چگونه یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) را هدیه دهیم؟

مقدمه

بحث توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) این روزها بسیار داغ است. مردم به معنای واقعی کلمه در هزاران مناقصه شرکت می‌کنند تا یکی از مجموعه‌های آن را داشته باشند.برخی از ان اف تی‌ها حتی به قیمت میلیون‌ها دلار به فروش می‌رسند. اگر عزیزان شما به هنر دیجیتال و ارزهای دیجیتال علاقه دارند و عاشق ثروتمندشدن با سرمایه‌گذاری روی ان اف تی‌ها هستد، این توکن‌ها می‌توانند هدیه ای جذاب برای آن‌ها تلقی شوند.

نکات مهم

  • توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) در یک کیف پول دیجیتالی ذخیره می‌شوند و معمولاً با یک ارز دیجیتال (عمدتاً اتریوم) خریداری می‌شوند.
  • بازارهای ان اف تی، مانند ای‌بی (eBay) حراج یا گزینه خرید با قیمت ثابت را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.
  • سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) آمریکا هنوز هیچ دستورالعمل خاصی در مورد ان اف تی‌ها صادر نکرده است. این امر دارایی‌های دیجیتال را از منظر مالیاتی پیچیده می کند.

ان اف تی چیست؟

توکن‌های غیرقابل معاوضه اساسا یک فایل دیجیتالی هستند که با حقوق مالکیت همراه می‌باشند. هر چیزی در قالب دیجیتالی می‌تواند واجد شرایط باشد، از جمله آثار هنری، کارت‌های ورزشی، میم‌ها، ویدیوها و فایل‌های صوتی، و پس از “توکن‌سازی” می‌توان آن‌ها را به صورت آنلاین خرید و فروش کرد.

اگر در همه این موارد تازه کار هستید، ممکن است تعجب کنید که چرا مردم هزاران یا حتی میلیون ها دلار را برای فایل‌هایی خرج می‌کنند که احتمالاً به راحتی می‌توانند آنها را به صورت رایگان مشاهده و دانلود کنند. پاسخ، مالکیت انحصاری است.

هنگام خرید ان اف تی، یک توکن دیجیتالی دریافت می‌کنید که به عنوان گواهی مالکیت عمل می‌کند. این عنوان در یک دفتر کل مشترک به نام بلاک چین، فناوری ثبت سوابق در پشت شبکه بیت کوین ثبت و ذخیره می‌شود تا همه بدانند که شما مالک آن هستید و حق فروش دارایی آن را دارید. یک فایل دیجیتال را می‌توان به راحتی و به طور مکرر کپی کرد. با این حال، تنها یک یا تعداد محدودی نسخه ان اف تی از آن وجود دارد.

رونق بازار ان اف تی‌ها

تنها امسال است که بازار ان اف تی‌ها داغ شده است. در فوریه ۲۰۲۱، میم سال ۲۰۱۱ یک گربه شیرینی پزی توستر پرنده به نام نیان کت (Nyan Cat) به قیمت ۳۰۰ اتر فروخته شد.

حدود یک ماه بعد، یک فایل JPEG از اثر هنری “Everydays—The First 5000 Days”، یک اثر هنری دیجیتالی که مایک وینکلمن معروف به بیپل آن را خلق کرده، بیش از ۶۹ میلیون دلار در حراجی کریستیز به فروش رفت.


این فقط یک هنر معمولی نیست که “توکنیزه”  و با قیمت‌های کلان به فروش می‌رود. در مارس ۲۰۲۱، جک دورسی، مدیر عامل وقت توییتر، تصویری از اولین توییت خود را به عنوان یک ان اف تی به حراج گذاشت و در نهایت بیش از ۲/۸ میلیون دلار برای امور خیریه جمع آوری کرد.

هشدار

ان اف تی‌ها سرمایه گذاری‌های بسیار بی ثبات هستند که ارزش آن ها کاملاً بر اساس آن چیزی است که شخص دیگری حاضر است برای آنها بپردازد.

چگونه یک ان اف تی هدیه دهیم

مسلما اگر از قبل کالکشن ان اف تی برای هدیه ندارید، باید آن را بخرید. برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، این امر به تهیه چند مورد کلیدی دارد. اکثر بازارهای ان اف تی فقط اتریوم (یک نوع ارز دیجیتال) را می‌پذیرند. بنابراین ممکن است مجبور شوید قبل از اقدام به تهیه ان اف تی، مقداری از آن ارز مجازی را خریداری کنید. همچنین برای ذخیره ان اف تی‌ها و ارز دیجیتال مورد استفاده برای به خرید آن‌ها، به یک کیف پول دیجیتال نیاز دارید.

چندین بازار ان اف تی به صورت آنلاین وجود دارند که هر کدام بر اساس اینکه چه دارایی‌هایی را خرید و فروش می‌کنند کمی متفاوت عمل می‌کنند. برخی از آن‌ها تقریبا همه چیز را خرید و فروش می‌کنند، در حالی که برخی دیگر در زمینه‌های خاصی مانند ورزش و بازی تخصص دارند.

هنگامی که یک بازار مناسب پیدا کردید و تمام ابزارهای مناسب برای خرید را به دست آوردید، وقت آن است که یک حساب کاربری ایجاد نمایید و خرید را شروع کنید. بازارهای ان اف تی مشابه ای‌بی (eBay) عمل می کنند. معمولاً حراج‌هایی وجود دارد که در آن بالاترین قیمت پیشنهادی برنده می‌شود، اگرچه برخی گزینه‌ “buy now” یا خرید فوری را ارائه می‌کنند که در آن‌ها ان اف تی‌ها با قیمت ثابت به فروش می‌رسند.

بعد از اینکه خرید خود را انجام دادید، مرحله بعدی انتقال ان اف تی به شخصی است که می‌خواهید توکن را به او هدیه دهید. بسیاری از بازارهای ان اف تی در حال حاضر این گزینه را ارائه می‌دهند و معمولاً با چند کلیک و به آسانی می‌توانید این کار را انجام دهید. به طور کلی، باید کالایی را که می‌خواهید هدیه دهید، انتخاب کنید، گزینه انتقال آن را انتخاب نموده، سپس آدرس کیف پول گیرنده را وارد نمایید.

مهم

گیرندگان ان اف تی برای ذخیره آن به یک کیف پول نیاز دارند، در حالی که شما، اهداکننده ان اف نی، احتمالاً باید آن را در اتریوم ذخیره کنید، زیرا اکثر بازارهای ان اف تی فقط این ارز مجازی را به عنوان روش پرداخت می‌پذیرند.

نکته

هنگام هدیه‌دادن یک ان اف تی، مطمئن شوید که آدرس کیف پول گیرنده را به درستی وارد کرده‌اید. این یک تراکنش بلاک چین است، به این معنی که انتقال غیرقابل برگشت است و کارمزد گاز (gas) را به همراه دارد. این کارمزد مبلغی است که برای جبران انرژی محاسباتی مورد نیاز برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم انجام می‌شود، پرداخت می‌کنید.

ملاحظات مالیاتی در مورد ان اف تی‌ها

ان اف تی‌های بیش از ۱۶ هزار دلار که هدیه داده‌می‌شوند، در سال مالی ۲۰۲۲ یا ۱۷ هزار دلار در سال ۲۰۲۳، از نظر سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) رویدادهای مشمول مالیات هستند. مگر اینکه گیرنده همسر شما باشد. اگر قصد دارید تا این حد سخاوتمند باشید و در معرض خطر بیشتر از معافیت مالیاتی هدیه مادام العمر باشید، ممکن است با یک صورت حساب مالیاتی سنگین مواجه شوید.

اگر مشکلی نیست، پس از آن که در نهایت دریافت کننده تصمیم به فروش بگیرد، فقط  بدهی مالیاتی متوجه او خواهد بود. ان افتی‌ها، مانند سهام، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند. بنابراین، به عنوان مثال، اگر شما یک ان اف تی را به قیمت ۵۰۰ دلار خریداری کرده باشید (مبنای هزینه شما) و گیرنده آن را به قیمت ۱۰۰۰ دلار بفروشد، دریافت کننده مشمول ۵۰۰ دلار مالیات بر سود سرمایه خواهد شد.

با توجه به جدید‌بودن مالیات ان اف تی، احتمالاً ایده خوبی است که قبل از خرید و هدیه‌دادن ان اف تی با یک مشاور مالیاتی تماس بگیرید.

ان اف تی مخفف چیست؟


ان اف تی مخفف عبارت توکن غیر قابل معاوضه (Non-fungible token) به انگلیسی است. اگر شخصی کالایی را غیرقابل معاوضه توصیف کند، منظورش این است که منحصر به فرد است. و نمی‌توان آن را به راحتی با چیز دیگری معامله کرد. اقلام قابل معاوضه را می‌توان با کالا یا دارایی دیگری با همان ارزش مبادله کرد. مانند تعویض یک اسکناس ۱۰ دلاری با دو اسکناس  ۵ دلاری.  موارد غیر قابل معاوضه به این شکل کار نمی‌کنند، زیرا هر کدام متفاوت هستند.

چگونه یک ان اف تی را برای کسی بفرستم؟

هنگامی که تمام موارد لازم، از جمله یک ان اف تی برای هدیه و یک آدرس کیف پول برای ارسال آن را فراهم کردید، فرآیند انتقال معمولاً بسیار ساده است. به طور کلی، این پروسه شامل باز‌کردن حسابی است که ان اف تی در آن نگهداری می‌شود. پیدا‌کردن ان اف تی، انتخاب گزینه انتقال آن، سپس وارد‌کردن آدرس کیف پول گیرنده.

هزینه انتقال ان اف تی چقدر است؟

در اکثر پلتفرم‌ها، هر بار که ان اف تی را برای شخص دیگری ارسال می‌کنید، “کارمزد گاز” از شما دریافت می‌شود. این کرمزدها هزینه‌های محاسباتی پردازش و تایید انتقال را پوشش می‌دهد. باید با دقت به این کارمزدها توجه کنید، زیرا می‌توانند زیاد باشند و سود شما را کاهش دهند.

مشخص است که کارمزدهای گاز در نوسان است، بنابراین عاقلانه است که برای انجام انتقال تا آخرین لحظه منتظر نمانید. توجه به کارمزدها تا زمان مناسب می‌تواند به کاهش قابل توجه هزینه‌های شما کمک کند. کارمزدهای تراکنش اغلب در آخر هفته کاهش می‌یابد، و اگر انتقال کندتر را انتخاب کنید ممکن است هزینه کمتری بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *