پایان دادن به رابطه

چگونه می‌توان رابطه را به روش صحیح پایان داد؟

اکثر ما وقتی عاشق می‌شویم، معتقدیم که این رابطه برای همیشه دوام خواهد داشت. ما همیشه می‌گوییم که این یکی رابطه، این بار متفاوت است و هیچ راهی وجود ندارد که ما را از هم جدا کند. پایان دادن به رابطه در اوایل شروع رابطه، در نظرمان غیرممکن به نظر می‌رسد.

اما گاهی اوقات اتفاقاتی ممکن است رخ دهد و شما قطع رابطه کنید. اگر فقط به آمار طلاق نگاه کنیم، تحقیقات نشان می‌دهد که این رقم حدود ۵۰ درصد است.

روابط به دلایل مختلف پایان می‌یابد. عدم تفاهم، یکی از دلایل رایج جدایی در روابط است. اما گاهی اوقات دلایل دیگری نیز باعث می‌شود که جدا شویم یا تصمیم به جدایی بگیریم، که به معنی پایان دادن به رابطه با شخصی است که هنوز به او اهمیت می‌دهید. وقتی این اتفاق می‌افتد، شما باید یاد بگیرید که چگونه از کسی که دوستش دارید، جدا شوید.

چرا و چگونه جدایی‌ها اتفاق می‌افتد؟

بسیاری از ما با این امید وارد یک رابطه می‌شویم که هرگز مجبور نشویم آن را تموم کنیم. به ویژه ازدواج که بر این فرض استوار است که «تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا نکند، جدا نمی‌شویم.».

علل متداول جدایی عبارتند از: تفاوت‌های شخصیتی، عدم وقت گذرانی با یکدیگر، خیانت، عدم تعاملات مثبت بین زوجین، رضایت جنسی پایین و رضایت کلی پایین از رابطه.

پایان دادن به رابطه یکی از سخت‌ترین کارهایی است که باید انجام دهیم. مهم نیست که در کجا در حال جدایی هستید، دانستن نحوه درست پایان دادن به رابطه (از جمله نحوه جدایی از شخصی که دوستش دارید) می‌تواند این موضوع را برای هر دو طرف راحت‌تر کند.

رابطه را چگونه تمام کنیم؟

ما می‌گوییم راه «درست» پایان دادن به رابطه؛ اما در واقع، هیچ راه درست یا بهترین راه برای جدا شدن وجود ندارد. هر رابطه‌ای متفاوت است و هر فردی در یک رابطه متفاوت است. با خواندن این مقاله و دانستن نحوه پایان دادن به رابطه‌ها، این به شما بستگی دارد که شخصیت، نیازها و احساسات شریک خود را در نظر بگیرید و بهترین راه را پیدا کنید.

درک کنید که آسان نیست!

درک کنید که هیچ راه بدون دردی برای جدا شدن وجود ندارد. همه ما آرزو می‌کنیم که بتوانیم روابط خود را بدون هیچ گونه درد و رنجی به پایان برسانیم. اما مهم نیست که رابطه چقدر بد و عذاب‌آور است، پایان دادن به آن، در هر حالتی باعث ایجاد درد در هر دو طرف می‌شود. هنگامی که درک کنید که پایان دادن به رابطه هرگز آسان نیست و درد وجود خواهد داشت، می‌توانید برای عواقب بعدی آماده شوید.

این کار را رو در رو انجام دهید!

یکی از کارهایی که در پایان دادن به رابطه نشان می‌دهد که چقدر شما بالغ هستید، این است که رو در رو با طرف مقابلتان قطع رابطه کنید. فردی که به او اهمیت می‌دهید، آنقدر ارزش دارد که بجای پیام دادن یا تماس گرفتن، او را رو در رو ببینید و با او صحبت کنید و رابطه‌تان را پایان بدهید. بهتر است در یک جای خصوصی پارتنرتان را ببینید و موضوع را به او بگویید. اما اگر از او سابقه خشونت دیده‌اید، بهتر است این کار را در جایی که چند نفر دیگر هم وجود داشته باشند، مانند یک مکان عمومی همچون کافه انجام دهید.

صادق باشید!

اگر می‌خواهید از یک شخص جدا شوید و او می‌خواهد دلیل آن را بداند، او حق دارد که حقیقت را بشنود. بنابراین به او هرگز دلیل غیرواقعی ندهید. بدترین جواب در سوال چرا رهایم می‌کنی؟، این است که بگویی تو از من بهتری. چرا طرف مقابل را باید احمق فرض کرد؟

بنابراین سعی کنید با او صادق باشید اما خیلی وارد جزئیات نشوید. همچنین سعی کنید عزت نفس او را خدشه‌دار نکنید. برای مثال اگر شما راهی که او می‌رود و سبک زندگی‌اش را دوست ندارید، با گفتن “مسیر بدرد نخوری را می‌روی!” عزت نفس او را خدشه دار می‌کنید. در عوض به او بگویید، ما اهداف و مسیر متفاوتی در زندگی داریم، پس بهتر است که جدا از هم مسیرهایمان را برویم.

تسلیم بحث نشوید!

اگر جدایی برای پارتنرتان سخت باشد، احتمالا با شما در رابطه با اینکه چرا رابطه را پایان می‌دهید بحث خواهد کرد. احتمالا روزهای خوبی که داشته‌اید را به یادتان بیاورد و دلایلی که باید با هم بمانید. اگر شما تصمیتان را برای پایان دادن به رابطه گرفته‌اید، در اینجا نباید تسلیم شوید.

کاملا جدا شوید!

لطفا وقتی می‌خواهید از پارتنرتان جدا شوید، به او نگویید بیا رابطه‌مان را بعنوان دو دوست معمولی ادامه دهیم. یا بیا با هم در ارتباط باشیم و گاهی اوقات جویای حال یکدیگر شویم.

شما باید کاملا از هم جدا شوید تا بتوانید احساساتی که دارید را پشت سر بگذارید. شاید بعدها دوباره در یک مسیر قرار بگیرید و با هم دوست یا همکار شوید، اما اکنون زمان آن نیست که در این رابطه صحبت کنید یا تصمیم بگیرید.

احساساتان را ابراز کنید!

قطعا هنگام جدایی شما هم ناراحت هستید. حسی که دارید را ابزار کنید و به او بگویید که لحظات خوبی را با هم گذرانده‌اید. رها شدن حس خیلی بدی دارد. بنابراین هر طور که می‌توانید او را آرام کنید.

برای مثال به او بگویید که در مورد آشپزی خیلی چیزها از او یاد گرفته‌اید. یا اینکه به او بگویید شما دوست داشتید که همیشه با او بمانید اما اتفاقاتی که رخ داد باعث شد این تصمیم را بگیرید.

از سرزنش خودداری کنید!

طرف مقابلتان را مقصر تمام اتفاقات ندانید. هیچکسی در یک رابطه کامل نیست. هر کدامتان اشتباهاتی داشته‌اید. از طرف مقابلتان یک دیو نسازید. البته در برخی موارد، برای مثال روابطی که طرف مقابل با خشونت رفتار کرده است، شما حق دارید که از او دیو بسازید. اما این رابطه‌ای نیست که ما در اینجا در مورد آن صحبت می‌کنیم.

ممکن است طرف مقابلتان به شما خیانت کرده باشد، اما آن‌ها با وجود خیانتی که کرده‌اند باز هم انسان هستند. بنابراین سعی کنید پیش از اینکه می‌خواهید با او صحبت کنید، کاری که او کرده است را کاملا در ذهنتان از شخصی که او هست جدا کنید.

به خودتان زمان بدهید!

حتی اگر شما آن شخصی باشید که رابطه را به هر دلیلی پایان می‌دهد، در هر صورت برای شما هم، این دوره یک دوره پر از غم و غصه و دلشکستگی و دلتنگی خواهد بود. شاید حتی او را بسیار دوست داشته باشید، اما باید دلایل عدم کارکرد این رابطه را به خود یادآوری کنید و از تصمیم خود بازنگردید.

در چنین شرایطی، باید کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال می‌کند. برای مثال سریال‌ کمدی همچون سریال فرندز را ببینید، با دوستانتان که شما را می‌خندانند، بیرون بروید و اطرافتان را با افرادی که دوست دارید و شما را دوست دارند، احاطه کنید. و به یاد داشته باشید که هر احساسی که داشته باشید، در این موقعیت عادی است و نباید خودتان را بابت آن، سرزنش کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.