عادت های خوب

چگونه برای خود عادت های خوب بسازیم؟

هر کدام از ما، اگر به فکر رشد در زندگی فردی و کاری و روابط خود باشیم، قطعا به دنبال ساختن عادت های خوب و ترک عادت‌های بدمان خواهیم بود. اما چگونه می‌شود عادت های خوب داشته باشیم و عادت‌های بد را ترک کنیم؟

ادامه مطلب را همراه ما باشید تا در رابطه با پاسخ این سوال با هم صحبت کنیم.

ساخت عادت‌های خوب

اکثر ما در تلاش برای بهره‌وری بیشتر، همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهتر کردن زندگی‌مان هستیم. برای مثال، اغلب یک سری اپلیکیشن‌های کاربردی جدید دانلود می‌کنیم، برنامه‌های خود را بهینه می‌کنیم، حواس‌پرتی‌ها را حذف می‌کنیم و مجموعه‌ای از چیزهای سازنده دیگر را امتحان می‌کنیم. با این حال، آیا تا به حال به نقش عادات اساسی و روزمره خود در موفقیتتان فکر کرده‌اید؟

عادت‌ها ابزار قدرتمندی برای بهره‌وری بیشتر هستند. زیرا می‌توانند زمان و تلاشی را که ما برای سرمایه‌گذاری روی مسئولیت‌های معمول خود داریم به شدت کاهش دهند. این به ما اجازه می‌دهد تا توجه بیشتری را به فعالیت‌هایی اختصاص دهیم که به زندگی ما معنا می‌بخشد.

اراده داشتن

عامل شماره یک که توانایی ما را برای دستیابی به اهدافمان، از هر نوعی، محدود می‌کند، محدودیت در توانایی‌ها، محدودیت مالی یا شرایط ما نیست. این اراده ماست که این کار را می‌کند. اگر قدرت اراده نامحدودی داشته باشیم، هیچ یک از چالش‌هایی که با آن روبرو هستیم، ما را متوقف نمی‌کند؛ زیرا قدرت غلبه بر آن‌ها یا یافتن راه‌حل جایگزین را خواهیم داشت.

هیچ کس قدرت اراده نامحدودی ندارد. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که اراده مانند یک ماهیچه است. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، فرسوده‌تر می‌شوید و در نهایت به نقاط شکستی می‌رسید که دیگر انرژی برای ادامه تلاش ندارید. اما از طرفی، مانند یک عضله، شما می‌توانید اراده خود را در طول زمان تقویت کنید و اینجاست که ایجاد عادات می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد.

تاثیر عادات بر اراده

ایجاد عادات خوب، وابستگی شما را به استفاده کردن از اراده کاهش می‌دهد. زیرا میزان تصمیمات شما را برای انجام کارهایی که باعث موفقیت شما می‌شوند، محدود می‌کند. برای مثال شما لازم نیست اراده کنید و تصمیم بگیرید که بروید کتاب بخوانید. کتاب خواندن عادت شماست و نیاز به اراده ندارد.

هرچه عادات خوب بیشتری داشته باشید، اراده بیشتری را برای کارهایی که نمی‌توان آن‌ها را به عادت‌ تبدیل کرد، ذخیره کرده‌اید. مانند حل مشکلات شخصی و رسیدگی به روابطتان.

نحوه ایجاد عادت

به تمام کارهایی که به طور منظم به صورت روزانه انجام می‌دهید فکر کنید. احتمالا این کارها تنوع بسیار کمی دارند. هنگامی که فهرستی تهیه کردید، روال‌هایی ایجاد کنید تا هر بار آن وظایف را دقیقاً به همان روش انجام دهید تا تبدیل به عادت شوند.

یک نقطه شروع عالی برای ایجاد عادت، روتین صبحگاهی شماست. هر روز همان روتین را به همان روش دنبال کنید تا هرگز وقت یا اراده خود را برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا برای صبحانه وقت دارید یا نه یا اینکه فکر کنید کلیدهای خود را کجا گذاشته‌اید، تلف نکنید.

چگونه عادت های خوب جدیدی ایجاد کنیم که ماندگار شوند؟

محققان در رابطه با نحوه ایجاد عادات ماندگار تحقیقاتی را انجام دادند. این تحقیقات عمدتاً بر اساس توانایی‌های ایجاد عادت در بیماران مبتلا به از دست دادن حافظه انجام شده‌اند. محققان بر اساس این تحقیقات کشف کردند که مغز ما مکانیزمی ساده و در عین حال قدرتمند برای ایجاد عادات جدید دارد.

به نظر می‌رسد، عادات بسیار شبیه حافظه عضله یا حافظه عضلانی عمل می‌کنند. بدنی معنا که وقتی یک عامل شما را به انجام یک فعالیت وامی‌دارد، مغز یا بدن شما، آن فعالیت را با اندکی فکر آگاهانه انجام می‌دهد.

در ادامه نحوه ایجاد عادات سریع را آورده‌ایم:

یک نشانه ساده و روزمره را انتخاب کنید!

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید دویدن صبحگاهی را شروع کنید و آن را به یک عادت تبدیل کنید، یک سری نشانه روزمره برای آن ایجاد نمایید. برای مثال کفش مخصوص دویدن خود را در کنار تختتان بگذارید.

به خودتان جایزه بدهید!

ممکن است در ذات انجام یک فعالیت، برای شما پاداش وجود داشته باشد. برای مثال، بسیاری از افراد احساس می‌کنند که اندورفینی که از دویدن دریافت می‌کنند، یک پاداش برای آن‌ها است. برخی دیگر از یک پاداش فیزیکی مانند پذیرایی از خود با یک میان وعده سالم استفاده می‌کنند تا پس از پایان دویدن منتظر چیزی برای لذت بردن باشند. در حالت کلی، شما به چیزی نیاز دارید که به شما انگیزه دهد تا این عادت را حفظ کنید.

تدوین برنامه مدیریت بحران

عادات شکننده هستند. یک مورد برخورد با عوامل استرس‌زا در طول زمانی که قرار است عادت خود را کامل کنید، به راحتی می‌تواند باعث از بین رفتن آن عادت شود. برای مثال ممکن است یک عادت ورزشی عالی را برای ماه‌های متوالی حفظ کنید، سپس یک روز را مرخصی بگیرید تا به کارهای خانه برسید و این موضوع منجر به یک روز تعطیل و سپس یک روز تعطیل دیگر شود. اینجاست که به یک برنامه مدیریت بحران نیاز دارید.

شما می‌توانید با برنامه ریزی برای مقابله با سناریوهایی که ممکن است باعث ترک عادت شوند، از این اتفاق جلوگیری کنید.

نمونه‌ای که در این رابطه وجود دارد شامل گروهی از بیماران جراحی ارتوپدی است. بسیاری از افرادی که جراحی ارتوپدی می‌کنند، هرگز به طور کامل بهبود نمی‌یابند. زیرا نمی‌توانند درد ناشی از حفظ عادات توانبخشی فیزیکی خود را تحمل کنند.

با این حال، یک گروه از بیماران وجود دارند که بیش از هر گروه دیگری بهبود یافته‌اند. برخی از بیماران، بدون اینکه به آن‌ها دستور داده شود، برنامه‌هایی برای مقابله با دردناک‌ترین لحظات در روال بازپروری خود ایجاد کردند. همان نقطه‌ای که بسیاری دیگر عادت‌های خود را شکستند. برنامه‌های بیماران اغلب شامل یادآوری پاداشی بود که بلافاصله پس از تمرینات توانبخشی دریافت می‌کردند.

برای حفظ عادات، به ثبات نیاز دارید. برنامه ریزی کنید تا هر کاری که لازم است برای رسیدن به این هدف انجام دهید. مهم نیست که چقدر قوانین ایجاد عادت‌های جدید را به خوبی رعایت می‌کنید. نمی‌توانید این کار را انجام دهید، مگر اینکه باور داشته باشید که تغییر ممکن است.

اگر باور نداشته باشید که عادت‌هایتان تغییر می‌کنند، آن بلوک روانی از شکل‌گیری عادت‌های جدید جلوگیری خواهند کرد.

چگونه یک عادت بد را ترک کنیم؟

پیش از این در مطلبی دیگر در رابطه با نحوه ترک عادات بد در مقاله‌ی چگونه عادت بد خود را تغییر دهیم؟ صحبت کرده‌ایم. در اینجا نیز برای تکمیل کردن موضوع چگونه می‌شود عادت های خوب داشته باشیم؟ در رابطه با این مسئله صحبت می‌کنیم.

اغلب برای ایجاد عادت‌های جدید و رسیدن به اهداف خود، باید عادت های خوب را جایگزین عادت‌های بد خود کنید.

پایان دادن به عادت‌های بد با صرف تصمیم‌گیری برای انجام آن بسیار سخت است. زیرا خواه منطقی باشد یا نباشد، مغز ما به دنبال پاداشی است که این عادت بد فراهم می‌کند. بنابراین در لحظاتی که قدرت اراده شما کم است، ولع شما باعث بازگشت این عادت بد می‌شود.

برای جایگزینی عادات بد خود باید ولع خود را با محدود کردن قرار گرفتن در معرض چیزهایی که باعث آن می‌شود، کاهش دهید و پاداشی جایگزین پیدا کنید که همان ولع عادت بد را ارضا کند. به عنوان مثال، اگر عادت بد شما رفتن به سراغ غذاهای ناسالم است. وقتی از سر کار به خانه برگشتید، می‌توانید با خوردن یک میان وعده سالم میل شدیدتان به این غذاها را کاهش دهید و یک میان وعده سالم دیگر با طعمی مشابه با غذای ناسالم مورد علاقه خود میل کنید.

نقش عادت‌ها در پویایی تیم

عادات فقط بر افراد تأثیر نمی‌گذارد. با گذشت زمان، عادت‌ها در تیم‌ و حتی کل سازمان‌ شکل می‌گیرند. اگر شما یک رهبر هستید، بهتر است آگاه باشید تا بتوانید مشاهده کنید که چه عاداتی بر رفتار تیمتان حاکم است. اگرچه عادات بد تیم شما، ممکن است آنقدرها هم افراطی نباشد، اما بر سطح بهره وری و عملکرد هر فرد تأثیر می‌گذارد.

وقتی صحبت از تغییر عادات گروهی افراد می‌شود، نکته کلیدی تمرکز بر روی عادات اساسی است. عادات اساسی، تغییرات یا عادات کوچکی هستند که افراد در زندگی روزمره خود وارد می‌کنند و ناخواسته به سایر جنبه‌های زندگی آن‌ها منتقل می‌شود. عاداتی را برای آن‌ها انتخاب کنید که مشکل را حذف یا به حداقل برساند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.