تحریک هورمون ها؛ برای رسیدن به بهترین حالت ممکن

تحریک هورمون ها؛ برای رسیدن به بهترین حالت ممکن

همان‌طور که می‌دانید هورمون‌ها مواد شیمیایی تولید شده توسط غدد مختلف در سراسر بدن هستند که تعادل را در بدن شما ایجاد می‌کنند. آنها از طریق جریان خون به تمام بدن سفر می‌کنند و به عنوان پیام رسان عمل می‌کنند و در بسیاری از فرایندهای مهم بدن نقش مهمی را ایفا می‌کنند. یکی از مواردی که می‌توانید برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید تحریک هورمون ها برای رسیدن به بهترین حالت ممکن است. به عبارت ساده‌تر این موضوع به شما کمک می‌کند که خلق و خوی بهتری را داشته باشید.

برخی هورمون‌ها در بدن هستند که به عنوان کمک‌کننده در تقویت احساسات مثبت از جمله خوشبختی و لذت شناخته شده‌اند.

در ادامه‌ی این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع بیشتر بدانید و اطلاعات مفیدی را در این باره به شما بگوییم.

تحریک هورمون ها برای رسیدن به بهترین حالت ممکن

همان‌طور که گفتیم هورمون‌ها نقش مهمی در سلامت بدن دارند. که در ادامه برخی از این هورمون‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

تحریک هورمون ها
تحریک هورمون ها

هورمون‌های شاد کننده در بدن

 برخی از هورمون‌ها هستند که عملا موجب شادی در ما می‌شوند. این “هورمون‌های شادکننده” عبارتند از:

دوپامین

دوپامین را در اصل به عنوان هورمون “احساس حال خوب کن” نیز می‌شناسند. این هورمون به نوعی انتقال دهنده عصبی است که قسمت مهمی در سیستم پاداش مغز شماست. دوپامین همراه با یادگیری، عملکرد حافظه، عملکرد سیستم حرکتی و موارد دیگر با احساسات لذت بخش همراه است.

سروتونین

سروتونین به نوعی هورمون (انتقال دهنده عصبی) است. این هورمون به تنظیم خلق و خو و همچنین خواب، اشتها، هضم، توانایی یادگیری و حافظه است.

اکسی توسین

اکسی توسین که اغلب “هورمون عشق” نامیده می‌شود. این هورمون برای زایمان، شیردهی و پیوند شدید والدین و فرزندان ضروری است. این هورمون همچنین می‌تواند به تقویت اعتماد، همدلی و پیوند در روابط کمک کند. میزان سطح اکسی توسین به طور کلی با محبت جسمی مانند بوسیدن، نوازش و رابطه جنسی افزایش پیدا می‌کند.

اندورفین

اندورفین مسکن طبیعی درد بدن شماست که بدن در پاسخ به استرس یا ناراحتی در خود تولید می‌کند. سطح اندورفین همچنین گاهی به فعالیت‌های تولید پاداش مانند غذا خوردن، تمرین یا رابطه جنسی و … افزایش پیدا می‌کند.

کارهای مهم جهت تحریک هورمون ها

خوب حالا که تا حدی در مورد این هورمون‌ها دانستید ما به شما بیشتر در مورد این موارد خواهیم گفت. شما در این مورد خواهید فهمید که چگونه به بهترین شکل ممکن به تقویت این هورمون ها برای تحریک بیشتر نیاز داریم.

تحریک هورمون ها
تحریک هورمون ها

بیرون رفتن

آیا بدنبال افزایش سطح آندورفین و سروتونین در بدن خود هستید؟ گذراندن وقت در فضای باز، قرار گرفتن زیر نور آفتاب راهی عالی برای انجام این کار است.

طبق تحقیقاتی که انجام گرفته شده است، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند تا حد زیادی میزان سروتونین و اندورفین را در شما افزایش دهد. شما حداقل با 10 تا 15 دقیقه بیرون رفتن از خانه می‌توانید به خود کمک زیادی در این مورد کنید. ولی فراموش نکنید که حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

ورزش کردن

ورزش کردن فواید زیادی برای سلامت جسم و روح شما دارد. ورزش کردن همچنین می‌تواند بر روی روحیه شما تاثیر مثبتی داشته باشد. مثلا ورزش پیاده‌روی یا دویدن می‌تواند به بالا بردن میزان اندورفین در بدن شما دارد. ولی تنها ورزش کردن روی بالا بردن میزان اندروفین به شما کمک نخواهد کرد. داشتن فعالیت بدنی منظم همچنین می‌تواند سطح دوپامین و سروتونین را در بدن شما افزایش دهد. با همین ورزش کردن می‌توانید این هورمون‌ها را به اوج خود برسانید. پس سعی کنید که تا جایی که می‌توانید ورزش کردن را به حداکثر برسانید.

خندیدن

آیا شنیده‌اید که می‌گویند “خنده بهترین دارو است” را نشنیده‌اید؟ بی‌شک خندیدن می‌تواند به تسکین احساس اضطراب یا استرس در شما کمک کند و با افزایش سطح دوپامین و اندورفین باعث بهبود خلق و خو در شما شود.

بر اساس تحقیقاتی که در سال 2017 انجام شده، خندیدن به صورت گروهی خیلی زیادی موجب ترشح اندورفین در شما شود. سعی کنید که تا جایی که می‌توانید بخندید، فیلم‌های کمدی ببینید و با دوستانتان بخندید. این کار موجب بالا رفتن میزان اکسی توسین در شما شود.

لذت خوردن

لذت بردن از خوردن هم یکی دیگر از مواردی است که موجب ترشح دوپامین به همراه اندورفین در شما شود. به اشتراک گذاشتن وعده‌های غذایی با شخصی که دوست دارید می‌تواند به حد زیادی میزان سطح اکسی توسین را در شما افزایش دهد.

برخی از غذاها نیز همچنین می‌توانند بر سطح هورمون‌ها تأثیر بگذارد. برای تحریک هورمون ها در این مورد خوب است که به این موارد حتما توجه داشته باشید:

 • خوردن غذاهای تند موجب ترشح آندورفین در شما شود.
 • خوردن ماست، لوبیا، تخم مرغ، گوشت‌های کم چرب و بادام از جمله خوراکی‌هایی هستند که موجب ترشح دوپامین در شما شوند.
 • خوردن غذاهای سرشار از تریپتوفان می‌تواند با افزایش سطح سروتونین ارتباط دارند.
 • غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست و ترشی کلم ترش می‌تواند در ترشح و تحریک هورمون‌ها  در شما تأثیر بگذارند.

مصرف مکمل‌ها

مکمل‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است به افزایش سطح هورمون شادی در شما کمک کند. در اینجا به چند نمونه از این مکمل‌های مفید اشاره کنیم:

 • تیروزین (مرتبط با تولید دوپامین)
 • چای سبز و عصاره چای سبز (دوپامین و سروتونین)
 • پروبیوتیک ها (ممکن است تولید سروتونین و دوپامین را تقویت کنند)
 • تریپتوفان (سروتونین)

متخصصان با مطالعه اثرات مکمل‌ها به نتایج متنوعی دست پیدا کرده‌اند. مکمل‌ها ممکن است برای سلامتی شما مفید باشند، اما برخی از آنها برای افرادی که دارای شرایط سلامتی خاصی هستند توصیه نمی‌شود. چرا که ممکن است که مصرف برخی از این مکمل‌ها با برخی داروهای دیگر تداخل داشته باشند. پس مهم است که قبل از مصرف این داروها با پزشک خود حتما مشورت کنید.

اگر مکمل خاصی را مصرف می‌کنید، تمام دستورالعمل‌های روی بسته را بخوانید و به دوز توصیه شده پایبند باشید. چرا که بعضی از آنها در دوزهای بالا می‌توانند اثرات منفی را در سلامتی شما داشته باشند.

مدیتیشن و برنامه خواب مناسب

در مقاله‌های قبلی خیلی مفصل در مورد فواید بیشمار مدیتشن و داشتن خواب کافی اشاره کرده بودیم. سعی کنید که حداقل زمانی را در هر روز برای این کار اختصاص دهید و از مزایای بیشمار آن غافل نشوید. چرا که بدون نیاز به هیچ کاری و هزینه‌ای می‌توانید به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کنید.

گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی می‌تواند به تحریک هورمون‌های شادی در شما کمک کند. دوپامین می‌تواند سیستم مغز شما به عنوان پاداش تحریک کند.

اما اگر از شنیدن موسیقی لذت می‌برید، می‌توانید با گوش داده به موسیقی که از آن لذت می‌برید، به تقویت روحیه در خود کمک کنی. این کار می‌توان به تولید سروتونین در بدن شما کمک کند.

مراقبه یا مدیتیشن کردن

اگر با مدیتیشن آشنا باشید ممکن است از بسیاری از مزایای آن بر روی سلامتی خود مطلع باشید. ببر اساس تحقیقاتی که انجام گرفته است می‌تواند به افزایش تولید دوپامین در بدن شما کمک کند.

این روش‌ها می‌تواند برای انجام یک مدیتیشن عالی به شما کمک کند:

 • مکانی آرام و راحت برای نشستن انتخاب کنید.
 • راحت باشید، چه در حالت ایستاده ، نشسته یا دراز کشیده باشید.
 • بگذارید همه افکار شما – مثبت یا منفی – از شما دور شود.
 • سعی کنید که افراد را قضاوت نکنید و از اصلا نگران چیزی که هنوز اتفاق نیوفتاده است نباشید.
 • روزی 5 دقیقه این کار را انجام دهید و شک نکنید که بعد از مدتی به نتیجه عالی خواهید رسید.

یک شب عاشقانه

شما حتما در مورد هورمون اکسی توسین که به آن “هورمون عشق” می‌گویند می‌دانید. صرفاً جذب شدن یا علاقمند شدن به کسی می‌تواند به راحتی به تولید هورمون اکسی توسین در شما کمک کند. اما محبت جسمی از جمله بوسیدن، نوازش کردن یا داشتن رابطه جنسی به تولید اکسی توسین در شما کمک کند.

صرف وقت گذراندن با شخصی که به او اهمیت می دهید نیز می تواند به تقویت تولید اکسی توسین در شما کمک کند. این می‌تواند به افزایش نزدیکی و احساسات و روابط مثبت کمک کند و باعث شود شما احساس خوشبختی، سعادت و حتی سرخوشی کنید.

اگر واقعاً دوست دارید که این برای تحریک هورمون ها این کار را انجام دهید، توجه داشته باشید که رقص و رابطه جنسی تا حد زیادی به ترشح اندورفین در شما کمک خواهد کرد. این در حالی است که به ارگاسم رسیدن باعث ترشح دوپامین در بدن شما می‌شود.

نگه‌داری حیوان خانگی

اگر سگ  یا هر حیوان خانگی دیگری دارید، شک نکنید که می‌تواند به ترشح هر چه بیشتر اکسی توسین در شما کمک کند. شاید باور نکنید ولی اگر صاحب حیوان خانگی هم نباشید، ممکن است با دیدن سگی که می‌شناسید و دوست دارید این افزایش اکسی توسین را تجربه کنید. پس خوب است که هر از گاهی اگر به حیوانات خانگی علاقمند هستید با آنها وقت بگذارید.

خوب خوابیدن

نداشتن خواب کافی با کیفیت به چندین روش می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. علاوه بر این عدم خواب کافی هم می‌تواند به عدم تعادل هورمون‌ها به خصوص دوپامین در بدن کمک کند. همین امر به سادگی می‌تواند بر روی روحیه و سلامت جسمی شما تأثیر منفی بگذارد.

اختصاص دادن 7 تا 9 ساعت هر شب برای خواب می‌تواند به بازگرداندن و تعادل بین هورمون‌ها در بدن شما کمک کند.

اگر خواب راحت شبانه‌ی خوب و با کیفیتی ندارید سعی کنید که این موارد را حتما رعایت کنید:

 • رفتن به رختخواب به صورت مداوم و تقریباً در همان ساعت بلند شدن
 • ایجاد یک محیط خواب آرام و بی استرس (سعی کنید نور، صدا و استفاده از تلفن را کاهش دهید)
 • کاهش مصرف کافئین به ویژه در بعد از ظهر و عصر

مدیریت استرس

طبیعی است که هر از گاهی هر کسی در زندگی خود دچار استرس شود. اما زندگی با استرس مداوم و یا مقابله با حوادث بسیار استرس‌زا می‌تواند باعث کاهش تولید دوپامین و سروتونین در بدن شود. این می‌تواند بر سلامتی و خلق و خوی شما تأثیر منفی بگذارد و کنار آمدن با استرس برای شما مشکل‌تر خواهد شد.

اگر استرس زیادی دارید سعی کنید که حتما این موارد را در نظر داشته باشید:

 • استراحت و دور شدن از منبع استرس‌زا
 • خندیدن
 • 20 دقیقه پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری یا سایر فعالیت‌های بدنی
 • مراقبه
 • تعامل اجتماعی

هر یک از این روش‌هایی که در بالا گفته شد به راحتی می‌تواند به کاهش استرس در شما کمک کند. به همین صورت به راحتی می‌توانید باعث افزایش سطح سروتونین، دوپامین و حتی اندورفین در بدن خود شوید.

ماساژ گرفتن

اگر از ماساژ لذت می‌برید خبر خوب برای شما این است که ماساژ گرفتن می‌تواند هر 4 هورمون شاد کننده برای تحریک هورمون ها را در شما تقویت کند.

طبق تحقیقاتی که در سال 2004 صورت گرفت، سطح سروتونین و دوپامین بعد از ماساژ  تا حد زیادی در بدن شما افزایش پیدا می‌کند. ماساژ باعث تقویت اندورفین در بدن شما می‌شود.

امیدوارم که مواردی که در این مقاله برای شما گفته شد را حتما در نظر داشته باشید تا بتوانید به خوبی از مزایای آن استفاده کنید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *