new-friend

چگونه دوستان جدیدی پیدا کنیم؟

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

ملاقات با افراد جدید و ایجاد روابط دوستانه با آنها، ممکن است کمی پیچیده و گاهی طاقت­فرسا به نظر برسد، اما با کمی تلاش و تمایل برای خروج از محدوده امن خود، به راحتی می­توانید دایره دوستان خود را گسترش دهید! برای شروع، باید وارد اجتماعات هرچند کوچک بشوید؛ مثلا عضویت در باشگاه­های محلی و یا انجام فعالیت­های داوطلبانه در تشکیلات اجتماعی. و بعد از ملاقات افراد جدید، مدتی با آنها معاشرت کنید و وقت بگذرانید تا بتوانید روابط صمیمانه­تری را ایجاد کنید.

بخش اول: جستجوی مکان­هایی برای یافتن دوستان جدید

چگونه-دوستان-جدیدی-پیدا-کنیم

خود را در معرض معاشرت با دیگران قرار دهید

 اگر مایل به دوستی با افراد جدید هستید، ابتدا باید در مکان­هایی حاضر شوید تا بتوانید با دیگران معاشرت کنید. اگر در جمع حاضر نشوید، معمولا افراد برای دوستی با شما پیش­قدم نخواهند شد. برای مثال، اگر در مدرسه هستید، جایی را برای نشستن انتخاب کنید که افراد دیگری هم آنجا حضور داشته باشند. البته لزومی ندارد که افراد زیادی اطراف شما باشند، اما سعی کنید تا جایی را انتخاب کنید که حداقل دو نفر دیگر هم حاضر باشند.

فراموش نکنید، به ندرت پیش می­آید که زمانی که در خانه مشغول به بازی­های کامپیوتری هستید، فردی زنگ خانه شما را بزند و بخواهد که دوست شما باشد!

از فرصت­های پیش آمده برای ملاقات دوستان جدید غافل نشوید

 در فعالیت­هایی که به شکل گروهی در محل کار یا محل تحصیل­تان انجام می شوند، شرکت کنید. اگر کسی شما را به شرکت در یک میهمانی یا جشن دعوت می­کند، از آن استقبال کنید.

عضو یک باشگاه یا یک تشکیلات شوید تا با افراد جدیدی آشنا شوید

چگونه-دوستان-جدیدی-پیدا-کنیم

 باید گفت که این بهترین راه برای یافتن افرادی­ست که علایق مشترکی با هم دارید. درواقع، لازم نیست که مشترکات زیادی با افراد داشته باشید تا بتوانید با آنها روابط دوستانه ایجاد کنید. گاهی بعضی از دوستی­های ارزشمند بین افرادی ایجاد می­شود که هیچ نقطه مشترکی با یکدیگر ندارند. اما اگر به یک موضوع خاص علاقه زیادی دارید، می­توانید مکانی را پیدا کنید که افراد در آن به انجام فعالیت­هایی پیرامون موضوع دلخواه شما بپردازند.

بر اساس علاقه خود، در باشگاه­های علمی مدرسه، گروه ارکستر، گروه بافندگی و یا هر گروه دیگری عضو شوید.  

اگر سازی می­نوازید و یا به خوانندگی علاقه دارید، عضویت در یک گروه موسیقی یا گروه سرود را امتحان کنید. اگر ورزشکار هستید یا به ورزش و فعالیت­های چالش­برانگیز و جدید علاقه­مند هستید، عضویت در یک تیم ورزشی بهترین گزینه برای شماست.

اگر فردی مذهبی و علاقه­مند به مسائل دینی هستید، کلیسا، مسجد، و یا هر مکان دیگری که افراد در آن به فعالیت­های دینی می­پردازند هم می­تواند انتخاب خوبی برای یافتن دوستان جدید برای شما باشد. چرا که حداقل با افرادی که در این مکان­ها حاضرند اشتراکات دینی و مذهبی دارید.

منابع آنلاین زیادی برای یافتن گروه­هایی که علایق شما را به اشتراک می­گذارند وجود دارد. می­توانید گروه­های محلی را در Meetup.com جستجو کنید و یا گروه­ها و رویدادهای مربوط به محل زندگی خود را در Facebook بیابید. 

برای انجام فعالیت­هایی آرمان گرایانه، داوطلب شوید

فعالیت­هایی داوطلبانه از بهترین راه­ها برای تمامی افراد در هر سنی هستند تا افراد بتوانند یکدیگر را ملاقات کنند. فعالیت­های گروهی اتصالاتی بین افراد به وجود می­آورد و علاوه بر این باعث می­شود تا با افرادی آشنا شوید که تمایل به تلاش برای رسیدن به  اهداف مشترکی با اهداف شما دارند.

برای مثال می­توانید زمان خود را صرف کارهایی مانند پرستاری از افراد در منزل و یا بیمارستان کنید. و یا در یک مرکز نگهداری از حیوانات یا در سازمان­های مردم­نهاد مشغول به کار شوید.

برای یافتن فرصت­های موجود برای کار داوطلبانه می­توانید در سایت­های اینترنتی جستجو کنید، و یا با مراکز خیریه محلی تماس بگیرید تا فعالیتی مطابق علاقه خود پیدا کنید.

سعی کنید تا با افرادی که از قبل با آنها آشنا هستید، روابط صمیمانه­ تری ایجاد کنید

گاهی بعضی از افرادی که آنها را می­شناسید، می­توانند به بهترین دوستان شما تبدیل شوند. تلاش کنید تا با همکاران خود، هم­کلاسی­ها و یا افرادی که از طریق صفحات مجازی خود با آنها در ارتباط هستید، تعامل و معاشرت بیشتری داشته باشید.

برای مثال، اگر پدر یا مادر کودکی هستید، می­توانید با والدین هم­کلاسی­های فرزندتان ارتباط برقرار کنید. زمانی را برای بازی بچه­ها با یکدیگر تعیین کنید و طی این قرار، با والدین آنها آشنا شوید و دوستان جدیدی پیدا کنید.

مطالب مرتبط: چگونه یک شخص کاریزماتیک باشیم؟

بخش دوم: گام اول را چطور برداریم؟

چگونه-دوستان-جدیدی-پیدا-کنیم

فرصت­ هم ­صحبتی با دیگران را از دست ندهید

تا زمانی که با کسی صحبت نمی­کنید  ممکن است علی رغم حضور در اجتماعات، مانند باشگاه، مدرسه و یا اماکن مذهبی، موفق به دوستی با دیگران نشوید. درواقع، بدون حضور در سازمان­ها، گروه­ها و یا اجتماعات مختلف هم می­توانید فردی اجتماعی باشید. هر زمانی که شروع به صحبت با کسی می­کنید، شانس دوستی با او را به خود می­دهید. نگران نباشید! نیازی نیست تا به دنبال یک موضوع خیلی خاص برای شروع گفتگو بگردید. جملات ساده و دوستانه­ای مانند ”چه روز فوق­العاده ای!” یا ” لباس خیلی زیبایی پوشیدید!”، می توانند گزینه­های خوبی برای شروع بحث باشند. گفتگو را آغاز کنید و اجازه دهید تا خودبه­خود ادامه پیدا کند.

سخت نگیرید، می­توانید با هرکسی مشغول به صحبت شوید؛ کارمند فروشگاه، فردی که در وسایل نقلیه عمومی کنار شما نشسته است و یا فردی که در صف ناهار او را ملاقات می­کنید.

آموختن این که بهترین رفتار برای معاشرت با دیگران چگونه است، زمان زیادی می­برد. اما می­توانید تنها با یک احوال­پرسی ساده با دیگران ارتباط برقرار کنید. مثلا زمانی که از کنار آنها عبور می­کنید، به آنها “روز بخیر” بگویید. استفاده از این دسته از جملات باعث می­شوند که شما فردی خون­گرم به نظر برسید و دیگران هم تلاش می­کنند تا متقابلا رفتار صمیمانه­ای با شما داشته باشند. این روش از بهترین راه­های برقراری ارتباط­های دوستانه با دیگران است.

لبخند بزنید و با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید

 اگر ظاهر دوستانه­ای نداشته باشید، دیگران به ندرت رفتار دوستانه­شان را به شما نشان خواهند داد. زمان گفتگو با آنها، به چشمان­شان نگاه کنید و لبخند گرمی به روی­شان بزنید. زیرچشمی نگاه نکنید، و تلاش کنید تا کسل، عبوس، خشک و بی­روح به نظر نرسید. به زبان بدن خود هم توجه کنید. دست به سینه نباشید و یا دست­هایتان را به سردی کنار بدن خود آویزان نگه ندارید. سعی کنید تا با زبان بدن هم حالت صمیمانه خود را به طرف مقابل انتقال دهید.

علاوه بر این، تقلید از رفتارهای طرف مقابل هم نشان دهنده سازگاری شما با آنهاست و حس مثبتی را در طرف مقابل ایجاد می­کند. زمانی که مشغول گفتگو با کسی هستید، از زبان بدن و حالات او تقلید کنید. اگر لبخند می­زنند، لبخند بزنید و اگر بدن خود را کمی به جلو متمایل کردند، همین حرکت را تکرار کنید.

روش­های مختلفی را برای آغاز گفتگو به کار ببرید

 زمانی که به فردی بر می­خورید که تمایل به دوستی با او را دارید، لازم است تا برای آغاز این رابطه دوستانه، موقعیتی را برای گفتگو با او ایجاد کنید. برای مثال:

درباره آب­وهوا با او صحبت کنید. مثلا:” هوا از روزهای قبل بهتر شده! حداقل مثل قبل بارونی نیست!” 

 از آنها بخواهید تا به شما کمک کنند:” معذرت می­خوام، چند لحظه وقت دارید که برای جابجایی این جعبه ها به من  کمک کنید؟” و یا ” به نظر شما کدوم این­ها می­تونه هدیه بهتری برای مادرم باشه؟” از طرفی می­توانید به آنها پیشنهاد کمک بدهید:” اگه برای مرتب کردن اوضاع کمک لازم داشته باشید من می­تونم بهتون کمک کنم.”

از روش تعریف و تمجید استفاده کنید

چگونه-دوستان-جدیدی-پیدا-کنیم

مثلا بگویید:” کفش­های خیلی قشنگی دارید!” البته توجه داشته باشید که با تعریف­های­تان وارد حریم شخصی افراد نشوید؛ این سبک از تعاریف برای افراد آزاردهنده است. می­توانید مکالمه را با یک سوال ادامه دهید: “می­تونم بپرسم این کفش­هارو از کجا خریدید؟ خیلی وقته که دنبال همچین کفش­هایی می­گردم!”

سعی کنید در شروع مکالمه جملات کوتاه به کار ببرید؛ اگر متوجه تمایل طرف مقابل برای ادامه گفتگو شدید، برای ادامه، اطلاعات کمی راجع به خود بدهید، و یا نظر او را در رابطه با موضوع بحث بپرسید. فراموش نکنید که اطلاعاتی که درباره خودتان می­دهید نباید خاص و یا شخصی باشند؛ تنها چیزی که اهمیت دارد، مشارکت هردوی شما در بحث است.

عموم افراد از این که در رابطه با خود و توانایی­هایی که دارند صحبت کنند، لذت می­برند. پس برای اینکه دوست­داشتنی­تر به نظر بیایید، شنونده بهتری باشید. تلاش کنید تا به طرف مقابل نشان دهید که مشتاق شنیدن حرف­های او هستید. تکان دادن سر به نشانه تایید، حفظ ارتباط چشمی و دنبال کردن موضوع بحث با پرسیدن سوال و یا ارائه نظراتتان، از بهترین راه­ها برای نشان دادن تمایل شما به ادامه گفتگوست.

فرض می­کنیم که طرف مقابل شما در رابطه با شغلش صحبت می­کند؛ می­توانید به او بگویید:” چقدر خوب که مشغول به این کار هستی! چی شد که تونستی اونجا شاغل بشی؟”

خودتان را معرفی کنید

 با گفتن اسم­تان شروع کنید. به این شکل، فرد مقابل هم متقابلا کار شما را تکرار خواهد کرد.

علاوه بر این، گاهی می­توانید گفتگو را به همین شکل آغاز کنید. مثلا برای آشنایی با فردی که جدیدا با شما همکار شده است بگویید: “من سوفی هستم! البته فکر نمی­کنم رسما همدیگرو ملاقات کرده باشیم، اما من انتهای سالنی کار می­کنم که شما داخلش مشغولید!”

نام آنها را به خاطر بسپارید

 اگر نشان دهید که جزئیاتی را از مکالمات قبلی­تان به خاطر دارید، توجه و ارادت خالصانه خود را به افراد ابراز خواهید کرد.

آنها را به صرف قهوه و یا یک وعده غذایی دعوت کنید؛ و موقعیتی را برای شناخت و معاشرت بیشتر برای خود مهیا کنید. از آنها بخواهید تا هنگام صرف قهوه همراه شما باشند و یک راه ارتباطی مثل شماره تلفن و یا آدرس ایمیل را در اختیارشان بگذارید. اگرچه ممکن است متقابلا آدرس ایمیل یا شماره تلفنی به شما ندهند، اما به هرحال با این کار راهی برای ادامه ارتباط باز خواهید کرد. برای مثال در چنین شرایطی می­توانید بگویید:” متاسفانه من مجبورم که برم، اما فکر می­کنم بهتر باشه که شماره تلفن (یا ایمیل) من رو یادداشت کنین تا اگه فرصتش پیش اومد باز هم همدیگرو ببینیم.”

به علاوه، اگر زمان و مکان مشخصی را برای قرار ملاقات بعدی معین کنید، شانس شما برای ادامه این گفتگوها بیشتر خواهد شد. اگر احساس می­کنید ممکن است دعوت به یک ملاقات دونفره کمی ناخوشایند باشد، می­توانید تفریحات گروهی را هم امتحان کنید؛ مثل شرکت در یک جشن یا تماشای فیلم به صورت دسته ­جمعی.

به دنبال علایق مشترک باشید

اگر متوجه شدید که طرف مقابلتان اشتراکاتی با شما دارد، بیشتر درباره آنها از او سوال کنید. مثلا از او بپرسید که معمولا چه زمان هایی و در چه مکان هایی در زمینه این علاقه مشترک فعالیت می­کند. و سپس می­توانید از او بخواهید تا در این نوع فعالیت­ها مشارکت داشته باشید. اگر علاقه خود به این موضوع را به وضوح ابراز کنید، حتما از شما دعوت خواهد کرد تا او را همراهی کنید.

هم­چنین اگر شما هم عضو یک باشگاه یا یک گروه موسیقی و یا هر گروه دیگری هستید که احساس می­کنید فعالیت­های شما برای او جذابیت دارد، می­توانید از او دعوت کنید تا با شما همراه شود.

مطالب مرتبط: چگونه زندگی زناشویی بهتری داشته باشیم؟

بخش سوم: حفظ و نگهداری روابط دوستی

چگونه-دوستان-جدیدی-پیدا-کنیم

به دوستان خود وفادار باشید

حتما در رابطه با دوستان موسمی یا دوستان دوره خوشی شنیده­اید؛ افرادی که هنگام خوشی­ها همیشه کنار شما هستند، اما زمانی که واقعا به آنها احتیاج دارید نمی­توانید روی آنها حساب باز کنید. وفاداری شما به دوستانتان، دوستان جدیدی را برای شما به ارمغان می­آورد و به شما کمک می­کند تا به اطرافیان نشان دهید که به حرف­ها و باورهای خود عمل می­کنید.

از ملزومات یک رابطه دوستی، این است که به دوستان خود نشان دهید تا هر زمانی که به شما نیاز داشته باشند، آماده هستید تا زمان و انرژی خود را فدا کنید تا به کمک آنها بروید. پس دریغ نکنید!

به دوستانتان نشان بدهید که اگر برای مسئله­ای مهم به شما احتیاج داشته باشند، و یا حتی اگر در مواجهه با سختی­ها به دلگرمی نیاز داشته باشند، آنها را تنها نخواهید گذاشت.

وفادار بودن به این معنا نیست که باید دائما در پی جلب رضایت دیگران باشید و یا به دوستانتان اجازه دهید که از شما سوءاستفاده کنند. بلکه تعیین مرز در روابط اهمیت زیادی دارد و گاهی نیز باید برای این که شرایط بهتری داشته باشید، توانایی “نه” گفتن خود را به کار بگیرید.

توجه کنید که شما هم سهم زیادی در پیشرفت دوستی دارید

دوستی­های عمیق نیازمند گذر زمان زیادی هستند. اگر دوستی دارید که همیشه برای شما وقت می­گذارد، به شما سر می­زند، ملاقات­های خودمانی با شما ترتیب می­دهد، روز تولد شما را از یاد نمی­برد، و یا شما را به صرف وعده­های غذایی هرچند کوچک مانند عصرانه دعوت می­کند، باید بدانید که لازم است شما هم هر زمانی که می­توانید متقابلا مانند او عمل کنید. خودتان را جای بقیه بگذارید و ببینید که آیا از وقت گذراندن با دوستی مثل خودتان راضی خواهید بود یا نه.

در مقابل، به رفتارهای دوستتان هم توجه کنید. اگر متوجه شدید که نقش خود را در این رابطه به درستی ایفا نمی­کند، بهتر است که در این باره با یکدیگر صحبت کنید. فراموش نکنید که حتی اگر این دوستی مطابق میل شما جلو نمی­رود هم نباید او را مقصر جلوه بدهید و سرزنش کنید.

خوش­‌قول باشید

 اگر می­گویید کاری را انجام خواهید داد، حتما آن را انجام بدهید. فردی باشید که دیگران بتوانند به او اطمینان کنند. اگر چنین خصوصیاتی تبدیل به اخلاق همیشگی شما بشوند، می­توانید افرادی را جذب کنید که قدردان چنین قابلیتی هستند و در عوض، خود نیز به این خصوصیت پایبند خواهند بود.

اگر ساعتی را از پیش برای ملاقات و یا انجام کاری تعیین کرده­اید، خوش­قول باشید و دوستان خود را معطل نکنید.

به محض اینکه متوجه شدید به هر دلیلی نمی­توانید سر ساعت تعیین شده حاضر باشید، با آنها تماس بگیرید، معذرت­خواهی کنید و قرار را به زمان مشخص دیگری موکول کنید.

با منتظر گذاشتن دیگران به آنها بی­احترامی نکنید. بدانید که چنین رفتاری نمی­تواند راه خوبی برای ایجاد دوستی­های عمیق باشد.

شنونده خوبی باشید

چگونه-دوستان-جدیدی-پیدا-کنیم

 بسیاری از افراد فکر می­کنند از ملزومات تبدیل شدن به یک دوست واقعی، جالب و هیجان­انگیز بودن است. با این حال، آنچه اهمیت بیشتری در شکل­گیری روابط دارد، توانایی نشان­دادن علاقه خود به دیگران است. با دقت به حرف­های طرف مقابلتان گوش دهید و جزئیات را به خاطر بسپارید؛ نام آنها، علایق و چیزهایی که به آنها علاقه ندارند را فراموش نکنید. زمان خود را صرف شناخت بیشتر دوستان کنید و درباره علاقه­هایشان بپرسید و صحبت کنید.

سعی نکنید داستان­های خود را مهم­تر و بهتر از دیگران جلوه دهید. به جای تغییر ناگهانی موضوع، به مکالمه قبلی پر و بال دهید.

زمانی که دوست شما در حال صحبت کردن است، به جای ساماندهی آنچه می­خواهید بگویید، روی حرف­های او تمرکز کنید. جملاتش را قطع نکنید و سعی کنید تا زمانی که از شما راه­حلی نخواسته­اند، پیشنهادی ندهید.

قابل اعتماد باشید

از بهترین جنبه­های دوستی این است که بتوانیم هر موضوعی را با دوست خود در میان بگذاریم. پیش از اینکه دیگران تصمیم بگیرند تا به شما اعتماد کنند، خودتان باید این اعتماد را ایجاد کنید.

کلید اصلی این مسئله، رازداری است. حرف­هایی که می­دانید از روی اطمینانی که به شما دارند، با شما در میان گذاشته­اند را پیش کسی بازگو نکنید.

از دوستان خود جلوی دیگران بدگویی نکنید و اجازه ندهید دیگران هم از آنها بدگویی کنند. از دوستانتان حمایت کنید، با آنها صادق باشید و مسئولیت­های برآمده از دوستی­تان را بپذیرید تا اعتماد آنها را به خود جلب کنید.

بر خصوصیات خوب خود تاکید کنید

چگونه-دوستان-جدیدی-پیدا-کنیم

 ویژگی­های خوبی که دارید را بیان و ابراز کنید و به دوستان خود نشان دهید که چه چیزی شما را از دیگران متمایز می­کند. در رابطه با علایق و عادت­های خود با آنها صحبت کنید. هرکسی داستان­ها و ماجراهای جالبی از زندگی گذشته خود برای گفتن دارد، از بیان داستان­های خود نترسید و اجازه دهید تا با گذشته شما بیشتر آشنا شوند. اگر باور دارید که خصوصیات جالبی دارید، آنها را پنهان نکنید.

شوخی­های کوچک هم می­توانند گفتگوی شما را صمیمانه­تر و نشاط­آور کنند. عموم افراد از وقت گذراندن با کسی که بتواند آنها را بخنداند لذت می­برند.

دوستی­ها زمانی عمیق­تر می­شوند که شما و فرد مقابلتان نقش بازی نکنید و از خود واقعی­تان فاصله نگیرید. خودتان باشید!

خصوصیات خوبتان را در آغوش بگیرید و زمانی که کنار دوستانتان هستید به آنها اجازه بروز دهید؛ اما برای دوست­داشتنی­تر دیده شدن و تحت­تاثیر قراردادن دوستان، از واقعیت خود فاصله نگیرید.

ارتباطات خود را حفظ کنید

گاهی بعضی از روابط دوستی به علت مشغول بودن دو طرف، کمرنگ می­شوند. گاهی نیز این اتفاق به این دلیل پیش می­آید که افراد به اندازه کافی برای دوستان خود ارزش قائل نیستند. زمانی که ارتباط شما با یکدیگر قطع یا کمرنگ می­شود، روابط شما صدمه خواهند دید؛ و به سختی می­توانید دوباره این دوستی­ها را ایجاد و یا ترمیم کنید.

اگر زمان کافی برای ملاقات­های خودمانی و یا گفتگوهای طولانی ندارید، حتی با فرستادن پیام­های کوتاه این ارتباط را حفظ کنید و به دوستانتان نشان دهید که به یادشان هستید.

حفظ یک رابطه دوستی آسان نیست. برای دوستان خود وقت بگذارید، به تصمیمات آنها احترام بگذارید و آنها را در جریان تصمیمات خود قرار دهید. تلاش کنید تا همواره با آنها در ارتباط باشید.

در انتخاب دوستان خود دقت کنید

زمانی که دایره دوستی شما وسیع­تر شود، متوجه می­شوید که برقراری ارتباط با بعضی از دوستانتان راحت­تر از دیگران است؛ در عین حال، گاهی بعضی از دوستی­ها ناسالم به نظر می­رسند. دوستی با افرادی که همیشه به دنبال جلب توجه شما هستند و به شما وابسته­اند، یا کسانی که دائما شما را کنترل می­کنند بدون شک شما را دچار بحران خواهد کرد. اگر با چنین مواردی درگیر هستید، به آرامی راه خود را از این دسته از دوستان جدا کنید.

در عوض، از دوستانی که تاثیر مثبتی در زندگی­تان می­گذارند قدردانی کنید و تلاش کنید تا متقابلا اثرات مثبتی را در زندگی آنها به جای بگذارید.

قطع کردن یک رابطه دوستی ناراحت­کننده و غم­انگیز است، اگرچه دوستی ناسالمی باشد. اگر چاره­ای جز پایان دوستی­تان ندارید، به خودتان زمان دهبد تا با ناراحتی حاصل از آن کنار بیایید.

برگرفته از سایت WikiHow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *