بزنید. با این کار افراد، رفتار شما را دوستانه می‌بینند و مهربانی شما را درک می‌کنند. با لبخند پذیرای آن‌ها باشید و با آن‌ها دست بدهید، یا این که آنان را در آغوش بگیرید.

حواستان به رفتارتان باشد

ادب، احترام و رفتاری سخاوتمندانه را با خود به همراه می‌آورد. هنگام سلام و احوالپرسی از افراد، از عناوین مناسب مانند دکتر استفاده کنید. احترام ویژه‌ای نسبت به بزرگ‌تر‌ها قائل باشید. همیشه از آن‌ها با عناوین آقای یا خانم / یاد کنید.
بر سر میز هم مواظب رفتارتان باشید. صاف بنشینید. آرنج خود را روی میز نگذارید و پای کسی را لگد نکنید.

سوالاتی با پایان باز بپرسید

وقتی با کسی آشنا شدید خیلی در مورد خودتان صحبت نکنید؛ در عوض با آن‌ها آشنا شوید. از طرف مقابلتان سوالاتی درباره خودشان بپرسید. از آن‌ها سوالاتی بپرسید که پاسخی بیش از بله یا خیر دارند.
می‌توانید چیزی مانند این بگویید: ” من متوجه شدم که شما یک علاقه مند جدی موسیقی هستید. هنرمندان مورد علاقه شما چه کسانی هستند؟ “
اگر در برقراری مکالمه با دیگران مشکل دارید به گروه‌هایی مانند Toastmasters بپیوندید. آن‌ها برای کمک به شما در ایجاد اعتماد به نفس در معاشرت با دیگران و افزایش قدرت بیان طراحی شده‌اند.

به قول خود عمل کنید

کسانی که شخصیت خوبی دارند اغلب افراد بسیار قابل اعتمادی هستند. اگر به کسی گفتید کاری انجام می‌دهید، بهانه نگیرید. آن کار را انجام بدهید تا آن‌ها بدانند که می‌توانند روی شما حساب کنند.
به عنوان مثال اگر جلسه‌ای برای ساعت 10 صبح تنظیم کرده‌اید، چند دقیقه زودتر حاضر شوید. این نشان می‌دهد که شما به دیگران احترام می‌گذارید. اگر به مادرتان بگویید روز تولدش او را برای شام بیرون می‌برید، حتما این کار را انجام بدهید. کادو را فراموش نکنید!

به افراد نیازمند کمک کنید

همیشه به دنبال فرصت‌های ساده برای کمک به دیگران باشید. اگر کسی را می‌بینید که برای بیرون آوردن کتاب از یک قفسه بلند تلاش می‌کند به او کمک کنید. شاید شما در اتوبوس باشید و زنی عصا به دست وارد شود؛ صندلی خود را به او پیشنهاد دهید. شخصیت شما تا حدی به واسطه مهربانی‌ای که نسبت به دیگران نشان می‌دهید ایجاد می‌شود، بنابراین از همین امروز کمک کردن به دیگران را آغاز کنید!

از انجام این کارها غافل نشوید

به خاطر داشته باشید که تبدیل شدن یک رفتار به عادت، روندی زمان‌بر است. اگر سازگاری با هر یک از این رفتارهای جدید برایتان دشوار است خودتان را به انجام آن مجبور کنید. با این کار کم کم به انجام آن‌ها عادت خواهید کرد.
به عنوان مثال اگر با لبخند زدن راحت نیستید، باید به طور مرتب لبخند بزنید. این باعث می‌شود به مرور زمان انجام این کار برای شما راحت‌تر شود.

روش چهارم


تعیین اهداف

هدفی را برای خود تعیین کنید

افرادی که شخصیت جذابی دارند انگیزه داشته‌اند که بهترین نسخه از خودشان بشوند. برای خودتان چه از نظر شخصی و چه از نظر شغلی اهدافی را تعیین کنید. این کار باعث می‌شود تا حد ممکن بتوانید به تمام توانایی‌های خود دست پیدا کنید.
به عنوان مثال، ممکن است شما یک هدف کوتاه مدت برای انجام سه بار ورزش در طول هفته تعیین کنید. هدف بلند مدت شما می‌تواند ارتقا شغلی در طی یک سال آینده در محل کارتان باشد.
اطمینان حاصل کنید اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اید شما را از منطقه آسایشتان خارج می‌کنند. تنها در این صورت است که آن‌ها به رشد شخصیتی شما کمک خواهند کرد.

یک برنامه عملی تنظیم کنید

برنامه ریزی

برای رسیدن به اهداف خود به یک برنامه نیاز دارید. آن چه می‌خواهید انجام دهید و مراحلی که برای رسیدن به آن لازم است را یادداشت کنید. با رسیدن به هر مرحله جشن بگیرید!
به عنوان مثال اگر می‌خواهید در شغل خود ارتقا پیدا کنید، مراحل آن را برنامه ریزی کنید. ممکن است هدف شما این باشد که هر روز زودتر به محل کار خود برسید؛ شاید بخواهید مسئولیت‌های اضافی را بر عهده بگیرید و یا برای پیشرفت مهارت‌های خود یک دوره آموزشی را به پایان برسانید.

مهارتی جدید بیاموزید

امتحان چیزهای جدید می‌تواند به شما کمک کند تا پشتکار داشته باشید. این کار همچنین باعث می‌شود در روند کاری خود پیشرفت کنید. هر دو این ویژگی‌ها برای بهبود شخصیت شما مواردی حائز اهمیت هستند. چیزی را که می‌خواهید یاد بگیرید یا در آن پیشرفت کنید شناسایی کنید و به زودی انجام آن را شروع کنید.
مثلا می‌توانید انجام چیزی مانند آشپزی یا یادگیری یک زبان جدید را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.