استرس و اضطراب در زندگی

5 عامل استرس در زندگی: چگونه با آن‌ها کنار بیاییم و احساس بهتری داشته باشیم؟

آیا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که “اگر فقط (جای خالی را پر کنید) داشتم، دیگر لازم نبود نگران باشم؟ غلبه بر این باورهای عمیقاً ریشه دار در مورد عوامل استرس زا در زندگی دشوار است.

“همیشه نمی‌توانید آنچه را که در بیرون می‌گذرد کنترل کنید، اما همیشه می‌توانید آنچه را که در داخل می‌گذرد کنترل کنید.” -وین دایر

همه ما در زندگی عوامل استرس زا داریم، چیزهایی که نگرانشان هستیم و ما شب‌ها بیدار نگه می‌دارند. همه افراد به دلیل اتفاقات زندگی، استرس را تجربه می‌کنند، اما استرس مزمن می‌تواند سلامت ما را به خطر بیندازد. می‌تواند باعث تحریک‌پذیری، اضطراب، افسردگی، سردرد و بی‌خوابی شود. استرس حتی می‌تواند سیستم ایمنی بدن ما را ضعیف کند و ما را مستعد ابتلا به بیماری‌ها کند.

در این مقاله قصد دارم در مورد 5 عامل استرس‌زای رایج در زندگی صحبت کنم و به شما پیشنهادهایی برای مقابله موثرتر با آنها ارائه کنم تا بتوانید زندگی آرام و رضایت‌بخشی داشته باشید. پس همراه زردنیوز باشید.

استرس محل کار

استرس محل کار
اضطراب و استرس محل کار

استرس محل کار رایج‌ترین عامل استرس زا در زندگی برای بسیاری از افراد است، که می‌تواند ناشی از تنش با همکاران یا رئیس، زیاد از حد بودن حجم کاری، یا صرفاً ماهیت کار، مثل ماموران قانون، باشد. در هر صورت، کارهایی وجود دارند که می‌توانید برای کاهش استرس انجام دهید.

در اینجا چند استراتژی موثر آورده شده است.

روزت را در جهت درست شروع کن

بسیاری از ما حتی قبل از رسیدن به محل کار دچار استرس هستیم. ممکن است بچه‌هایی داشته باشیم که باید آماده کنیم و به سمت مدرسه راهی کنیم، مسئولیت‌های دیگری برای رسیدگی داشته باشیم و مجبور باشیم با رانندگان عصبانی در طول ترافیک سر و کله بزنیم.

روز خود را درست و با زود بیدار شدن برای رسیدگی به مسئولیت‌های خود، تغذیه مناسب و پرورش نگرش مثبت شروع کنید. این مساله باعث کاهش احساس به‌هم‌ریختگی هنگام رسیدن به محل کار می‌شود.

دقیقاً بدانید که از شما چه انتظاری می‌رود

بسیاری از ما در مورد انتظارات رئیسمان از ما درک روشنی نداریم. این معمولاً در شرکت‌های کوچک‌تر اتفاق می‌افتد که ممکن است به اندازه شرکت‌های بزرگ‌تر سازماندهی نشده باشند. مهم است که بدانید از شما چه انتظاری می‌رود، بنابراین می‌توانید از تنش‌های غیرضروری جلوگیری کنید.

ارتباط، کلیدی برای جلوگیری از این نوع درگیری است. اگر مطمئن نیستید که رئیستان از شما چه انتظاری دارد، اشکالی ندارد که از رئیستان بخواهید خواسته‌هایش را برای شما روشن کند. در واقع، نشان می‌دهد که شما با وجدان و صمیمانه علاقه‌مند به انجام یک کار خوب هستید که رضایت رئیس‌تان را به همراه دارد.

منظم بمانید

یک محیط کاری نامنظم استرس زیادی ایجاد می‌کند و بر سلامت روان شما تأثیر منفی می‌گذارد. همیشه حس می‌کنید عجله دارید زیرا مطمئن نیستید چیزها کجایند، زمان لازم برای انجام وظایف را اشتباه ارزیابی می‌کنید، و اهداف و مقاصد خود را روشن نمی‌دانید.

برای کاهش استرس، محیط کار خود را کمی سازماندهی کنید. با مرتب کردن محل کار خود شروع کنید تا بتوانید به راحتی ابزار و کاغذهای خود را پیدا کنید.

سپس، زمان خود را با تعیین اینکه مثلا فلان کار چقدر باید زمان شما را بگیرد، سازماندهی کنید و سعی کنید زمان لازم را اختصاص دهید و از حواس‌پرتی‌های غیرضروری جلوگیری کنید.

“چندوظیفه‌ای” را فراموش کنید، زیرا کارایی این مساله در هاله‌ای از ابهام است. مطالعات نشان داده‌اند که افراد، زمانی که در یک زمان روی یک کار تمرکز می‌کنند بهره‌وری بیشتری دارند.

از درگیری‌های غیرضروری دوری کنید

بسیاری از درگیری‌های روزانه در محل کار اجتناب ناپذیر هستند. هر فردی وظایف خاص خود را دارد که ممکن است با مسئولیت‌های دیگران در تضاد باشد. با این حال، درگیری در محل کار غیرضروری و با بهره‌وری در تضاد است.

بهترین کار این است که از این نوع درگیری‌ها و حوادث استرس‌زا دوری کنید و خود را از تنش و استرس نجات دهید. با همه با احترام رفتار کنید، از شایعات دوری کنید، و سمت موضوعات حساس مانند سیاست و مذهب نروید.

با وجود تعارض در مسئولیت‌ها، یک استراتژی خوب برای مقابله با آن‌ها این است که اهداف خود را وقتی که به نظر می‌رسد با اهداف همکاران در تضاد هستند، با آن‌ها به اشتراک بگذارید. به یاد داشته باشید، همه شما درون یک تیم‌، در تلاش برای رسیدن به اهداف شرکت هستید.

استرس مالی

استرس مالی
استرس مالی

مسائل مالی یکی دیگر از عوامل استرس‌زا در زندگی است. ما نگران پرداخت اجاره، وام مسکن، وام خودرو، آب و برق و غذا هستیم. ما همچنین نگران سرمایه‌گذاری‌های خود هستیم، به خصوص اگر در آستانه بازنشستگی باشیم.

ممکن است فکر کنید صرفا داشتن پول بیشتر این نگرانی‌ها را از بین می‌برد، اما لزوما اینطور نیست. حتی افراد ثروتمند هم نگران مسائل مالی هستند.

در اینجا چند پیشنهاد برای کاهش استرس مالی را توضیح می‌دهیم:

با امکانات خود زندگی کنید

یکی از بزرگترین اشتباهات مردم این است که بیشتر از آنچه که دارند، پول خرج می‌کنند. شرکت‌های کارت اعتباری سریعاً کارت‌های اعتباری با نرخ بهره بالا به شما می‌دهند، بنابراین اینکه حد و حدودتان را فراموش کنید، کار ساده‌ای است.

برای جلوگیری از این اشتباه، وضعیت مالی خود را پیگیری کنید و از وسوسه خرید چیزهایی که توانایی خرید آن را ندارید اجتناب کنید. مقداری پول را برای هزینه‌های غیرمنتظره مانند تعمیرات ماشین یا خانه کنار بگذارید. این ایده خوبی است که هر ماه در یک حساب پس انداز پولی بگذارید، حتی اگر مقدار کمی باشد.

خود را در زمینه امور مالی آموزش دهید

برای آن دسته از شما که سابقه‌ای در امور مالی ندارید، مدیریت مسئولانه پول می‌تواند یک چالش باشد. بازیکنان حرفه‌ای فوتبال به خاطر کسب درآمد میلیونی در طول دوران کوتاه حرفه‌ای‌شان بدنام بودند، و پس از آنکه دیگر نمی‌توانستند بازی کنند، در نهایت ورشکست می‌شدند.

اکنون NFL به بازیکنان تازه‌کار دوره‌ای در زمینه مدیریت مالی آموزش می‌دهد تا پول خود را عاقلانه سرمایه‌گذاری کنند. این یک استراتژی خوب برای همه است. برخی از نکات مهم برای یادگیری عبارتند از:

 • داشتن یک حساب در دسترس برای خرج کردن
 • استفاده هوشمندانه از کارت‌های اعتباری
 • پول قرض گرفتن
 • انجام خریدهای بزرگ (خانه، ماشین)
 • سرمایه گذاری برای بازنشستگی

یادگیری امور مالی اولیه آنقدرها هم پیچیده نیست. هنگامی که درک درستی از امور مالی دارید، می‌توانید از استرس ناشی از مسائل ناشناخته جلوگیری کنید.

کمک بخواهید

اگر در تصمیم‌گیری‌های مالی احساس گمراهی می‌کنید یا مطمئن نیستید، بد نیست از کسی کمک بخواهید. مطمئن شوید که این فردی است که به آن اعتماد دارید، زیرا افراد بی‌وجدان زیادی وجود دارند که مشتاق سوءاستفاده از دیگران هستند.

توصیه می‌کنم با یکی از عزیزان یا دوستان مورد اعتماد خود مشورت کنید. والدین نیز منبع خوبی هستند. از اشتباهات آن‌ها، به جای اشتباهات خود، درس بگیرید.

استرس مرتبط با سلامتی

استرس مرتبط با سلامتی
استرس مرتبط با سلامتی

برای بسیاری از افراد، مشکلات سلامتی مانند بیماری و جراحت از بزرگترین عوامل استرس‌زا در زندگی هستند. زمانی که پیرتر می‌شویم، زمانی که بدنمان شروع به زوال می‌کند، این مساله شایع‌تر است. وقتی جوان هستیم، انعطاف پذیرتر هستیم و می‌توانیم خیلی سریع‌تر از آسیب‌ها و بیماری‌ها نجات پیدا کنیم.

تجربه یک بیماری، ترسناک است زیرا تا زمانی که آن را تشخیص داده و درمان نکنیم، معمولاً نمی‌دانیم چه اتفاقی برای بدن ما می‌افتد یا اینکه خوب می‌شویم یا نه. با این حال، کارهایی وجود دارد که می‌توانیم برای کاهش استرس مرتبط با مشکلات سلامتی انجام دهیم.

یک سبک زندگی سالم داشته باشید

رویکردی که من برای کاهش استرس مرتبط با سلامت در پیش گرفته‌ام این است که تا حد امکان از زندگی ناسالم خودداری کنم. از زمانی که در اوایل دهه 20 زندگی بودم، سعی کردم سبک زندگی سالمی داشته باشم. غذاهای سالم و در حد اعتدال خورده‌ام. همچنین به طور منظم ورزش کرده‌ام و سبک زندگی فعالی داشته‌ام، بنابراین هرگز دچار اضافه وزن نبوده‌ام.

من همچنین از سوء استفاده از بدنم با فعالیت‌های مخاطره‌آمیز اجتناب کرده‌ام. به عنوان مثال، وقتی جوان‌تر بودم برای روی فرم ماندن به باشگاه بدنسازی می‌رفتم. می‌خواستم در مسابقه شرکت کنم، اما متوجه شدم که این امر مستلزم انجام تمرینات و مصرف مکمل‌ها تا حدی است که سلامتیم را به خطر می‌اندازد، که مایل به انجام آن نبودم.

خطرات خود را بشناسید

بسیاری از ما فاکتور‌های خطر خاصی داریم که برای هر یک از ما منحصر به فرد است. برخی ممکن است ژنتیکی باشند، مانند دیابت، بیماری قلبی، زوال عقل یا بیماری آلزایمر، چاقی یا سرطان. در هر صورت، سابقه خانوادگی خود را در مورد بیماری‌ها بدانید.

مهم است که با والدین خود صحبت کنید. گاهی اوقات آنها نمی‌خواهند در مورد مسائل حساس صحبت کنند، اما این برای سلامتی شما ضروری است.

استرس رابطه

استرس رابطه-دعوا
استرس رابطه-دعوا

روابط، به خصوص برای افراد جوان، یکی از بزرگترین عوامل استرس زا در زندگی هستند. معمولاً به ما به صراحت یاد نمی‌دهند که چگونه روابط خوب و سالمی داشته باشیم. این چیزی است که ما از طریق تجربه و درد دل زیاد، یاد می‌گیریم، که می‌تواند منجر به یک زندگی پر استرس برای مدتی طولانی شود.

وقتی در روابط، بی‌تجربه هستیم، معمولاً به احساساتمان اجازه می‌دهیم تصمیمات ما را، به جای ما بگیرند. درگیر افرادی می‌شویم که با آن‌ها سازگار نیستیم، اما عمیقا به آنها اهمیت می‌دهیم. اگر با هم سازگار نباشیم، درگیر جنگ قدرت می‌شویم و هر فردی سعی می‌کند خواسته خود را در رابطه اعمال کند. این مساله منجر به استرس زیادی می‌شود زیرا که احساس می‌کنیم کنترلی نداریم.

برقراری ارتباط

یکی از کلیدهای روابط کمتر استرس زا، گفت‌وگو است. مهم است که درباره احساس خود و آنچه در رابطه به دنبال آن هستیم، رو راست باشیم. گاهی اوقات می‌توانید همه چیز را حل کنید و گاهی اوقات نمی‌توانید. اگر نمی‌توانید، به دنبال زندگی خود بروید، قبل از اینکه یکی از شما زیادی روی آن رابطه حساب کند و تمام کردن آن رابطه سخت‌تر شود.

بلوغ را تمرین کنید

یکی دیگر از کلیدهای روابط کم استرس، بلوغ است. برای اینکه درگیری غیرضروری ایجاد نشود نیاز به وجود خرد و احساسات بالغ است. اینها به زمان و تجربه نیاز دارند، اما با آگاهی از نحوه عملکرد خود، می‌توانید شروع به یادگیری این مهارت‌ها کنید.

تغذیه ضعیف

تغذیه ضعیف
تغذیه ضعیف

یکی دیگر از عوامل استرس‌زا در زندگی، تغذیه نامناسب است. بسیاری از ما به طور کامل نمی‌دانیم چیزهایی که مصرف می‌کنیم تا چه حد می‌توانند سطح استرس ما را افزایش دهند. در ادامه چند نمونه آورده شده است:

 • نوشیدن بیش از حد قهوه: در حالی که قهوه فواید زیادی دارد، مصرف بیش از حد آن می‌تواند استرس را با افزایش سطح کورتیزول همان هورمون استرس، افزایش دهد.
 • خوردن غذاهایی که سطح کورتیزول را افزایش می‌دهند: غذاهای دیگری مانند قندهای تصفیه شده و کربوهیدرات‌های ساده، گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده و سایر غذاهای پرچرب وجود دارند که سطح کورتیزول شما را افزایش می‌دهند.
 • حذف وعده‌های غذایی: توقفی کوتاه برا مصرف غذا، علاوه بر کمک به تامین مواد مغذی مناسب برای حفظ سلامتی، به ما در روزهای پرمشغله‌مان استراحتی می‌دهد، که اجازه می‌دهد که آرام شویم و استرس را از بین ببریم.
 • ننوشیدن آب: بدن ما برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارد. مکث کردن برای نوشیدن آب به ما استراحت کوتاهی می‌دهد.
 • اجباری غذا خوردن: گاهی اوقات به عنوان واکنشی به استرس غذا می‌خوریم، و معمولاً در این هنگام، انتخاب‌های اشتباهی برای خوردن داریم.

خود را در مورد بهداشت و تغذیه آموزش دهید

شما می‌توانید با دانستن آنچه در بدن شما اتفاق می‌افتد، بسیاری از استرس‌های مرتبط با سلامتی را از بین ببرید. امروزه، انبوهی از اطلاعات خوب در اینترنت در مورد تقریباً هر مشکلی در سلامتی که فکرش را بکنید وجود دارد.

برای داشتن یک سبک زندگی سالم، لازم نیست از یک رژیم غذایی سخت و برنامه ورزشی سنگین پیروی کنید. به طور عمده از غذاهای سالم، در وعده‌های غذایی کوچکتر و با تعداد بیش‌تر استفاده کنید. همچنین سعی کنید از نظر فیزیکی فعال باشید.

به خاطر داشته باشید که غذای سالم لزوماً ساده و بی‌مزه نیست. من غذاهای خوشمزه و دسرهای زیادی می‌خورم. و با فعال ماندن از نظر فیزیکی، تا جایی که می‌خواهم، بدون افزایش وزن غذا می‌خورم، حتی با اینکه سنم زیاد‌تر شده است، و شما هم می‌توانید.

مدیتیشن

وقتی نوبت به مقابله با عوامل استرس‌زا در زندگی می‌رسد، مدیتیشن ذهن، ابزار قدرتمندی است.

مدیتیشن لزوماً مشکلات شما را حل نمی‌کند، اما به شما امکان می‌دهد خیلی بهتر با آن‌ها کنار بیایید. علاوه بر این، ذهن شما را آرام می‌کند که منجر به احساسات آرام‌تر می‌شود.

مدیتیشن
مدیتیشن

تمرین مدیتیشن ذهن آسان است و برای سود بردن از آن نیازی به مدیتیشن طولانی مدت ندارید. اگر در امر مدیتیشن تازه‌کار هستید، فقط برای 5 تا 10 دقیقه ساکت بنشینید و نفس کشیدن خود را دنبال کنید. این کار را چند بار در هفته انجام دهید، و متوجه تفاوت در احساس خود خواهید شد و به چیزهایی که باعث ترس، عصبانیت یا اضطراب شما می‌شود، واکنش آنچنانی نشان نمی‌دهید.

مطالب مرتبط: چگونه مراقبه (مدیتیشن) کنیم؟

سخن آخر

بسیاری از ما آرزوی آرامش و ثبات در زندگی خود را داریم. وقتی جوان هستیم، دوست داریم فکر کنیم که وقتی چیزهای خاصی را به دست آوردیم، می‌توانیم آرامش داشته باشیم. کسانی از شما که در سنین میانسالی یا بالاتر هستید احتمالاً ایراد این طرز تفکر را درک کرده‌اید.

“با تغییر نگرش،همچنین دیدگاه خود و زندگی خود را تغییر می‌دهید.” -روی بنت

همه ما در زندگی عوامل استرس‌زا داریم، چیزهایی که باعث می‌شود نگران آینده خود باشیم. این طبیعی است، اما ماهیت غیرقابل پیش‌بینی عوامل استرس‌زا است که باعث می‌شود احساس ناامنی کنیم.

با این حال، واقعاً آن چیزها نیستند که باعث استرس ما می‌شوند، بلکه نحوه نگرش ما به آنهاست. بنابراین، اگر می‌خواهید سطح استرس خود را کاهش دهید، باید نحوه پردازش ذهنی شرایط، در زندگی خود را تغییر دهید. برای تحقق این امر، اساساً باید سه کار را انجام دهید:

 1. اینکه چه چیزهایی واقعاً در زندگی شما مهم هستند را عاقلانه انتخاب کنید.
 2. خود را با اطلاعاتی در مورد عوامل استرس زا مسلح کنید تا کنترل بیشتری بر آینده خود داشته باشید.
 3. یاد بگیرید که با عدم قطعیت باقی مانده کنار بیایید.

اگر بتوانید این سه کار را انجام دهید، می‌توانید از زندگی خود تا حد ممکن لذت ببرید.

مطالب مرتبط: 7 راه برای مقابله با نفرت از خود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.