چگونه از یک رابطه سمی خارج شویم؟

چگونه از یک رابطه سمی خارج شویم؟

بیرون‌آمدن از یک رابطه سمی و آزاردهنده اصلا کار آسانی نیست، اما شما لیاقت یک زندگی بدون ترس را دارید. در این‌ مقاله در مورد نحوه چگونگی کمک به زنانی که مورد آزار و اذیت و کتک قرار می‌گیرند، صحبت شده است. همراه زرد نیوز باشید.

اگر در یک رابطه آزاردهنده هستید

چرا او از رابطه بیرون نمی‌آید؟ این سوالی است که بسیاری از مردم وقتی متوجه می‌شوند که یک زن از بدرفتاری و آزار رنج می‌برد، می‌پرسند. اما اگر در یک رابطه خشونت‌آمیز باشید، می‌دانید که به این سادگی‌ها هم نیست. پایان‌دادن به یک رابطه مهم هرگز آسان نیست. زمانی که از خانواده و دوستان خود جدا شده‌اید، از نظر روانی مورد آزار قرار گرفته‌اید، از لحاظ مالی کنترل شده و از نظر جسمی مدام تهدید می‌شوید، حتی سخت‌تر نیز می‌شود.

اگر می‌خواهید درباره ماندن در رابطه یا ترک‌کردن آن تصمیم بگیرید، ممکن است احساس سردرگمی، نامطمئنی، ترس و دودلی کنید. شاید شما هنوز امیدوار هستید که امکان دارد وضعیت شما تغییر کند یا شاید هم از واکنش پارتنرتان در صورتی که متوجه شود که شما در حال ترک او هستید، می‌ترسید. یک لحظه، ممکن است شدیدا بخواهید از او دور شوید، و لحظه‌ای دیگر، ممکن است بخواهید به رابطه ادامه دهید. شاید حتی خودتان را به خاطر این سوءاستفاده سرزنش کنید یا احساس ضعف و خجالت کنید، زیرا نمی‌توانید تصمیم بگیرید. گرفتار سردرگمی، احساس گناه یا سرزنش خود نشوید. تنها چیزی که مهم است امنیت شماست.

اگر مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرید، به یاد داشته باشید:

 • شما برای کتک‌خوردن یا آزاردیدن مقصر نیستید.
 • شما عامل رفتار توهین‌آمیز همسرتان نیستید.
 • شما سزاوار این هستید که با شما محترمانه رفتار شود.
 • شما لایق یک زندگی امن و شاد هستید.
 • فرزندان شما شایسته یک زندگی امن و شاد هستند.
 • شما تنها نیستید. افرادی هستند که منتظر کمک به شما هستند.

منابع زیادی برای کمک به زنان مورد اذیت و آزار و ضرب و شتم وجود دارد، از جمله خطوط تلفن بحران، پناهگاه‌ها – حتی آموزش‌های شغلی، خدمات حقوقی، و مراقبت از کودکان. امروز را با تماس‌گرفتن با آن‌ها شروع کنید.

گرفتن تصمیم برای ترک یک رابطه سمی

هنگامی که در مورد تصمیم به پایان‌دادن به رابطه خشونت‌آمیز یا تلاش برای نجات آن فکر می‌کنید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

اگر امیدوارید شریک خشن شما تغییر کند… احتمالا این سوءاستفاده ادامه خواهد داشت. سوءاستفاده‌کنندگان مشکلات عاطفی و روانی عمیقی دارند. درست است که تغییر غیرممکن نیست، اما سریع یا آسان هم نیست. و تغییر تنها زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که آزارگر شما مسئولیت کامل رفتار خود را قبول کرده، به دنبال درمان تخصصی بوده و از سرزنش شما، به یادآوردن دوران کودکی بد، استرس، کار، مشروب‌خواری افراطی یا خلق و خوی بد خود دست بردارد.

اگر فکر می‌کنید می‌توانید به آزارگر خود کمک کنید… طبیعی است که بخواهید به شریک زندگی خود کمک کنید. ممکن است فکر کنید شما تنها کسی هستید که او را درک می‌کنید یا اینکه این مسئولیت شماست که مشکلات او را برطرف کنید. اما حقیقت این است که با ماندن و پذیرش سوء‌استفاده مکرر، رفتار او را تقویت می‌کنید. در واقع به جای کمک به آزارگر خود، به مشکل دامن می‌زنید.

اگر شریک زندگی شما قول داده است که سوءاستفاده از شما را متوقف کند… آزارگران وقتی با عواقب کارشان مواجه می‌شوند، اغلب درخواست فرصتی دیگر می‌کنند، طلب بخشش کرده و قول تغییر می‌دهند. اما ممکن است منظورشان فقط در آن لحظه بوده و هدف واقعی آن‌ها این باشد که کنترل خود را حفظ کرده و جلوی رفتن شما بگیرند. بیشتر اوقات، هنگامی که آن‌ها را ببخشید، به سرعت به رفتارهای توهین‌آمیز خود باز می‌گردند زیرا دیگر نگران رفتن شما نیستند.

اگر شریک زندگی شما در حال مشاوره یا شرکت در برنامه‌ای برای کتک‌زدن است… حتی اگر شریک شما در حال شرکت در جلسات مشاوره باشد، باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که تغییر کند. بسیاری از افراد سوء‌استفاده‌گری که  مشاوره انجام می‌دهند، همچنان خشن، آزاردهنده و کنترل‌گر هستند. اگر شریک زندگی شما از توجیه مشکلات یا بهانه‌تراشی دست کشیده است، نشانه خوبی است. اما شما همچنان باید بر اساس شخصیتی که اکنون هست، تصمیم بگیرید، نه بر اساس آن فردی که امیدوارید تبدیل شود.

اگر نگران این هستید که در صورت ترک او چه اتفاقی می‌افتد… ممکن است از این‌که پارتنر ترسناکتان چه کارهایی بکند، شما باید به کجا بروید یا چگونه از خود یا فرزندانتان باید حمایت کنید، بترسید. اما اجازه ندهید ترس از ناشناخته‌ها شما را در یک موقعیت خطرناک و ناسالم نگه دارد.

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد فرد آزارگر شما تغییر نمی‌کند

 • او سوءاستفاده را به حداقل رسانده‌ یا جدی‌بودن آن را انکار می‌کند.
 • او دیگران را به خاطر رفتارشان سرزنش می‌کند.
 • او ادعا می‌کند شما کسی هستید که از او سوءاستفاده می‌کنید.
 • او به شما فشار می‌آورد که به مشاوره زوجین بروید.
 • او به شما می‌گوید که یک فرصت دیگر به او مدیون هستید.
 • باید همیشه او را تحت فشار قرار دهید تا جلسات درمانش را ادامه دهد.
 • او می‌گوید که نمی‌تواند تغییر کند مگر این‌که شما در کنارش بمانید و از او حمایت کنید.
 • او سعی می‌کند کاری کند شما، فرزندانتان یا خانواده و دوستانتان نسبت به او ترحم نشان دهید.
 • او در ازای کمک‌کردن به شما، انتظاراتی دارد.
 • او شما را برای تصمیم‌گیری در مورد رابطه تحت فشار قرار می‌دهد.

برنامه‌ریزی امنیت برای زنان آزاردیده

چه آمادگی ترک پارتنر سوءاستفاده‌گر خود را داشته باشید یا نه، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود انجام دهید. این نکات ایمنی ممکن است بین آسیب‌دیدگی شدید یا کشته‌شدن و فرار شما تفاوت داشته باشد.

علامت‌های هشدار پارتنر آزارگر خود را بشناسید. برای نشانه‌ها و سرنخ‌هایی که نشان می‌دهد فرد آزارگر شما ناراحت می‌شود و ممکن است بر اثر خشم یا عصبانیت منفجر شود، هوشیار باشید. چندین علامت خطر برای خروج از خانه (هم در روز و هم در شب) برای خود داشته باشید تا در زمانی که احساس کردید ممکن است مشکلی برای شما به وجود بیاید، خانه را ترک کنید.

مناطق امن خانه را شناسایی کنید. بدانید اگر آزارگر شما حمله کرد یا مشاجره شروع شد کجا بروید. از رفتن‌ به فضاهای کوچک و بسته‌ بدون خروجی (مانند کمد یا حمام) یا مکان‌های دارای سلاح (مانند آشپزخانه) خودداری کنید. در صورت امکان به اتاقی با تلفن و یا دارای در یا پنجره خروجی بروید.

یک کلمه رمز برای خود بگذارید. یک کلمه، عبارت یا علامتی داشته باشید که بتوانید از آن استفاده کنید و به فرزندان، دوستان، همسایه‌ها یا همکاران خود بفهمانید که در خطر هستید و آن‌ها باید با پلیس تماس بگیرند.

یک نقشه فرار تهیه کنید

همیشه آماده‌ حرکت در لحظه باشید. خودرو را پر از سوخت و رو به در خروجی نگه داشته و درب راننده را باز بگذارید. کلید یدکی ماشین را مخفی کرده تا بتوانید سریع به آن برسید. پول نقد، لباس و شماره تلفن‌های مهم و اسناد را در مکانی امن (مثلا در خانه یکی از دوستان) نگهداری کنید.

فرار سریع و ایمن را تمرین کنید. نقشه فرار خود را تمرین کنید تا بدانید اگر مورد حمله آزارگر خود قرار گرفتید دقیقا باید چه کاری انجام دهید. اگر بچه دارید، مطمئن شوید که آن‌ها نیز نقشه فرار را خوب تمرین کنند.

فهرستی از مخاطبین اضطراری تهیه کرده و به خاطر بسپارید. در صورت نیاز به ماندن در مکانی برای اقامت یا کمک برای تماس با پلیس، از چندین فرد مورد اعتماد بپرسید که آیا در شرایط اضطراری می‌توانید با آن‌ها تماس بگیرید. شماره تماس‌های اضطراری، سرپناه‌های محلی و خط تلفن خشونت خانگی را به خاطر بسپارید.

اگر می‌خواهید بمانید.

اگر تصمیم گرفته‌‌اید که با شریک خشن خود بمانید، در این قسمت مکانیسم‌های مقابله‌ای برای بهبود وضعیت و محافظت از خود و فرزندانتان آورده‌ شده است.

 • با یک سازمان خشونت خانگی یا تجاوز جنسی در منطقه خود تماس بگیرید. چه شما تصمیم به ماندن یا ترک رابطه داشته باشید، آن‌ها می‌توانند حمایت عاطفی، مشاوره با همتایان شما، مسکن اضطراری امن، اطلاعات و بسیار خدمات دیگر را به شما ارائه دهند.
 • تا جایی که شریک زندگیتان به شما اجازه می‌دهد یک سیستم پشتیبانی قوی بسازید. تا جایی که ممکن است، با افراد و فعالیت‌های خارج از خانه خود را درگیر کرده و فرزندان خود را نیز به این کار تشویق کنید.
 • با خودتان مهربان باشید! روشی مثبت برای نگاه‌کردن به خود و صحبت‌کردن با خود ایجاد کنید. از جملات تاکیدی مثبت برای مقابله با نظرات منفی که از شریک سوءاستفاده‌گر خود دریافت می‌کنید، استفاده کنید. برای فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید، زمان اختصاص دهید.

منبع: کتاب شکستن سکوت

محافظت از حریم خصوصی شما

سوءاستفاده‌کنندگان اغلب روی فعالیت‌های شریک زندگی خود، از جمله استفاده از تلفن، رایانه و اینترنت آن‌ها نظارت دارند. ممکن است از ترس این‌که همسرتان در صورت اطلاع از اقداماتتان از شما انتقام بگیرد، از رفتن یا درخواست کمک بترسید. با این حال، اقدامات محتاطانه‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای ایمن‌ماندن و جلوگیری از کشف آن‌چه که در حال برنامه‌ریزی آن هستید، استفاده کنید.

هنگام درخواست کمک برای خشونت خانگی و آزار، مهم است که ردپای خود را بپوشانید. به خصوص زمانی که از تلفن خانه، تلفن هوشمند یا رایانه استفاده می‌کنید.

هنگام درخواست کمک برای خشونت خانگی، از تلفن دوست یا همسایه خود استفاده کرده یا از تلفن عمومی یا از “سیمکارت یکبار مصرف” استفاده کنید.

تنظیمات گوشی هوشمند خود را بررسی کنید. برنامه‌هایی در گوشی‌های هوشمند وجود دارد که همسر آزارگر شما می‌تواند از آن‌ها برای گوش‌دادن به تماس‌های شما، خواندن پیام‌های متنی، نظارت بر مصرف اینترنت یا ردیابی موقعیت مکانی شما استفاده کند. حواستان باشد زمانی که از گوشی استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید یا هنگام فرار آن را با خود به همراه نبرید.

یک تلفن همراه دوم بگیرید. برای محرمانه نگه‌داشتن ارتباطات و حرکات خود، یک سیمکارت اعتباری «یکبار مصرف» یا گوشی هوشمند دیگری که پارتنر کنترل‌گر شما از آن اطلاعی ندارد، با خود داشته باشید. برخی از پناهگاه‌های خشونت خانگی به زنان آسیب‌دیده تلفن همراه رایگان ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن پناهگاه محلی خود تماس بگیرید.

یا از تماس‌هایی که دریافت‌کننده تماس باید هزینه آن را بدهد و یا از تلفن همراه دوم خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که اگر از تلفن منزل خود استفاده می‌کنید، شماره تلفن‌هایی که با آن‌ها تماس گرفته‌اید، قابل ردیابی و پرینت می‌باشند. حتی اگر آن خانه را ترک کرده باشید، ممکن است همسر کنترل‌گر شما بتواند با شماره تلفن‌هایی که برای کمک با آن‌ها تماس گرفته‌اید، شما را ردیابی کند.

از یک کامپیوتر امن استفاده کنید. در صورتی که به دنبال کمک آنلاین هستید، اگر از رایانه‌ای خارج از خانه خود استفاده کنید، در امان هستید. اما اگر از یک کامپیوتر خانگی استفاده می‌کنید، درست است که راه‌هایی برای حذف تاریخچه جستجوی شما در اینترنت در رایانه، تبلت یا تلفن هوشمند وجود دارد اما باز هم امکان دارد پارتنر شما به آن‌ها دسترسی داشته باشد. علاوه بر این، پاک‌کردن تمام شواهد از وب‌سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید تقریبا غیرممکن است، مگر این‌که خیلی خبره باشید. از رایانه‌هایی که در محل کار، کتابخانه، مرکز اجتماعی محلی خود، پناهگاه یا آژانس خشونت خانگی وجود دارند، استفاده کرده یا از یک دوست گوشی هوشمند قرض بگیرید.

نام کاربری و رمز عبور خود را تغییر دهید. درصورتی‌که کنترل‌گر شما می‌داند که چگونه به حساب‌های شما دسترسی داشته باشد، نام‌های کاربری و گذرواژه‌های جدیدی برای ایمیل، برنامه‌های چت، بانکداری آنلاین و سایر حساب‌های حساس خود ایجاد کنید. حتی اگر فکر می‌کنید که پارتنر سوءاستفاده‌کننده شما رمزهای عبور شما را ندارد، اما باز هم ممکن است برای دریافت آن‌ها از یک نرم‌افزار جاسوسی یا برنامه keylogging استفاده کند. گذرواژه‌هایی را انتخاب کنید که همسر سوءاستفاده‌کننده شما نتواند حدس بزند (از گذاشتن تاریخ تولد، نام مستعار و سایر اطلاعات شخصی خودداری کنید).

محافظت از خود در برابر دستگاه‌های کنترل‌کننده و ضبط‌کننده

پارتنر کنترل‌کننده شما برای این‌که از فناوری‌های کنترل برای نظارت حرکات و گوش‌دادن به مکالمات شما استفاده کند، نیازی به دانش فنی خاصی ندارد. پارتنر شما ممکن است از موارد زیر استفاده کند:

دوربین‌های مخفی، مانند دوربین پرستار بچه، دوربین‌های امنیتی مخفی، یا حتی یک مانیتور کودک برای کنترل شما.

برنامه‌های گوشی‌های هوشمند که می‌توانند به کنترل‌گر شما اجازه دهند استفاده از تلفن شما را کنترل کرده یا حرکات شما را ردیابی کند.

دستگاه‌های سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) که در ماشین، کیف پول، تلفن یا سایر اشیایی که با خود حمل می‌کنید می‌تواند پنهان کند. سوءاستفاده‌کننده شما همچنین می‌تواند از سیستم GPS خودروی شما استفاده کند تا ببیند شما کجا بوده‌اید.

اگر دستگاه‌ها یا برنامه‌هایی برای ردیابی یا ضبط پیدا کردید، به آن‌ها کاری نداشته باشید تا زمانی که آماده فرار شوید. در حالی که ممکن است وسوسه شوید که آن‌ها را حذف کرده یا گوشی را خاموش کنید، اما این کار به همسر سوءاستفاده‌گر شما هشدار می‌دهد که شما در حال برخورد با او هستید.

پناهگاه‌های خشونت خانگی

پناهگاه‌های خشونت خانگی یا سرپناه زنان، ساختمان یا مجموعه‌ای از آپارتمان‌ها است که زنان مورد آزار و اذیت و توحش می‌توانند از آزارگران خود به آن‌جا پناه ببرند. مکان پناهگاه معمولا محرمانه نگه داشته می‌شود تا آزارگر شما آن‌جا را پیدا نکند.

سرپناه‌های خشونت خانگی عموما برای مادران و فرزندانشان جا دارد. این سرپناه‌ها تمام نیازهای اولیه زندگی شما از جمله غذا و مراقبت از کودکان را تامین می‌کنند. مدت زمانی که می‌توانید در پناهگاه بمانید محدود است، اما بیشتر پناهگاه‌ها به شما کمک می‌کنند خانه، شغل و سایر مواردی که برای شروع یک زندگی جدید به آن‌ها نیاز دارید را پیدا کنید. پناهگاه همچنین باید بتواند خدمات دیگری ویژه زنان آزاردیده و کتک‌خورده در جامعه به شما ارائه دهد، از جمله:

 • کمک حقوقی
 • مشاوره
 • گروه‌های پشتیبانی
 • خدمات مخصوص فرزندان شما
 • برنامه‌های اشتغال‌زایی
 • خدمات مرتبط با سلامت
 • فرصت‌های آموزشی
 • کمک مالی

اگر به یک پناهگاه خشونت خانگی یا پناهگاه زنان می‌روید، حتی اگر از شما خواسته شود، مجبور نیستید اطلاعات هویتی خود را ارائه دهید. درست است که پناهگاه‌ها اقدامات زیادی برای محافظت از زنانی که به آن‌ها پناه آورده‌اند، انجام می‌دهند، اما دادن یک نام جعلی ممکن است به شما کمک کند تا فرد آزارگر شما را پیدا نکند، به خصوص اگر در یک شهر کوچک زندگی می‌کنید.

بعد از فرار از خودتان محافظت کنید

ایمن نگه داشتن خود در برابر همسر آزارگر بعد از فرار به همان اندازه که قبلا در کنار او بودید اهمیت دارد. برای محافظت از خود، ممکن است لازم باشد محل زندگی خود را تغییر دهید تا همسر سابقتان نتواند شما را پیدا کند. اگر بچه دارید، ممکن است نیاز به تغییر مدرسه داشته باشند.

برای مخفی نگه داشتن مکان جدید:

 • یک تلفن همراه با سیمکارت یکبار مصرف یا یک تلفن ثابت ثبت نشده تهیه کنید.
 • به جای آدرس منزل خود از صندوق پستی استفاده کنید.
 • در ایالات متحده می‌توانید از برنامه محرمانه‌بودن آدرس خود استفاده کنید، یعنی سرویسی که نامه‌های شما را به صورت محرمانه به خانه شما ارسال می‌کند.
 • حساب‌های بانکی و کارت‌های اعتباری قدیمی خود را لغو کنید، به خصوص اگر اطلاعات آن‌ها را با همسر سابق خود به اشتراک گذاشته بودید. هنگام افتتاح حساب جدید، حتما از بانک دیگری استفاده کنید.

اگر در همان منطقه هستید، روال زندگی خود را تغییر دهید. مسیر جدیدی را برای رفتن به محل کار انتخاب کنید، از مکان‌هایی که همسر آزارگر شما ممکن است شما را بیابد دوری کنید، هر قرار ملاقاتی را که می‌داند تغییر دهید و مکان‌های جدیدی را برای خرید و انجام امور خود پیدا کنید. همچنین باید همیشه تلفنتان را همراه خود داشته باشید و در صورت مشاهده همسر آزارگر سابق خود، آماده باشید که با شماره خدمات اضطراری کشور خود تماس بگیرید.

در نظر بگیرید که یک دستور منع ملاقات یا دستور حمایتی علیه شریک متجاوز خود دریافت کنید. با این حال، با دستور منع ملاقات، احساس امنیت کاذب نکنید. شکارچی یا آزارگر شما ممکن است آن را نادیده گرفته و پلیس هم نتواند کاری برای شما انجام دهد.

اگر قربانی تعقیب یا سوءاستفاده هستید، باید به دقت تحقیق کنید که احکام بازدارنده چگونه در محله شما اجرا می‌شود. بفهمید که آیا به آزارگر فقط یک هشدار داده می‌شود یا واقعا او را به زندان می‌برند. اگر پلیس صرفا با متخلف صحبت کرده یا هشدار دهد، ممکن است آزارگر شما حس کند که پلیس هیچ کاری انجام نداده و احساس قدرت کند که می‌تواند شما را بیشتر تعقیب کند. یا ممکن است او از شما عصبانی شده و تلافی کند.

گام برداشتن برای بهبودی و ادامه‌دادن

زخم‌های خشونت خانگی و بدرفتاری بسیار عمیق هستند. ضربه روحی ناشی از آن چه که از سر گذرانده‌اید می‌تواند تا مدت‌ها پس از فرار از آن موقعیت آزاردهنده با شما باقی بماند. ممکن است با احساسات ناراحت‌کننده، خاطرات ترسناک یا احساس خطر دائمی که نمی‌توانید کنترلش کنید، دست و پنجه نرم کنید. یا ممکن است احساس بی‌اعتمادی به دیگران کرده و با آن‌ها قطع ارتباط کنید. اما گروه‌های مشاوره، درمان و حمایت از بازماندگان خشونت خانگی می‌توانند به شما کمک کنند تا آن‌چه را که پشت سر گذاشته‌اید تجزیه و تحلیل کرده و یاد بگیرید که چگونه روابط جدید و سالم ایجاد کنید.

ایجاد روابط جدید سالم

پس از رهایی از یک موقعیت بد، ممکن است مشتاق باشید وارد یک رابطه جدید شوید و تمام صمیمیت و حمایتی را که از دست داده‌اید، بدست آورید. اما عاقلانه است که آهسته پیش بروید. برای شناخت خود و درک این‌که چگونه وارد رابطه خشونت‌آمیز قبلی شده‌اید، وقت بگذارید. بدون صرف زمان برای بهبودی و یادگیری از این تجربه، حتما در خطر افتادن مجدد در معرض سوءاستفاده قرار می‌گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *