انگیزه چیست و چگونه انگیزه داشته باشیم؟

انگیزه چیست و چگونه انگیزه داشته باشیم؟

اگر شما هم حس می‌کنید گم شده‌اید و انگیزه‌ای ندارید، می‌توانید دوباره سفر خود را با ذهنیتی تازه و روشی منظم برای باانگیزه ماندن آغاز کنید. در این مقاله به شما می‌گوییم که چگونه انگیزه داشته باشید. برای یافتن پاسخ این سوال همراه زرد نیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

چرا هر از چندگاهی انگیزه خود را از دست می‌دهیم؟ چرا جرقه درونی برخی از افراد که منبع محض ایده و الهام است با گذشت زمان خاموش می‌شود؟

زندگی پر از فراز و نشیب است و گاهی‌اوقات این «پایین‌ها» یا شکست‌ها آن‌قدر افراد را ناامید می‌کند که انگیزه رسیدن به اهدافشان را از دست می‌دهند. همچنین یک اثر مارپیچی دارد که موجب شده در آن فرصت‌ها را گم‌ کرده و در مسیر زندگی سردرگم شوند.

اگر شما هم حس می‌کنید گم شده‌اید و انگیزه‌ای ندارید، می‌توانید دوباره سفر خود را با ذهنیتی تازه و روشی منظم برای باانگیزه ماندن آغاز کنید. مطالعه کنید و یاد بگیرید که چگونه می‌توانید انگیزه خود را پیدا کنید، انگیزه از دست رفته را بازیابی کنید و همیشه باانگیزه بمانید.

انگیزه چیست و چگونه کار می‌کند؟

انگیزه یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که ما را به سمت رسیدن به برتری سوق می‌دهد. در واقع یک نیروی محرک اصلی در زندگی ماست و می‌تواند بر همه جنبه‌های زندگی ما تاثیر بگذارد. سطح انگیزه ما یک عامل تعیین‌کننده در میزان موفقیت ما می‌باشد.

فرهنگ لغت آکسفورد تعاریف متعددی از انگیزه دارد:

 • “دلیل یا دلایلی که فرد برای عمل یا رفتار به شیوه‌ای خاص دارد.”
 • “میل یا اشتیاق همه‌جانبه یک فرد برای انجام کاری”
 • “انگیزه فرآیندی است که رفتار هدفمند را آغاز، هدایت و حفظ می‌کند.” 

انگیزه ما را برای رسیدن به اهداف و انجام آن‌چه برای موفقیت لازم است هدایت می‌کند. این همان چیزی است که شما را خوشحال و راضی نگه می‌دارد.

آشنایی با نظریه‌های انگیزه

مطالعات تئوری‌های متعددی را در مورد انگیزه و عوامل محرک آن نشان داده است. با درک مزیت‌های این نظریه‌های مختلف درباره انگیزه، می‌توانید بهترین راه‌ها را برای حفظ انگیزه خود به کار ببرید.

سه تئوری رایج در مورد انگیزه وجود دارد:

1. تئوری تعیین هدف لاک – انگیزه از تعیین اهداف هوشمندانه سرچشمه می‌گیرد که می‌تواند افراد را به سمت پیشرفت سوق دهد.

2. تئوری دستاورد و نیازهای ضروری مک کللند – انگیزه یک فرد برای کسب موفقیت و انگیزه فرد دیگر برای جلوگیری از شکست به عنوان پایه و اساس این نظریه عمل می‌کند.

3. تئوری فشرده‌سازی درایو هال – مبتنی بر این ایده است که وقتی اختلالاتی در هموستاز ایجاد می‌شود، افراد مجبور به عمل می‌شوند. “هموستاز” که به سلامت عمومی ما اشاره دارد، به معنای حفظ اراده و ثابت‌ماندن است.

اهمیت انگیزه

آیا می‌دانید چه چیزی یک فرد با اعتماد‌به‌نفس و موفق را از مردم عادی متمایز می‌کند؟ میزان انگیزه‌ای که در فرد وجود دارد.

ما به عنوان انسان، دیدگاهی نادرست از زمان داریم. ما تمایل داریم چیزهایی را که واقعا در زندگی مهم هستند نادیده بگیریم و به سمت چیزهایی که از اهمیت کمتری برخوردارند جذب می‌شویم. نتیجتا ما در جهتی کار می‌کنیم که در نهایت رضایت ما را به همراه نداشته باشد.

یکی از رایج‌ترین تصورات اشتباه این است که فکر می‌کنیم زمان کافی داریم و همه چیز تحت کنترل ماست. این بسیار مهم است که بدانیم نه‌تنها زمان محدودی داریم بلکه کنترلی هم روی همه مسائل نداریم.

برای زندگی‌کردن به کامل‌ترین شکل و لذت‌بردن از اصالت آن، باید حقیقت محدودیت‌های خود را بپذیرید. هنگامی که متوجه شدید که زمان و انرژی شما نامحدود نیست، می‌توانید از آن به عنوان نگرشی برای یک تصمیم‌گیری درست و متناسب با وقت خود استفاده کنید.

افراد بسیار موفق می‌دانند که زمان و انرژی محدودی دارند و بنابراین فقط روی چیزهایی که واقعا مهم هستند تمرکز می‌کنند. با این تمرکز لیزری قادر خواهند بود زمان و انرژی خود را با کاری که می‌خواهند انجام دهند، هماهنگ کنند. به همین دلیل است که آن‌ها همیشه با انگیزه بوده و از زندگی خود رضایت بیشتری دارند.

زندگی برای تجربه‌کردن است نه صرفا گذراندن ایام. برای تجربه زندگی، باید منبع واقعی انگیزه خود را کشف کنید.

چه چیزی باعث کمبود انگیزه می‌شود؟

مشکل عمده در انگیزه شروع‌کردن نیست، بلکه باانگیزه‌ ماندن است. هر سال نو، هزاران نفر تصمیم می‌گیرند که زندگی خود را تغییر دهند. اما کمتر از ۱۰ درصد به‌طور آشکار به تصمیم خود پایبند هستند، و این هم خوب است. در زیر دلایل زیادی را که برای ازدست‌دادن انگیزه متداول هستند، پیدا خواهید کرد.

هدف به اندازه کافی بزرگ نیست

در حالی که فکرکردن به تعیین اهداف آسان به شما انگیزه می‌دهد، اما امکان دارد به انگیزه بلندمدت شما آسیب برساند. اگر اهدافی را تعیین کنید که بیش از حد قابل دستیابی هستند، دلزده خواهید شد و علاقه خود را از دست خواهید داد. در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید بین انگیزه‌دادن به خود و ایجاد اهداف واقع‌بینانه تعادل برقرار کنید.

اگر به ماندن‌ در منطقه امن زندگی خود عادت دارید، پس حس رضایت از رسیدن‌ به یک هدف تغییردهنده‌ زندگی را از دست خواهید داد. وقتی به خود فشار بیاورید، می‌توانید اعتماد به نفس تزلزل‌ناپذیری ایجاد کنید که هدف‌ها را یکی پس از دیگری به پیروزی می‌رسانید. سپس وقتی یک روز به اطرافتان نگاه می‌کنید و می‌بینید که در حال زندگی‌کردن رویای خود هستید، می‌گویید که ارزش همه چیز را داشت.

رنج‌بردن از اهمال‌کاری

اگر برای شما سخت است که تمرکز خود را حفظ کرده و شروع کنید، طولی نمی‌کشد که متوجه می‌شوید از کارها عقب افتاده‌اید.

به تعویق انداختن کارها عادت بدی است که اگر می‌خواهید به اهداف کوتاه‌مدت خود برسید، باید آن را کنار بگذارید. برخی از اقدامات ساده‌ای که می‌توانید برای شکست‌دادن اهمال‌کاری انجام دهید عبارتند از: متعهدبودن به انجام یک کار برای حداقل ۳ دقیقه، ایجاد لیست کارهای روزانه، هفتگی و ماهانه. و هنگامی که وظایف خود را کامل انجام دادید، به خود پاداش دهید.

چشم‌انداز مبهم

عدم اطمینان در مورد آینده ترسی است که بسیاری از ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. و حتی می‌تواند فلج‌کننده باشد، این‌که به جای اقدام‌کردن، شروع به نگرانی کنید که: “چه می‌شود اگر؟”

«اگر درست نشد چه؟ چه می‌شود اگر رویای من واقعا رویای من نباشد؟ اگر موفق نشدم چه؟»

اگر در ایجاد چشم‌انداز مشکل دارید، در این صورت در معرض خطر حرکت بی‌هدف در زندگی هستید. زمانی که هدف و علاقه خود را پیدا کردید، برای رسیدن‌ به آن تلاش خواهید کرد. شما می‌توانید از خودتان بپرسید: “زندگی ایده‌آل من چگونه خواهد بود؟”

اجازه ندهید ترس ذهن و رفتار شما را کنترل کند

ترس می‌تواند جلوی شما را از رسیدن‌ به رویاهایتان بگیرد. می‌تواند باعث شود به جای اقدام و حرکت رو به جلو، به دلیل ترس از شکست، فقط نگران باشید.

نباید به ترس اجازه دهید شما را عقب نگه دارد. اگر یاد نگیرید که چگونه ترس‌های خود را مدیریت کنید، در نهایت فرصت‌های شغلی، روابط و پیشرفت خود را از دست خواهید داد. خوشبختانه می‌توان بر ترس غلبه کرد.

یکی از راه‌های کنترل ترس این است که به دنبال علت اصلی ترس خود باشید. با درون‌نگری عمیق، می‌توانید دقیقا لحظه‌ای را که باعث ایجاد ترسی در وجودتان شده‌ که مانع رشد شما می‌شود، پیدا کنید. این کار به شما فرصتی می‌دهد تا با درون خود ارتباط برقرار کرده و احساس رهایی کنید.

روبرو‌شدن با ترس تنها راهی است که می‌توانید تبدیل به بهترین نسخه از خود شوید. لزومی ندارد مشکل خود را یک‌شبه حل کنید، اما انجام اقدامات آهسته و متفکرانه می‌تواند تاثیرات زیادی بر نحوه برخورد شما با دنیای درونی و بیرونیتان داشته باشد.

احساس غرق‌شدن در کار و مسئولیت

از طرف دیگر باانگیزه بودن بسیار ممکن است فرسودگی شغلی را برای شما به جا بگذارد، شما را در حالی که برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنید و در حالت افسردگی ناشی از فعالیت بیش از حد قرار دهد. فرسودگی زمانی اتفاق می‌افتد که ما از سلامتی خود برای پیشبرد شغل یا سرگرمی‌هایمان بگذریم.

زمانی که احساس می‌کنیم غرق در کار شده‌ و خودمان را فراموش کرده‌ایم، ریلکس‌کردن و یافتن تعادل در زندگی چالش‌برانگیز می‌شود. فرسودگی شغلی نشانه این است که شما باانگیزه هستید، اما باید یاد بگیرید که چگونه کار و زندگی خانوادگی خود را از هم جدا کنید. بدون این جدایی، مرزهای بین این دو شروع به محو‌شدن کرده و زمانی که از کار بسیار خسته هستید، پیداکردن دوباره انگیزه برایتان ممکن است به‌طور فزاینده‌ای دشوار باشد.

علائمی که نشان می‌دهد انگیزه خود را از دست داده‌اید

اکثر مردم می‌دانند که برای انجام کاری که می‌خواهند انجام دهند، انگیزه ندارند. اما برخی افراد ممکن است کمبود انگیزه را با چیز دیگری اشتباه بگیرند. واقعیت این است که علاوه بر احساس خستگی و تمایل به اهمال‌کاری در کار، نشانه‌های زیادی از کمبود انگیزه وجود دارد.

انواع انگیزه

شناخت و آگاهی درباره نحوه استفاده از انواع مختلف انگیزه می‌تواند در راه رسیدن به اهدافتان به شما کمک کند.

انگیزه درونی در برابر انگیزه بیرونی

دو نوع اصلی از انگیزه وجود دارد:

1. انگیزه درونی

2. انگیزه بیرونی

انگیزه درونی

برخی از محققان روانشناسی رفتارهای درونی را با نیازهای اساسی انسان، خلاقیت، افزایش بهره‌وری و رضایت مرتبط دانسته‌اند. وقتی کاری را انجام می‌دهیم که نیازهای طبیعی ما مثل گرسنگی، تشنگی و خواب را برآورده می‌کند، با انگیزه بیشتری برای تکمیل یک کار مجهز هستیم. گاهی‌اوقات، ما ممکن است به سادگی کاری را انجام دهیم، زیرا تجربه زیبایی‌شناختی از بودن در آن فعالیت، مانند سرگرمی‌ها، ما را ترغیب به انجام آن می‌کند.

به بیان ساده، فعالیت‌هایی که حس رضایت و شادی را برای ما به ارمغان می‌آورند، از انگیزه درونی انرژی می‌گیرند، زیرا یک سیستم پاداش داخلی به آن‌ها نیرو می‌دهد.

انگیزه درونی از یافتن حس رضایت از درون سرچشمه می‌گیرد و به منافع بالقوه بیرونی اتکا ندارد.

اگر ورزش می‌کنید اما فقط به قصد لذت‌بردن، شما آن را با انگیزه درونی انجام می‌دهید. همین امر را می‌توان در مورد نقاشی، مراقبه، یادگیری و مطالعه‌کردن نیز بیان کرد. هر کاری را که برای لذت‌بردن دنبال کنید و نه برای منافع شخصی بالقوه، از انگیزه‌های درونی منشا می‌گیرد.

حتما متوجه شده‌اید که ثبات در یک کار همراه با انگیزه درونی آسان‌تر است، زیرا از این فرآیند لذت می‌برید تا این‌که به یک عامل بیرونی برای ایجاد شادی وابسته باشید.

انگیزه بیرونی

زمانی که ما برای انجام یک کار انگیزه نداریم به دلیل آن که حس رضایت و خشنودی را برای ما به همراه نمی‌آورد، انگیزه بیرونی داریم. چنین انگیزه‌هایی خواست ما را برای رسیدن به پاداش یا اجتناب از مجازات تسهیل می‌کنند.

همه کارهایی که انجام می‌دهیم به دلیل ماهیت تکراری، فوریت، ضرورت، فراوانی، مدت یا یکنواختی آن، ما را خشنود نمی‌کنند. خواه هر روز صبح خودمان را به سر کار یا مدرسه بکشانیم خواه در تعطیلات آخر هفته کار کنیم، ما در حال انجام‌دادن کارهایی هستیم که ممکن است از درون ما را خشنود یا راضی نکنند. معمولا یک نیروی خارجی یا انگیزه پنهان ما را به انجام چنین وظایفی وادار می‌کند. پاداش‌هایی مانند پول، تمجید و شهرت انگیزه‌های بیرونی ما هستند.

با این حال، داشتن انگیزه‌ بیرونی لزوما به این معنا نیست که ما تمایلی به انجام آن کار نداریم. بلکه ما فقط به دنبال پاداش بیرونی آن هستیم. برای مثال، ممکن است شخصی نویسنده باشد، اما برای کسب درآمد از آن تلاش می‌کند.

در واقع انگیزه بیرونی، کار برای رسیدن به یک هدف ملموس است که نتیجه خاصی را به همراه داشته باشد.

سخت کارکردن برای پیشرفت، یک انگیزه بیرونی است. انجام یک ورزش فقط برای برنده‌شدن یک انگیزه بیرونی است.

انگیزه بیرونی لزوما “بد” نیست، اما ممکن است حس کنید که انگیزه بیرونی رضایت کمتری را نسبت به انگیزه درونی برای شما به همراه دارد.

تفکیک انواع انگیزه

در حالی که انگیزه درونی و انگیزه بیرونی انواع اصلی انگیزه هستند، می‌توان آن‌ها را به بیشتر از هفت نوع تقسیم کرد.

چگونه فورا انگیزه بگیریم – ۴ ترفند سریع

قبل از این‌که به موثرترین روشی که می‌تواند به شما انگیزه‌ای ماندنی بدهد بپردازم، می‌خواهم چهار ترفند سریع را با شما به اشتراک بگذارم تا فورا انگیزه شما را تقویت کند.

فقط روی یک یا دو چیز تمرکز کنید

بیشتر اوقات تنبلی محصول پرمشغله‌بودن است که باعث می‌شود ندانید از کجا شروع کنید. وقتی سعی می‌کنید همه چیز را به یک‌باره با هم حل کنید، سخت است که احساس بی‌انگیزگی به سراغتان نیاید.

اما وقتی روی یک یا دو موضوع در یک زمان تمرکز می‌کنید، راحت‌تر می‌توانید انگیزه بگیرید و خیلی غرق در کار نشوید. وقتی قدرت شروع‌کردن و تمام‌کردن یک کار را پیدا کردید، در اعماق ذهنتان، فکر “هی، شاید بتوانم این کار را هم انجام بدهم” به آرامی پیدا می‌شود. نکته بعدی که منتظرش هستید این است که، کل لیست کارهایتان تمام شده و شما در حال جشن‌گرفتن با دوستانتان هستید!

روال خود را تغییر دهید

وقتی از ایجاد تغییرات در زندگی صحبت می‌شود، باید بدانید که همه چیز به کارهای کوچکی که هر روز انجام می‌دهید مربوط است. اگر می‌خواهید با انگیزه بیشتری از خواب بیدار شوید، باید تغییراتی را در برنامه و عادات روزمره خود ایجاد کنید.

مطالعه، تماشا یا گوش‌دادن به سخنان انگیزشی راه سریع دیگر الهام‌گرفتن از مطالب انگیزشی است.

به خودتان زمان برای استراحت و آرامش بدهید

تفاوت زیادی بین تنبلی و استراحت وجود دارد. در تنبلی هدفی وجود ندارد. استراحت برای زندگی ضروری است و ذهن شما را پاک می‌کند تا بتوانید مستقیم به تلاش‌های خود ادامه دهید.

شاید مدت زیادی باشد که روی پروژه‌ای کار می‌کنید و خسته شده‌اید. سعی کنید کمی بخوابید. به خودتان فرصت دهید و استراحت کنید. بدن و ذهن ما برای داشتن عملکردی در سطح مطلوب به استراحت نیاز دارد.

چگونه انگیزه به‌دست آوریم و با انگیزه بمانیم؟

دو بخش کلیدی برای به‌دست آوردن انگیزه و باانگیزه ماندن وجود دارد:

۱. رسیدن به اصل “چرا”یی خود و داشتن یک هدف آشکار

۲. حرکت با تمرکز روی پیشرفت.

هر دو باید با هم جلو بروند. بدون داشتن هدف روشن، اقدامات شما جهت و تمرکز خود را از دست می‌دهند. بدون حرکت، نیروی شما در هنگام برخورد با موانع ضعیف می‌شود. با درنظر گرفتن این دو بخش کلیدی، می‌توانید یک موتور انگیزشی برای خود ایجاد کنید.

سه عنصری که یک موتور انگیزشی را تشکیل می‌دهند عبارتند از:

 • رویه سطحی – تصدیق – لایه بالایی که گاهی‌اوقات به عنوان تایید از آن یاد می‌شود، شامل تمام اشکال تحسین‌های بیرونی است که می‌تواند الهام‌بخش شما باشد. ممکن است به شکل احترام یا تشکر باشد.
 • پشتیبانی – تقویت‌کننده – اهداف شما اساسا توسط لایه دوم موتور انگیزشی پشتیبانی می‌شوند که گاهی‌اوقات تقویت‌کننده هم نامیده می‌شود.
 • هسته – هدف – با این‌حال مهم‌ترین عامل و منبع واقعی الهام شما، هدفتان بوده که درونی‌ترین بخش وجود شماست. چیزی که باانگیزه‌ها را از بی‌انگیزه‌ها، تشنه‌های موفقیت را از کم‌کارها و خوشبخت را از درمانده متمایز می‌کند، هدف است.

اگر می‌خواهید با‌ انگیزه بمانید، باید از رویه سطحی بالاتر بروید.

منبع انگیزه خود را پیدا کنید

برای پیدا‌کردن پاسخ این سوال که چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد؟ می‌توان از یک تکنیک ساده به نام پوست‌کندن پیاز استفاده کرد.

مرحله ۱

به هدفی که دارید فکر کنید. ۳۰ ثانیه به آن فکر کنید. آیا شما یک ایده کلی دارید؟ خب، اکنون می‌توانید به مرحله دوم بروید.

مرحله ۲

جاهای خالی این جمله را پر کنید:

من [هدف شما] را می‌خواهم، زیرا [نتیجه ای که می‌خواهید].

به عنوان مثال، “من می‌خواهم به باشگاه بروم زیرا باعث می‌شود که من خوش‌اندام و روی فرم باشم.”

مرحله ۳

حالا قسمت دوم عبارت خود را برداشته (یعنی نتیجه‌ای که می‌خواهید) و در قسمت اول جمله بگذارید و دوباره این عمل را تکرار کنید – لایه دیگری از پیاز را پوست بگیرید.

به عنوان مثال، “من می‌خواهم متناسب و خوش‌اندام باشم زیرا…”

مرحله ۴

هر بار که یک لایه از پیاز را پوست کندید این سوال را از خود بپرسید: “آیا این واقعا همان چیزی است که من می‌خواهم؟” هدف این است که به هسته اصلی برسید – چیزی که در واقع تقویت‌کننده اصلی انگیزه شماست. همان‌طور که به هسته نزدیک‌تر می‌شوید، باید آن را احساس کنید … جرقه‌اش در شما زده می‌شود.

اما اگر نه، باید به پوست‌کندن پیاز ادامه دهید – گاهی‌اوقات فقط یک یا دو مرحله طول می‌کشد تا به هسته برسید. گاهی تا پنج مرحله هم طول می‌کشد! نگران تعداد آن نباشید. فقط با خودتان کاملا روراست باشید.

این تمرین تعیین هدف فقط و فقط برای شماست. هیچ‌کس قرار نیست آن را ببیند بنابراین می‌توانید برای آن‌چه که واقعا می‌خواهید، با خودتان صادق باشید. زیرا اگر نتوانید این کار را انجام دهید، انگیزه واقعی برای ادامه حرکت رو به جلو را نخواهید داشت.

مثالی که در بالا استفاده کردیم یک مثال واقعی مربوط به یک دانش‌آموز بود که متوجه شد آن‌چه که واقعا می‌خواهد داشتن اعتماد به نفس برای رفتن به کلاس رقص است:

«چیزی که من واقعا می‌خواهم این است که برای ثبت‌نام به کلاس رقص اسپانیایی به اندازه کافی تناسب‌اندام داشته باشم و می‌خواهم این کار را با روی فرم آمدن در باشگاه شروع کنم.»

انگیزه برای اهداف خاص

علاوه بر تمام نکات انگیزشی بالا، ما می‌دانیم که ممکن است به دنبال انگیزه برای یک هدف خاص باشید. این بخش می‌تواند به شما در پیداکردن راه‌هایی برای رسیدن به اهدافتان کمک کند.

انگیزه شغلی

زمینه دیگری که افراد انگیزه خود را از دست می‌دهند، کارشان است. جایی که اکثر مردم درجا می‌زنند، معمولا از یکی از این چهار تله زیر نشات می‌گیرد:

 • ارزش‌های شما با هم تطابق ندارند. کار با اولویت‌های اصلی شما ارتباط ندارد یا به آن کمکی نمی‌کند. شما دلیلی برای انجام آن نمی‌بینید، بنابراین آن را انجام نمی‌دهید.
 • شما کمبود اعتماد به نفس دارید. در اعماق وجودتان فکر می‌کنید که توانایی ندارید.
 • شما در حال تجربه احساسات آزاردهنده هستید. شما درگیر احساسات منفی مختلف هستید، ترس، اضطراب، خشم یا افسردگی. این احساسات انگیزه شما را از بین می‌برند تا نتوانید کار را انجام دهید.
 • مشکلات قربانی‌بودن. شما عدم کارایی خود را به چیزی خارج از کنترل خود نسبت می‌دهید.

انگیزه کاهش وزن

زمان‌هایی پیش می‌آید که می‌خواهید از اهداف تناسب‌اندام خود دست بکشید، به خصوص زمانی که پایبندی به یک برنامه تمرینی و رژیم غذایی سالم برایتان بسیار چالش‌برانگیز است. در این‌ قسمت چند دلیل برایتان آورده‌ایم که چرا انگیزه کاهش وزن خود را از دست می‌دهید:

 • هر روز یک کار یکسان انجام می‌دهید. به معنای تکرار یک تمرین در هر روز نیست، اما اگر هر هفته ۳ ست را با ۱۰ بار تکرار انجام دهید، در نهایت از انجام آن خسته خواهید شد.
 • ثابت مانده‌اید. اگر هدف شما کاهش وزن است، دیدن یک عدد ثابت روی ترازو هر روز صبح حتی با وجود سخت تمرین‌کردن، می‌تواند روحیه شما را ضعیف کند.
 • تنها تمرین می‌کنید. در حالی که تنهابودن هم خوب است، اما می‌تواند به شما حس غریبی دست دهد و تمرین‌کردن با یک دوست می‌تواند به شما در باثبات‌ ماندن در این راه کمک کند.
 • به درستی ریکاوری نمی‌کنید. اگر ورزش کنید و بلافاصله به سراغ غذاهای فست فودی بروید، انگیزه خود را از دست خواهید داد.
 • محیط را تغییر نمی‌دهید. تمرین مداوم در یک باشگاه ورزشی نیز می‌تواند خسته‌کننده باشد.

حرف پایانی: چگونه باانگیزه بمانیم؟

داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی می‌تواند به شما کمک کند در هنگام مواجهه با یک چالش بزرگ انگیزه خود را حفظ کنید.

“انگیزه تقریبا همیشه بر استعداد غلبه می‌کند.”

نورمن رالف آگوستین

داشتن انگیزه و حفظ‌کردن آن، در زندگی شما تفاوت چشمگیری ایجاد می‌کند. شما با انگیزه قادر خواهید بود به اهداف و رویاهایی که سال ها کنار گذاشته‌اید برسید. همچنین شما می‌توانید اهداف جدید و شگفت‌انگیزی را برای خود تعیین کنید که قبلا هرگز به آن‌ها فکر هم نمی‌کردید.

خیلی راحت از توصیه‌های این راهنما استفاده کنید تا حتی در سخت‌ترین مواقع هم بتوانید انگیزه خود را حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *