نحوه ایجاد یک برنامه سرمایه گذاری

چگونه یک برنامه سرمایه گذاری ایجاد کنیم؟

مقدمه

ایجاد یک برنامه سرمایه گذاری قابل اجرا تنها با ایجاد حساب پس انداز و خرید چند سهم تصادفی ممکن نیست. به منظور ایجاد برنامه‌ای مناسب، مهم است بدانید در کجا هستید و می‌خواهید با سرمایه گذاری به چه چیزی برسید. در ادامه، نحوه رسیدن به آن اهداف را مشخص کرده و بهترین گزینه‌های سرمایه گذاری را برای رسیدن به آن‌ها انتخاب می‌کنید. خبر خوب این است که هرگز برای ایجاد و اجرای یک برنامه سرمایه گذاری شخصی و کاشتن بذر برای برداشت در آینده دیر نیست. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

گام اول: ارزیابی موقعیت مالی خودتان

 ارزیابی موقعیت مالی

گزینه سرمایه گذاری مناسب سن خود را انتخاب کنید

سن شما تأثیر قابل توجهی بر استراتژی سرمایه گذاری شما خواهد داشت.
به طور کلی، هرچه سن شما کمتر باشد می‌توانید بیشتر ریسک کنید. به این دلیل که شما زمان بیشتری برای بازیابی مبلغ خود پس از رکود بازار یا از دست دادن ارزش دارایی در یک سرمایه گذاری خاص دارید. بنابراین، اگر شما در سن 20 سالگی هستید می‌توانید مجموعه بیشتری از سهام خود را به سرمایه گذاری‌های پر ریسک‌تر اختصاص دهید. به عنوان مثال می‌توان از سرمایه گذاری در شرکت‌های رو به رشد با سرمایه کم یاد کرد.
اگر در آستانه بازنشستگی هستید، بیشتر سبد سهام خود را به سرمایه گذاری‌های کم ریسک‌تر اختصاص دهید. مانند شرکت‌های درآمد ثابت با سرمایه بزرگ.

وضعیت مالی فعلی خود را درک کنید

از میزان سرمایه قابل استفاده برای سرمایه گذاری خود آگاه باشید. به بودجه خود نگاهی بیندازید و تعیین کنید که چه مقدار پول برای سرمایه گذاری برای شما باقی می‌ماند. فراموش نکنید که یک پس انداز به اندازه هزینه 3 تا 6 ماه نیز برای موارد ضروری کنار بگذارید.

حدود و ابعاد ریسک خود را تعیین کنید

این کار تعیین می‌کند که چقدر ریسک می‌کنید. حتی اگر جوان هستید ممکن است نخواهید ریسک‌های زیادی را بپذیرید. شما باید سرمایه گذاری‌ خود را بر اساس ریسک پذیری خود انتخاب ‌کنید.
به طور کلی، نوسانات سهام بیشتر از اوراق قرضه است و حساب‌های بانکی (حساب‌های جاری و پس انداز) نیز گزینه‌ای با ثبات هستند.
به یاد داشته باشید همیشه خطرهایی در انجام معامله وجود دارد. غالباً وقتی ریسک کمتری می‌کنید سود کمتری نیز خواهید داشت. سرمایه گذاران با ریسک‌های قابل توجه سودهای کلان می‌برند. با این حال، ریسک بزرگ می‌تواند منجر به ضررهای شدید نیز بشود.

گام دوم: تعیین اهداف

هداف خود از سرمایه گذاری را تعیین کنید

اهداف خود از سرمایه گذاری را تعیین کنید

می‌خواهید با پولی که از سرمایه گذاری خود به دست می‌آورید چه کنید؟ آیا می‌خواهید زود بازنشسته شوید؟ آیا می‌خواهید خانه‌ای زیبا بخرید؟ آیا قایق می‌خواهید؟
به عنوان یک قاعده کلی، شما باید صرف نظر از هدف خود از سرمایه گذاری یک سبد متنوع  داشته باشید. هدف شما می‌تواند خرید خانه، پس انداز برای تحصیلات دانشگاهی فرزند و غیره باشد. ایده اصلی این است که اجازه دهید سرمایه شما در مدت طولانی رشد کند، به طوری که هزینه کافی برای رسیدن به هدف خود را به دست آورید.
ممکن است هدف بلند پروازانه‌ای داشته باشید. در این صورت باید به جای انتخاب یک سرمایه گذاری پر ریسک، به طور متناوب پول بیشتری را سرمایه گذاری کنید. در این صورت شما به احتمال زیاد به هدف خود می‌رسید و پولی را که سرمایه گذاری کرده‌اید از دست نمی‌دهید.

برای اهداف خود یک جدول زمانی تعیین کنید

چه قدر زود می‌خواهید به اهداف مالی خود برسید؟ نوع سرمایه گذاری شما را همین نکته تعیین می‌کند.
اگر علاقمند به بازگشت سریع سرمایه خود هستید و آمادگی پذیرش این ریسک را دارید که به همان سرعت نیز ضرر بزرگی را شاهد باشید، سرمایه گذاری‌های تهاجمی‌تر را انتخاب کنید. این نوع سرمایه گذاری با ریسک بالا دارای بازده قابل توجهی است. این سرمایه‌گذاری شامل سهام کم ارزش، سهام بسیار ارزان و خرید زمین است. این دارایی‌ها ممکن است به سرعت رشد کرده و ارزشمند شوند.
اگر می‌خواهید به آرامی ثروتمند شوید سرمایه گذاری‌هایی را انتخاب ‌کنید که در طول زمان بازده کندتر اما مداومی دارند.

میزان نقدینگی مورد نظر خود را تعیین کنید

دارایی ” نقد ” به عنوان نوعی از دارایی تعریف می‌شود که می‌تواند به راحتی به پول نقد تبدیل شود. به این ترتیب، در مواقع نیاز ضروری به پول، سریع به آن دسترسی خواهید داشت.
سهام و صندوق‌های سرمایه گذاری قابلیت نقدینگی بالایی دارند. با استفاده از آن‌ها معمولاً در عرض چند روز به پول نقد دسترسی پیدا می‌کنید.
نقد کردن املاک و مستغلات کار چندان راحتی نیست. معمولاً تبدیل کردن ملک به پول نقد هفته‌ها یا ماه‌ها زمان می‌برد.

گام سوم: کشیدن نقشه مسیر

ریسک پذیری

تنوع لازم در سبد سرمایه خود را تعیین کنید

 شما نباید تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دهید. به عنوان مثال هر ماه می‌توانید 30 درصد از سرمایه خود را در سهام، 30 درصد دیگر را در اوراق قرضه و 40 درصد باقی مانده را در حساب پس انداز قرار دهید. درصدها و گزینه‌های سرمایه گذاری را طوری تنظیم کنید که با اهداف مالی شما مطابقت داشته باشند.

ریسک پذیری مطابق با نقشه داشته باشید

اگر هر ماه 90 درصد از درآمد خود را در سهام قرار دهید، در صورت سقوط بازار سهام، پول زیادی را از دست خواهید داد. این ممکن است ریسکی باشد که شما مایل به پذیرفتن آن هستید. مطمئن شوید که این‌طور است و چند و چون آن را به خوبی درک کرده‌اید.

با یک مشاور مالی مشورت کنید

اگر درباره نحوه تنظیم برنامه مطابق با اهداف و ریسک پذیری خود مطمئن نیستید، مشورت کنید. با یک مشاور مالی واجد شرایط صحبت کنید و از نظرات او استفاده کنید.

گزینه‌های خود را بررسی کنید

رویکردهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید در نقشه سرمایه گذاری خود از آن‌ها استفاده کنید. با برخی از اصول اولیه آشنا شوید و دریابید که چه چیزی برای شما مفید است.
یک حساب پس انداز اضطراری کوتاه مدت با سه تا شش ماه هزینه زندگی برای مواقع ضروری داشته باشید. بسیار مهم است که این مورد را برای محافظت از خود در صورت بروز یک اتفاق غیر منتظره رعایت کنید. از دست دادن شغل و آسیب یا بیماری بخشی از این مشکلات هستند. این پول در صورت نیاز باید به سرعت در دسترس شما باشد.


گزینه‌های خود برای پس انداز طولانی مدت را بررسی کنید. اگر به فکر پس انداز برای بازنشستگی هستید، ممکن است بخواهید یک حساب بازنشستگی یا حساب پس انداز بازنشستگی راه اندازی کنید. کارفرمای شما ممکن است نوعی از برنامه را ارائه بدهد که با شرایط شما مطابقت داشته باشد.
اگر به فکر هزینه تحصیل هستید، به حساب تحصیلات تکمیلی و حساب پس انداز آموزش فکر کنید. درآمدهای حاصل از این حساب‌ها تا زمانی که برای پرداخت هزینه‌های تحصیل افراد واجد شرایط استفاده شوند، از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند.

گام چهارم: ارزیابی پیشرفت برنامه

سرمایه گذاری‌های خود را تحت نظر بگیرید

ببینید آیا آن‌ها مطابق اهداف شما عمل می‌کنند یا خیر. در غیر این صورت، سرمایه گذاری‌های خود را مجددا ارزیابی کرده و مشخص کنید در کجا باید تغییرات ایجاد شوند.

تغییر میزان ریسک پذیری خود را مشخص کنید

به طور کلی، با افزایش سن باید ریسک کمتری بپذیرید. مطمئن شوید که سرمایه گذاری خود را بر این اساس این قاعده تنظیم کرده‌اید.
اگر سرمایه‌ای در سهام پرخطر دارید، ایده خوبی است که آن‌ها را بفروشید و جایگزین کنید. با افزایش سن پولتان را به سرمایه گذاری‌های پایدار منتقل کنید.
اگر وضعیت مالی شما تحمل بی ثباتی در سبد سرمایه گذاری را دارد، می‌توانید ریسک بیشتری بپذیرید. با این کار ممکن است بتوانید زودتر به اهداف خود برسید.

رسیدن به اهداف مالی خود را ارزیابی کنید

شاید شما از چک حقوق خود به اندازه کافی پول برای سرمایه گذاری کنار نمی‌گذارید؛ به این ترتیب از مسیر رسیدن به اهداف خود دور شده‌اید. از طرف دیگر، ممکن است متوجه شوید از اهداف خود بسیار جلوتر هستید. به این ترتیب شما به طور منظم پول کافی برای سرمایه گذاری صرف کرده‌اید. در هر صورت برنامه خود را متناسب با پیشرفت نقشه‌تان تنظیم کنید.

نکات

حتی بهترین برنامه سرمایه گذاری ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد زیرا در اقتصاد تغییرات فراوانی رخ می‌دهد. همچنین ممکن است شرایط شخصی شما به نوعی تغییر کند؛ به این موقعیت‌ها به عنوان فرصتی برای تجدید نظر در استراتژی خود نگاه کنید. فرموش نکنید اهدافتان را همچنان در ذهن خود نگاه دارید. انجام این کار به روند فعالیت‌های سرمایه گذاری شما کمک می‌کند؛ ضمن این‌که توانایی شما را در دیدن تصویر بزرگ‌تر در زندگی هم زمان با مدیریت بهتر شرایط حال، افزایش می‌دهد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.