چگونه از شر سکسکه خلاص شویم؟

چگونه از شر سکسکه خلاص شویم؟

هیک! سکسکه خیلی، هیک! مزاحم است! ما کاملا موافقیم، و اگر به شما بگوییم راه‌هایی برای متوقف‌کردن آن وجود دارد چه؟ در حال حاضر، هیچ درمان ثابتی برای سکسکه وجود ندارد، اما بسیاری از سکسکه‌ها با روش‌های خانگی تسکین پیدا می‌کنند. در این مقاله، ما بهترین نکات و ترفندها را برای جلوگیری از ادامه پیداکردن سکسکه، از تکنیک‌های تنفسی گرفته تا مصرف نوشیدنی‌ها را با شما به اشتراک می‌گذاریم – قبل از این‌که بتوانید بگویید «سکسکه»، «درمان» خواهید شد!

فهرست عناوین پنهان

چیزهایی که باید بدانید

 • تکنیک‌های تنفسی را برای توقف سکسکه امتحان کنید، مانند نگه‌داشتن نفس به مدت ۱۰ ثانیه و بستن بینی در حین بازدم.
 • یک قاشق شکر بخورید یا یک لیمو گاز بزنید تا حواس خود را پرت کنید یا غذاهای تند مانند چیپس و سالسا که ممکن است سکسکه را کاهش دهد، بخورید.
 • برای جلوگیری از شروع سکسکه، از مصرف نوشیدنی‌های گازدار، الکل و غذاهای تلخ خودداری کنید.

چگونه سکسکه را متوقف کنیم؟

نفس خود را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید

نگه داشتن نفس

نفس عمیق بکشید و در حالی که آن را حبس کرده‌اید تا ۱۰ بشمارید، سپس به آرامی آن را بازدم کنید. این کار را ۳ تا ۴ بار یا هر ۲۰ دقیقه که سکسکه می‌کنید تکرار کنید، پس از هر دم به مدت ۱۰ ثانیه به نگه‌داشتن نفس خود ادامه دهید.

 • این ترفند ساده اعصاب پشت گلو را که باعث ایجاد سکسکه می‌شود، آرام می‌کند.

در یک کیسه کاغذی به اندازه ۱۰ بار، نفس بکشید

نفس کشیدن درون یک کیسه کاغذی

کیسه کاغذی را جلوی دهان خود نگه دارید، طوری که طرفین آن رو به گونه‌‌هایتان باشد. سپس به آرامی دم و بازدم را در کیسه انجام دهید تا باد شود. این ترفند معمولا جواب می‌دهد زیرا میزان دی‌اکسید‌کربن خون را که می‌تواند به آرامش بدن شما کمک کند، افزایش می‌دهد.

 • از قراردادن کیسه کاغذی روی سر خودداری کنید.

هنگام بازدم به آرامی زبان خود را بیرون بیاورید

بیرون آوردن زبان هنگام بازدم

به آرامی نفس بکشید تا ریه‌هایتان از هوا پر شود. هنگام بازدم، زبان خود را بیرون بیاورید. سپس با انگشتان خود زبان خود را گرفته و خیلی آرام به سمت جلو بکشید. این کار می‌تواند باعث ایجاد یک نقطه فشار در پشت گلو شده و به شما در توقف سکسکه کمک کند.

 • این تکنیک را تا ۳ بار تکرار کنید. پس از آن، قبل از این‌که دوباره این کار را امتحان کنید به زبان خود استراحت دهید.
 • اگر زبانتان درد می‌کند یا این‌کار باعث اذیتتان می‌شود، از کشیدن زبان خود خودداری کنید.

هنگام بازدم بینی خود را بگیرید

هنگام بازدم بینی خود را بگیرید

خیلی آرام نفس عمیق بکشید. سپس بینی خود را گرفته، دهان خود را بسته و نفس خود را حبس کنید. سپس به آرامی نفستان را بیرون دهید انگار که دارید یک بادکنک را باد می‌کنید. این‌کار می‌تواند دیافراگم و عضلات شما را تحریک کرده طوری که فکر کنند در حال تنفس هستید. یادتان باشد در آخر فقط دهان خود را باز کرده و به آرامی بازدم کنید.

 • این تکنیک را ۳ تا ۵ بار تکرار کرده و سپس قبل از تلاش مجدد کمی به خود استراحت دهید (در غیر این صورت ممکن است کمی احساس سرگیجه داشته باشید).
 • این تکنیک به مانور والسالوا معروف است.

یک لیوان آب سرد و یخ را با نی بنوشید

یک لیوان آب سرد و یخ را با نی بنوشید

یک لیوان را با آب سرد پر کنید، سپس به آرامی تمام آن را با نی بنوشید. در حین نوشیدن، سعی کنید نفس خود را حبس کنید. سرمای آب می‌تواند به قدری اعصاب دیافراگم شما را شوکه کرده که سکسکه را متوقف کند.

 • این روش در صورتی که آب شما یخ و سرد باشد و نه فقط سرد، بهتر جواب می‌دهد، بنابراین خوب می‌شود اگر چند تکه یخ را داخل آن بریزید.
 • اگر نی ندارید، آب را از لیوان جرعه جرعه بنوشید.

به صورت وارونه یا از سمت دور لیوان آب بنوشید

به صورت وارونه یا از سمت دور لیوان آب بنوشید

آب را داخل یک لیوان ریخته تا نیمه پر شود. به صورت وارونه از روی تخت یا مبل دراز کشیده و با احتیاط آب را بنوشید. اگر این کار برایتان خیلی سخت بود، سعی کنید صاف بنشینید، روی لیوان خم شده و لب‌های خود را روی دورترین سمت لبه لیوان قرار دهید. بعد از هر چند جرعه نوشیدن، کمی صبر کنید تا ببینید سکسکه از بین رفته است یا خیر. این تکنیک حواس شما را پرت کرده و اعصاب پشت گلو را می‌پوشاند.

 • اگر نوشیدن آب در این حالت‌ها اذیت‌کننده است، می‌توانید این کار را کنید که زیر شیر آب به صورت وارونه خم شده و به این ترتیب آب بنوشید.
 • مراقب باشید که به‌طور تصادفی در آب نفس نکشید یا آن را به داخل بینی خود وارد نکنید.

یک قاشق شکر بخورید

یک قاشق شکر بخورید

یک قاشق برداشته و آن را با شکر سفید یا قهوه‌ای پر کنید. سپس، قاشق را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه در دهان خود نگه دارید. در آخر شکر را قورت داده و یک جرعه آب بنوشید. دانه‌های شکر به شما کمک می‌کند تا روی چیزی غیر از سکسکه تمرکز کرده و گلوی خود را بخارانید.

 • اگر این‌ کار بلافاصله جواب نداد، تکنیک دیگری را امتحان کنید. قورت‌دادن چندین قاشق شکر ممکن است سطح انرژی شما را افزایش داده، تنفس شما را تندتر کرده و باعث افزایش سکسکه شود.

یک تکه لیمو را گاز بگیرید یا بمکید

یک تکه لیمو را گاز بگیرید یا بمکید

یک تکه لیمو را در دهان خود قرار دهید. سپس، یا داخل آن را گاز زده‌ و آب آن را بنوشید یا قاچ را بمکید تا آب آن گرفته‌ شود. مزه ترش ناگهانی لیمو می‌تواند واکنشی شوک‌آور شبیه حالتی ایجاد کند که کسی شما را بترساند.

 • اگر طعم آن برایتان زیاد ترش است، سعی کنید کمی شکر به لیموترش اضافه کرده یا از ۴ تا ۵ قطره آنگوستورا بیترز (ودکای تلخ) استفاده کنید.

سرکه بنوشید

سرکه بنوشید

هرچند سرکه ممکن است طعم ناخوشایندی داشته باشد اما می‌تواند به درمان سکسکه کمک کند . از آن‌جایی که آب ترشی حاوی سرکه نیز هست، پس خوب است که آن را بنوشید. چند جرعه آب ترشی نوشیده‌ یا چند قطره از آن را روی زبان خود بریزید. این کار را تا زمانی که سکسکه از بین برود تکرار کنید.

 • اگر از طعم آب ترشی متنفرید، سعی کنید چند قطره سرکه را مستقیما روی زبان خود بریزید‌.

به پشت دراز کشیده‌، زانوهای خود را به سمت سینه خود آورده‌ و به جلو خم شوید

به پشت دراز کشیده‌، زانوهای خود را به سمت سینه خود آورده‌ و به جلو خم شوید

روی یک تخت یا کاناپه دراز بکشید، زانوهای خود را در سینه خود بغل کنید و به‌صورت خمیده به سمت جلو خم شوید. زانوهای خود را در آغوش گرفته‌ و تا ۲ دقیقه روی سینه خود فشار دهید. این کار سینه شما را فشرده‌ کرده‌ و ممکن است موجب بیرون‌‌کردن‌ گازی که باعث سکسکه‌ شده‌ است، شود.

 • اگر سکسکه شما برطرف نشد این حرکت را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

در حالی که روی صندلی نشسته‌ و زانوهای خود را در آغوش گرفته‌اید، به سمت جلو خم شوید

در حالی که روی صندلی نشسته‌ و زانوهای خود را در آغوش گرفته‌اید، به سمت جلو خم شوید

روی یک صندلی با پشتی صاف نشسته و پشت خود را کاملا به صندلی فشار دهید و زانوهایتان را روی سینه قرار دهید. به آرامی و در حالت جمع‌شده خم شوید و دستان خود را دور پاهای خود بپیچید. بازوهای خود را محکم به دور زانوها فشار داده‌ تا فشار روی سینه بیشتر شود. زانوها را تا ۲ دقیقه به همین حالت نگه دارید.

 • این حرکت را ۲ تا ۳ بار تکرار کنید تا سکسکه از بین برود.

اگر قلقلکی هستید از یک دوست بخواهید که شما را قلقلک دهد

از یک دوست بخواهید که شما را قلقلک دهد

اگرچه قلقلک‌دادن به خودی خود نمی‌تواند سکسکه را درمان کند، اما می‌تواند ذهن شما را از آن منحرف کند. علاوه بر این، خنده می‌تواند نوع تنفس شما را تغییر داده‌ که کمک‌کننده‌ است. از دوستتان بخواهید حداقل برای ۳۰ ثانیه شما را قلقلک دهد.

 • اگر ۳۰ ثانیه اول جواب نداد، از دوستتان بخواهید دوباره امتحان کند (تا زمانی که مشکلی ندارید).
 • از دوست خود بخواهید که شما را بترساند، زیرا این یک روش معمول برای خلاصی از سکسکه است.

هنگام بازدم به سمت جلو خم شوید تا قفسه سینه‌تان فشرده‌ شود

هنگام بازدم به سمت جلو خم شوید

روی یک صندلی صاف بنشینید یا این‌که بایستید. نفس عمیق بکشید، سپس در حین بازدم به آرامی به سمت جلو خم شوید. تا ۲ دقیقه در این حالت بمانید. اگرچه این کار از نظر علمی اثبات نشده است، اما می‌تواند به دیافراگم و عضلات اطراف آن فشار وارد کند که ممکن است منجر به توقف سکسکه شود.

 • اگر سکسکه شما متوقف نشد، ۲ تا ۳ بار دیگر این کار را امتحان کنید.

۵ شمارش برای دم و ۵ شمارش برای بازدم

۵ شمارش برای دم و ۵ شمارش برای بازدم

به آرامی و به اندازه ۵ شماره نفس بکشید تا ریه‌های شما پر از هوا شود. سپس، به اندازه ۵ شماره نفس خود را حبس کنید. در مرحله آخر نفس خود را به اندازه شمردن‌ ۵ شماره بیرون بفرستید. این روش از نظر علمی ثابت نشده، اما تکرار آن تا ۵ بار می‌تواند به آرامش بدن و تسکین سکسکه کمک کند.

 • اگر بعد از ۵ بار تکرار هنوز سکسکه قطع نشده، قبل از تلاش مجدد، حدود ۲۰ دقیقه استراحت کنید تا دچار سرگیجه نشوید.

چه چیزهایی باعث سکسکه می‌شوند؟

سکسکه یک رفلکس رایج به تغییرات عاطفی یا محیطی است

سکسکه یک رفلکس رایج به تغییرات عاطفی یا محیطی است

درواقع سکسکه واکنشی از عصب فرنیک بوده که از مغز به دیافراگم منتهی می‌شود. وقتی این عصب به خارش می‌افتد، می‌تواند باعث شود بدن به‌طور غیرارادی سکسکه کرده تا خارش را تسکین دهد. طیف وسیعی از عوامل می‌توانند موجب این واکنش شوند و هر کسی به محرک‌های خاصی واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. شایع‌ترین علل سکسکه عبارتند از:

 • فشار روانی
 • هیجان
 • خنده بیش از حد
 • تغییرات ناگهانی دما
 • خوردن‌ و آشامیدن‌ خیلی سریع

آیا باید در مورد سکسکه به پزشک مراجعه کرد؟

اگر سکسکه زندگی روزمره‌ شما را تحت تاثیر قرار داده‌ با یک پزشک مشورت کنید

اگر سکسکه زندگی روزمره‌ شما را تحت تاثیر قرار داده‌ با یک پزشک مشورت کنید

سکسکه مداوم یا مزمن می‌تواند در توانایی شما برای خوردن‌، نوشیدن‌ و خواب اختلال ایجاد کند. اگر نمی‌توانید سکسکه طولانی‌مدت را متوقف کنید یا سکسکه شما به مدت ۴۸ ساعت ادامه یافت، با پزشک خود تماس بگیرید. بیشتر سکسکه‌ها خود به خود و در عرض چند ساعت از بین می‌روند، اما گاهی‌اوقات یک بیماری زمینه‌ای می‌تواند باعث شود که شما به‌طور مداوم سکسکه کنید.

 • از پزشک خود بپرسید که آیا داروی تجویزی برای شما مناسب است یا خیر. برای کاهش علائم شدید می‌توان از شل کننده‌های عضلانی استفاده کرد.

چگونه از سکسکه جلوگیری کنیم؟

از غذاخوردن خیلی سریع خودداری کنید

از غذاخوردن خیلی سریع خودداری کنید

سکسکه می‌تواند با غذاخوردن‌ سریع و در نتیجه بلعیدن‌ هوای بیشتر ایجاد شود. برای جلوگیری از این امر، به آرامی غذا بخورید و با دهان بسته‌ غذای خود را بجوید. این کار لزوما شما را از ابتلا به سکسکه مصون نمی‌سازد، اما می‌تواند تا حد زیادی از ابتلای شما به آن جلوگیری کند.

 • سعی کنید چنگال خود را بین خوردن‌ لقمه‌ها پایین بیاورید تا به کاهش سرعت غذاخوردن‌ خود کمک کنید.
 • تعداد دفعات جویدن را بشمارید تا به خود یادآوری کنید که باید آهسته غذا بخورید.

یکباره مقدار زیادی غذا نخورید

یکباره مقدار زیادی غذا نخورید

وعده‌های غذایی بزرگ می‌تواند باعث سکسکه شود. زیرا مقادیر زیاد غذا در یک وعده می‌تواند روی عصب فرنیک (عصبی که دیافراگم و پاسخ سکسکه شما را کنترل می‌کند) فشار وارد کند. اندازه وعده‌های غذایی خود را کنترل کنید تا از سکسکه جلوگیری کنید و بشقاب خود را پر نکنید تا خیلی سیر نشوید.

 • به عنوان مثال، می‌توانید ۳ تا ۵ وعده غذایی کوچک را در هر ۲ تا ۳ ساعت به‌جای ۲ تا ۳ وعده غذایی در هر ۴ تا ۵ ساعت بخورید.

از نوشیدنی های گازدار دوری کنید

از نوشیدنی های گازدار دوری کنید

اگرچه نوشیدنی‌های گازدار طعم خوبی دارند، اما می‌توانند باعث تجمع گاز اضافی در معده شما شوند. این گازها می‌توانند باعث سکسکه شوند، به خصوص اگر آن‌ها را سریع بنوشید. سعی کنید نوشیدنی‌های گازدار را حذف کرده تا از سکسکه جلوگیری کنید.

 • به عنوان یک قاعده کلی، اگر نوشیدنی شما حباب داشت، نوشیدنی دیگری را درنظر بگیرید.
 • این شامل الکل نیز می‌باشد که می‌تواند باعث تحریک گلو و معده شود، بنابراین به جای آن آب یا آب‌میوه را انتخاب کنید.

از جویدن آدامس خودداری کنید

از جویدن آدامس خودداری کنید

زمانی که آدامس می‌جوید، قورت‌دادن کمی گاز با هر جویدن طبیعی است. متاسفانه، آدامس یک محرک رایج برای سکسکه است. از آدامس صرف نظر کرده و به‌‌جای آن آب‌نبات‌های نعنا و سفت بمکید.

غذاهای تند نخورید

غذاهای تند نخورید

اگرچه غذاهای تند خوشمزه هستند، اما این تندی می‌تواند باعث رفلاکس اسید شده‌ که باعث ایجاد سکسکه می‌شود. رفلاکس اسید، عصب فرنیک که کنترل دیافراگم شما را برعهده دارد، تحریک می‌کند. اگر این عصب قلقلک داده‌ شود، سکسکه شروع شده‌ و تا زمانی که از بین برود، ادامه دارد. غذاهای کمتر تند را انتخاب کنید یا قبل از وعده غذایی تند بعدی خود از داروهای رفلاکس اسید استفاده کنید.

نکات

 • این ترفندها اغلب به این دلیل کار می‌کنند که شما علاوه بر سکسکه، روی کار دیگری نیز تمرکز می‌کنید. اگر سکسکه‌های شما حتی پس از انجام چندین روش باز هم ادامه پیدا کرد، کاری انجام دهید که ذهن شما را از آن دور کند، مانند خواندن‌، رقصیدن‌، یا حتی شمارش معکوس از ۱۰۰.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *