نحوه انجام ماساژ صورت در خانه

نحوه انجام ماساژ صورت در خانه

اگر تا به حال از پوست خود پس از یک درمان لذت برده‌اید و با خود گفتید چه پوست شاداب و با طراوتی…! ما می‌خواهیم راز کوچکی را با شما در میان بگذاریم. یکی از کلیدهای داشتن پوستی درخشان و بدون چین و چروک، ماساژ صورت است که باید به خوبی انجام شود. ماساژ صورت نه تنها باعث کاهش استرس وتنش‌های عضلات می‌شود،بلکه باعث ریلکس شدن عضلات پوست هم می‌شود، گردش خون را نیز تقویت می‌کند، پوست شما را سریعاً لیفت می‌کند، باعث کاهش چین وچروک می‌شود وحتی به جذب بهتر محصولات  پوستی کمک می‌کند. برای آشنایی با فواید ماساژ صورت و نحوه انجام آن در خانه همراه زرد نیوز باشید.

ماساژ صورت چیست؟

ماساژ صورت با ریشه در چین، مکزیک، مجارستان و سوئد، در طول سال‌ها پیشرفت زیادی کرده است. برایان گودوین، مربی بین المللی Eminence Organics می‌گوید: «ماساژ درمانی تقریباً 4500 سال پیش آغاز شد و به کشف ماساژ لیفتینگ صورت، درناژ لنفاوی، رفلکسولوژی، سبک سوئدی و تکنیک‌های دیگر گسترش یافت. ماساژ صورت، اصول ماساژ بدن را در نظر گرفته و بر روی عضلات صورت اعمال می‌کند. این نه تنها استرس و تنش عضلات صورت را کاهش می‌دهد (یکی از عوامل ایجاد خطوط ریز و چین و چروک) بلکه باعث افزایش گردش خون و لیفت برای جوان سازی پوست می‌شود.

فواید ماساژ صورت

همانطور که برایان می‌گوید، “مزایای واقعی ماساژ در ماساژ دادن زیر پوست نهفته است.” او ساختار پوست را به خانه تشبیه می‌کند: دارای سقف (بافت اپیدرمی)، چارچوب (بافت پوستی) و زیرسازی (بافت زیر جلدی، چربی و بافت ماهیچه ای). مشکلات و شرایط پوستی فقط روی سقف تأثیر نمی‌گذارد. بلکه تا پایه و اساس امتداد دارند. وقتی فشار فعال و هدفمندی را به عضلات صورت وارد می‌کنیم، می‌توانیم شرایط پوست را از پایه به بالا درمان کنیم که منجر به نتایج بهتر و ماندگارتر می‌شود.

ساختار پوست

در اینجا نگاهی دقیق‌تر به فواید ماساژ صورت برای پوست می‌اندازیم.

گردش خون را افزایش می‌دهد

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که تحریک پوست با یک ماساژ پنج دقیقه‌ای صورت، جریان خون را به مدت 10 دقیقه افزایش می‌دهد. با جریان خون بیشتر، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به دست می‌آید، که هر دو برای انجام عملکردهای کلیدی پوست ضروری هستند.

نتیجه کوتاه مدت جریان خون بیشتر، درخشش فوری است. با بالا آمدن خون به سطح، پوست از درون به بیرون درخشندگی می‌یابد. نتیجه دراز مدت تولید بیشتر و کارآمدتر کلاژن و الاستین است. با گذشت زمان، این کار به یک چهره قوی‌تر و انعطاف پذیرتر کمک می‌کند.

سیستم لنفاوی را فعال می‌کند

سیستم لنفاوی به عنوان محل دفع زباله‌های بدن عمل می‌کند: به حذف مواد زائد و سموم از بافت‌های بدن، از جمله پوست، کمک می‌کند. اما همانطور که برایان توضیح می‌دهد: «سبک زندگی ما به دلیل ماهیت راکد زندگی‌مان، مانع از انجام کار سیستم لنفاوی می‌شود.» هنگامی که تنبل می‌شود، سموم جمع می‌شوند و غدد لنفاوی ما را مسدود می‌کنند و باعث می‌شوند پوست پف کرده به نظر برسد.

تخلیه لنفاوی یک تکنیک ماساژ ملایم است که حرکت مایعات لنفاوی را در سراسر بدن تشویق می‌کند. این نوع ماساژ غدد لنفاوی زیر گوش و گردن را هدف قرار می‌دهد و به تخلیه سموم و دفع مواد زائد کمک می‌کند. این به نوبه خود تورم را به حداقل می‌رساند و به “پف کردن” پوست کمک می‌کند.

لیفت و حجیم کننده پوست

ما استرس و تنش‌های عضلانی زیادی در صورت خود داریم، از ابروهای درهم رفته تا لب‌های جمع شده و آرواره‌های فشرده. زمانی که ماهیچه‌های زیر پوست ما (دقیقا نزدیک به 43) جوان و قوی هستند، می‌توانند به سرعت از تنش صورت خود را به عقب برگردانند. با این حال، همانطور که برایان توضیح می‌دهد، «این ماهیچه‌ها به مرور زمان، توان خود را از دست می‌دهند و پایه شروع به لیز خوردن می‌کند. هنگامی که فونداسیون لیز می‌خورد، می‌بینیم که چین وچروک‌ها شکل می‌گیرند، بافت اطراف چشم‌ها شل می‌شود و ظاهری افتاده برای کل صورت. همانطور که این چین‌ها عمیق‌تر می‌شوند، خطوط ظریف و چین و چروک ها نیز می‌توانند شروع به رشد کنند (مثل خطوط پیشانی).

عملکرد ماساژ صورت مانند لیفت صورت بدون جراحی است و به تقویت عضلات زیر پوست کمک می‌کند. مانند بقیه بدن، هر چه بیشتر این عضلات را تمرین دهید، قوی‌تر می‌شوند. با گذشت زمان، ماساژ صورت (و حتی یوگای صورت) می‌تواند استحکام و انعطاف‌پذیری پوست را بهبود بخشد و به صاف کردن چین‌وچروک‌ها و سفت نگه داشتن آن کمک کند.

جذب محصول را بهبود می‌بخشد

ماساژ همچنین به افزایش نفوذ مواد فعال در مراقبت از پوست مورد علاقه شما کمک می‌کند. گرمای ایجاد شده از طریق گرمای دست‌ها و فعال شدن ماهیچه‌های صورت باعث می‌شود که پوست بیشتر در معرض جذب محصول باشد. این کار باعث افزایش کارایی و اثربخشی مواد اصلی می‌شود، زیرا آنها می‌توانند راحت‌تر به لایه‌های عمیق‌تر پوست (فنداسیون) برسند تا نگرانی‌ها و شرایط خاص پوست را هدف قرار دهند.

نحوه انجام ماساژ صورت در منزل

 این مراحل ماساژ صورت را دنبال کنید تا خودتان را در خانه لذت ببرید:

دست و صورت را تمیز کنید

همیشه با دست‌های تمیز شروع کنید. با پاکسازی و پاک کردن تمام آرایش، پوست خود را آماده کنید. و مطمئن شوید که دست‌هایتان تمیز هستند تا باکتری‌ها را به پوستی که تازه تمیز کرده‌اید منتقل نکنید. آخرین چیزی که می‌خواهید این است که کثیفی را دوباره به پوست نزنید.

گرم کردن محصول روی دست

کلید موفقیت در ماساژ صورت، لیز خوردن‌ است. شما هرگز نمی‌خواهید احساس کنید که پوستتان کشیده‌ می‌شود. مقدار کمی سرم، روغن یا کنسانتره به انگشتان شما کمک می‌کند تا نرم‌تر روی صورت شما حرکت کنند و تضمین می‌کند که مواد فعال به عمیق‌ترین لایه‌های پوست شما می‌رسند. به سادگی مقدار کمی از محصول را در کف دست خود بمالید تا به طور یکنواخت روی دست‌ها و نوک انگشتان پخش شود.(انتخاب ما: روغن سفت کننده سه گانه رزهیپ C+E ). یا ماساژ را با مرحله پاکسازی ترکیب کنید.

از فشار ملایم اما محکم استفاده کنید

شما می‌خواهید به اندازه کافی فشار وارد کنید که واقعاً بتوانید عضلات زیر پوست را احساس کرده و حرکت دهید. برایان توصیه می‌کند: “در مورد ماساژ، نه فقط با سطح پوست، با عضلات کار کنید، و هدفمند از فشار استفاده کنید.” گفته‌ شد، زیاد روی پوست فشار وارد نکنید و سخت نگیرید. ماساژ صورت یک ماساژ بافت عمیق نیست: از فشار محکم استفاده کنید، اما آن را ملایم نگه دارید.

در مورد ماساژ، نه فقط با سطح پوست، با عضله کار کنید و با هدف از فشار استفاده کنید.

شروع کار با ماساژ دادن‌ ناحیه لنفاوی

با فعال کردن سیستم لنفاوی خود شروع کنید. با استفاده از نوک انگشتان، غدد لنفاوی زیر گوش و کناره‌های گردن خود را ماساژ دهید. از دایره‌های پهن استفاده کنید، از زیر گوش، به سمت گلو و به سمت بالا در امتداد خط فک خود حرکت دهید. این باعث می‌شود که تجمعی که باعث ایجاد احساس پف کرده یا ورم در شما می‌شود را تشویق کند تا به حرکت ادامه دهید.

کناره‌های صورت خود را ورز دهید

بعد، دو طرف صورت خود را هدف قرار دهید. از حرکات دایره‌ای برای ماساژ دور صورت، کناره‌های فک و بالا روی استخوان‌های گونه‌تان استفاده کنید. به یاد داشته باشید که پوست خود را به سمت بالا و بیرون فشار دهید، نه پایین.

این کار به بلند کردن پوست افتاده و جلوگیری از افتادگی بیشتر پوست کمک می‌کند. این کار را برای دو تا سه دقیقه تکرار کنید و روی مناطقی که بیشترین تنش را دارید (معمولاً در اطراف فک) تمرکز کنید.

خطوط صاف پیشانی

حالا برای آن خطوط مزاحم پیشانی. انگشتان خود را بین ابروهای خود فشار دهید و به آرامی آنها را به سمت بالا بلغزانید. این حرکت را در سراسر پیشانی خود تکرار کنید و به آرامی پوست را به سمت بالا و بیرون بکشید. ماساژ دادن روی خطوط به صاف کردن آنها در جهت درست کمک می‌کند.

مراقبت بیشتری از اطراف چشم داشته باشید

مرحله بعدی ناحیه چشم است. مثل همیشه، با این ناحیه که پوست نازک‌تر و شکننده‌تر است، بسیار ظریف باشید. انگشتان خود را در دو طرف بینی خود قرار دهید و به آرامی آنها را به سمت بالا به سمت شقیقه‌های خود بکشید. این عمل به مبارزه با پف، بلند کردن پوست افتاده و “زنده کردن” ناحیه چشم کمک می‌کند.

با گردن و شانه تمام کنید

در نهایت گردن و شانه خود را هدف قرار دهید. از حرکات سبک و عمودی برای ماساژ پوست از قفسه سینه، گردن و تا خط فک استفاده کنید. این به فعال شدن مجدد سیستم لنفاوی و صاف کردن خطوط ظریفی که در این ناحیه اغلب نادیده گرفته شده است کمک می‌کند.

یوگای صورت را در خانه امتحان کنید

اکنون که از ماساژ صورت لذت برده‌اید، می‌توانید یوگای صورت را نیز امتحان کنید تا جریان خون به آن ناحیه حرکت کند. برای رهایی از تنش از قسمت بالایی بدن، شانه‌های خود را پایین بیاورید تا آرام شوید. سپس، با قسمت بالای بند انگشتان، آنها را به آرامی از سرتاسر پیشانی تا شقیقه‌ها صاف کنید. در حالی که این فشار ملایم را اعمال می‌کنید، نفس عمیق بکشید و در حالی که بند انگشتان روی پیشانی‌تان می‌گذرد، بازدم کنید. می‌توانید این کار را چهار یا پنج بار یا تا زمانی که آرامش داشته باشید انجام دهید. سه انگشت خود را بردارید، به سمت شقیقه در طرف مقابل برسید و به آرامی ضربه بزنید.

یکی دیگر از حرکات یوگای صورت شامل کشش گردن است. با صاف کردن سر، شل کردن شانه‌ها و بلند کردن دست خود به سمت بالا شروع کنید تا به سمت مخالف سر خود برسید. هنگامی که انگشتان خود را در طرف مقابل سر خود قرار دادید، به آرامی گردن و شانه های خود را بکشید و به مدت سه ثانیه نگه دارید. در طرف دیگر تکرار کنید.

 تمرین‌های مناسب لب‌ را امتحان کنید

این یکی باحاله! می‌خواهید لب‌هایتان را به سمت چپ و سپس به راست جمع کنید. ابتدا، همانطور که لب‌های خود را به سمت چپ می‌پیچید، سر خود را نیز بچرخانید و آن را تا زاویه 45 درجه بلند کنید. این وضعیت را به مدت سه ثانیه نگه دارید. سپس در سمت راست این کار را تکرار کنید، لب‌ها و سر خود را به سمت راست بچرخانید و سر خود را با زاویه 45 درجه نگه دارید. سه ثانیه نگه دارید. این تمرین را حدود پنج بار تکرار کنید.

در ماساژ چشم افراط کنید

دو انگشت خود را بردارید و زیر و اطراف چشم‌ها، روی ناحیه ابرو حلقه بزنید و در شقیقه‌ها مکث کنید. می‌توانید این کار را پنج بار انجام دهید. برای تمرین چشمی دیگر، انگشت اشاره خود را روی لب بالا و انگشت وسط خود را زیر لب پایین قرار دهید. سپس تمام راه را تا معبد جارو کنید و پنج بار در هر طرف این کار را تکرار کنید.

با ماساژ پیشانی آرام شوید

ده انگشت خود را پنج بار از هر طرف تا شقیقه بکشید. نوک انگشتان خود را در اطراف چشم قرار دهید و انگشتان خود را تا خط مو حرکت دهید. کار را با پایین آوردن انگشتان از کنار صورت و گردن به پایان برسانید. جایگزین دیگر این است که کنار گردن نیز به سمت بالا سر بخورید.

آیا باید از ابزارهای ماساژ استفاده کنم؟

مطمئناً می‌توانید از دستگاه‌هایی مانند غلتک‌‌های مناسب برای انجام ماساژ صورت خود استفاده کنید، اما ما به توانایی دست‌هایمان بی‌تفاوتیم. این کار اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری بر فشار و توانایی استفاده از انگشتان خود در مناطقی که به ویژه مورد تنش و استرس هستند، را به صفر برسانید. استثنا: ناحیه چشم شما. یک غلتک خنک یا توپ غلتکی فولادی ضد زنگ  همراه با کرم دور چشم ما می‌‌تواند برای چشم‌های پف کرده و خسته معجزه کند. برای درمان فوق العاده تسکین دهنده چشم، کافی است آن را قبل از استفاده در یخچال بگذارید.

چگونه ماساژ را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید

راز نتایج طولانی مدت این است که ماساژ صورت را به طور منظم انجام دهید. متخصصان زیبایی توصیه می‌کنند دو تا سه بار در هفته ماساژ صورت را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید. این می‌تواند در تقویت گردش خون، نرم شدن عضلات ،کاهش اضطراب و با گذشت زمان صاف کردن و تقویت پوست شما مفید باشد. اینکه آیا برنامه روزانه صبح یا شب خود را انتخاب می‌کنید به شما بستگی دارد. ما قبل از خواب پیشنهاد می‌کنیم که به پوست خود تقویت بیشتری ببخشید (به هر حال، اکثر عملکردهای کلیدی خود را در هنگام خواب انجام می‌دهد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *